Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od jarda bon jovi »

jak píše drudo, ta veselost je naprosto nezbytná, odlehčenost, nadhled. ona ta skromnost je taky fakt zajímavej pojem.... mám jen to, co potřebuju na obživu svoji a svých nejbližších.


No jo, jenže, já dělám sady, zeleninu, ovce. Potřebuju takovýho harampádí, že si to nedovedete představit. Nic zbytečného, nebo na okrasu nemám, krom pár bubnů a tibetských misek.Vše na práci, na obživu a vlastně i ty bubny jsou na obživu duše.Nenosím na zlatém řetazu zlatou jedničku, ani v uších nic nemám a ani nos jsem si neprovrtal...A do hrobu si taky nic nevezmu. Hergot, tak jsem já skromnej, nebo ne? Potřebuju to nutně vědět, páč abych věděl, do kterýho chlívku patřím.


navíc, chtěflo by to etalon skromnosti... něco jako byl kdysi vw etalonem kvalitních vozů....Pokud je etalonem indický jogín, kterej denně sežere jedno či tři zrníčka konopí, a bojí se hnout brvou, aby mu nedošly síly, pak nemám šanci. Dokonce i průměrný ovčan mi příjde skromný, páč se bojí přemýšlet, aby se mu neprovalil bok z té duševní peristaltiky.


Tak raději nic nedělá a po práci na tři piva, tam se to rozlouskne.No jo, a dostáváme se do jádra pudla. Lze zřetelně oddělit lenost od kskromnosti, činorodost od zhýralosti? Budem se pohybovat na hraně nože. Proto je nezbytné tolerovat všechno všem a všem přát to, co si přejí sami. lenochům paralýzu,  pracovitým kopce práce, narkomanům plnou vanu heroinu, úředníkům hodně udavačů a policajtům hodně radarů.


Pouze tak můžete proplout bez ztráty hvězdičky. TOLERANCE.


permoník
Příspěvky: 41
Registrován: 09 led 2013 11:08

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od permoník »

ano, to že člověk na sobě pracuje ať na skromnosti nebo něčem jiném dobrovolně je doufám samozřejmostí a tudíž by mu to mělo přinášet i radost a veselost a právě snaha o definici zavání škatulkováním, pravidly a hlavně soudem druhých, což je nežádoucí. kdo jako rozhodne co je a co není skromné? podle mě se to nedá měřit ani zaměstnáním ani vlastnictvím motorovky ani nadprodukcí brambor, tyto věci přeci o člověku nic nevypovídají! do nikoho nevidíme, někdy ani sami do sebe, ale u sebe samých bychom měli obstát v první řadě.


je tu podle mě ještě jedna důležitá věc a tou je harmonie, skromnost souvisí se spoustou jiných věcí, něco jako všechno souvisí se vším a umění všechno skloubit je hodně důležité-abych obstál před sebou? před ostatními? před přáteli? před nepřáteli? před přírodou? před živly? domýšlel důsledky svého konání daleko do budoucnosti? poučení z minulosti? to si musíme ujasnit každý sám za sebe... 
 



drudo drudriger říká:


 


Jo azapomnelo se na jednu zakaldnu a dosti dulezitou vec a tou je vesela skromnost. coz znamena ze at jedna si svoji skromnost uvedomujeme, delame ji dobrovolne a s usmevem. ta veselost je hodne dulezita. muzes potkat typka co se ohriva u starych zrecyklovanych kamen a bude ustaranej a le taky muze byt vysmatej.proto bych vysmatou skromnost povazoval spise stav ducha nez technickou defnici.





Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od mastnacek »

Jses neskromnej tim lepsim zpusobem. Pro nekoho je ale pozite jizda ve vytunenym golfu a pro nekoho hrabat se v hnoji. Ty nas hodne pozemku, hodne produkce, rek bych nadprodukce. Jestli pak vetsinu rozdas po rodine a znamejch a zustane ti jen to co potrebujes na preziti, pak jsi skromnej. Nemusej to bejt dve zrnicka rejze na den. Tvym fetysem a neskromnosti je kupa prace, mas z toho dobrej pocit jako ten autista, ale oba jste proste neskromny mate vic nez potrebujete. Veselost bych tam nemotal i kdyz s tim drudo prisel jako s hlavnim hlediskem. Vsichni jsme tady neskromny protoze mame pristup na net, nejakou tu masinu do ktery datlujem. At jsme vesely nebo smutny :) Al kdyz chcete brat jako hledisko veselost, pak opravdu zadna definice nejde.

jarda bon jovi říká:


jak píše drudo, ta veselost je naprosto nezbytná, odlehčenost, nadhled. ona ta skromnost je taky fakt zajímavej pojem.... mám jen to, co potřebuju na obživu svoji a svých nejbližších.


No jo, jenže, já dělám sady, zeleninu, ovce. Potřebuju takovýho harampádí, že si to nedovedete představit. Nic zbytečného, nebo na okrasu nemám, krom pár bubnů a tibetských misek.Vše na práci, na obživu a vlastně i ty bubny jsou na obživu duše.Nenosím na zlatém řetazu zlatou jedničku, ani v uších nic nemám a ani nos jsem si neprovrtal...A do hrobu si taky nic nevezmu. Hergot, tak jsem já skromnej, nebo ne? Potřebuju to nutně vědět, páč abych věděl, do kterýho chlívku patřím.


navíc, chtěflo by to etalon skromnosti... něco jako byl kdysi vw etalonem kvalitních vozů....Pokud je etalonem indický jogín, kterej denně sežere jedno či tři zrníčka konopí, a bojí se hnout brvou, aby mu nedošly síly, pak nemám šanci. Dokonce i průměrný ovčan mi příjde skromný, páč se bojí přemýšlet, aby se mu neprovalil bok z té duševní peristaltiky.


Tak raději nic nedělá a po práci na tři piva, tam se to rozlouskne.No jo, a dostáváme se do jádra pudla. Lze zřetelně oddělit lenost od kskromnosti, činorodost od zhýralosti? Budem se pohybovat na hraně nože. Proto je nezbytné tolerovat všechno všem a všem přát to, co si přejí sami. lenochům paralýzu,  pracovitým kopce práce, narkomanům plnou vanu heroinu, úředníkům hodně udavačů a policajtům hodně radarů.


Pouze tak můžete proplout bez ztráty hvězdičky. TOLERANCE.





Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od Bebe »

Tiež som názoru, že to nejde definovať, ale i tak sa o to pokúsim. Skromnosť je duševný stav, kedy máme v každom okamžiku vždy aspoň o kúsoček viac, než práve v tom istom okamžiku potrebujeme. Reťazec takýchto okamžikov je sprevádzaný vnútorným pocitom, ktorý sa nedá definovať a nedá sa vypočítať. Pre tento stav je charakteristický duševný pokoj a vyrovnanosť, ktorá sa navonok prejavuje ako veselosť.


Nie je to stav, ktorý je "zadarmo". Vždy je niečím vyvážený vo vzťahu k sebe samému. Môže to byť nadpriemerná usilovnosť, odhodlanie, pevná vôľa a podobne. Z tohto pohľadu nie je "dosiahnutie" tohto stavu prístupné osobe priemerných, alebo podpriemerných vlastností. Nedá sa to teda napodobniť podľa nejakého vzoru, alebo definície, človek k tomu musí nejakým spôsobom dospieť.


Propagovať tento stav verbálne je nežiadúce, keďže sa zákonite vracia späť nepochopenie a prípadné zneužitie. Najlepšie riešenie by mohlo byť práve v opačnom princípe, teda absolútnym neprezentovaním, ktoré je vlastne s týmto stavom v súlade.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od QNX »

Zajímavá diskuze. Z pohledu většiny z vás je skromnost něco velice relativního, nedefinovatelného a téměř neuchopitelného.  Možná to je jenom alibismus? Pokud je miliardář spokojenej, tak je skromnej, pokud je člověk s motorovkou spokojenej, tak je skromnej .........Takže vlastně můžu dělat, spotřebovávat a vlastnit cokoliv a budu skromnej.... já se na to koukám jinak. Nedělám si nároky na to, abych byl považován za skromného a za skromného se nepovažuju. Mám to podobně jako JBJ ....... k tomu co dělám potřebuju strašně moc harampádí, ale chodím v montérkách, na dovolenou nejezdím a zlatý řetěz kolem krku nenosím. Nejsem skromný, klidně to přiznám. Snad proto si můžu dovolit hledat skromnost objektivní. To znamená, že existuje nějaká poměrně jasná hranice a když se vejdu pod ní, tak jsem skromný, když tu hranici překročím, tak už skromný nejsem. Tou hranicí by měla být únosná spotřeba zdrojů ekosystému dělená počtem spotřebitelů. Pokud je naše spotřeba větší, tak ničíme životní prostředí nadměrnou (neskromnou) spotřebou = žijeme neskromně. Se zhoršováním životního prostředí a s rostoucí populací se ta hranice posouvá a být skromný je stále náročnější.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od mastnacek »

Nebo to vezmeme takhle homo sapines != neni skromny druh a nikdy nebude.  Az na ty blazny v lesich nebo u gangy s nohou za krkem.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od QNX »

mastnacek: no ....... permakulturu nikdo neviděl a nikdo neví co to je ........... skromnost je také něco neznámého a nedosažitelného a skromného člověka snad někdo jednou zahlédl někde u Gangy.


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od Bebe »

Všetkým diskutujúcim a hlavne QNX by som chcel pripomenúť, že sa tu snažíme definovať "Drudovu veselou skromnost" aspoň to takto chápem ja. Nie nejaký všeobecný pojem skromnosti. Myslím, že Drudo objavil akýsi druh východoeurópskeho zenu a možno sa k tomu priblížiť len prostredníctvom jeho príbehov, takže by sa asi mal dať do písania knihy.


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od drudriger »

diskusii sem zalkladal proto abyse neresil problem ktery vzniknul v jine diskusy. diskuse vsak pretrvavala  v danem foru dal. knizku mozna napisi kdyz dam par pribehu do kupy, ktere nebudou mit za cil propagovat veslou skromnost ale budou jeho umsevnou ukazkou.nevidim nic spatneho na foru kde si lidi pisou co radostneho a zaroven skromneho je cez den potkalo. to ze to nejde dat do cisel a definici sme zistili jinde a to ze dokonce sou ozehavy odpurci sme zistili take.


moji snaho o propagaci skromnosti  vramci PK sem se snazil odvizt a vyvazit nepomer k jeho technickej casti,mozna i proto tendle nazev tohodle fora. o tom do jake miri sem skromnej ja nebo nejsem vim jen ja. nejsem dobrej recnik a uz vubec ne formulator presnych definici, v jednom mam ale jasno ze podporovat skromnost ma vyznam, o tom jakej jej dame vyznam je uz jina debata.





Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od Sanča »

Definovat jakýkoliv abstraktní pojem, včetně skromnosti, je mlácení prázné slámy.


Pro evropana to může být vzdání se auta a mobilu, pro afričana vzdání se druhých náhradních sandálů.


Jinak se ke skromnosti může stavit člověk, bez rodiny než člověk s rodinou a dětmi, neboť rozhoduje i za ně.  Za chvíli se při mlácení slámy dostanete k řešení definice toho, co je skromnost a co už bída, a jestli je život v "bídě" permakulturní.


Vyprdnou se na to,venku je spousta práce:-)).


Odpovědět