Bioplyn - jednoduché ale asi nebezpečné ??

Vše o obnovitelných zdrojích energie.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bioplyn - jednoduché ale asi nebezpečné ??

Příspěvek od QNX »

Petr Brhel: je to obráceně než uvádíš v titulku. Je to bezpečné, ale ne jednoduché. Zkoušel jsem velký kompost podle vzoru Jean Pain a zkoušel jsem i sudovou bioplynku.  V našich klimatických podmínkách to celoročně nepoběží a dělat to pouze na letní provoz zase nemá smysl. Ta trocha bioplynu za tu námahu nestojí. Video s autem poháněným bioplynem natlačeným do flašek ("Jean Pain jezdí kolem kompostu") je jenom lákadlo na které naletí naivní snílek, jinak je to blbost ........ale je fakt, že jsem se doslechl, že to video propagoval na svém kurzu jeden PK lektor - teoretik :-) Doporučuji vyzkoušet, nebo raději jenom propočítat (to dá méně práce a trvá to pár minut), pak bude jasné jak dopadne konfrontace s realitou.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bioplyn - jednoduché ale asi nebezpečné ??

Příspěvek od QNX »

Petr Brhel: smrad problém není. Zakopání do země žádná výhra také není. Nejčestěji se teplota v reaktoru udržuje na cca 30-40°C a zem je podstatně studenější. Jsou i chladnomilné breberky, které ten sajrajt sežerou i při teplotách nižších, ale účinnost klesne. Náklady na výrobu biplynu jsou velké, užitečnost naopak moc velká není. Někde  u rovníku bych do toho šel, ale tady to může sloužit jenom jako atrakce v perma-disneylandu. To už bych raději vyráběl dřevoplyn.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bioplyn - jednoduché ale asi nebezpečné ??

Příspěvek od QNX »

Petr Brhel: no, u sudu jsou náklady malé, ale toho plynu je také málo .......... a když začneš stavět zařízení smysluplné velikosti, tak už je to drahé. Prostě 1m3 bioplynu tě vyjde na moc peněz. Použít se to dá tak na vaření, ale to můžeš použít i mnohem pohodlnější vařič na dřevo.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bioplyn - jednoduché ale asi nebezpečné ??

Příspěvek od QNX »

Udělané to je pěkně, ale 5500+přeprava z Indie? To už si to můžeš nechat svařit z plastu tady a vydrží to déle než plech.


7-8 měsíců v roce mi připadá hodně optimistické. Raději počítej kratší dobu a množství plynu také podstatně menší než někde v Indii. Tady takové teploty nemáme a dokonce i v noci během léta nebývá optimálních 30-40°C. Reaktor by musel být dobře tepelně zaizolovaný (ten z odkazu nemá izolaci žádnou) případně doplněný vyhříváním (a to sežere značnou část vyrobeného plynu). Jak to začneš počítat, tak zjistíš, že to moc dobře nevychází a navíc to znamená i ne zrovna příjemnou práci. Sporák na dřevo, nebo vařič na dřevěné uhlí mi stále připadá jako levnější, čistčí, méně pracné, méně složité a elegantnější řešení ......... ale jako demonstrační projekt by ta mikrobioplynka byla super.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bioplyn - jednoduché ale asi nebezpečné ??

Příspěvek od QNX »

Petr Brhel: tak to otestuj, ale když spočítáš cenu+dopravu+dodatečné zaizolování, tak to levnější než  výroba v ČR nebude. Výrobců plastových nádrží (bazénů, jímek) je spousta a konkurenční boj ceny docela stlačuje. Izolovanou nádrž se zvonem  tak 1-2m2 do 10 000kč určitě pořídit dokážeš i tady. Indové to vyrábějí z plechu (podle fotek) a tam životnost velká nebude, prostředí v bioplynce je dost korozivní.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bioplyn - jednoduché ale asi nebezpečné ??

Příspěvek od QNX »

Když to chceš hodně levně, musíš improvizovat .......... třeba tohle by byla pěkná půlka fermentoru:


http://aukro.cz/zahradni-nadrz-na-vodu-i1766100025.html


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bioplyn - jednoduché ale asi nebezpečné ??

Příspěvek od QNX »

Koupíš jednu za 1500 a tu druhou si necháš svařit včetně vstupní trubky, přepadu atd. :-)


Indové ........z laminátu by to něco vydržet mohlo, ale svařené z PP by to mělo životnost ještě větší.


V každám případě tě bude čekat ještě zaizolování a nejlépe i nějaký ohřev (vakuový solární kolektor?). Velké bioplynky většinou pohánějí motor kogenerační jednotky a teplo z chlazení motoru se používá na ohřev fermentoru.  Kdysi jsem chtěl něco podobného stavět, ale právě složitost a nákladnost dodatečného ohřevu fermentoru byla argumentem proti.


 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bioplyn - jednoduché ale asi nebezpečné ??

Příspěvek od QNX »

Petr Brhel: Tak v tom případě počítej s mnohem menší produkcí bioplynu než uvádí výrobce ......... a s mnohem delší návratností než uvádí výrobce. Naše průměrné letní teploty jsou dost nízké.


Používat permakulturní principy neznamená používat neefektivní zařízení. Aby nakonec nebyla vložená energie větší než energie získaného bioplynu.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bioplyn - jednoduché ale asi nebezpečné ??

Příspěvek od QNX »

Petr Brhel: chvilku hledej na netu a jistě najdeš nějaké tabulky nebo graf produkce biplynu/teplota. Já se o to zajímal asi před deseti roky, podrobnosti si už nepamatuju, ale prostě to nevycházelo zajímavě. Když jsem to zkoušel (v létě) tak to běželo dost pomalu.


PK principy ......... já jsem navrhoval požít mnohem méně náročnou technologii v podobě palivového dřeva nebo dřevěného uhlí :-) Ty chceš použít sofistikovaný systém, ale chceš ho přenést z úplně jiných klimatických podmínek ........... Přivézt si málo efektivní zařízení z druhého konce světa ......... no, asi mám o permakultuře jinou představu. Ale přeju ti hodně bioplynu :-)


Odpovědět