Odšťavovače - tipy na extrakci štáv

Recepty, inspirace, informace
Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Odšťavovače - tipy na extrakci štáv

Příspěvek od Marek Parek »

Rád bych extraktoval štávu z vojtěšky a rád bych zde shrnul Vaše zkušenosti s odštavovači popř. jiné způsoby získání rostliných štáv. Jedná se mi konkrétně o štávy ze zelených rostlin jako je vojtěška, jetel, ječmen, pšenice ... bude dobře, když bude mít využití i v čase zrání ovoce. Těším se na Vaše názory ...


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Odšťavovače - tipy na extrakci štáv

Příspěvek od QNX »

Marek Parek: Hledáš levné, nebo funkční řešení?


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Odšťavovače - tipy na extrakci štáv

Příspěvek od jarda bon jovi »


jistě funkční.... máš nějjaký ověřený tip?
QNX říká:


Marek Parek: Hledáš levné, nebo funkční řešení?





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Odšťavovače - tipy na extrakci štáv

Příspěvek od QNX »

cena v desítkách tisíc kč je pro tebe přijatelná?


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Odšťavovače - tipy na extrakci štáv

Příspěvek od jarda bon jovi »


Určitě, vím, že ty dreky tak stojí, ale který je ten dobrý?? Každá liška chválí svůj ocas, ale chce to osobní zkušenost. Já mám centrifugu a pro bylinkové štávy to nepřipadá v úvahu. Skrzevá vysokou rychlost a degradaci...


Když máš pomaloběžnou šetrnou mašinku, můžeš dělat syrupy pro děcka i dospělé z mnoha bylin.... I z kopřiv. Chce to ale fakt kvalitní mašinku bez nerezu, páč i ten vadí. Nějaká keramika, či co. Něco na profi úrovni. Takže to bude neco stát. a protože se v tom vůbec neorientuju, tak budu vděčný za radu.
QNX říká:


cena v desítkách tisíc kč je pro tebe přijatelná?





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Odšťavovače - tipy na extrakci štáv

Příspěvek od QNX »

jarda bon jovi: z takových těch domácích odšťavňovačů bych nedoporučil žádný. Šnekové sice tak nějak fungují, ale pouze pro miniaturní množství. Zkoušel jsem dva typy a jsou tak nějak stejné (i když ten dražší za cenu dvou levnějších). Snažil jsem se na tom nedávno dělat pampeliškový "med" za studena ......... je to pomalé a málo efektivní. Jde to, ale ve větším množství by to bylo nereálné.


Hledal jsem něco na větší množství vojtěšky protože to potřebuju na KLB a tak tím budu prohánět metráky materiálu. Nakonec jsem došel k závěru, že to musí být poctivé průmyslové řešení šnekového lisu z nerezu ......... a tam není problém se dostat na cenu nad 100 000Kč.  Něco podobného jako se používá na lisování olejnatých semen.



Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Odšťavovače - tipy na extrakci štáv

Příspěvek od Marek Parek »

No jde mi o reseni pro 4-6 clenou domacnost, cili neco 10-20 tis Kc .. Jako vim ze kdyz vlezu do elektra tak tam neco poridim ale spis bych probral nejaky alternativy, popr. tipy na treba drazsi ale trvanlive masinky.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Odšťavovače - tipy na extrakci štáv

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ano, je to otázka. Průmyslový ano, bohužel nemůžu akceptovat nerez. Kdyby byla keramika, nebo sklo ve formě smaltu, tak jo. Lis na olej jsem měl doma, takže vím, jak to fachá. Jen ty teploty bych musel držet do 38 grádů..


O něčem bez nerezu nevíš? Tech 100000 je akceptovatelné pouze v bezchybném provedení... tedy bez nerezu.



 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Odšťavovače - tipy na extrakci štáv

Příspěvek od QNX »

jarda bon jovi: co máš proti nerezu? Já ho pro toto použití považuju za ideální materiál.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Odšťavovače - tipy na extrakci štáv

Příspěvek od jarda bon jovi »


 Já prakticky nic, ale rakušáci tvrdí, že ho rozpouštějí organické kyseliny..... Já ho taky považuju za dobrej matroš. To ale můj děda prohlašoval o hliníkovejch hrncích taky.....Kdyby to jináč nešlo, musel bych na ten nerez nechat natáhnout něco inertního.... Třebas nitrid titanu, vysokotlakou modifikaci nitridu boru, smalt nebo tak něco.


Bohužel, tak to je a můj osobní názor je irelevantní. Zákazník si diktuje a tak, pokud budu dělat pro rakušáky neb  švýcary, budu muset  dělat po jejich.....


Nabízeli mi i zařízení, ovšem jako výhradnímu dodavateli, což mne až tak nebere. Rád bych experimentoval ve své režii.



 QNX říká:


jarda bon jovi: co máš proti nerezu? Já ho pro toto použití považuju za ideální materiál.





Odpovědět