větrná elektrárna - savoniův rotor

Vše o obnovitelných zdrojích energie.
Pavel Culek
Příspěvky: 37
Registrován: 17 lis 2014 23:10

větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od Pavel Culek »

máte někdo zkušenosti s větrem? Mám solární ostrov, ale touto dobou do března málo proudu. Doplnil bych to savoniem ze sudu. Ale pomaloběžný generátor vyrobit neumím a sehnat je velký problém.  Uvažuji o alternátoru z auta (dynamo je všude na webech zatracováno). Uvažoval jsem tak, že bych dal do rychla zpřevodovaný altík, stačí slabší, aby ho to utočilo. Převod řemenem a k řemenu přitlačené dynamo z jízního kola. Za ním stabilizátor napětí třeba jen 2V a pak relé 2V, které by spínalo buzení altíku. Takže jakmile by dynamko dalo aspoň 2V, seplo by relé a alternátor by vyráběl. Pokud by stoupaly otáčky silnějším větrem, stabilizátor by nepustil do relátka víc, než 2V, čímž by bylo relátko chráněno. Ale když by vítr nefoukal, dynamko by nic nevyrobilo, neseplo by buzení a tím by buzení altíku zbytečně nevybíjelo baterku. Co si o tom myslíte? Konstrukčně by to bylo jednoduché a tím snad bezporuchové...


drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od drama »

Zapomeňte na to. Buď Vám to uletí, nebo to nic nevyrobí. Tohle je slepá cesta. Začal bych měřením rychlosti větru. Pokud Vám běžně fouká alespoň 4 m/s, tak se dá něco z větru dostat. Jinak opravdu jen minimum. Nemáte tam vodu?


Pavel Culek
Příspěvky: 37
Registrován: 17 lis 2014 23:10

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od Pavel Culek »

savoniův rotor že uletí? Stačilo  by opravdu pár ampéreček...



drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od drama »

Jde o to, že energie větru roste se třetí mocninou rychlosti, to se dá velmi lehko odvodit. Když Vám to dá pár wattů při slabším větru, tak to zákonitě musí přestát silný vichr jednou za čas a to savonius nedá. Když už něco tak koukněte na Windgenerator Silentwind 24V, ale to už aspoň trochu musí fučet. Voda je mnohem lepší, máte-li.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od QNX »

Pavel Culek: Náš soused stavěl savonius ze sudů. Bohužel ho nedokázal vztyčit a při pádu se mu rozlámalo velké převodové kolo (mělo asi metr v průměru, možná víc) ........ takže se na to vykašlal a nechal to ležet. Dobře udělaný savonius jen tak neuletí, po světě jich funguje nespočet. Největším problémem jsou nízké otáčky a nutnost převodu.  Pokud to budeš stavět, tak bych ti na to mohl nabídnout docela zajímavé generátory s permanentními magnety, třeba i s planetovou převodovkou 1:70. 


drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od drama »

Zjednodušeně řečeno: pokud savonius neuletí, tak zase nic nevyrobí. Je potřeba alespoň minimálně počítat...


Zde jeden odkaz: http://www.vawt.om2cm.sk/



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od QNX »

drama: teoretiku :-) Praxe ukazuje, že savonius vyrábět dokáže i když neuletí. Opravdu jich po světě funguje hodně.


Pavel Culek
Příspěvky: 37
Registrován: 17 lis 2014 23:10

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od Pavel Culek »

JJ, souhlas s QNXem. Savonius neuletí a vyrábí. Uletět nemůže, protože čím větší vichr působí na parabolu, která je natočená vnitřkem tak tím větší zároveň působí i na druhou parabolu, která je v tu chvíli natočená vydutím. Ten poměr je stále 1:4. Takže čím víc tlačí, tím víc brzdí. No generátor s permanentními magnety, to je přesně to, co k tomu potřebuju. Ideálně voltáž mezi 18V - 50V, proudu tak 100 - 160W. Raděli co nejblíže k těm 50V i 60 by ještě šlo a tím pádem stačí 100W, třeba i lehce míň.


Pavel Culek
Příspěvky: 37
Registrován: 17 lis 2014 23:10

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od Pavel Culek »

Windgenerator Silentwind 24V - to se tu prodává za neúnosné prachy. Potřebuju tak 3 - 8A, to mi úplně stačí. Když občas nebudou, nic se nestane. Je to jen doplněk k fotovoltaice. Mám 4 panely 76V, MPPT regulátory dokážou i když je totálně zataženo dávat do baterky 14V, a kolem 2A. Jakmile je polojasno, nebo vykoukne slunce, za 2 hodiny nevím co s proudem. Jediné omezení mám, že když je celý víkend fakt hnusně, nemůžu na chatě ve dne pustit TV, nebo dělat s drobným nářadím, aby mi zbyl proud na večer na TV. Jinak ať je sebehnusněji, od setmění běži malá TV (zatím nemám na 12V), svítíme běžně diodami a to je ok třeba do dvou do noci. Cca 2x za den se pustí čerpadlo 220V/300W na chvilku, než načerpá užitkovou vodu a jednou denně sepne čerpadýlko 12V/50W na 15min, které načerpá vodu ovcím.


drama
Příspěvky: 46
Registrován: 19 lis 2014 20:32

Re: větrná elektrárna - savoniův rotor

Příspěvek od drama »

Pánové, budu Vám držet palce při uvádění teorie do praxe. Až budete mít za sebou alespoň rok provozu, tak se můžeme pobavit kdo má pravdu. Věřte mi, že vám ze srdce přeji, abyste ji měli vy. Věřte mi ale také, že vzhledem k tomu, že několik let provozuji ostrovní FV systém, tak jsem se tímto tématem velmi podrobně zabýval...


Odpovědět