Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od Sanča »

Nerad se opakuji, takže jen si dovolím poznámku. Mrkni na diskuze, kde se definuje a hádá, například tu o tom, co permakultura je a co není. Výsledek? Spousta hádání. Pro lidskou komunikaci nemusíš nutně definovat, můžeš ji vést i jiným způsobem. Samozřejmě upřesnění či definice základního pojmu např. voda je...mrak je...., je podmínkou komunikace. Pak už je to mnohdy jenom běsnění ega a pokušení zachytit nezachititelné.
 
Jiří Danihel říká:


Cyril: Myslím, že definicí permakultury (jejím novým zněním) jsme se tu zabývali někdy v létě. A vypadalo to tam podobně. Kdo si chce pod pojmem permakultura představovat něco jiného, udělal si vlastní definici a je mu jedno, že je od té původní na míle daleko. Nevadí mi, když má někdo na věci vlastní názor. Spíš mi vadí, že se někdo nechá slepě vodit za nos různými podvodníky a šarlatány a ještě jejich nesmysly roznáší. Proč ale spojovat vlastní názor s již zavedeným pojmem, kterému dal jeho autor význam, když je ten vlastní názor o něčem úplně jiném? Řekl bych, že někteří berou permakulturu jako něco, co zrovna frčí a chtějí být taky IN. Jen se jim nechce zamýšlet nad udržitelným stylem života, ale spíš se s tajemným úsměvem chlubit tím, co exotického si vysadili na zahrádce. A tak zneužívají popularity pojmu permakultura k vlastnímu zviditelnění. Přitom jejich "permakultura" a ta původní jsou si podobné asi jako cibule a žárovka.


Sanča: Kvalita si zaslouží, abychom nějaké ty porodní bolesti přetrpěli. Důvodem k diskusi (někdy i hádání) je snaha, aby byla definice co nejpřesnější a nebylo ji třeba každou chvíli měnit jako českou legislativu. Časté změny způsobují jen chaos. Život bez definic je snad možný jen u osamělých jedinců. Chceme-li žít ve společnosti, musíme spolu komunikovat. A to znamená používat slova, jejichž význam je všem jasný - tj. definovaný. Jinak hrozí, že se nejen pohádáme, ale v důsledku nedorozumění si dáme i po papuli. Vlasta Burian: "Za prvně nevím, co to je a za druhý mě to uráží." Prát se kvůli různému výkladu slova mi připadá hloupé.





Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od Hlad »

zajmavé téma :


mimo téma: první co nečtu jsou přispěvky bohů jarda bon jovi a qnx....tihle borci by vás napravili a mají na vše patent,jejich bludy ala pravda jsou otřesné a škodí věci ,vlastně jsou škodná, pro které je vlastně srdce jenom sval....poserou se mi na hlavu když nedokážu definovat že jím i cítím ..... 


mimo téma:netýká se těch co mají dost,aniž by cokoliv udělali,a těch co nás pyšně ožebračujo  přes dotace- QNX jarda bon jovi a další- s výsměchem že až to spadne oni si svoje utrhli a nebyli hloupy po svuj obzor, ale svět má větší obzory než je špička nosu,a proto se s nima nikdy nepujde domluvit polidsku,v první řadě jsou oni pak dlouho nic ,pak nějaký hovna a pak teprve ostaní,někteří by byli ještě tvrdší ,nepujdeto s nima už  jen proto že jejich permakultura ztratila skromnost a udržitelnost v závislosti na systému co jde ke dnu, jsou vlastně jeho bradavicí,o tom by mohl napsat  elaborát i ten dán od bouzova  


 


nařezal  jsem si dřevo na zimu ručně tříkrát,několik zim jsem se přesvědčil o tom jak  zbytečně a vím že topit netřeba není li dětí,a mockrát jsem byl v lese s pilou motorovou a traktorem,jak bylo potřeba a myslím že to bylo vždycky dobře


 


základní premisa: buď máš čas nebo máš peníze .......v momentě kdy peníze  uspokojí naše nejzákladnější potřeby přináší spoustu starostí a války


                           


 


citlivě rozumět a rozumně cítit .......a potom jsme na Nejlepší cestě ,s traktorem i bez něj...


 


 


Ivan Permawebovič
Příspěvky: 108
Registrován: 26 bře 2013 22:07

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od Ivan Permawebovič »

to: HLAD,


neirituj se, téma trvalé udržitelnosti je tak velmi složité,  že je div, když se dva zastánci TU na něčem shodnou,


- asi štvu taky hodně lidí, co mají stejné názory, ale jdeme za nějakým cílem, pokud někdo bydlí na samotě v panenské přírodě, vše si třeba vyřeší sám, ale pokud jsme nuceni se domlouvat a jde o konkrétní věc, kde se domluvit můžeme, tak to často jde lépe než obecná teorie,  


- dotace budou brzy velmi omezeny a pokud se nezmění styl vládnutí našich vlád, čeká nás buď devalavace nebo státní bankrot, tj. i já musím zainvestovat co potřebuji tak do 10 let, jinak nemá moc smysl porovnávat názory permakulturních poustevníků ohledně problematiky, kerá se jich moc netýká, většina lidí nebude hledat dřinu na poli, ale spíše se bude držet sofistikovanější práce ve svém oboru, tzn. spíše budou hledat TU bydlení na venkově, budou  zákazníky pěstitelů atd., budou členy místních komunit atd.   




Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od Jiří Danihel »

Sanča: Chápu, že jsi z některých diskusí otrávený. Ale byla by chyba soudit smysl definic podle přestřelek lidí, kteří nehledají výstižné a přesné definice, ale spíš jen příležitost někoho vytočit nebo prosadit vlastní pohled na věc za každou cenu. Dobrá definice vyžaduje dialog, tj. schopnost zůčastněných stran nejen řečnit, ale taky naslouchat a přemýšlet o názoru druhých. Společný zájem popsat něco nového nebo lépe to, co dosud nebylo popsáno dost přesně. Diskuse o definici permakultury byla nejspíš založena proto, že si mnoho zde přítomných evidentně vykládá ten pojem úplně jinak, než jak byl původně míněn. Snaha podat srozumitelnější definici mi pak připadá celkem pochopitelná. Když vidím, že v některém vlákně hoří vášně, buďto jdu pryč nebo si jen rýpnu a sbohem. Když vidím obzvlášť velkou hloupost, někdy mi to nedá, abych nereagoval. Nedělám to ani tak kvůli těm, co se tam hádají, ale spíš abych dal ostatním k dispozici jiný pohled na věc. Kdo si co vybere, to už je na něm. Moudré není třeba přesvědčovat kolovrátkem slov. Těm stačí vodítko. Moudrý člověk není automaticky všeználek a může být vděčný za nápovědu z oboru, kterému se dosud nevěnoval. Další informace si najde sám nebo se zeptá. K naší škodě málokdy něco řekne. Ale ani on nepřesvědčí blbce, který tasí kolty dřív, než vstřebá smysl jeho slov.


Máš pravdu, že mnohé se dá dělat dobře jen podle citu. Švec nepotřebuje znát definici šídla a může dělat boty jedna radost. Když ho ale bude chtít vyzpovídat novinář, jeho řemesla neznalý, těžko bude vědět, o čem švec básní, pokud si ve slovníku nenajde význam jeho slov. A ten slovník bude kvalitní jen tehdy, když z něho nezasvěcený má šanci poznat rozdíl mezi šídlem, jehlou a třeba průbojníkem. Vším tím lze dělat díry, ale jen jedno je šídlo. Podobně: zahradničit lze v souladu s permakulturou, ale permakultura není pouhé zahradničení.


Uživatelský avatar
Sego
Příspěvky: 65
Registrován: 06 srp 2013 19:59

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od Sego »

Permakultura je třeba i tohle.


http://bydleni.idnes.cz/levne-bydleni-v-aute-0qw-/dum_osobnosti.asp...


Nicméně k tomu ševci. Problém současně kultury je podle mě v tom že novináři se snaží lidi přesvědčit že "musí" vědět co je šídlo (potřeba slovníku). Permakultura je myslím o tom že člověk není naučnej slovník :) Bude-li dělat každý co umí a učit to další-ne všechny- nemusím znát detaily všeho. Líbí se mi boty a sedí mi? Vem čert čím sou ušitý. Třeba vidlema :) Pozůstatek komiků je že kdekdo dělal co neuměl. Je čas se vrátit k dědění řemesel a mistrovství. To je trvale udržitelný. Jak nás přesvědčila doba, fabrika tu zejtra bejt nemusí a zaměstnanec má po žížalkách. Jedinec si najde. Půl městečka či vesnice jen těžko. Nehledě na zodpovědnost za sebe. Sám musím. Pustili nás 500?- musí stát :)


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od drudriger »

tak jen tak pridam, drevna sezona pro mne uz zacala. drivi karicka a i pilka sou nabrousene a jede se. za ten skoro rok sem mnohe pochopil procetl a uvedomil si, jedno ale ne a ne.stale delam veci tak ze bud je prace a tim padem sou penize tak se nejak zalepis a koupis si veci ktere si nedokazes udelat sam a kdyz ta prace neni coz je vetsinou v zime tak delas ty jine veci jako s karickou na drivi do lesa a este si piskat pisnicku u toho. uzivam si i kdyz jdu do prace a i kdyz sem doma a neni prace. a kdyz do prace tak na svojej babetce poskromnu.auto je lepsi ale s nim prichazeji i starosti a posledne to dopadlo tak ze na nej nebylo a slo do srotu. Inu rekl by nekdo najdi si praci a bude to, ale to bych se musel but odstehovat nekam vice do mesta a  nebo bych musel se stat nekim jinim. nekoho buh obdaril rezbarstvim praci s drevem ci ruzne jine remesla, ja at se snazim jak chci ne a ne se nicim  v tomdle kraji uzivit, bokovky sou ale neni to hlavni prijem ani nahodou, snaha si nekde prividelat behanim po republice se mi moc nevyplatila aspon zatim. tak si poskromnu uzivam aspon ten minimalismus kde kupuji rocne strasni minimum veci a skoro vse bud opravim nebo nejak vyksfetuji.a stale nejak s vizi vesele skromnosti. Jinak ale mam pocit ze je cim dal veselejsi, zistil sem ze kdyz si piskam a nebo si delam nejake popevky tak je to hnedka este veselejsi. kdyz rano vstanes a zaposlouchas se do tech ptacku venku, pak babetou do prace , pozorujes oblaky a vychazjici slunce a pahorky hor kolem, inu ten pocit ti nikdo nikdy nevezme a kdyz si do toho este i piskas no jak by smetl, secky prace sveta sou pak k nicemu. skromnost se da popsat selijak ale jednoznacne je neprenositelna. to co ziji muzou mnohi povazovat a i povazujou za totalni vysinutost obcas mne castuou ze sem nemocnej, inu mozna jo. maji pravdu mozna by na mem miste zili jinak, to je ale jasne ze kazdy zije jinak a kazdy ma sve naroky jine a ma inou ekologickou stopu. inu permakultura po ruznych setkanich s ruznima lidma sem zistil je to jen nazev a dalo by se to nazvat selijak, napriklad zdravy selsky rozum. co clovek to jina definice a proto se cim dal vic nechci moc definovat.prave v osobitosti a rozvoji osobnosti sa clovek ale i spolocenstvo ci komunita rozvija.  skromne i vesele. tak tolik kratce o dreve, skromnosti a piskani si......


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od mastnacek »

Proc babetka? Dyt to jezdi na smes oleje a benzinu a navic docela malej pomer pokud dobe pamatuju tak 1:20-25? Se divim ze nelitas po kraji na oprejskany ukrajine, to je jeste vic perma a jeste vetsi zabava. Jinak ti zavidim, ja si tenhle luxus nejak ne a nemuzu dovolit.


Taky bych si vesele chodil s pilkou a karkou do lesa, akorat ze ho mam nejaky 3km do peknyho krpalu tam a do peknyho krpalu zpatky. Asi ta vesela skromnost nejni pro kazdyho.

drudriger říká:


tak jen tak pridam, drevna sezona pro mne uz zacala. drivi karicka a i pilka sou nabrousene a jede se. za ten skoro rok sem mnohe pochopil procetl a uvedomil si, jedno ale ne a ne.stale delam veci tak ze bud je prace a tim padem sou penize tak se nejak zalepis a koupis si veci ktere si nedokazes udelat sam a kdyz ta prace neni coz je vetsinou v zime tak delas ty jine veci jako s karickou na drivi do lesa a este si piskat pisnicku u toho. uzivam si i kdyz jdu do prace a i kdyz sem doma a neni prace. a kdyz do prace tak na svojej babetce poskromnu.auto je lepsi ale s nim prichazeji i starosti a posledne to dopadlo tak ze na nej nebylo a slo do srotu. Inu rekl by nekdo najdi si praci a bude to, ale to bych se musel but odstehovat nekam vice do mesta a  nebo bych musel se stat nekim jinim. nekoho buh obdaril rezbarstvim praci s drevem ci ruzne jine remesla, ja at se snazim jak chci ne a ne se nicim  v tomdle kraji uzivit, bokovky sou ale neni to hlavni prijem ani nahodou, snaha si nekde prividelat behanim po republice se mi moc nevyplatila aspon zatim. tak si poskromnu uzivam aspon ten minimalismus kde kupuji rocne strasni minimum veci a skoro vse bud opravim nebo nejak vyksfetuji.a stale nejak s vizi vesele skromnosti. Jinak ale mam pocit ze je cim dal veselejsi, zistil sem ze kdyz si piskam a nebo si delam nejake popevky tak je to hnedka este veselejsi. kdyz rano vstanes a zaposlouchas se do tech ptacku venku, pak babetou do prace , pozorujes oblaky a vychazjici slunce a pahorky hor kolem, inu ten pocit ti nikdo nikdy nevezme a kdyz si do toho este i piskas no jak by smetl, secky prace sveta sou pak k nicemu. skromnost se da popsat selijak ale jednoznacne je neprenositelna. to co ziji muzou mnohi povazovat a i povazujou za totalni vysinutost obcas mne castuou ze sem nemocnej, inu mozna jo. maji pravdu mozna by na mem miste zili jinak, to je ale jasne ze kazdy zije jinak a kazdy ma sve naroky jine a ma inou ekologickou stopu. inu permakultura po ruznych setkanich s ruznima lidma sem zistil je to jen nazev a dalo by se to nazvat selijak, napriklad zdravy selsky rozum. co clovek to jina definice a proto se cim dal vic nechci moc definovat.prave v osobitosti a rozvoji osobnosti sa clovek ale i spolocenstvo ci komunita rozvija.  skromne i vesele. tak tolik kratce o dreve, skromnosti a piskani si......





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od jarda bon jovi »

já si myslím, že na veselé skromnosti není vůbec nic špatného. je to volba.Já si zvolil veselou neskromnost a baví mne to.Taky občas vezmu kárku 9 tun a rozjedu se zvesela do lesa, dovezu hromadu dříví, a taky si u toho hvízdám a čučím na skřivánky, jak se snažijou a koukám na vlaštovky, jak umijou lítat a vybírat ostrombouchy, plaším svoje vlastní ovce hlasitým říháním, coby druhotným produktem popíjení plzenskýho píva a chechtám se u toho, jak se může říhanec odrážet od 800 metrů vzdálenýho kopce a lehnu si do sítě pod třešni a odevřu hubu a děti se mi trefujou třešněma do té huby, a chechtám se ženě, jak svým jezdeckým umem pomaličku z krásnýho chryslera tvoří obouchanou popeslnici.....


Myslím, že je na světě fakt skvěle pro každýho, kdo se skvěle chce mít.Je jedno, jestli skromně či neskromně, hlavně vesele.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od QNX »

JBJ: Krásně jsi to napsal. Jenom doplním, že někdy veselá skromnost není volbou, ale je to z nouze cnost.


mastnacek: 1:33 :-(


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Vesela skromnost, vize, zkusenosti, potencial

Příspěvek od mastnacek »

Sakra, ja vzdycky mazal jen pincka a jawy, tu slovenskou hajtru cervenou jsem nikdy nemel :)

QNX říká:


JBJ: Krásně jsi to napsal. Jenom doplním, že někdy veselá skromnost není volbou, ale je to z nouze cnost.


mastnacek: 1:33 :-(





Odpovědět