Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od QNX »

Bebe: nikoliv, já "drudovu veselou skromnost" vůbec řešit a definovat nechci. Naopak všeobecný pojem skromnosti mi připadá velice zajímavý i když netuším, jestli se s ním dá nějak pracovat a jestli se vůbec dá uchopit. Pokud by se se skromností dalo nějak cíleně pracovat a dalo by se její rozšiřování podporovat, tak to bude pro permaulturu velice přínosné.


Sanča: možná máš pravdu ..... má tedy podle tebe smysl propagovat skromnost, nebo ne?  Bída, bída ..... permakulturní radostná bída?


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od Bebe »

QNX: Nedá sa s tým pracovať, pretože každé slovo viac, či menej odráža stav, v ktorej sa spoločnosť nachádza. Pretože sa však spoločnosť neustále mení a tieto zmeny naberajú na obrátkach, tak i slová strácajú svoj niekďajší význam a menia sa v duchu týchto zmien. Možno z dnešného pohľadu je skromný taký človek, ktorý sa vzdáva cieľavedomosti v hromadení hmotných statkov, v dosahovaní kariérneho a spoločenského postavenia ale celkom neskromne a bezostyšne si užíva života a prítomného okamžiku.


Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od Sanča »

QNX:


Nemá, skromnost je stav duše. Velikost "skromnosti" či čehokoliv podobného abstraktního je odrazem stavu naši mysli a duše. Docházíme k ní na základě našich prožitků a osobních zkušeností. Soustava drobných krůčků na cestě poznání. Definice nic neznamená, propagace nezabírá:-). Není větší ani menší skromnost, je jen člověk, tvor dýchající a tvořivý, za ním zústává jeho výsledek tvorby. Definice nám prý pomáhají se orientovat v životě a společnosti. Já si myslím, že nás tak akorát pletou:-). Intuice, víra, cit, a vyšší vedení je u mě nad definice.


Přeji všem krásný víkend, užijte ho venku, na počítače se vyprdněte:-))).
 
QNX říká:


Bebe: nikoliv, já "drudovu veselou skromnost" vůbec řešit a definovat nechci. Naopak všeobecný pojem skromnosti mi připadá velice zajímavý i když netuším, jestli se s ním dá nějak pracovat a jestli se vůbec dá uchopit. Pokud by se se skromností dalo nějak cíleně pracovat a dalo by se její rozšiřování podporovat, tak to bude pro permaulturu velice přínosné.


Sanča: možná máš pravdu ..... má tedy podle tebe smysl propagovat skromnost, nebo ne?  Bída, bída ..... permakulturní radostná bída?





Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od Jiří Danihel »

Proč definice a teorie? Prostě proto, abychom nemluvili jeden o koze a druhý o voze. Bez definovaných pravidel čehokoli nelze hrát fair play. Olomoucký tvarůžek je kulatý a smrdí. To kravinec taky, i když ne tak hezky. Dá si někdo kravinec? Jak má být oceňována poctivá práce, když si ji každý definuje po svém? Když něco neumím jako tamten, předělám si definici a hele jak jsem dobrej! Supermarkety jsou takových zpotvořených představ o definovaných produktech plné.


Jsou lepší teoretici nebo praktici? Já si nedovedu představit praxi bez teorie stejně, jako čtení bez znalosti abecedy. Teorie bez praxe je taky na nic. Praxe je potřebnou zpětnou vazbou, která člověku řekne, kde se ve svých teoretických úvahách mýlí. Projektant, který se nepodívá na výsledek realizace svého návrhu, opakuje stále stejné chyby. Úžasně se bavím, když mi kluk, který se už nemůže dočkat, jak si na tu praxi konečně sáhne, doporučuje po desítkách let mé praxe, abych se vykašlal na teorii a šel dělat praxi. A to nepovídám jen tak teoreticky. V počátcích své praxe jsem měl taky ramena jako kulturista. Ztrácet kvůli tomu sebevědomí by ale byla chyba. Člověk se musí naučit nejprve naslouchat, myslet a ověřovat. Teprve pak má možná dost munice, aby převálcoval i staršího. Zkušenosti nepřicházejí samy, ale musí se pilně sbírat. Narozdíl od let.


Oficiální definici skromnosti jsem nehledal, snad abych nevybočil z řady a snad proto, že vymýšlet definice je někdy i zábavné. Co třeba takhle: Skromnost je projev vůle, kdy jedinec přijímá to, co potřebuje, ale odmítá to, po čem jen touží. Skromnost bez úsměvu na rtech mi spíše připadá jako masochismus. Tehdy jedinec odmítá i část toho, co potřebuje ke zdravému životu. Proto myslím, že druidovi rozumím, co tou veselou skromností mínil.;-)



jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od jarda bon jovi »

No, faktem zůstává, že drudovi závidím. Stará se jen sám o sebe a žije tak svobodně, že si o tom můžu jen nechat zdát.


Má to jistě svoji poezii a kouzlo, a z mého úhlu pohledu  velice těžko Dosažitelné.  Seděl bych ve špelunce a smrděl gándžou jako  marocký děcko.Celej svět by mi.... mohl líbat řiť.Bože , jak lákavé..... Jednou to tak dopadne.Nebudu tak začínat, ale končit.


Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od Cyril »

Jiří Daniel: Chytnu Tě za slovo. Řekl bych, že po definici volá samo slovo "permakultura". A ujasnění si vztahu udržitelnost - permakultura - soběstačnost. Lze si všimnout, že permakultury má kdekdo "plnou čuňu", ale každý tím myslí něco jiného. Pak je to opravdu o té koze a tom voze. 


Uživatelský avatar
pk161
Příspěvky: 70
Registrován: 17 led 2012 11:28

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od pk161 »

Definice nejsou potřeba, je to o povaze člověka.


Toto je pěkný příklad skromnosti:


http://zpravy.idnes.cz/nejchudsi-prezident-sveta-farmari-a-kaze-o-konzumu-f8i-/zahranicni.aspx?c=A121115_130157_zahranicni_im


Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od Sanča »

Stříbrný vlk: Naprostý souhlas. Všimněte si, jak něco neustále definujeme, následně definujeme znovu, již dříve definované. Následně narazíme na problém měřítka. Prostě nikdy se nepohádáte, tak, jak při tzv. důležitém definování.


Život v rovnováze se sebou samým, jednoduché vnitřní pravidla, schopnost naslouchat vlastní intuici, atd. Nic víc pro opravdový život nepotřebujete:-).


 


Mějte se
 
Stříbrný Vlk říká:


Definice nejsou potřeba, je to o povaze člověka.


Toto je pěkný příklad skromnosti:


http://zpravy.idnes.cz/nejchudsi-prezident-sveta-farmari-a-kaze-o-k...





Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od Jiří Danihel »

Cyril: Myslím, že definicí permakultury (jejím novým zněním) jsme se tu zabývali někdy v létě. A vypadalo to tam podobně. Kdo si chce pod pojmem permakultura představovat něco jiného, udělal si vlastní definici a je mu jedno, že je od té původní na míle daleko. Nevadí mi, když má někdo na věci vlastní názor. Spíš mi vadí, že se někdo nechá slepě vodit za nos různými podvodníky a šarlatány a ještě jejich nesmysly roznáší. Proč ale spojovat vlastní názor s již zavedeným pojmem, kterému dal jeho autor význam, když je ten vlastní názor o něčem úplně jiném? Řekl bych, že někteří berou permakulturu jako něco, co zrovna frčí a chtějí být taky IN. Jen se jim nechce zamýšlet nad udržitelným stylem života, ale spíš se s tajemným úsměvem chlubit tím, co exotického si vysadili na zahrádce. A tak zneužívají popularity pojmu permakultura k vlastnímu zviditelnění. Přitom jejich "permakultura" a ta původní jsou si podobné asi jako cibule a žárovka.


Sanča: Kvalita si zaslouží, abychom nějaké ty porodní bolesti přetrpěli. Důvodem k diskusi (někdy i hádání) je snaha, aby byla definice co nejpřesnější a nebylo ji třeba každou chvíli měnit jako českou legislativu. Časté změny způsobují jen chaos. Život bez definic je snad možný jen u osamělých jedinců. Chceme-li žít ve společnosti, musíme spolu komunikovat. A to znamená používat slova, jejichž význam je všem jasný - tj. definovaný. Jinak hrozí, že se nejen pohádáme, ale v důsledku nedorozumění si dáme i po papuli. Vlasta Burian: "Za prvně nevím, co to je a za druhý mě to uráží." Prát se kvůli různému výkladu slova mi připadá hloupé.


Ivan Permawebovič
Příspěvky: 108
Registrován: 26 bře 2013 22:07

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od Ivan Permawebovič »

SKROMNOST (= POKORA) je daná spotřebitelským košem, u asketů vpodstatě existenčním minimem,tj. je možné mít "podobný" spotřebitelský koš, ale s mnohem nižšími nároky na energii, práci apod.,  skromnost nás nemusí dělat vůbec šťastnými, ale berme to jako povinnost,


EKOLOGIE = radost, jak je krásný svět, který nikdo neotravuje, ale sakra, naše údolíčko je celou zimu plné jedovatého kouře i když všichni prý topí suchým dřevem (ale s nedostatkem vzduchu, aby to co nejéle hořelo), po letech mohu pouze říci, že se to nedá řešit jinak než vraždou, nebo odstěhováním se na vhodnější místo, typu samota na vysokém kopci   


VOLBY AD - kromě strany zelených, asi všechny politické strany chtějí prolomit těžební limity a prohnat zbytek našeho hnědého uhlí elektrárnama s 30% účinností, aby údajně snížili nezaměstannost a zvýšili příjem státního rozpočtu, takže učte své děti a vnuky skromnosti a pokoře, bude se jim to za dvacet, třicet let velmi hodit, nebo spíše nic jiného jim nezbude...  


Odpovědět