Bioplyn - jednoduché ale asi nebezpečné ??

Vše o obnovitelných zdrojích energie.
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bioplyn - jednoduché ale asi nebezpečné ??

Příspěvek od QNX »

Petr Brhel: nezdokumentoval jsem to. Fotek z doby před 10 lety moc nemám.  Byl to vcelku nefotogenický sud.


Tobě to připadá jako málo sofistikované? Výroba skelných vláken a jejich zpracování na skelnou tkaninu, výroba syntetických pryskyřic, výroba forem, výroba plastů, pigmentů, separátorů, výroba extrudéru a vytlačování plastové trubky, výroba vstřikovacích forem na CNC strojích, výroba vstřikolisu ........... pokud ti výrobek na kterém se podílelo mnoho tisíc lidí ze špičkových oborů chemie, metalurgie, strojírenství, energetiky a já nevím čeho ještě připadá málo sofistikovaný tak to už opravdu nevím co chápeš pod pojmem sofistikovaný výrobek :-)


Dřevo .............. vzhledem k tomu, že jsme vysadili několik hektarů lesa, tak očekávám hojnost dřeva :-)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bioplyn - jednoduché ale asi nebezpečné ??

Příspěvek od QNX »

Petr Brhel: to už máš celkem fuk, stejně na to potřebuješ 1000x víc odborníků než na ulomení a zapálení větve :-)

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bioplyn - jednoduché ale asi nebezpečné ??

Příspěvek od QNX »

Petr Brhel: bioplyn .......... byl pouze 120l sud s těsným poklopem a hadicí, nevím co by se na tom dalo dokumentovat. Nebylo to nijak zaizolavné ani vyhřívané a produkce bioplynu byla tak malá, že to bylo nepoužitelné.


Jean Pain .......... to zdokumentované mám a fotky jsem už někam na net dával. Hromada byla menší než dělal J.P., ale byla "mnohokubíková". Dokud bylo teplo tak to hřálo celkem pěkně, ale s příchodem mrazů se to zastavilo. Je to stejné jako s tím bioplynem, vzor je z úplně jiných klimatických podmínek a po přenesení do našich tomu je zima.


Klidně si to vyzkoušej, asi potřebuješ osobní zkušenost.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bioplyn - jednoduché ale asi nebezpečné ??

Příspěvek od QNX »

Petr Brhel: Vyzkoušej to a dej nám vědět. Nebo si najdi někoho kdo má mikrobioplynku doma (pár jich v ČR je) on už ti to vysvětlí. Nebo začni s tím sudem jako jsem to udělal já, pro začátek to je dostatečné řešení. Co se týká teplejších oblastí ........otevři si klimatický atlas a podívej se na průměrné teploty a pak to srovnej s Indií ........... tato diskuze není konstruktivní, až budeš chtít řešit jak opravdu vyrábět bioplyn v domácích podmínkách, tak se rád přidám.  Výroba bioplynu je řešitelná i v domácích podmínkách našeho klimatu, ale chce to trochu zodpovědnější přístup a lepší přípravu.

Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Bioplyn - jednoduché ale asi nebezpečné ??

Příspěvek od Hlad »

za prve plyn  dobra  ale pod tlakem,hm kolik toho asi ten sud snese a jak tzen tlak chcete vyvinout,jinak to hoří dost líně.....


za druhe  zdroj hnoje ale spis kejdy. a v mym připadě zinku..


atd ale  dobrý na tábor


 


 


 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bioplyn - jednoduché ale asi nebezpečné ??

Příspěvek od QNX »

Hlad: tlak není problém. Kamarádka v loňském roce na jednom projektu bioplynku stavěla a plyn se shromažďoval pouze ve vaku z folie (a ta vydrží ještě méně než sud). Funguje to i při nízkém tlaku, jenom na to musí být vhodný hořák (třeba hořák na PB by moc nefungoval)

jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Bioplyn - jednoduché ale asi nebezpečné ??

Příspěvek od jarda bon jovi »

Super přehled. Konečně nějaká realita....podobné monstra dělali za první republiky. teda v roce cca 33. Mám to někde v milotickým hospodáři. myslím, že tam měli dvakrát vodní předlohu skrzevá bezpečnost. Dnes by se dala použít nízkotlaká pojistka průšlehu z acetylenového vyvíječe. Sám jsem uvažoval o systému vsázkových košů v revolverovém reaktoru, z en důvodů pod zemí, protože výše zobrazené funguje jen v teple.

Petr Brhel říká:

U pana Seymoura jsem na vyvíječ bioplynu narazil také....






Uživatelský avatar
Ján Štefko
Příspěvky: 48
Registrován: 15 lis 2011 18:19

Re: Bioplyn - jednoduché ale asi nebezpečné ??

Příspěvek od Ján Štefko »

Ked sa pozreme čo sa stavia resp. predáva z toho sa dá vyčítať kde sa uberá cesta efektivity. Základ bude dostatok suroviny, v nemecku a tych krajinách som si všimol že veľa družstiev čo chová zvieratá ako kravy má uvedené zariadenie. Fermentačnú antikorovú nádobu, zásobnik plynu. V kogeneračnej jednotke z toho vyrábajú elektriku na predaj a teplo je odpad ktoré použijú na ohrev potrebného podla množstva. V doprave typujem sa to menej používa ale možné to je, prerobia si traktory na bioplyn a idú. Použijú fekálie a močovku ako cennú surovinu, inak by ešte mali finančné náklady to ekologicky spracovať. Je jasné že u nich je možné aj takéto riešenie kde su dotacie a maju inu ekonomiku na rozdiel od našich krajín kde si možme akurát vybrať či sa poškrábeme za pravým alebo lavým uchom. V Indii tam bude taká bieda že niet ničoho a ked už tam teda niečo majú tak to využijú maximálne, napr ten hnoj z kráv. Tam sú napriklad oblasti kde nie je elektriky, alebo na varenie potrebujú čistý plyn. U nás kdesik v trantarii si človek spraví vlastnu farmu s bioplynovou stanicou a má postarané o elektriku aj teplo. Síce to niečo stojí ale zase pozemky bez inžinierskych sietí boli lacnejšie. 


A prečo by to muselo byť návratné či super efektívne. Proste človek má chuť niečo majstrovať, skúšať čo ho baví, čo mu dáva radosť, učiť sa. Človek sa učí aj cez nevydarené pokusy. Ale asi základ je fakt mať vela suroviny napr. hnoja, potom mi príde naozaj škoda nevyužiť ten plyn ked je zadarmo. Podla mna je to permakultúrne. Každý používame verejnú elektriku alebo fotovoltaické panely. A vieme ako sa vyrába elektrika v jadre alebo články vo fabrike. Nič z toho nie je prírode blízke. Takže či taká nádrž alebo onaká, či spalovacia turbína alebo spalovací motor na elektriku, je to zajedno.


 


 


 



Uživatelský avatar
Maly Nomad
Příspěvky: 146
Registrován: 13 bře 2012 14:23

Re: Bioplyn - jednoduché ale asi nebezpečné ??

Příspěvek od Maly Nomad »

Zdravim, narazil jsem ted na tuto malou bioplynku co pry je stavi v Kambodzi http://www.skutecnydarek.cz/p/bioplynarna/


Hned jsem zacal spekulovat zda by se dala vyuzit... Me na tom laka primarne to osvetleni. Nejsem zastancem diodoveho svetla... Radej bych lampu na plyn. Pres leto, kdyz je tepleji, kdyz to utehne i nejake to vareni, pripadne karmu v koupelne, bude dobre. Ale jde mi primarne o to, aby byla produkce plynu dostacujici v zimnim obdobi pro osvetleni (topime, varime, susime na drevu :)



Prumerny zdroj biomasy by byly tak 1-4ks hoveziho, 1-3 prasata + obsah rodineho WC. Libil by se mi tenhle koncept, stavene z cihel, svepomoci, podle otestovaneho vzoru z tretiho sveta. Pod zemi, dodatecne zaizolovane (skvara?, doporucite?).



Kogeneracni jednotka je pocitam moc draha, takze s doohrevem fermentace bych nepocital. A plyn se da pouzivat k vareni/sviceni primo i bez cisteni, ze? Pripada mi to jako celkem primocare reseni, prestoze nebude asi plne efektivni. Hlavne ty svody kejdy by byly primo z chlevu samospadem, to usetri dost prace s kydanim a jeste by z toho byl uzitek.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Bioplyn - jednoduché ale asi nebezpečné ??

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ano, to by fungovalo, Ovšem za cenu, že by se zvířata celý rok nepodívala ven, aby výkaly netrousila po pastvinách, žila na roštech bez podestýlky, protože ta výkaly znetekucuje.... Nádherný slovo. Takže min dva až 3 hektary na krmení.


To už je jednodušší kogenerační motor na dřevoplyn.Na půdě pěstovat dřeviny a ty pálit v generátoru plynu, jehož silou by se roztáčel elektrogenerátor a teplem z chlazrení motoru vytápět dům.


Těžko se z toho systému utíká.....


Až jednou uvážu krávu u žlabu, budu vědět, že je zle.


Odpovědět