Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od mastnacek »

Jestli to neni tak, ze definovat se to da jasne, jen nam se nelibi ze bysme z toho vysli jako lidi  neskromni nebo lini... :)


Nejbliz me je definice co psal QNX. Dobre tam zminil lenost.


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od Sahaw »

mastnacek: Podle QNX jsou i lidi zijici v kmenech v J. Americe neskromny az nenazrany. Oni maji drevene chaticky, ale podle QNX musi spat v jeskyni.:)



Je mi jedno, ze mi nekdo rekne, ze jsem liny nebo neskromny. Ja ziju ten zivot. Jsem s nim spokojeny. Mam pravidlo, ze vse vracim, tak nikomu nezustavam dluzen.A pokud nekdo, kdo se nepriblizil ke skromnosti zacne mluvit jak vypada skromnost, tak se neda brat vazne ten clovek, protoze nevi co je realita.



Moje definice:


Definovat skromnost se da snadno: Skromnost je to, kdyz clovek je stastny co ma. Tak to muze byt i miliardar.:)



Teoretici si mysli, ze pokud je nekdo skromny, tak musi zacit byt clovek debilni. Je to jako, kdyz si jedu pro vodu, tak s tim stravim hodku na kole, ale podle teoretiku je kolo neskromne, tak bych mel jit 3 hodky pesky.:) Pokud soused ma pole a pouziva traktor, tak se s nim muzu domlouvit na barteru a on mi upravy pole a ja mu dam za to podil z urody. Ale teoretici rikaji, ze je to spatne, protoze by mel jit s rycem.:) Tedy uz vlastneni pole nebo majetku je podle teoretiku neskromne....



Myslete lokalne, ne globalne. Neexistuje jedna definice, ale tolik kolik je lidi. Je to stejne jako co je dobro a co zlo. Tedy je jasne co to je, ale kazdy clovek si vyklada podle sebe co je jeste dobre a co zle. A vetsinou si svoje hranice upravuji podle toho jak se jim hodi.



Proto rikam vzdy, ze clovek by mel chovat jak chce, aby se chovali k nemu.



Mala vsuvka: Nekdo si vymyslel definici podcloveka a hned par milionu lidi bylo vyhlazeno.:(


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od drudriger »

podle mne by sme mneli nejdrive definovat lenost na to aby sme mohli definovat skromnost ci pracovitost


je li lenost jako nepracovitost a nepracovitost opak pracovitosti


je pak automaticky ze clovek ktery prave nepracuje je linej.?


nemuze mit priklad zdravotni problemy o kterych nechce mluvit, nebo medituje, nebo si potrebuje v hlave potrebuje nco doresit, a nebo dana praca ktera mu bila nabidnuta nema smyslu, a proto ji nedela.


podle mne je tech osobnych duvodu jak nekoho obvinit z lenosti vice


z me vlastny skusenosti sem se par krat musel rozloucit s lidma ktery z nama sdileli nas projekt prave kvuli lenosti


postupem casu ae sem zacal resit jednu vec. popisu storku


"""


jeden kamarad rikejme mu petr, vim ze v praze dela s bezdomovcema, socialniho pracovnika, vim take ze byl aktivni spolku svobodomyslnych zahradniku, docela sem si toho kluka vazil a prisel k nam na veekend .


vypadal ste prahy uplne znicenej a po pulhodinovem rozhovoru ja sel dal delat an sel brzo spat. rano vstal pzodeji skroo na obed, pak neco pomohl a v nedeli uz ses vlastne domu.odchazel ale odpocatej a sel do mesta resit tam ty mestke veci.tak sem premyslel co s tim. normalne cloveka ktereho neznam a prijde k nam rano vytahnu sposetele a jede se makat, trochu kreativne aby ho ta prace bavila ale maka se. ale u tohodle kamose mi doslo ze nemusi byt prave lenost to ze clovek nedela praci ktera mu je nabidnuta.jine lidi bych sprudil ,nebo proste vytahnul za ziva ze spacaku, jemu sem to neudelal. je mi jasny ze je spousta osobnych veci pro ktery nemuzeme cloveka narcknout z lenosti.


"


"


Dalsi muj kamos dlouhe leta docela makal pro jednu neziskovku ohledne ciklistu a byl s toho KO. udelal spousty prace ale skoncil na tom ze se rozchlastal , pak to utnul, odjel nekam do indie za mesic se vratil a ejhle nechlastana nekouri , ale aby se s toho dostal dost casu stravy ruznyma meditacema vseho druhu. je mi to fuk jakima hlavne ze s toho dostal a to vlastnyma silama.ale neni za nim videt moc prace, lepsi se ale take kdyby ste ho neznali reknete ze je linej."


neni pak lenost jen to kdyz nekdo neco neplni slibi....kdyz neco slibi tak to nesplni....a podobne pripady. a udela je z lenosti cize s toho ze v jednu chvili danou praci delat chtel a slibil ze ji udela a pak ji neudelal.? to bych za lenost povazoval i ja a takovydle lidi u nas vetsinou konci tim ze se musi zbalit a odject.


co je to ale pracovitost.?


je to stav kdy stale neco delame.? v kuse neco delame...?


co je to pak zamestnani.?


do jake miri se da permakultura praktizovat na zamestnani.?


jak by mnelo vypadat zamestnani ktere je trvalo udrzitelne.?


toudle posledny otazkou sem se zabival delsi dobu, je mi jasne ze je to prave remeslo.to jedine je udrzatelne po leta jak s ekologickeho hlediska tak po strance kreativni cize rozvoje daneho jedince.


tudle vizi se delsi dobu snazim delat v realu a neminim delat veci ktere sou pro mne nePK, nebo ja to nazivam neciste. jasne at si to kazdy dela co chce, ja netvrdim ze muj spusob zivota je aplikovatelni na vsechny atd atd.


kdyz minimalizujeme vstuy do domacnosti a udrzeni hospodarstvi cim se zabivaj  ruzne jine smery v PK prijdeme k tomu ze ty nase vstupy nebudou vubec vysoke a muzeme se vice zamreit na sdileni,priklad pujcovani pili, nebo auta ci naradi.


vysoke ale mohou bit naroky, naroky na to mit lepsi dum, lepsi solarni panely etc.a tady je otazka a je to neco co se neda moc popsat. ze kazdy ma jine standardy a proto vytvaret standard toho jak ma pk v domacnosti fungovat sou ruzne a ruzne budou, bohatost systemu je vitana.



spatky k pracovitosti. je cilem PK byt pracovitej.? a nebo si najit cas priklad na pozorovani ptaku, ci na behani a nebo je to jen plytvani casem.? s tohodle hlediska mi jako lenost stale vychazi jedno lenost je stav cloveka vuci jinim a ne vuci jemu samim. az kdyz clovek neco neplni jak ma pa je linej.sam o sobe neni, kdyz to nikho neomezuje a nekdo se vyvaluje dva dni pozorovanim ptaku a motylu co nam je do toho ze jo.mozna pak napise basen.pri jejim cteni si budeme rikat jaka pekna basen ale pri predstave ze ji psal dva dny lenosenim v trave se nas nazor mozna zmeni a mozna ne. a v tom je pes zakopanej.na tudle otazku toho co je lenost nebude jednoduche odpovedet a je na kazdem z nas jestli si plni sve zavazky vuci ostatnym ci nikoliv.



PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od PetrNJ »

Drudo, pokračuj v psaní. Příklady, které si uvedl jsou přesně to to odlišuje jednoho člověka od druhého. Bereš v potaz při jednání s lidmi jejich skutečný psychický a životní stav. Ačkoliv je to hodně i časově náročné na tu nejdůležitější schopnost PK člověka a tj. pozorování, nacházení řešení a proto můžu říci, že dojdeš ve své vizi ještě daleko.. pokračuj tímto způsobem.  


Když neberu v potaz takové parazity jako 99% cigánů (zase jdou takovi protože je okolí i jejich vlatsní ochota takto zformovalo díky předchozímu kočovnému životu - ale to nerozebírejme je to dlouhá a fakticky náročná diskuse), pak i umělě živený obraz těch co jsou na pracáku, proti těm "co na ně dělají" apod. jsou jen schválně tvořené a živené věci, sledující jasný účel. Myslím, že ty víš o čem mluvím. 


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od drudriger »

petrnj  ja tudle vizi delam uz 15 let, jasne obcas nejake tu usnuti bylo a nekdy sem slapnul vedle ale dal se vzdy postavim a jedu dal za tim cilem. ja neumim psat, musis se ptat, stejne jako hastereni kolem sobestacnosti mne privedlo k tomu ze sme toho napal vice, a osobne rozpory men vzdy na cas zaseknou. ja vim presne co delam a vim presne co cchi dokazat a to co chci dokazat mi roste pred ocima.vim ze nekomu se mozna nelibi kdyz neco dostaneme darem.jinim se zas nelibi kdyz k nam prijdou a zisteji ze zijeme zcela obycejny jendoduchej zivot a ze to stesti a spokoejnost je v kazdem z nas, ze ji ten danej clovek musi najit taky v sobe a ne v nas.kopu lidi ma problem s tim ze prijdou k na ale hledaji vnitrne hleaji neco jineho.mame na to takove pravidlo. ze kdyz se ti tu nelibi hledej jine misto podobne nasmu, podobnym kolektivu a spolku sou cele desitky hledej svoje uplatneni jinde, nez se snazit zmenit neco co se 8 let budovalo. ono to o cem tu pisu neni jednoduche zit, tady se nehrajes s kubikama drivi ci zemnimi, kdyz neco zmrvis zmrvis vztah, cloveka, neco v ne zustane. v te jine PK neco nevyroste nebo se nechytne, v nejhorism pripade zvirata to odskacou pri tvych experimentech.snazim se experimentovat s tim jak zit v te pk spolecnosti, jak ji usporadat i pro tech dolnich pul mega. delam to hlavne proto ze i ja sem s tech dolnich pul mega a prot je mi blizsi se bavit s obycejnym clovekem o holem zivote, nez s technicky vzdelanim inzenirem o cislech.vzdy narazime uz jen na technicke prekazky jakoze nerozumim ruznym vyrazum a obcas nechapu proc neco tak jednoducheho a krasneho potrebujeme davat do tak slozitich vzorcu. radsi se pohybuji dolu a v ustrani, vetsinou pracuji s obyc chudyma lidma s blizkeho okoli a vesmes mne to bavi.pozorovani je ale jen jedna vec, druha vec je to vzdelani, ktery bud potrebujes a nebo potrebujes mit dobre pratele ktere ti pomuzou priklad s gramatikou nejakeho duleziteho textu, a nebo s vybavenim nejakych pro mne slozitich lajster.je to pak o sdileni, ja se muzu venovat tomu co men bavi a co sem dostal do vinka a ten co mi pomaha tak take. ja mu to oplacim svoji rucnou praci a obe strany so spokojeny, aspon vetsinou.vim ze tendle model se zda byt pro nekho nepochopitelnej pro mne je uplne normalnej, a na nasem fc profilu pravidelne se ptam lidi na pomoc z necim a nabizim pomoc ja.


permoník
Příspěvky: 41
Registrován: 09 led 2013 11:08

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od permoník »

otázkou je proč se snažíme skromnost definovat a měřit? jako u spousty jiných věcí to přece nemůže fungovat ani tady. kde se bere ta touha člověka všechno přesně definovat a poměřovat? aby mohl soudit sebe nebo ostatní? nepomůže nám žádná definice, žádný úřad skromnosti ani ministerstvo skromnosti, každý to máme jinak, každý se vyvíjíme, ale hlavně každý jsme zodpovědný jenom sám za sebe. ptát se můžeme jenom sami sebe-můžu být ještě skromnější? ANO vždycky můžu být ještě skromnější a to ve všech měřitelných (jídlo, dřevo, atd.) i neměřitelných (nároky na ostatní, na sebe, atd.) úrovních skromnosti a že jich je... takže asi můžeme jenom odhadovat jak jsme blízko pomyslnému ideálu skromnosti a to hlavně u sebe, u druhých to lze těžko když jim nevidíme do hlavy ani do duše.


pomyslným ideálem je pro mě ono - NE už nemůžu být skromnější a pomyslným proto, že takového stavu asi ani nelze dosáhnout, ale vždycky se mu můžeme a skoro bych řekl musíme snažit přibližovat.


skromnost se prolíná s tou naší cestou kterou si každý razíme a odráží se v ní jako ve vodní hladině.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od mastnacek »

Ale porovnavanim ruznych skutecnostni se nikdy nikam nedostanete. Podle me to chce se nebat ukazat prstem. Jasne a strucne. Skromnost =  mam jen to co opravdu potrebuju, pro sebe pripadne pro blizke. Vsechno ostatni je nadbytek tudiz neskromnost. Protoze kdyz mam neceho vic tak si beru at uz od prirody nebo koholi na ukor neceho. Sedlak...pole brambor..kupa brambor...tolik brambor ze mu zacnou hnit. Zatim co by na jeho hektarech mohlo byt dalsich x lidi a pestovat si pro sebe tak akorat. Priklad s motorovkou taky jednoduchej. Neskromnej je i ten, co ma rucni pilku, protoze klidne moh sbirat jen klesti. Na vyrobu pilky nebo motorovky je potreba prumysl a ten devastuje prirodu, takze neskromnost. Nebojte se definice, proste to rict v extremu tak jak to je a pak si zijte svoje odchylky a spokojenosti, jen se smirte s tim ze nejste 100%ne skromni :)


Drudo je treba na 80% skromnej, QNX na 20%. ja treba na 50%. Ale nikdo z nas neni na 100%. To by snad slo ne?


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od drudriger »

mne priklad imponuje definice se zamestnanim.


dam priklad chci si koupit solarni panel, nebudeme e bavit proc a je li to skromne etc, to je jina debata o tom ze kdyz mas malej prikon snizis svoje elektricke vydaje cize se uskromnis.


chodit do prace kde se prikald vyrabi auta je sice pekne ale abych tam chodil proto abych si vydelal na ten solarni panel se mi teda nechce. budu se snazit najit takovou praci ktera je z meho pohledu cista, cize hledam praci zahradnika, prace s kamenem ruzne prace v lese,jasne ze i v tom lese se ta prace nemusi PK moc zamlouvat ale ta fabrika na auta je hold jinej level skodlivosti. s tymdle pristupem uz nejej rok pracuji a i proto kdy prijdete k nam zistite ze neni nova fasada ale ta 100let stara a barak vypada z venku jak vypada. kritika mnohych je proc si na to nevydelas.? ja si vydelavam ale skromne a pomalu. nekdo by to delal rychle, mozna na pujcku ja to delam takhle a povazuji to za skromne. V tmdle poli i vysledky sou skoro nevidet, kdyz ste skromny jak chcete aby nekdo videl vase vysledky.vysledky vam muzu osobne povypravat co kde jak sem co nasel ke sem jak na co vydella peniz, ale to ma mnoho z nas. skromnost se podle men moc definovat neda, daji se davat ale pekne priklady a ukazky takoveho spusobu ziti.je jasnej ze na 100% skromnej byt nemuzes. to by si musel uskromnit i tu skromnost a bylo by......


Jo azapomnelo se na jednu zakaldnu a dosti dulezitou vec a tou je vesela skromnost. coz znamena ze at jedna si svoji skromnost uvedomujeme, delame ji dobrovolne a s usmevem. ta veselost je hodne dulezita. muzes potkat typka co se ohriva u starych zrecyklovanych kamen a bude ustaranej a le taky muze byt vysmatej.proto bych vysmatou skromnost povazoval spise stav ducha nez technickou defnici.


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od Sahaw »

mastnacek: Aby se dali pouzivat procenta, tak by musel existovat vzor ze ktereho se ty procenta vypocitavaji.:):) Nevim proc je pro tebe je dulezita ,ze nekdo je nebo neni  100 procentni skromny.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od mastnacek »

Pro me to neni vube dulezite, resila se tady definice, procetna byly streleny do boku.


Odpovědět