Suché kompostovací záchody - Zkušenosti

Vše o okolo stavby domu
Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Suché kompostovací záchody - Zkušenosti

Příspěvek od Sanča »

Ahoj, několik let mám "Separera", separační záchod. Při 4 osobách cca. 1 x 14 dní vynáším na kompost. Při vynášení dojde k větší očistě menší nádoby na moč. Voda + trocha ekočistícího prostředku. Pokud mají holky své dny, stačí nádobu na moč spláchnout hrnkem vody. Pokud je záchod plnější, mám puštěný malý ventilátorek, poměrně stačí.


Doporučuji dbát na montáž odtahu (větrání), přímá cesta bez záhybů a nahoře nějáké zařízení, které zabrání větru, aby foukal smradíky zpátky dovnitř:-). Jinak 3 letá spokojenost, letos budu poprvé hnojit první kompostovací hromadou.


Moč odchází do septiku a následně kořenovky, tedy tou samou cestou, když jsem ještě dělal hovínkům tobogán.


 


Mějte se


Uživatelský avatar
Janizna
Příspěvky: 9
Registrován: 21 bře 2011 22:30

Re: Suché kompostovací záchody - Zkušenosti

Příspěvek od Janizna »

Díky za informace, na Separeru jsem koukala, vypadá dobře. Kořenovku vám stavěla firma, nebo svépomocí? Na tu se taky chystám brzo


Uživatelský avatar
Markéta M.
Příspěvky: 82
Registrován: 15 bře 2010 22:03

Re: Suché kompostovací záchody - Zkušenosti

Příspěvek od Markéta M. »

Záchod nezapáchá. Snad jen pár dní v roce, kdy je venku opravdu horko (to řešíme větráním oknem) a větrací roura nemá ten správný tah. V rouře je umístěný el. větrák, který se zapíná jen při použití záchodu (většinou to ani není nutné). Prostor na moč oplachujeme z nádoby (umyvadlo je hned vedle). Když byly děti malé používaly tuto nádobu i na čůrání, protože záchod na ně byl dost vysoký a netrefily by v tom spěchu všechno tam kam to patří :-) 


Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Suché kompostovací záchody - Zkušenosti

Příspěvek od Sanča »

 


Kořenovku jsem si stavěl sám, ale bez stavebního povolení, takže oficiálně to nazývám množírnou vodních rostlin :-).


Já a úřady si moc nerozumíme:-(.


Uživatelský avatar
Janizna
Příspěvky: 9
Registrován: 21 bře 2011 22:30

Re: Suché kompostovací záchody - Zkušenosti

Příspěvek od Janizna »

Markéta M.: Díky


Sanča: Ještě by mě zajímalo, pokud obec bude dělat kanalizaci, ochrání-li nás oficiální kčov před nuceným připojením... Pokud ne, tak bych to taky viděla na "množírnu":)


Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Suché kompostovací záchody - Zkušenosti

Příspěvek od Sanča »

 V tom se moc nevyznám, myslím si však, že pokud budeš mít z kčov vývod na pozemek budou tě chtít donutit k připojení, ale pokud by jsi měla udělaný projekt, tak že by voda z kčov končila ve vypařovacím jezírku asi by nemohli ani kecnout.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Suché kompostovací záchody - Zkušenosti

Příspěvek od jarda bon jovi »

U nás probíhá  výstavba kanalizace a VŠICHNI, co mají individuální čističky odpadních vod se MUSÍ  připojit na kanalizaci.  


¨Tolik východosudetská realita.


Mne se to naštěstí netýká, protože jsem od nich tak daleko, že by to stálo snad půl mega.Z kořenovky mám hrůzu ze zimního provozu.
 


Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Suché kompostovací záchody - Zkušenosti

Příspěvek od Sanča »

Jo, taky mám to štěstí, že do vesnice to mám 4 km, takže se mě to netýká. Jinak dobře nevržená kčov s dostatečnou rezervou, raději větší než na hranici, to zvládá velmi dobře. V zimě tu mám obvykle kolem 1,5 m sněhu. Je pravdou, že už tam cca. 3 roky tlačím jenom vodu a přes septik moč. Fungovala však dobře i při splachovacím záchodu.


Markéta David
Příspěvky: 1
Registrován: 28 črc 2012 21:52

Re: Suché kompostovací záchody - Zkušenosti

Příspěvek od Markéta David »

Ahoj. 


Chystám se na stavbu kompostovací kadibudky, kde vše bude zůstávat a kompostovat se přímo tam, kam to dopadne. Máte někdo zkušenosti s tímto typem kompostovacího záchodu? 


Uvítám jakékoli zkušenosti a rady, zvláště o odvětrávání a konstrukci kompostovací části. 



Díky. 






Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Suché kompostovací záchody - Zkušenosti

Příspěvek od Martin Gross »

Předesílám, že s KČOV nemám osobní praktickou zkušenost. jen jsem milec bažinných rostlin a zabývám se jimi už pár let. Pokud do nezamrzlé části budou sahat nějaké kořeny a oddenky, hrůzu bych neměl. Všechno býlí se po celou zimu chystá na jarní rašení a sbírá do pupenů živiny. K tomu mám (trochu od tématu) příklad třeba z oblasti sázení stromků, kde se mi mnohdy více vyplatila podzimní výsadba. Stromky kořenily v poklidu celou zimu a na jaře byly v mnohem lepší kondici, než stromky z jarní výsadby. Rákos i ostatní rostliny rostou, třebaže na nějakých 10% výkonu, i přes zimu. Krásně je to vidět třeba u kosatce žlutého. Na podzim většina listů umrzne, ale pár jich dál zůstane. a rostou a asimilují při každé menší oblevě. Pokud se plocha čističky trochu předimenzuje, myslím, že není čeho se bát.

jarda bon jovi říká:


U nás probíhá  výstavba kanalizace a VŠICHNI, co mají individuální čističky odpadních vod se MUSÍ  připojit na kanalizaci.  


¨Tolik východosudetská realita.


Mne se to naštěstí netýká, protože jsem od nich tak daleko, že by to stálo snad půl mega.Z kořenovky mám hrůzu ze zimního provozu.
 





Odpovědět