Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od drudriger »

Po delsi diskusy sem se rozhodl zalozit todle tema , aby sme nespamovali tema jine a to todle


http://permaweb.cz/forum/topics/bydleni-na-orne-pude-1


ve stavajicim foru ale este nebyla zodpoveena zakladni otazka, proto dana otazka bude dal resena tam.


muze li admin presunout vsechny prispevky tikajice se sobestacnosti, nebo me osoby bude jen dobre


prosim bez osobnych urazek a polopravd.


muj projekt i s kratkym popiskem toho co se stihlo udelat je tady


http://permaweb.cz/profiles/blogs/leto-za-nama


vice o projektu ktery 8let delam je na nasich strankach  dvp.s.cz


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od Sahaw »

Ja tomu rikam dobrovolna skromnost. Tedy pokud pokud vesela neznamena, ze se nonstop smejes.:)



Dobrovolna skromnost je uzasna vec. Clovek, ktery ji nepraktikuje musi mit pocit, ze je to muceni, ale kdyz na ni prejde, tak ani nevi, ze je skromny.:)


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od drudriger »

jak sem psal v tom foru, ohledne meho drivi co sem delal minulou zimu.


drivi bylo asi 300m od baraku.motorovka mi skoncila asi pred 2 rokama a na dalsi sem nedokazal sehnat peniz,ale mne sem nove listy na pilu znackove ve sleve, takze pilka dobra, vozik ktery sme poskladal, s mistne skladky zaklad a kolesa sem sehnal ze starych kol.byl sem v tu dobu bez prace, takze sem mnel docela volne dny na sve aktivity. pri praci mi pomahala dcerka a docela sme si to uzili. clovek by rekl drina, jo drina to byla ale lepsi nez sedet doma a nic nedelat.


dalsi vec je ta ze u te prace sem dost premyslel o smyslu te prace a rikal sem si, ze vlastne je to uplne fuk jestli rezes rucne nebo motorovkou dulezite je to ze ses spokojenej, a ja sem spokojenej byl. dale k dofinici vesela skromnost uz nebylo daleko.


prave zem mohl stravit cas nadavanim na system ze nemam praci, ci nemam penize beru veselou skromnost jako urcitou alternativu, kdyz i kdyz nic nemas tak vysledky sou videt a ses spokojenej i kdyz nemas velke vybagrovane jezirko. jedna se mi hlavne o to ze v dane dobe potkavam spoustu lidi ktery nadavaji na tendle systeman dobu atd, vid muj kontraverznej prispekv posledne, a ja jim jako odpoved snazim rikat o vesele skromnosti, bit pozitivni a ne negativni. koukat se na veci pozitivne a ne negativne. ta nenavist co zlost na stavajici system nam nic dobreho neprinese, a neni lepsi pohled na spokojeneho cloveka i kdyz je spokojenej jen s jablicka.


zijeme v dobe kde se povazuje za normalne neco mit, neco vlastnit. ja nemam nic, ani pozemky na kterych hospodarim nejsou moje, stezovat si nestezuji. budu se snazit tudle zimu rozvist vizi a dat ji na papir i kdyz popravde neni jednoduduche veselou skromnost popsat.


setkavam se s problemy jako napriklad i posledne, odvedes praci usmev na tvari a pak ti lidi daji uplne jinou castku nez je standart, za 5 dni tisicovku, nebo muj jeden zamestnavatel mi dal za 23 dni prace 6 tisic a rekl mi , sak propagujes veselou skromnost to ti musi stacit. to je jedina vec kterou sem este nedotahl do konce a to je prodavani. ono propagovat tydle veci je jedna vec, druha vec je ze narazis na stale problemy s nepochopenim cele myslenky.


nejde o lenost, vyvazeni energii musi byt to je jasne, ze nemuzes zit na ukor druhych.


no snad se mi dovede rozepsat se vice na to tema a dat mu nejake jasne body.


Jinak k myslence vesele skrmonosti men dovedl dnes uz nebohi igor chyra kdyz sem zil na zajezce pred 15 lety.od te doby se s tou myslenkou hraju a snazim se ji praktizovat do realneho sveta.


zistil sem ze je to realna vec ale ze je neprenosna, neda se prenist, neda se praktizovat na jinem miste nez u vas doma, todle je ma posledna zkusenost, ktera je trochu horka....


ale jinak v pohode, smat se stale nemusis, ale je dobre priklad stavat rano a chvilku se smat, jen tak se smat.


lidi se diveji a nektery i rikaji ze ses jako malej kluk a ze uz bych se mnel chovat jako dospelej muz, ale ja se radsi smenuji, nez se hraju na muze.nektere tydle veci se snazim rozebirat na svem blogu, hodne neprosefialne a hodne nespisovne na drudriger.blogspot.com .


nejhorsi je ze vetsnou ohledne vesele skromnosti sou jen utrzky ktere muzes davat dohromady , ale nemuzes je uz spojit do jedne predstavy o zivote, nebo jedne vety ci myslenky.


chtelo by to mozna neco jako malou knizku povidek, a nebo jen mozna nekoho jineho kdo by danou problematiku dokazal rozepsat.


asi tak


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od Sahaw »

Jak to, ze tvoje vesela skromnost nejde delat kdekoliv? I kdyz jsem si precetl vsechno na tvem blogu a i ten tvuj text, tak jsem nenasel podobnejsi rozpis tvych zivotnich nakladu. Vim, ze jsou to jen cisla, ale treba mne to zajima.



Kdyz to porovnam co je vic casove a fyzicky narocnejsi, tak urcite prace na sobestacnosti nez prace v nejake konvencni praci, kde ma jisty plat. Tak se neda mluvit, ze clovek pracuji na sobestacnosti je lenoch.


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od drudriger »

nemam pocit ze vesela skromnost musi mit jasne dane pravidla , prijmas zivot tak jak jde.obcas tu praci mas a obcas ji nemas, todle se nesnazim resit. hmm cisla. i kdybych rozvedl svuj styl ktery jedu ja, tak to neni nic co by se dalo prenest, je to jen hodne siroko informativne. kazdy si musi najit svoji cestu vesele skromnosti, muzeme rikat jen o zakladech ale ne o konkrteneim navodu jak zit spokojene a levne. kazdy clovek je jinej, to na co ma jeden zaludek druhej nema a proto kazdy ma jine latky. moje vesela skromnost se da delat tam kde sem ja, tezko se predava nekomu jinemu jakou soustava cisel a informaci. to proc je vesela skromnost aplikovatelna jen na misto kde zijes, nic nebrani v tom abys ji praktikoval, treba v autobuse do prace. kdyz se stehujes nekam jinam je to uz ale horsi, zacinas od zacatku hledat to co si uz mnel jednou postavene.


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od Sahaw »

Cisla jsou fajn. Rozepsat jidelnicek atd. Je to bohuzel navic prace pro autora, ale pro zacinajici lidi to skutecne pomuze. Ze sve zkusenosti muzu ric, ze moje rozepsani co jim a kolik co stoji atd nekterym lidem pomohlo.



Souhlasim s tebou, ze clovek si musi najit svou cestu, ale je dulezita inspirace od lidi, kteri sli jinou cestou. Zacinajici muze se naucit z jejich cesty docela hodne.


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od drudriger »

muzes se u nas zastavit a muzeme pokecat, sam vidis ze kdyz lidem ukazes jak zijes ne vzdy to musi dopadnout dobre.


jidelnicek a jine veci sou msylim dobre popsane v jinich forech, cisla sou ruznorode, obcas zijes z uspor, obcas narazis na dobrou praci, nemyslim si ze vesela skromnost je prave o tomdle.myslim si ze je hlavne o tom pristupu jak k vecem pristupovat a byt spokojenej vysmatej.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od mastnacek »

Chlapi ja kdyz jsem v praci tak skoro nezeru, ale stastnej z toho nejsem :)


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od Sahaw »

Urcite tvoji nabidku vyuzijeme v budoucnosti. Hlavne ohledne stavby pece na chleba.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od QNX »

Dobré je ujasnit si hned na začátku co je skromnost a co skromnost není. Jako příklad uvedu imaginárního Frantu a imaginárního Pepu. Franta i Pepa řežou dřevo ruční pilkou a přijde tam Lojza  ...... Lojza se zeptá "Nechcete motorovou pilu?" Franta řekne "Díky, ale já nic takového nepotřebuju. Jsem spokojený s ruční pilkou". Pepa řekne " Jo, motorovka by se hodila, to by se to řezalo".  Frantu lze označit za skromného, Pepa asi skromný nebude. Můžeme jít dál. Za Pepou přijde Tomáš, který také řeže dřevo ruční pilkou. Začnou se bavit o motorovkách a shodnou se na tom, že by to to bylo super. Pepa čeká až mu někdo motorovku daruje, Tomáš si najde práci a na motorovku si vydělá.  Pepa je neskromný lenoch, Tomáš je neskromný a pracovitý.  ........ Na startovní čáře vítěze nepoznáte. Jak je kdo skromný se ukáže teprve v případě, že může dostat víc než potřebuje .......... teprve když řekne "Děkuji, už víc nepotřebuju. Mám dost." Teprve tam leží jeho vlastní hranice skromnosti. To byla ukázka relativní skromnosti. Kde leží hranice skromnosti objektivní? Asi tam kde leží hranice udržitelné (permakulturní) spotřeby ......... tedy při 7 000 000 000 populaci asi někde u věty " Dřevo na topení? Ne děkuji, já topit nepotřebuji" Nebo "druhé jídlo za den? Ne děkuji, já jsem dnes už jednou jedl." Nebo "Postavit dům? Ale ne, já si lehnu někde v lese pod stromem."


Odpovědět