větrná elektrárna - savoniův rotor

Vše o obnovitelných zdrojích energie.
Jitka MX01
Příspěvky: 134
Registrován: 07 lis 2013 20:20

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od Jitka MX01 »

A máte někdo větrné čerpadlo na vodu? O víkend se jedeme na jedno podívat. Potřebujeme něčím čerpat vodu a solár si myslím, že by nám někdo ukradl (na pozemku se nebydlí). Máte s tím nějakou zkušenost?


Děkuji


j.



drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od drama »

Mám zkušenost, že hodně těchto samodomo větrných čerpadel dělá dost velký hluk. Hlavně je ale třeba, aby mělo ochranu proti velkému větru, jinak se urve a zmasakruje kde co kolem.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od QNX »

Jitka M. Pořiď si Floriše ......... je to sice jako z nějaké učňovské dílny, ale funguje to dobře. Větru se netřeba bát, těch Florišů už tady pár běhá a ještě to nikoho nezmasakrovalo (žádnou ochranu proti velkému větru to nemá).


Pavel Culek: Tak samozřejmě záleží na otáčkách, ale asi bych něco vhodného našel. Těch generátorů s PM mám asi 10 druhů (celkem asi 20ks). Nejmenší je na pár desítek W a největší na 10kW. Já je sbírám :-) 


Pavel Culek
Příspěvky: 37
Registrován: 17 lis 2014 23:10

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od Pavel Culek »

jéé, tak těch pár desítek W to by bylo ono. 


Jitka M. - mám ostrovní systém na polosamotě, 4 panely + baterka 185Ah (trakční). Běhá mi na to už přez rok, to co popisuju výše a v 3m hlubokém vrtu je 12V čerpadýlko, které je nastavené na 12V časový spínač. Jednou denně sepne na 20min a načerpá cca 120 litrů vody do dvěstělitrového barelu z baumaxu. Ten je po víko zakopaný v břehu, takže nezamrzne. Dole kouká z břehu jenom kohoutek mezi kulánky a kousek níž je zase v břehu v zemi zakopán takový ten zednický kalfas na maltu (asi 30 litrů) Kohout je seřízen tak, že voda čůrečkem teče z barelu do kalfasu cca 10 hodin. Kalfas má přepad do trativodu, uvažuju o jezírku. Ovce mají denně proudící čerstvou vodu, loni moc nemrzlo, tak uvidíme letos, jestli něco nebude zamrzat. Kdyby kalfas jo, nastavím čerpadlo jen 2x týdně a do kalfasu ponořím nějaký slabý topný kabel. Panely se už dnes moc nekradou, solárních parků je mraky, tvých pár panelů u ovcí zloděje nevytrhnou.


Kus dál mám u kořenů stromu v bedně z kulánků strčenou autobaterku, na stromě (debilním akátu) krabici s ohradníkem a o kus výš na tom samém stromě dva panýlky z aukra. Jeden natočen na jihozápad (1A) a jeden otočen tvrdě na západ (0,5A). Z důvodu rozdílných parametrů jsou pochopitelně přez diody. Ale jinak jdou na tvrdo do autobaterky 55Ah, stará potvora vyndaná z auta. Baterka má neustále lehce přes 14V ve dne a 13,8 po ránu. Už rok to běhá samo bez zásahu.


Pavel Culek
Příspěvky: 37
Registrován: 17 lis 2014 23:10

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od Pavel Culek »

Jo, jinak někdo se tu ptal na proudící vodu...


Tak tu mám, dokonce skoro vlastní. Pod mým pozemkem je v rourách svedená říčka, která se ofigo jmenuje řeka, ale je to spíš potok. Stát mi zapomněl dát věcné břemeno vůči rybářům, kterým to napájí rybník. Jenže já mám s nima dohodu, že jdu do jejich řad, k vodě je pustím a za to nemusím na brigády a můžu mít na rybníku pramici. :-)


Jsou to metrové skruže v třímetrové hloubce, dole teče voda v těch skružích neustále tak z třetiny až poloviny objemu skruží. Ale teče strašně pomaloučku. Čili bych musel dokázat vyrobit vodní kolo, které by se spouštělo dolů a teoreticky by mohlo mít trošku náběhový kanál z nerezových plechů, který by ten průtok malinko zrychlil. Ale bylo by to šíleně složité...


Pavel Culek
Příspěvky: 37
Registrován: 17 lis 2014 23:10

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od Pavel Culek »

ten floriš vypadá hodně dobře. To by dokázalo krásně honit malý rybníček...


Jitka MX01
Příspěvky: 134
Registrován: 07 lis 2013 20:20

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od Jitka MX01 »

Ahoj, my se právě jedeme podívat na čerpadlo od p.Floriše instalované na farmě. Jsem s ním v kontaktu ohledně té "čerpací" části.


Myšlenka je následující: Pramen je v 6m, voda ze dvou protilehlých stran. Studnu necháme vybagrovat, velké skruže, zatěsněné zvenku jílem, proti povrchové vodě. Čerpat budeme do nádrže umístěné kus nad studnou normálně na poli. Uděláme pod ní jen rovinu. Nádrž bude mít 2 přepady do dvou směrů, každý do jednoho rybníčku . A jeden spodní výtok vyvedený samospádem do chlíva, do napájecích míst a taky do rybníčků a na zálivku. Celou nádrž pak zasypeme a uděláme "kopeček" s kontrolním vlezem nahoře. Zeminy bude hodně z výkopu rybníčku, tak se využije.


Jen mi není úplně jasné, jak to budeme řešit s napájením ovcí v zimě, aby jim to nezamrzalo, nerozbahnilo se a tak, ale na to je zatím času dost.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od QNX »

Jitka M. Pokud si dobře vzpomínám, tak ta čerpací část není jeho výrobek, ale je to výrobek SIGMA. Pravděpodobně konkrétně toto: http://obchod.pumpa.cz/zbozi/1982-pracovni-valec-308-65 Tak na to se můžete podívat i v nějakém lepším obchodě. Na stránkách floriš to je označené tajným kódem VP-65 :-)  Ten sigmáckej válec se docela hodí i pro vlastní konstrukce větrných čerpadel, ale kdo si na výrobu sám netroufá, tak Floriš je možné řešení.


Pavel Culek
Příspěvky: 37
Registrován: 17 lis 2014 23:10

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od Pavel Culek »

chtělo by to, aby to stálo nad vrtem (studnou), válec byl níž, ve vrtu pod úrovní okolní země, aby pak výstup z válce mohl být zakopán v zemi a válec nezamrzal...


Jitka M. - když necháš vytékat proudící vodu do napajedla (nebo jezírka dostatečně hlubokého) a přepad necháš, aby se vracel do studny, případně poblíž studny vsakovat do trativodu, zamrzat by to nemělo... Napajedlo pro jistotu zapustit do země a třeba jen lehce zastřešit.



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od QNX »

Pavel Culek: ta 308-65 je dělaná pro práci pod vodou, takže automaticky bude pod úrovní terénu. Zajistit, aby se voda do studny nevracela je zásada nutná k udržení čistoty vody!  Jedině udělat cirkulaci s odběrem, ale jak se voda odebere z cirkulace, tak už byse vrátit do studny neměla. Jenže když nebude foukat, nebude to fungovat. Stejně by se rozvod musel udělat v nezámrzné hloubce a izolovaná napáječka, třeba míčová. Řešit to lze, ale už to bude trochu složitější.


Odpovědět