Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od Sahaw »

QNX: Mas divny vyklad na skromnost, ale chapu te. Kazdy mame svoji definici, ktera nas dela statnymi.:)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od QNX »

Sahaw: Nadhoď lepší definici, já na té své netrvám. Byl to jenom námět do diskuze. Na skromnost nejsem odborník a za skromného se nepovažuju, tak jsem třeba úplně mimo a skromnost je jiná než si představuju.


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od drudriger »

podle mne se neda dat smromnost do jasne definice, jak sme to psal vyse, je to neprenosna vec


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od Sahaw »

Je to jen definice neboli par slov. Kazdy clovek ma svou vlastni definici jak se mu to hodi do kramu. Jen se z nich da poznat kdo je teoretik a nikdy nebude skromny a ten, kdo je skromny. Ono to plati u vsech definic. Treba permakultura,vegan,.....



Ono, kdyz teoretik zacne neco praktikovat, tak velmi brzo meni svou definici.




jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od jarda bon jovi »

Mno, skromnost je fenomén... snoubí se ve mne řezník krkovička a trautenberk. Jsem totiž sedlák a ten je pyšnej na svoje koně, nebo traktor, na úrodnou půdu a baví se tím, jak mu ostatní okukujou mrkve biblických rozměrů, jak má tučnej dobytek a krásné stromy, a řepu co nevytáhnou ani pásákem.....Našetří svým děckám na lepší živobytí, nahamouní jim věno, aby měli prošláplou cestu do začátku. být pyšný na svoji práci a výsledky své práce mi připadne přirozené, stejně jako pomoc potřebným, nebo soukmenovcům.... tedy příslušníkům svého kmene. Nebo soudruhům, oba termíny byly zprzněny...


Ale člověk je tvor nedokonalý a vždy nespokojený, takže se nezadrhnul v jeskyni, ale postavil si grunty a začal sedlačit. Nu a pak začal bejt spokojenej s tím, jak mu to jde a osvojoval si nové a další dovednost, později i řeči , jazyky.  A  tak je věru těžké pochopit sice udřeného, ale pyšného sedláka, kterej by pro svoje hajtry cedil krev. Je těžké z jiného úhlu pohledu soudit druhého, jiného. 


Ke spokojenosti mi stačí život, který žiju, takže si připadám skromně, z pohledu velkostatkáře jsem opravdu zabržděnej skromník. Z pohledu bezzemka jsem rozmařilej nabob, páč mám víc půdy, než hlínu v květináčích.


Takže reality jsou opravdu relativní.


Rozhodně však lidi důsledně třídím mezi veselé a smutné. veselé optimisty mám po boku rád a smutné pesimisty bezohledně ponechám svému hořkému osudu, páč změnit je není v mé moci. A protože sůra mého koránu zní: netrap se ničím, co nemůžeš ovlivnit.... je jasná a zřetelná, může se o ni opřít celá má filozofie .




Uživatelský avatar
pk161
Příspěvky: 70
Registrován: 17 led 2012 11:28

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od pk161 »

Dnes jsem zjistil že mi vyrostly ještě nějaké ředkvičky, v které jsem ani nedoufal že vůbec vzejdou. Jednu jsem ochutnal, chut měla vynikající. V obchodě stojí ředkvičky pár korun, ale nejsou to ty moje. Mám stoho radost a tomu já říkám ta veselá skromnost :-)


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od Sahaw »

Libi se mi z jake totalni prkotiny clovek muze mit radost. Dnes jsem mel velkou radost, ze jsem nasbiral plny vozik jedne rostliny. A zitra jdu lov spadleho listi. :)


Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od Cyril »

QNX: Ve Tvých slovech je rozpor. O pár řádků výše kladeš rovnítko mezi pojmy permakulturní a udržitelný. Z toho by se dalo usoudit, že permakultura a udržitelnost jsou totéž. Na jiném místě (nevzpomenu si kde) jsi uvedl něco v tom smyslu, že permakultura není pro každého. Jenže, nelze si dost dobře představit, že někdo bude žít udržitelně a někdo vedle ne. Alespoň na nějakém, dost velkém území to určitě nejde. Nebo, možná tajně, předpokládáš, že nepemakulturisti vymřou? 


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od drudriger »

takhle sme si uzival vesele skromnosti tudle zimu kratke video s peceni chleba


https://www.facebook.com/photo.php?v=3357389112853


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od QNX »

jarda bon jovi: napsal jsi to moc pěkně. Sice z toho nelze poznat co to ta skromnost je, ale je to fakt pěkně napsané.


Cyril: Svět je plný rozporů, nějak jsem se s tím už smířil :-) Také jsem se smířil s tím, že na spoustu otázek neznám odpověď. To o čem píšeš patří zrovna k těm rozporům a k těm otázkám, které zodpovědět nedokážu. Fakt netuším. Permakulturní společnost nikdo z nás neviděl, nikdo z nás v ní nežil a nikdo z nás neví co to vlastně je. Možná se takové společnosti nikdo z nás nedožije, dokonce bych řekl, že je to celkem jisté.  Možná během několika generací nepermakulturníci vymřou a v permakulturní společnosti se budou už vychovávat jenom permakulturníci? Nebo vymřou všichni nepermakulturníci i permakulturníci společně a na scénu přijde zcela permakulturní druh švábů, kteří zaplní celý svět? Nevím, nejsem věštec.


Odpovědět