Velké nákupy ? ;)

Recepty, inspirace, informace
Uživatelský avatar
tomáš hanák
Příspěvky: 117
Registrován: 10 bře 2010 22:26

Velké nákupy ? ;)

Příspěvek od tomáš hanák »

Zdravíčko:)
chci se zeptat jestli někdo pořizuje větší množství potravin /do zásoby a jakým způsobem ? Bydlím na vesnici a místní obchod/řetezec má děsně nadsazený ceny což už z principu nechci moc podporovat . Nákupy v kauflandu , makru taky nejsou žádný terno . Při bezmasí stravě mi jde hlavně o luštěniny a obiloviny ...nechci rozvádět diskuzy na etičnosti získávání/prodeji potravin spíš praktický rady kde ve větším a výhodněji nakoupit,


díky za typy


Uživatelský avatar
zita zapadlová
Příspěvky: 13
Registrován: 22 říj 2011 16:30

Re: Velké nákupy ? ;)

Příspěvek od zita zapadlová »

Předem se omlouvám za vložení "reklamy", ale přijde mi to jako odpověď na otázku. Mrkni na www.panpekar.cz . Hledáme možné lidi pro filiálky, aby se necouralo zbytečně napříč republikou a obilí vozit sto km je asi hloupost, ale spíše se jedná o rozšíření logiky věci.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Velké nákupy ? ;)

Příspěvek od jarda bon jovi »

Mno, takže, jak to děláte?????


Né někdo, né někde, ale vy.....


Já to dělám tak, že si přijedu ke kombajnu pro pár pytlů nahého ovsa, špaldy a žita. co chci si nechám namlet. Můžete zkusit tempeh nebo pučálku. Budu mluvit o cenách, bio nebio, eko neeko. metrák od kombajnu vyjde na 500, někdy 600, pohanka 700, pohanka loupaná z ukrainy 24kč kilo v kilovém balení.Rýže přírodní 20kč kilo, divoká 28kilo, sušená třtinová štáva 20kč kilo..... Jsou to ceny bez daní, cel a dovozních přirážek a marží obchodníků. Kilo slanečků je 30kč . Z Brazílie se dá sehnat sušená třtinová nerafinovaná štáva sehnat za 13 kč franko hamburg v bigvakách. Enem abyste věděli, jak nenažraní jsou stát , obchodníci, dovozci a všichni hochštapleři, co se kolem ochomejtnou. Najděte si svého sedláka a zaplaťte mu od kombajnu. Na ruku, bez daní, bez dph, bez všech papírů, elaborátů a  uvidíte, že to jde. Všichni zůčastnění budou spokojení...... Jenom z toho pražský hrad neuvidí ani groš.....


 



 


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Velké nákupy ? ;)

Příspěvek od Sahaw »

Ja jedu na nebio. Koupil jsem si metrak psenice za 400kc. Kdyz je akce,tak nakoupim po 0,5kg cocku a hrach. Nekdy jsou i kroupy v akci.


Pohanku a jahly kupuji jen 1 za 2 mesice,protoze mam malou spotrebu po 0,5kg. Nesehnal jsem nebio oves,tak taky 1 za 2 mesice koupim 4kg ovesnych vlocek. Zas jednou za 2 mesice nakoupim 4kg krup a 4kg cocky. Rovnou koupim susene bylinky a koreni. Pak  jednou mesicne kupuji zeleninu(cibuli,zeli).



Nemam lednicku,tak k pritelkyni si skocim jednou za 14 dni pro par vajicek a nebo kus stehna,abych mel jistotu,ze budu mit nejakou B12. 



To jsou vsechny moje nakupy. Diky tomu,ze mam hodne zeleniny na zahradce,tak spotreba kupovaneho jidlal snizila.Tak intervali nakupovany se budou trochu lisit.



Uz jsem cetl nekde,ze se planuji spolecne nakupy.Tak se da na tom dost usetrit. Vzajemna spoluprace. Nekdo  zna zemedelce a ten mu dohodi pres kontakty zakazniky. Podle mne staci jen sledovat okoli a internet. Urcite narazis na skupinku,ktere delaji spolecne nakupovani.


Uživatelský avatar
tomáš hanák
Příspěvky: 117
Registrován: 10 bře 2010 22:26

Re: Velké nákupy ? ;)

Příspěvek od tomáš hanák »

Zita zapadlova: "pana pekaře" rozhodne ne , sry . jen jsem nakoukl na pár položek a ceny - ://


 


jarda bon jovi : dobrý obiloviny koupíš přímo od sedláka v pohodě ,ale luštěniny,semínka ? a další produkty co se tady/u nás běžne nepěstují ? aspon tady na horách tu nemáme uoplně ourodnou hroudu ... chtěl jsem spíš typ ne odpověď že je to jde i jinak než přes obchodníky ...


Uživatelský avatar
zita zapadlová
Příspěvky: 13
Registrován: 22 říj 2011 16:30

Re: Velké nákupy ? ;)

Příspěvek od zita zapadlová »

Zajímavě se rozvířila doškuse na téma obchodník, verzus nákup přímo od zemědlce. Asi by bylo nejregulérnější, kdyby se k tomuto vyjádřil i nějaký ten pěstitel, který např. vypěstí za rok 40 tun obilí a provává je po 10 - 40 kg každému, kdo si pro ně osobně přijede. Je to zajímavá varinata, leč i kdybychom neměli kupecký krámek, asi bychom podporovali někoho, kdo nakupuje ve velkém, aby zemědělci zbylo více času na práci na polích a zároveň díky větším odběrům by měl už na rok dopředu zajištěn odkup konkrétního množství komodit. Nejeví se nám varinata nákupu přímo u zemědělců jako reálná. Ono je tam více věcí: najití toho zemědělce, čištění, jeho čas věnovaný Vám, balení a přeprava. Pokud se domníváte, že obchodník jen přesouvá pytle a vydělává na tom, pak vězte, že i já si to myslela, ale opak je pravdou a navíc je za tím fůra mravenčí práce. 


Dodatek: ještě jednou, jsme nechtěli nikoho popudit, ale jen nabídli možnost. Tímto velké pardon. Doporučujeme se také podívat na ceny balených anonymních komodit v obchodech a to se nebavíme o kvalitě.


Uživatelský avatar
zita zapadlová
Příspěvky: 13
Registrován: 22 říj 2011 16:30

Re: Velké nákupy ? ;)

Příspěvek od zita zapadlová »

Ještě bychom rádi reagovali na příspěvek pana Jardu Bon Jovů v našem echu, že Hledám pěstitele ( http://www.permaweb.cz/profiles/blogs/hled-me-malop-stitele-obil )....drahý pane...brali jsem váš příspěvek jako nabídku, už jsem Vám i osobně psali, ale stále žádná reakce. Doufám, že se mýlím, ale přijde mi, že většina lidí zde umí krásně poradit a  hodně ví, ale nějak ty skutky už nevidíme. Pokud scénář byl pravdivý, tak bychom rádi bychom se s vámi domluvili na odkoupení pohanky třeba i příští rok za Vámi nabízené ceny. Pokud by takovýto skvělý přístup měli všichni pěstité, pak je více než možné, že ceny potravin některých i mohou klesnout, i když nějak stále v tom nevidíme logiku. Vám přijde obilí za 20 kč/kg drahé ?..Minimálně víte, že při pohybu obilí od pěstitele k Vám je potřeba nějaká energie? a že ta energie něco stojí ? Už bych se opakovala, ale stále dumám nad tím jak obilí za 4 Kč/kg ekonomicky a efektivně  vyčistíte? Napadá mne více otázek. Ale počkám na reakce.


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Velké nákupy ? ;)

Příspěvek od Sahaw »

Proto jsem mluvil o spolecnych nakupech. Zda se mi to nejefektivnejsi nez,aby jedinec to vsechno zarizoval. Naklady se taky snizi. Na vesnici neni problem sehnat zemedelce,protoze je to vesnice,ale ve meste je to casove a finacne nakladne.



Vidim problem taky to,ze lidi jsou ochotni jet nekam pro zbozi,aby usetrili 20kc,ale projedou benzin za 40kc.Jenon priklad.


Nekdy clovek musi pouzivat logiku a rozum.:)


Uživatelský avatar
zita zapadlová
Příspěvky: 13
Registrován: 22 říj 2011 16:30

Re: Velké nákupy ? ;)

Příspěvek od zita zapadlová »

Souhasím a rozumím.......ono je přirozené, že ten co vše zařizuje má z toho i nějakou korunu navíc, a jsme u vzniku obchodu. Takhle nějak by měly vznikat obchody. Z takové potřeby, a takto vznikl i ten náš. V první fázi máme ceny takové jaké jsou, jakmile najdeme přímo ty pěstitele, cena se může rapidně snižovat. Bohužel nejdříve musíme některé komodity kupovat od větších dodavatelů abychom věděli, kolik ho prodáme. Po cca roce můžeme přijít za pěstitelem s konkrétním množstvím odběru na další roka auž je to veselejší žití. V současné době ani třeba hrách či čočku nemůžeme dostat z pěstitelů ani v množství 200 kg...stále je to pro ně málo. Je krásná idea, že na vesnici je všeho hodně...ono je to pravda, ale v jaké kvalitě. Bez chemie hospadaření není u nás ve větší míře tak rozšířeno, ale jistě je to otázka času, kdy se karty obrátí. Tedy píšu o zkušenostech z našeho regionu.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Velké nákupy ? ;)

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ne, nesouhlasím. Ten co zařizuje , pokud to dělá pro peníze je obchodník. Já to dělám nezištně a dělám to rád, pro tu fůru kamarádů a známých. proč ?? Inu, aby nemuseli platit obchodníkům..... Je jedno, jestli hokyni, internetovému shopu, nebo supermarketu. jediný cíl máme.... Od producenta k zákazníkovi. Já zařídím to, kámoška ono, ten dělá mýdla, ten sýry, máslo, tamten vajíčka, támhleten husy, kačeny a kuřata, já ovoce, ovce i zeleninu,s kamarádem phanku i nahý oves.... Kámoška dělá plstěné věci z mé vlny, jiná keramiku a tak si to vyměnujeme, bártrujeme a nabízíme, propagujeme a bídu či nedostatek zájmu nepociťujeme.
Jak říkám, nezištně. Peníze kazí charachter a jsou jen pro zlost.

Že to vám nefunguje není věru moje chyba.


Odpovědět