Jak to udělat, aby naše země byla mlékem i strdím oplývající?

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Uživatelský avatar
Martin Václav Venclů
Příspěvky: 38
Registrován: 16 říj 2012 20:56

Re: Jak to udělat, aby naše země byla mlékem i strdím oplývající?

Příspěvek od Martin Václav Venclů »

Chlapi, pojďme vyřešit otázku - kde sehnat stromy k výsadbě i kde stromy vysadit? Jak říci dalším lidem, aby se k nám přidali i pomohli nám vysadit Zemi mlékem i strdím oplývající. Pro jazykoznalce klidně napíši "medem oplývající"... 

Jde o to domluvit, vysadit i hájit!

Já už s blízkými začal viz www.sazimeles.cz Očekávám vaši snahu i vůli i celého národu i všech národů!

Václav


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Jak to udělat, aby naše země byla mlékem i strdím oplývající?

Příspěvek od Petra Stejskalová »

QNX: Je to med obecně. Slovník spisovného jazyka českého uvádí strdí jako zastarale knižně med, popř. plást medu. Jungmann uvádí tvar stred, strdi a podle všeho chybně směšuje se slovem střed. Etymologicky je to slovo nejasné, ale při cestě proti času si strdí drží i v příbuzných jazycích význam medové plástve.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jak to udělat, aby naše země byla mlékem i strdím oplývající?

Příspěvek od QNX »

Petra Stejskalová: Ano, asi to opravdu budou obecně plástve i samotný med. Našel jsem nějaké staré recepty a tam se rozpouštělo strdí ve vodě. Z mého pohledu tedy máme strdí dost a produkci není nutné zvětšovat.


Martin Václav Venců: Stromy k výsadbě si můžeš napěstovat, nebo zakoupit v některé z lesních školek za pár korun. Na tom snad není co řešit. Kde je vysadit je také celkem jasné - na vlastním pozemku. Jenom pořád nechápu, jak chceš výsadbou stromů zvětšovat produkci medu a především toho mléka. Kráva stromy moc nežere a když je žere, tak je zničí. Ovce je na tom podobně, koza by ti stromy ochotně sežrala, ale následkem chovu koz by tady asi vznikla "poušť" a když ne poušť, tak zcela jistě spoušť. Permakulturní chov medvědů ...... hmm, les by jim vyhovoval, ale strašně blbě se dojí a navíc žerou ten med :-)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Jak to udělat, aby naše země byla mlékem i strdím oplývající?

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ale naše země už oplývá strdím a mlékem, ovšem z půlky ho sežerou úředníci a z půlky se odveze k lépe platícím zákazníkům v cizině, takže pro našince zbude strdí z číny a mléko z polska.


Pokud vysázíte les, bude pod státní kuratelou. Stromořadí a sady sázejte  na svých pozemcích......



Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Jak to udělat, aby naše země byla mlékem i strdím oplývající?

Příspěvek od Vlasatej »

Strdí je bez ohledu na to co odpovídá Google volná stavba díla zanesená medem. Dnes se tomu říká "plástečkový med". Do úlu se vloží stavební rámek bez mezistěny a nechá se v době snůšky postavit a zanést medem. Zakázané to určitě není.


A odpověď na otázku "jak to udělat aby byla naše země....atd" . Nijak. Už jen usilovat o to je nesmysl, protože lidi nepředěláte. Můžete si akorát zařídit aby Vaše hospodářství oplývalo medem a strdím. Svou vlastní prací.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jak to udělat, aby naše země byla mlékem i strdím oplývající?

Příspěvek od QNX »

Vlasatej: To je ovšem tvůj výklad. Strdí tady bylo mnohem dříve než rámečky. Jestli je to volná stavba tedy asi nemůže být rozhodující. Pokud se časem přesunulo strdí na rámečky, tak se dnes přesunulo i na mezistěny a dnes už asi i na mezistěny plastové. Vzhledem k tomu, že strdí je asi i med samotný (bez vosku) tak už nějaký rámeček a mezistěna nejsou podstatné. Zakázané jsou divoké včely a o tom jsem na začátku psal, protože jsem si myslel, že strdí je plástečkový med od divokých včel. Teprve později jsem zjistil, že je to med obecně a ten opravdu zakázaný není ........ ale není ho ani nedostatek. Kdybych nechtěl med vlastní a v kvalitě překračující běžnou produkci, tak bych se do včelaření vůbec nepouštěl, protože včelařů, včel  i medu je v ČR dost.


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Jak to udělat, aby naše země byla mlékem i strdím oplývající?

Příspěvek od Vlasatej »

No to není můj výklad, to je vývoj.  Ano, strdí tu bylo dřív než rámečky, protože se brtničilo, tzn. že se vyřezávalo zamedované dílo přímo z brtí - dutin ve stromech. Vždy to byl vosk s medem. Stejně se to dělalo když se zavedly kláty a košnice. S mezistěnou by to ještě šlo, ale s plastovou už těžko, to by nešlo ani rozřezat ani pokousat. 


http://www.popelky.cz/text_img/1792MDY.jpg


Divoké včely nejsou ZAKÁZANÉ, ale vyhláška krajské veterinární správy nařizuje všem chovatelům likvidovat roje neznámého původu a divoce žijící včelstva.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jak to udělat, aby naše země byla mlékem i strdím oplývající?

Příspěvek od QNX »

Vlasatej: No, nevím. Původní význam slova neměl s rámečky nic společného a když se začalo s používáním rámečků, tak už se zase nepoužívalo slovo strdí. Jestli je možné posunout význam slova až dodatečně si nejsem jistý. To by nakonec mohlo být strdí i produktem potravinářského průmyslu vyráběným z ropy . Proto jsem bral strdí z brtí ....... a to zakázané (ve smyslu zákonem nařízené likvidace divokých včel v brtích) je. Vosk s medem to asi být nemusel, zřejmě to mohl být i med bez vosku (což jsem nevěděl). V každém případě ten vztah zalesňování - produkce medu a mléka není zrovna jasný, ale třeba nám to autor vysvětlí.


Uživatelský avatar
Martin Václav Venclů
Příspěvky: 38
Registrován: 16 říj 2012 20:56

Re: Jak to udělat, aby naše země byla mlékem i strdím oplývající?

Příspěvek od Martin Václav Venclů »

To máte tolik zbytečného času, že se tu řeší co je strdí? Slovo, co se učí snad už v mateřské škole?? Místo toho aby se řešil hlavní probém?


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Jak to udělat, aby naše země byla mlékem i strdím oplývající?

Příspěvek od mastnacek »

A co je hlavni problem?

Odpovědět