Zůstat x nezůstat

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Zůstat x nezůstat

Příspěvek od Sahaw »

Znam par lidi, kteri maji maly pozemek a jsou sobestacni krome zdravotniho a socialniho pojisteni. Tudiz je uzivi ten pozemek bez toho pojisteni. Nemaji deti nebo uz jsou dospeli.  Neznam nikoho, kdo by maly pozemek dokazal umoznit treba 4 clenne rodine zajistit pokryti zivotnich nakladu se systemem. To, ze je neznam nebo neslysel, tak to neznamana, ze neexistuji.:)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Zůstat x nezůstat

Příspěvek od QNX »

Sahaw: Soběstační krom pojištění? Tomu nevěřím. Nepochybně nejsou soběstační ještě v tisíci dalších věcí.


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Zůstat x nezůstat

Příspěvek od Sahaw »

Tak oprava: Pozemek je uzivi finacne krome zdravotniho a socialniho pojisteni.



Tak to slovo sobestacni nema byt.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Zůstat x nezůstat

Příspěvek od jarda bon jovi »

No, právě.malej pozemek je hodně relativní pojem. Mne by to docela zajímalo, čím se živí, čím hnojí, čím  obdělávají plochu, a jak to energeticky zvládají.


Já mám osobně potíž pochopit spády živin na malém hospodářství ve vstahu k trvalé udržitelnosti.



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Zůstat x nezůstat

Příspěvek od QNX »

Sahaw: dejte mi hooodně malinkatej pozemek na Václaváku a těch rodin uživím třeba 10 :-) Bez obdělávání, bez zalévání, bez hnojení a klidně i bez práce :-)


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Zůstat x nezůstat

Příspěvek od drudriger »

hmm sobestacnost.....


to se vylucuje, podle mne sobestacnost pocita s vymenim obchodem z ostatnima,ktery bud nebo ne take se snazi o sobestacnost. dokonce tvrdim ze snaha o sobestacnost te nuti kooperovat a spolupracovat.s tohodle pohledu sobestcany clovek neexistuje, muze existovat sobestacny kolektiv, komunita, ci oblast vesnice etc ale nikdy ne jednotlivec.


on jezis mnel takove to podobenstvi kdyz mu dali minci s vyobrazenim cisare a ptali se ho v domneni ze ho nachytaji ze ci je ta mince. jezis odpovedel ze je toho kdo je vyobrazen na te minci!!!


o jak nadherne prirovnani, mas li peniz tak neni tvuj je statu, on ti ho da hnedka si ho veme.


mit peniz nebo nemit peniz? to je otazka prokazdeho jinak zodpovezena, ale dulezite je ze peniz je jen menidlo, platidlo, proste za 10 ja tobe ty za todle 5. myslim ze je to jednoduche, pouzivat penize ano ale na to co vlastne stat po nas zase chce spatky, a zbytek ten zbytek si uz doresime sami, to je vesmes jidlo a hole preziti. kazdy z nas je ten kdo si dela tu vnitrni latku, jestli sekacku na travu nebo ne, neexistuje pravidlo ci dokonce perma zakon, jak ma sobestacnej ci permakulturni jedinec vypadat a co presne ma delat, jeho spokojenost a jeho usmev na tvari rika ze to asi dela spokojene.


K cemu je mi sobestacnost kdyz vidim nasraneho vycerpaneho zoufaleho permakulturnika .?


Ono to jezisovo podobenstvi ma jeste jeden presah a tim je priroda, na vsem co ma znacku made in NATURE znamena ze je to od prirody a ze ji to patri.....


a ja to znaminko vidim i na sobe.......


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Zůstat x nezůstat

Příspěvek od Martin Gross »


OK. Mluvím tu o lidech, ochotných trochu omezit svůj konzum, vrátit se k tradičním nástrojům - takovým, které si dokážou vyrobit/opravit a udržovat sami (nákup některých částí  zůstane vždycky - kovové části na nástroje, jako je kosa,  kladivo, atd) Zároveň s přechodem na využívání zapomenutých a opomíjených plodin, které i naši otcové mají spojené s "potravou pro chudé", nebo s tím, "co se jedlo za války". (kopřivy, tuřín, žaludy....) O tom, že jde získat potraviny pro pokrytí 365 dní tu asi nebudeme polemizovat. Pak tu bude trochu nejednota v tom, zda si zároveň na stejném pozemku vypěstujeme dostatek celulózy a ligninu na topnou sezónu. Při 4 členné rodině je to dost možná nedosažitelné. Stále tu hovořím o pozemku 1ha, s tím, že se budeme snažit omezit antropogenní úbytek živin. (nebudeme mít splachovací záchod s odpadem do kanalizace) a z plodin nebudeme nic exportovat mimo hranice pozemku. Pokud se budeme věnovat i prodeji úrody, budeme muset počítat s importem živin z pastvin a podobně. Pak se do hektaru nevejdete ani omylem. Sám jsem pro nedostatek času letos pro pěstování brambor a dýní namísto využití trávy z mého pozemku využil možnosti nechat si navozit pár kup koňského hnoje. Tím se pro letošek rozrostla plocha pro moje potřeby z mých 1,2ha na odhadem cca 3 -5ha (oves a tráva/seno). Koumám, jak dostat zpátky to, co si ve střevech odnesou z mé zahrady srnky a zajíci. (nabídnout jim místa k pekáčování)



Je nesmysl, vůbec dumat o tom, že na 1ha zaplatíme minimální odvody zdravotního a sociálního. Při dnešních cenách toho, co my můžeme nabídnout je to utopie. Pro soběstačnost VČETNĚ zaplacení desátku státu by bylo potřeba buďto vyrábět drahé výrobky z odpadu, nebo si sami pěstovat suroviny pro řemeslnou výrobu drahého tovaru truhlářského, čijiného...



 
QNX říká:


Martin Gross: no a ještě k tomu přidej otázku další. Když máš ideální 1 ha, jak velká část populace se vzdá svého pohodlí a bude ochotná na něj odejít hospodařit? Pak třeba ještě další otázku. Jak velká část z těch ochotných bude hospodařit schopná?  A jsem zase u toho, že permakultura je přijatelná pro 1% (když hodně přidám) a pro těch 99% je zase přijatelné to konvenční pole s velkochovem pěkně ukryté za regálem supermarketu.





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Zůstat x nezůstat

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ano, je to tak. Hektar je fakt o prsa pro jednoho. ale trvale udržitelné je fakt ošemetné. Byl v polsku zaskočen  výrobcem autmatických kotlů . Na upravené sečkovici jeho starej táta z vrbových proutků řezal dřevěné peletky do automatického kotle.Pracné, ale funkční při dostatečné ploše.


Nahrazení hnoje jsem vypracoval takto. Vezme se olistěná haluz, prožene se štěpkovačem, nebo trvale udržitelnou sečkovicí a na hromadě se prolije jíchou z kopřiv a drůbežího trusu..... dusíkaté a ostatní látky se mohou dotovat peřím, prachem z ovčího rouna a dalšíma dobrotama vzešlými z hospodaření, dle chuti každého soudruha dobrodruha.


Potíž bude v jedné věci..... Můžete to zvládnout, ale nemůžete už nic jiného dělat. Generování potravin sami pro sebe vás tak odkrví, že s bídou přiložíte do kamen a uvaříte tuřínovou polívku.Sám, ač potenciální majitel everestu hnoje  vykonávám pokus se štěpkovanou zelenou hmotou z halouzek.  Uřezal jsem jasany u švestek a vyrostlo 5. znova jsem uřezal a povstalo křoví. zelené, olistěné křoví s metrovými přírustky. Za 1,5 litru nafty získám 2 metry prostorové  našlapané hmoty. a jednu časovou hodinu, která se shoduje s motohodinou. Alternativou je trvale udržitelná sečkovice. Suchá štěpka postrádá štávu a veselost rozkladu.Možná obsahuje i živinovou frigiditu.


Pak je díky jinak nevyužitelným plochám možno získat docela fajn matroš na pohnojení  toho malého pozemku, kterým každej  disponujem.vrby, Bezy, jasany, lípy a javory....vše krásně a bezpečně odnožuje, avšak jasany bezkonkurenčně exponenciálně.Nu, možná pak bude mít efekt kácet stromy s listím....... jednou, až o něco půjde, páč by se dnes ekologové promrouskli. Bude to boj o živiny, věřte mi.Teda, on vždycky byl, ale v tom lídlu to tak není vidět....



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Zůstat x nezůstat

Příspěvek od QNX »

jbj: Není to tak dávno, co se tady řešila štěpka jako zdroj organiky a živin do půdy. Trochu jsem to studoval a opravdu to může být řešení jak nahradit hnůj. Objednal jsem štěpkovač a jdu do toho. 


Uživatelský avatar
Jitka Řezníčková
Příspěvky: 64
Registrován: 09 srp 2010 13:37

Re: Zůstat x nezůstat

Příspěvek od Jitka Řezníčková »

Systémy se hroutí a přichází něco nového.


Hektar uživí jednu rodinu, pokud jsou vegetariáni, ale v Německu umějí uživit 4 lidi včetně masa. Mají několikahektarovou farmu bio a spřízněné rodiny, kterým dodávají každý týden, co se urodí. Oni je finančně podporují i v letech neúrody a kyž se rozhodnou např. postavit pekárnu, složí se na ni. Funguje to na principu nezemědělském, všechno jsou to privátní osoby.


Podobně hospodaří v Anglii, ve Francii a v Rakousku


Odpovědět