Vytrvalá pšenice

Vše o pěstování obilnin, luštěnin
Jitka MX01
Příspěvky: 134
Registrován: 07 lis 2013 20:20

Re: Vytrvalá pšenice

Příspěvek od Jitka MX01 »

Úplně nerozumím tomu, co jsi napsal. Plošně chci půdu vyčistit slepicemi, aby byl zlikvidovaný pýr. Pokud ho slepice neudolají, tak ho pak vezmu chemií a přeseji zeleným hnojením - dala bych hořčici. Tu pokosit, nechat zaschnout a buď zaorat - výsev na podzim nebo nechat na zimu na stojáka, na jaře jen projet mělce projet kultivátorem. Osít vytrvalou pšenicí s podsevem. Jako podsev jsem myslela smíchat jednoleté dvouděložné a plazivý bílý jetel, toho pomálu. Vytrvalá pšenice by měla mít čas vyrůst, než se plně zapojí jetel. Jednoletky by chránili půdu a po pokosení obohatily slámu. No a pak by se jen kosilo. To zlikviduje bodláky, samozřejmě nesmí nějak masivně nalétávat z okolí. Ale ten pýr musí být předem 100% pryč, včetně okolí, aby neprorostl.


Máš jiný, lepší, postup? Ráda se přiučím a vyzkouším.



Petře, jak to s tou pšenicí děláš ty?



Děkuji


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vytrvalá pšenice

Příspěvek od QNX »

Jitka M. : Já bych řekl, že to moc sezón v bezplevelném stavu neudržíš. Vytrvalá pšenice nebude dostatečně agresivní a vlítnou ti tam jiné druhy, které pak v zapojeném porostu nedokážeš odstranit. Výsledkem bude tak silně zaplevelený porost, že to bude bránit rozumnémému pěstování a sklizni. Tolik teorie a tisíce let stará praxe. Ona ta každoroční orba není jen tak pro radost z orání. Jak bezorebně pěstovat pšenici ti neporadím, neumím to a neznám ani nokoho kdo by v tom byl úspěšný (vím jenom o neúspěšných pokusech).


Uživatelský avatar
Petr Bulant
Příspěvky: 10
Registrován: 23 bře 2013 08:45

Re: Vytrvalá pšenice

Příspěvek od Petr Bulant »

Ahoj Petře, moc by mě zajímaly Tvé zkušenosti s touto pšenicí - jak dlouho a jakým způsobem ji pěstuješ, jaká je sklizeň, jak je to s těmi plevely,...


Dík, Petr

Petr Martiánek říká:


Tuto "pšenici" mám. 





Uživatelský avatar
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 94
Registrován: 09 bře 2010 19:41

Re: Vytrvalá pšenice

Příspěvek od Tomáš Svoboda »

Bezorebně se pěstovat dá...třeba pomocí kypřiče. Od doby, co pan Matoušek z Brzkova (u Polné) přestal orat (2008) a začal kypřit srdcovými radličkami, na poli má žížaly. Pěstuje organicky a vegansky zeleninu, bylinky, obilniny...


 


 



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vytrvalá pšenice

Příspěvek od QNX »

Tomáš Svoboda: Jak pan Matoušek potlačuje plevele v trvalých kulturách?



Uživatelský avatar
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 94
Registrován: 09 bře 2010 19:41

Re: Vytrvalá pšenice

Příspěvek od Tomáš Svoboda »

QNX: Pan Matoušek hospodaří v polních sadech a mezi stromy má jen jednoleté plodiny. Uvedl jsem to jako příklad bezorebného pěstování pšenice (a jiných jednoletých plodin) a jako reakci na Tvůj příspěvek 'Jak bezorebně pěstovat pšenici ti neporadím, neumím to a neznám ani nokoho kdo by v tom byl úspěšný (vím jenom o neúspěšných pokusech).'


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vytrvalá pšenice

Příspěvek od QNX »

Tomáš Svoboda: Takže jsi uvedl příklad bezorebného pěstování jednoletých plodin a pouze předpokládáš, že stejně/podobně to bude fungovat u trvalek? Já myslel, že se konečně našel někdo kdo už má úspěšně vyzkoušené bezorebné pěstování pšenice (nebo dokonce trvalé pšenice) a jak se zdá, tak zase nic.  Pořád to čeká na průkopníky :-)


Uživatelský avatar
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 94
Registrován: 09 bře 2010 19:41

Re: Vytrvalá pšenice

Příspěvek od Tomáš Svoboda »

QNX: Takový předpoklad by byl určitě bláhový. Byl to jen praktický příklad bezorebného pěstování jednoleté pšenice. Nikoli však metodou Fukuoky - což je ideál, v našich podmínkách nejspíš ještě nepraktikován.


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Vytrvalá pšenice

Příspěvek od Caso »

Taky by mne zajimalo, jakym zpusobem se da pestovat bez herbicidu, pripadne rucniho pleti vytrvala psenice. Predpokladam, ze by to mohlo jit nekolik sezon za pomoci mulcovani mezi radky, napriklad jako jahody.


QNX: Bezorebne pestovani obilnin (i lustenin) i bez pouziti herbicidu se uz docela dlouho pouziva v USA, zejmena na jihu. Seje se diskovou seckou primo do mulcovaneho podrostu (bud poskliznovych zbytku nebo zeleneho hnojiva), ale tam to opodstatnuji specificke podminky - o nekolik mesicu delsi vegetacni doba, velmi prudke narazove deste a obecne bourlivejsi pocasi, ktere zpusobuje erozi rychleji nez v CR. I zde jsou ale nektere roky problemy s vynosy. Na internetu je dost textu, i vysledku ruznych vyzkumu.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vytrvalá pšenice

Příspěvek od QNX »

Caso: O tom bezorebném pěstování v USA jsem už něco zaznamenal, ale myslel jsem, že je to vždy za použití chemie. Jak se tam bojuje proti plevelům? (stačí odkaz, nastuduju si sám).


Odpovědět