Doporučte, prosím, odrůdy zeleniny

Vše o pěstování zeleniny
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jana P.
Příspěvky: 20
Registrován: 26 zář 2012 11:08

Doporučte, prosím, odrůdy zeleniny

Příspěvek od Jana P. »

Jaké odrůdy zeleniny (a obilovin a luštěnin) se vám při permakulturním pěstování osvědčily, a jaké naopak ne - poradíte? Ráda bych pěstovala tyto:


brambory, brokolice, cibule, česnek, fazol, hrách, kukuřice (spíš cukrová), mangold, mrkev, petržel, pórek, rajče (spíš keříčkové), červená řepa, ledový salát, špenát, bílé/červené zelí.


 


Díky


Uživatelský avatar
Simona Karolik
Příspěvky: 129
Registrován: 11 dub 2012 19:31

Re: Doporučte, prosím, odrůdy zeleniny

Příspěvek od Simona Karolik »

Ahoj, ja keříčkové rajčiny už nepestujem-zistila som, že tyčkové(vysoké) majú nielen vyššiu úrodu, ale dá sa u nich bojovať s plesňou nasledovným sposobom-napadnuté lístky hneď odtŕham a pálim, takže vobec nepostrekujem fungicídmi. u kríčkovej to nie je také jednoduché, lebo sú to menšie rastliny a keď sa z nich odstráni zhruba tretina listov, zakrnejú a nerodia tak, ako by mali. U nás máme najradšej odrody Cherrolla/Moravoseed-sú to pikantné koktejlové rajčinky veľkosti čerešne, ale strapec je až 30! cm dlhý, a tyčkové San Marzano 3-to sú rajčiny protáhlého tvaru, takmer bez semien a samá sladká dužnina. Z tých robím kečupy, šťávy a do leča. Tyčkové rajčiny nie sú vobec náročné, vyžadujú len dostatočne dlhý kolík, aby sa pri veľkej úrode nevyvrátili. Špenátu sa u nás nedarí, takže pestujeme mangold-biely aj červený a používame ako špenát. Ledový salát je výborný, vrelo odporúčam aj šalát rímsky-je trochu tužší ale takmer vobec nevybieha do kvetu. Medzi hriadky vysievam mesíček a chrpu-lákajú opylovače/tzn. vyššia úroda, medzi rajčiny sadím bazalku-plody rajčín potom chutia oveľa aromatickejšie. Inak dík za zaujímavú tému.


Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Doporučte, prosím, odrůdy zeleniny

Příspěvek od Cyril »

Přidám pár střípků do mazaiky.
Brokolice: Osvědčila se mi Vitamina (po odlomení hlavní růžice vyhání dost sekundárních růžic až do zámrazů), Fellow F1 (dá pěknou hlavní růžici, i sekundárních růžic je dost), zklamala Calabrese (špatně mi nasazovaly hlavní růžice). 
Cibule: Myslím, že neuděláte chybu s Všetanou, Alicí. Dobře roste i Stuttgartská, ale tu už nepěstuji, neboť má velmi placaté cibule, které se v kuchyni špatně loupou a krájí.
Česnek: Nepotěším. Pěstuji no-name zimní i jarní, ale odrůdy nevím. Dostali jsme je před mnoha lety. Varuji před Benátčanem. Vymrzá (loni 100%).
Hrách: Pěstuji už jen Kudrnáč. Z toho důvodu, že má velmi členité úponky a tak se rostliny navzájem drží. Netřeba opory. Jen do bloku hrachů zapíchnu pár drátů, aby se celý koberec rostlin nesvalil na bok.
Mangold: No-name. Roste na zahradě od nepaměti, aniž by ho někdo vyséval. Roste všude, množí se sám, kde překáží, tak ho vykopu. Přezimuje a tak je k dispozici od jara do zimy.
Červená řepa: Pěstuji jen válcovité formy. Zdají se mi výnosnější, než kulaté a lépe se zpracovávají.
Mrkev: Na ranou sklizeň Nantes, na skladování Maxima F1. U Maximy délka přes 30 cm a průměr 8 cm není nic mimořádného.
Rajčata: Téměř výhradně tyčková. Z důvodů stejných jako paní Karolik. Dosud jsem neobjevil ranější odrůdu než Stupické. I Uragán, o kterém jsem četl, že je velmi raný je pozdější. Jinak běžné Start F1, Tornado F1 (za deštivého počasí rádo praská), ze žlutých Albertovské. Z keříčkových jen Šejk, protože je hodně úrodný a má tlustou stěnu plodu (tedy na zpracování vhodný).
Obecně se mi u rajčat a paprik neosvědčily různé novinky. Často špatně klíčily nebo měly málo plodů a navíc plodů dost nevyrovnaných. 
Zeleninu pěstuji ve cca 300 m. n. m. na Tišnovsku.


Odpovědět