Ghí - (ghee) - prepustené maslo - přepuštené máslo

Recepty, inspirace, informace
Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Ghí - (ghee) - prepustené maslo - přepuštené máslo

Příspěvek od Bebe »

Ghí (přepuštené máslo - Wikipedie) je v originále vyčistený mliečny tuk, ktorý sa získava z masla po zbavení mliečnej bielkoviny, vody a prípadných nečistôt. Výroba je jednoduchá v domácich podmienkach, získame produkt výbornej jemnej, nasladlej, oriškovej chuti, vhodný na tepelnú úpravu, aj ako prídavok do bežných jedál. Ďalšie výhody sú v dobrej stráviteľnosti, dlhej skladovateľnosti pri izbovej teplote, v liečivých účinkoch (ak je vyrobené z kvalitného masla) a použiteľnosti na rôzne hojivé a liečivé masti v spojení s bylinkami. Vyšší je i bod prepalovania takto získaného tuku oproti maslu asi o 35%. Je možné ho vyrobiť čisté i ochutené s použitím korenín. Prepustené maslo sa dá používať rovnako, ako napríklad bravčová masť, či olej, dá sa použiť na pečenie, smaženie, prípravy základu pod mäso, zásmažky, do cestovín, ryže, na potretie posúchov, placiek.


Na internete je množstvo návodov a videonávodov na výrobu či už obyčajného prepusteného masla z bežne kupovaného, ale i originálne ghí, z masla vyrobeného z domáceho mlieka. Robili ho bežne i naši predkovia a vyrábali si pomocou neho domácu čokoládu, alebo čokoládové bonbóny vo formičkách.


Podľa ajurvédy je ghí vhodné pre všetky dóšy (regulátory váta, pitta, kapha), podporuje trávenie a životnú energiu. Odporúča sa ráno nalačno jednu polievkovú lyžicu.



Ak máte skúsenosti, podelte sa v diskusii, ak ste ešte takéto maslo neochutnali, vyrobte si ho, stojí to za to.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Ghí - (ghee) - prepustené maslo - přepuštené máslo

Příspěvek od jarda bon jovi »

nevím, co je to ghí, já si myslel, že to je máslo s konopím, ale přepouštěné máslo bylo vyráběné z jednoho podstatného důvodu, a tou byla skladovatelnost. Obyčejné máslo díky vodě a zbytkům bílkoviny vydrží měsíc, bez ledničky a mrazáku polovic, v horkách i třetinu.Přepouštěné máslo je stejně stravitelné, jako běžné, ovšem již bez mnoha dobrot, které se tepelnou úpravou zničí. Otázkou je, zdali se podle eu směrnic nemusí vyrábět máslo pouze z pasterované smetany..... tehdy by to bylo jedno.Vycházím z vlastní výroby másla, a období, kdy kráva nedojila. Samozřejmě, že máslo foukneš do mrazáku a pak taháš k potřebě, ale pro radost lze přepustit kýbl másla a hodit jej do sklenic a sklepa. Jaký je limit skladování netuším, ovšem můj kamarád gurmán si skladuje přepouštěné máslo roky, myslím, že měl pětileté máslo a vonělo nádherně po oříškách a nebylo patrné nějaké újmy.


Pak tedy ještě kulinářské umění vyžaduje přítomnost převařeného másla, do kterého se dle zvyklostí přidává různý podíl soli. Ajůvéda, to je něco jako kamasůtra, ne?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Ghí - (ghee) - prepustené maslo - přepuštené máslo

Příspěvek od QNX »

O přípravě ghee jsem stručně psal zde: http://sobestacnost.cz/PHPBB3/viewtopic.php?t=84


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Ghí - (ghee) - prepustené maslo - přepuštené máslo

Příspěvek od Bebe »

JBJ: Ajurvéda je náuka o dlhom a zdravom živote, zatiaľ čo kamasútra je náuka o dlhom a zdravom sexe. I když je vidět, že je tam mnoho styčných bodů není záhodno si to plést, jelikož z pohledu ajurvédy mluvíme o přepušteném masle, zatímco z hlediska kamasútry bychom mluvili o připušteném.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Ghí - (ghee) - prepustené maslo - přepuštené máslo

Příspěvek od jarda bon jovi »

ha, tak už v tom mám jasno. zdravý dlouhý věci nejsou pro mne. nevadí, dám si zdravé a dlouhé veržinko a najdu si místo, kde se dobře kouří....


Někomu bude vadit, že se to smrsklo na téměř půlku, i když se deklaruje mnohem méně vody. Máslo stojí taky mAjlant, takže bude přepouštěné máslo doménou těch movitějších.Ale mít pár zavařovacích sedmiček ve sklepě považuju jako zlatej poklad se strategickým významem. Joo, letos jsme dAli na rozbor tři leta staré rostlinné oleje zahrabané ve sklepě do hlíny a ejhle, žádné špatnosti nevznikly. ani řepka, ani slunečnice. stačí stálá teplota, jako u toho másla. a tma.

Bebe říká:


JBJ: Ajurvéda je náuka o dlhom a zdravom živote, zatiaľ čo kamasútra je náuka o dlhom a zdravom sexe. I když je vidět, že je tam mnoho styčných bodů není záhodno si to plést, jelikož z pohledu ajurvédy mluvíme o přepušteném masle, zatímco z hlediska kamasútry bychom mluvili o připušteném.





Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Ghí - (ghee) - prepustené maslo - přepuštené máslo

Příspěvek od Bebe »

Na výrobu treba maslo, teda s 82%, alebo 85% tuku, žiadne náhrady masla. Toho tuku tam teda určite bude v tomto pomere. Je pravda, že cena masla je vysoká, ale je to stále pod úrovňou kvalitných rastlinných tukov a na rozdiel od nich mi príde ten mliečny tuk chutnejší a povedal by som to tak, že je zahrievajúci telo, čo je s nástupom zimy žiadúce a po jeho konzumácii sa človek cíti dobre a spokojne. Je to ale živočíšny tuk, preto treba byť opatrný vzhľadom na skonzumované množstvo.


Ďalšia vec je, že tuky mi prídu v dnešnej dobe vhodnejšie ako zdroj energie, než sacharidy, ktorých kvalita je v priemyselne spracovaných potravinách veľmi mizerná, často škodlivá po tepelnom spracovaní, resp. kyselinotvorná a v mnohých formám priam toxická. Vymeniť sacharidy za tuky preto považujem za cestu ku zdraviu a prepustené maslo je rozšírenie sortimentu v tomto ohľade.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Ghí - (ghee) - prepustené maslo - přepuštené máslo

Příspěvek od jarda bon jovi »


tak v tomhle s tebou bebe naprosto souhlasím. rostlinné tuky, nedej bože margaríny dokážou hodně ublížit. Jednak to je zcela nešetrnou výrobou, kdy jsem v lisovně naměřil teploměrem 150 stupnů u matrice se zastudena lisovaným olejem ze slunečnice. tato byla místy plesnivá špatným skladováním, takže by jeden zakopl i o mykotoxin.


Nemám nic proti kvalitnímu řepkovému oleji, bez extrahovaných složek, což bává potíž. běžně fse lisuje při 80 stupních, což je dáno  požadavkem o nejefektivnější jednostupnové lisování pomocí vysokých tlaků. Zdravý rostlinný tuk jistě bude, ovšem v dnešní době těžko hledat poctivce.  On ten rozdíl mezi rostlinným a živočišným tukem kdesi bude, protože žijeme téměř výhradně na roastlinných tucích a podíl kardiovaskulárních průserů se zvyšuje bez ohledu na počet sežraných vagonů zeleniny a konzumovaných potravinových doplnků.


Naši předkové jedli nejen máslo a sádlo, ale i lůj v přirozené formě, nebo z něj vyráběli margarin.Tento se vyrábí v jedné komunitě a distribuuje načerno, a musíte mi věřit, že podle starého receptu se jedný o dobrotu s výbornou chutí, vůní  a barvou ze šafránu a kurkumy. Samozřejmě, že národ , jsa zblblý reklamama se láduje zravými margaríny a uhlohydráty plných cukrů, takže se očekává za pár let armáda slepých a beznohých, díky diabetu.....Naši předkové vydrželi dlouhou dobu o špeku, máslu, sádle chlebu. Výborné hygienické podmínky při zpracování potravin jsou fajn, ale ty denaturované sytící hmoty nikdy nemohou efektivně vyživovat orchestrion, jako lidské tělo...


je zvláštní, že Díky snadnému přístupu k informacím se podíl chytrých a prohlédnuvši lidí nezvětšuje.... čím to může bejt?



Bebe říká:


Na výrobu treba maslo, teda s 82%, alebo 85% tuku, žiadne náhrady masla. Toho tuku tam teda určite bude v tomto pomere. Je pravda, že cena masla je vysoká, ale je to stále pod úrovňou kvalitných rastlinných tukov a na rozdiel od nich mi príde ten mliečny tuk chutnejší a povedal by som to tak, že je zahrievajúci telo, čo je s nástupom zimy žiadúce a po jeho konzumácii sa človek cíti dobre a spokojne. Je to ale živočíšny tuk, preto treba byť opatrný vzhľadom na skonzumované množstvo.


Ďalšia vec je, že tuky mi prídu v dnešnej dobe vhodnejšie ako zdroj energie, než sacharidy, ktorých kvalita je v priemyselne spracovaných potravinách veľmi mizerná, často škodlivá po tepelnom spracovaní, resp. kyselinotvorná a v mnohých formám priam toxická. Vymeniť sacharidy za tuky preto považujem za cestu ku zdraviu a prepustené maslo je rozšírenie sortimentu v tomto ohľade.





Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Ghí - (ghee) - prepustené maslo - přepuštené máslo

Příspěvek od Bebe »

Tiež som po tom pátral, ako sa mohli naši predkovia ládovať živočíšnými tukmi bez zdravotných problémov. Často sa to vie prisudzovať spôsobu života, ťažkej práci a podobne. Lenže potom som narazil na jednu zaujímavú informáciu. Ak sa v telesnej bunke nachádza tuk, ten spôsobuje, že cez bunkovú membránu nemôžu preniknúť sacharidy a ten zostane v krvi. Telo ho musí nejako zlikvidovať a zbaviťsa ho. Prvotne je to zvýšenou tvorbou inzulínu, ale ak sa to neustále opakuje, podžalúdková žlaza je preťažená a potom sa o to postarajú kvasinky, ktoré prirodzene žijú v tráviacom trakte, alebo i patologické plesne pochádzajúce zo stravy. Ak však takýto stav pretrváva dlhodobo, čo sa deje u väčšiny populácie civilizovaného sveta, kvasinky a plesne sa rozšíria a zamoria celé telo. Napádajú orgány, cievy, bránia v normálnom fungovaní žliaz, lymfatického systému, obsadzujú telesné dutiny aj mozog. Tieto javia patologický stav, ale diagnostika nepoukáže na príčinu, iba na dôsledok a to už je obohraná pesnička nášho zdravotného systému. Preto je dôležité nielen čo dávať do úst, ale aj to kedy. Sebadisciplína je dnes na ústupe, preto sa nediv, že podiel chytrých sa nezväčšuje. Naše stravovanie by sa dalo nazvať piate cez deviate. Sama informovanosť nestačí. Väčšinou prichádza odhodlanie k zmene, až keď sa ucho úplne utrhne, ale to už je často dosť neskoro a v tele je nielen kvasinka a plesne, ale i jeden, alebo viac nádorov, čo je len prirodzený sled udalostí. Vec komplikuje skutočnosť, že keď sa kvasinka odumiera, vypúšťa do tela toxíny a otravuje pacienta. Liečba je zdĺhavá a na to nemajú lekári, ale ani pacienti dostatok trpezlivosti.


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Ghí - (ghee) - prepustené maslo - přepuštené máslo

Příspěvek od drudriger »

Taky proto co pises se uz delsi dobou ayurvedou zaoberam.


PK chapu jeko holistickej pristup, takze i pece o zdravi do nej patri a proto se snazit pochopit sve telo a vijit mu stric, obcas ho procistit pravidelne cvicit(bud na zahrade z rycem nebo doma)atd.


Ayurveda prave hodne duraz na ty veci kolem, jako nejist po 7 vecer, jednou tydne pust, po kazdem jidle si vodou proplachnout usta, 3-4krat za rok si udelat ocistu strev. prekyseleni organizmu je fakt vaznej problem tydle doby, ale nikdo se tim nezaobera jak spravne popisujes az se ucho utrhne....mozna proto sou na svete choroby aby sme byli duchovnejsi......


mam atopickej exem a da se rici ze pomoci ayurvedy sem ho vylecil, resp potlacil do te podoby ze uz neni pro mne problemem.


duchovnu se ale celkove v PK nedava zadnej prostor, vetsinou se resi jen technicka stranka veci,ale to je na jinou debatu na jinem miste. Ghi sem nakonec nedelal pouzivam kvalitne oleje a to mi zatim staci.este k ayurvede, ja sem si o ni procetl asi vsechny knizky na trhu a neprijde mi to nejak moc nabozenske ci tak neco, je to proste jen nauka o tom jak se dozit delsiho a zdravejsiho zivota.Ale jak rika moje kamaradka, " cviceni neni od toho aby sme dele zili ,ale stastnejc umirali "

Bebe říká:


Tiež som po tom pátral, ako sa mohli naši predkovia ládovať živočíšnými tukmi bez zdravotných problémov. Často sa to vie prisudzovať spôsobu života, ťažkej práci a podobne. Lenže potom som narazil na jednu zaujímavú informáciu. Ak sa v telesnej bunke nachádza tuk, ten spôsobuje, že cez bunkovú membránu nemôžu preniknúť sacharidy a ten zostane v krvi. Telo ho musí nejako zlikvidovať a zbaviťsa ho. Prvotne je to zvýšenou tvorbou inzulínu, ale ak sa to neustále opakuje, podžalúdková žlaza je preťažená a potom sa o to postarajú kvasinky, ktoré prirodzene žijú v tráviacom trakte, alebo i patologické plesne pochádzajúce zo stravy. Ak však takýto stav pretrváva dlhodobo, čo sa deje u väčšiny populácie civilizovaného sveta, kvasinky a plesne sa rozšíria a zamoria celé telo. Napádajú orgány, cievy, bránia v normálnom fungovaní žliaz, lymfatického systému, obsadzujú telesné dutiny aj mozog. Tieto javia patologický stav, ale diagnostika nepoukáže na príčinu, iba na dôsledok a to už je obohraná pesnička nášho zdravotného systému. Preto je dôležité nielen čo dávať do úst, ale aj to kedy. Sebadisciplína je dnes na ústupe, preto sa nediv, že podiel chytrých sa nezväčšuje. Naše stravovanie by sa dalo nazvať piate cez deviate. Sama informovanosť nestačí. Väčšinou prichádza odhodlanie k zmene, až keď sa ucho úplne utrhne, ale to už je často dosť neskoro a v tele je nielen kvasinka a plesne, ale i jeden, alebo viac nádorov, čo je len prirodzený sled udalostí. Vec komplikuje skutočnosť, že keď sa kvasinka odumiera, vypúšťa do tela toxíny a otravuje pacienta. Liečba je zdĺhavá a na to nemajú lekári, ale ani pacienti dostatok trpezlivosti.





Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Ghí - (ghee) - prepustené maslo - přepuštené máslo

Příspěvek od Bebe »

Dík za reakciu Drudo, tiež používam rastlinné oleje, ale až keď som začal vyrábať prepustené maslo, tak som si všimol, že sa mi zlepšilo trávenie a to bol zas problém, ktorý som riešil ja. O ajurvéde viem len základné veci. Páči sa mi ale napr. to, že sa o ňu západ zaujíma, aj napriek tomu, že používa nevedecké pojmy ako napr. tráviaci oheň a podobne. A tento tráviaci oheň (Agní) možno podporiť pomocou ghí.


A čo sa týka tých neviditeľných štruktúr v permakultúre, tak som názoru, že bez tohto rozmeru to nebude ono, že to bude len ďalšia slepá cesta. Duchovno na západe sa premenilo na karikakútnu disney-ezoteriku, alebo prerástlo do pozitivistického naivizmu. Ešteže prežili smery ako ajurvéda, jóga a zen. To pre zdravý základ celkom stačí, i keď sa dajú použiť i nejaké fragmenty s Egypta a Mezopotámie. Fascinuje ma, ako napr. také čakry súvisia s endokrinnými žlazami a ich funkciou. O tom vie civilizovaný človek veľmi málo až temer nič, i keď ovplyvňujú jeho život takmer na každom kroku. Pritom to všetko do seba krásne zapadá ako skladačka.


Odpovědět