Sklářská pec a tavení skla

Vše o řemeslech a nářadí
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Sklářská pec a tavení skla

Příspěvek od QNX »

Věnujete se někdo sklářství a vlastníte malou sklářskou pec? Tak nějak jsem si začal pohrávat s myšlenkou, že bych ulovil dalšího bobříka soběstačnosti a výroba skla by mohla být zajímavá. Pro začátek třeba jenom nějaké to odlévání z recyklovaného skla, později výroba vlastních barevných skel. Brzo tady bude zima, dlouhé zimní večery ......... o domácí výrobě skla jsem toho moc nenašel, tak zatím hledám informace a kontakty. Kdyby někdo věděl, nebo se o sklo také zajímal, tak budu rád, když se ozvete.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Sklářská pec a tavení skla

Příspěvek od jarda bon jovi »

no vida... já trávil kus mládí brouzdáním po harachovských sklárnách...nuže jsem taky chtěl..ale zhlédl jsem se v keramice, resp v porcelánu, takže stavím právě keramickou plynovou pec 250 litrů na plyn. šamotová konstrukce v rámu a k tomu se v budoucnu přidá sibralová vložka 5 cm. tl šamotu je 20cm stěny a 30cm stropní klenba.maximální teplota bude 1400 stupnů, v budoucnu rekuperační hořák, nyní škodovácký 50kw na pb. po výměně dveří se pícka změní na sklářskou, kovolijeckou, kovářskou. Pánev na sklo či kovy bych si upekl sám ze šamotové hlíny, dle libosti. Výpal porcelánu sežere jednu střední bombu plynu za dvě stovky, a z toho ještě usuší hromadu střepů před pálením a v budoucnu teplo uloží do zásobníku vody....


Pec na dřevo jednou jistě přijde, ale kámoš si stavěl a měl problém s popelem v glazurách... proto jako zbabělec jdu cestou plynu.


http://firing.wz.cz/indexx.htm


Zatím lítám v termočlánku na měření teploty.... prodejci jsou děsní parchanti ulhaníx....


Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Sklářská pec a tavení skla

Příspěvek od Cyril »

Slepé uličky opět na scéně. Je tento web ještě o trvalé udržitelnosti?


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Sklářská pec a tavení skla

Příspěvek od jarda bon jovi »

Já bloud občas zabloudím mimo vyšlapané stezky. jsem rád, že mi rád a ochotně ukážeš tu cestu trvalé udržitelnosti, páč se přetávám orientovat.Ale slibuju, že příští pec bude jistě trvale udržitelná na dříví. A věř mi, že budu pálit porcelán v peci na dřevo. nějak začít muším. Tak přijmi moji omluvu, svoji práci již nebudu ventilovat zde, abych tě neznechutil...
Cyril říká:


Slepé uličky opět na scéně. Je tento web ještě o trvalé udržitelnosti?





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Sklářská pec a tavení skla

Příspěvek od QNX »

JBJ: Univerzální pec, jo to je zajímavá cesta. Ten plyn je cestou nejmenšího odporu, já ještě uvažuju o olejovém hořáku a cpát do něj starej olej z hospody.


Cyril: Máš pravdu, lidstvo se na slepé uličky mělo vykašlat už dávno. Mohli jsme si dál běhat po lese s pěstním klínem a oštěpem a problémy současnosti by vůbec nikdo neznal. Já to beru tak, že žijeme v době luxusu a ještě chvilku si můžeme podobně hrát a jako bonus se při tom ještě něco naučit. Pec na tavení kovů jsem postavil a tento týden prodal, takže uvažuju kam dál se posunout v tom mém koníčku. Váhám, jestli postavit kuplovou pec a odlévat litinu, nebo sklářskou pec a odlévat sklo. Podobně jako jarda uvažuju i o takové univerzální pícce a ta by mohla zvládat sklo i bronz ve velkém ............ koupil jsem si grafitový kelímek na 70kg mědi a to už by se dal udělat docela pěkný zvon na domácí zvoničku :-) Velikostně je to tak nějak podobné jako sklářská pánev na 20kg skla.  Nevím jestli to je slepá ulička, protože vlastně vůbec netrvám na tom, aby měla nějaký konkrétní cíl. Samotná procházka takovou uličkou mi připadá nesmírně obohacující.


PavelX02
Příspěvky: 2
Registrován: 09 zář 2013 20:46

Re: Sklářská pec a tavení skla

Příspěvek od PavelX02 »

Známej teď dostavuje sklářskou pec, chce postupně vyměnit obživu ze sýrů za výrobu skla. Jen se mu to zpozdilo, takže letos stihne maximálně jen testovací várku. Bude to pec asi klasického střihu, ale sám tomu nerozumím, takže to budeš muset okouknout osobně - už jsi u něho jednou byl s koňským pluhem:)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Sklářská pec a tavení skla

Příspěvek od QNX »

Pavel: Jo o té peci vím, ale jenom tolik, že tam stojí. Když jsem tam byl, byla zakrytá a já jsem se na ni nezeptal a nepodíval. On má s tím sklem nějaké zkušenosti, nebo začíná od nuly?  Ještě tam za ním jezdíš? Někdy bych se přidal a zašel to okouknout a probrat to.


PavelX02
Příspěvky: 2
Registrován: 09 zář 2013 20:46

Re: Sklářská pec a tavení skla

Příspěvek od PavelX02 »

Tu starou pec zrušil a místo toho teď staví novou, mluvil o dvou a půl metrech výšky. Taky jsem tam teď dlouho nebyl, takže tam můžeme vyrazit někdy společně.


Moc zkušeností s tím nemá, ta stará pec toho moc nenadělala. Teď mluví o "přírodním skle" vynikajícím svou nerozbitností, nějaká snad unikátní technologie, ale těžko říct. Ani nevím odkud to má...

QNX říká:


Pavel: Jo o té peci vím, ale jenom tolik, že tam stojí. Když jsem tam byl, byla zakrytá a já jsem se na ni nezeptal a nepodíval. On má s tím sklem nějaké zkušenosti, nebo začíná od nuly?  Ještě tam za ním jezdíš? Někdy bych se přidal a zašel to okouknout a probrat to.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Sklářská pec a tavení skla

Příspěvek od QNX »

Pavel: Tak až se tam budeš chystat, tak dej vědět. Rád se na to mrknu a zastavím se na kus řeči.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Sklářská pec a tavení skla

Příspěvek od QNX »

JBJ: To tavení skla mi vrtá pořád hlavou. Chvilku jsem dneska studoval sklářské technologie a mikrovlnou techniku a možná by to šlo nejelegantnějc vyřešit skrz mikrovny. Na tavení 10kg vsázky skla by bylo potřeba cca 4kW a to bych uživil z fotovoltaickejch panelů, tak by to nakonec byla solární sklářská pec :-) 5 magnetronů z vyřazenejch mikrovlnek pracujících do společného prostoru (jenom je k tomu přemluvit) a je vyřešeno. Elegantně, čistě a to celé zhruba ve velikosti dvou krabic od banánů. S jedním magnetronem jsem to už zkoušel a funguje to,ale ten výkon je nedostatečný. Udělal jsem si na to mikrovlnku se žáruvzdornou vyzdívkou :-) Na netu jsem našel návod jak udělat z mikrovlnek větrnou elektrárnu, teď zase ten nápad se sklářskou pecí ........ já ty odpadky fakt žeru. Pneumatiky na stavbu domu bych nechtěl, ale vyhozený mikrovlnky, pračky, auta ......... to je krásnej matroš :-)  Ať žije recyklace.


Odpovědět