Dějiny zemědělství - pokrok nebo jen vytloukání klínu klínem?

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Dějiny zemědělství - pokrok nebo jen vytloukání klínu klínem?

Příspěvek od mastnacek »

Dotace bejt musej, pokud se ma zachovat ceskej zemedelec nebo chovatel. Mysleno takovej, kterej jde s vyrobkem nebo tovarem na trh. Od chvile co se zaclo tahat jidlo prez ocean, po mori a letecky nebo z evropy a asie jakkoli, tak to jinak proste nejde. Tady se neudelaj dve urody za rok nebo i vic, podminky jsou daleko jiny nez na jihu nebo nekde okolo rovniku. Hovezi z jizni ameriky, skopovy z australie, vlna taky... brambory z egypta, rajcata ze spanelska atd atd atd. Jak asi jim konkurovat? Jestli se na hospodareni nema vykaslat i ten zbytek lidi, tak proste musej ty dotace dostat. Lidi jdou po cene, vetsina lidi. Tezko nastane takovej obrat v jejich uvazovani aby to udrzelo nekoho v zisku bez dotaci. Jo polaky ani nezminuju, ty jejich chciply kravy a posypova sul nestoji za rec. Zruste dovoz a pak zruste dotace, tot recept.


Tomáš Zeman
Příspěvky: 48
Registrován: 22 led 2013 10:50

Re: Dějiny zemědělství - pokrok nebo jen vytloukání klínu klínem?

Příspěvek od Tomáš Zeman »

Čím víc chvátám, tím víc překlepů, tím jsem u toho dýl, tím víc chvátám... Bludný kruhy jsou všude kolem nás :-) A tím víc toho zapomenu. Aby jsi to s mým psaním neviděl zase, jako že to beru moc povrchně = nekonkrétně a že prostě vidím udržitelnost, prootže ji chci, potřebuju vidět proto aby mi život dával smysl. Že jsi pesimista jsem přece myslel s nadsázkou. Nedělal by jsi to co děláš.  Nevím vlastně jestli tě to vůbec zajímá. Kdyby jo, na mým webu, který jsi odsoudil, by jsi z toho pochopil snad dost. 


Ale chci to k tomu hodně zjednodušeně něco napsat. Nijak do hloubky se s tím nezabývám. Prostě je to moje, možná naivní, vize, která mě smysl dává.  


Udržitelnost nevidím při politický vůli jako nedosažitelný problém. Spíš to nevidím s tou politickou vůlí, protože ta je jen zrcadlem vůle lidí a i když ty to neslyšíš rád /nevidíš ?/, to jsou bohužel z velký části nezodpovědný hlupáci a ani morálka jim nic neříká. Obrazně říkám, že je probere akorát rytí držkou /prootže nic jinýho nemaji/ v zemi ale třeba se to vyvine překvapivě jinak a líp.


Při tý naší obrovský spotřebě "vyspělých" zemí by stačilo postupný  snižování  veškerý spotřeby /včetně potravin ale tím nemyslím ani tak množství jako strukturu spotřebního koše/ = potřeb plácnu 10 %/5 let a byl by to velký díl řešení. I při zohlednění všech možných dopadů a souvislostí je to v pohodě reálný.  A postupně by se to dál snižovalo . Problém vyčerpání zdrojů moc neřeším, protože lidi jsou nesmírně přizpůsobivý a vynalézavý, takže věřím, že na většinu podstatných alternativ přijdou. Samozřejmě při kombinaci razantním snižování spotřeby a max. recyklace. A navíc ještě není všechno objevený. Tím samozřejmě nemyslím v nějakých ekologicky rizikových oblastech...   


Co se týká zemědělství. Samozřejmě přechod na bio. I při dost nevyhovujííc struktuře v některých zemích řešitelný.  Spotřební koš by se tím spolu s radikální změnou cen dovozů optimalizoval automaticky. V Africe, Rusku a postsovětských republikách je obrovský nevyužitý zem. potenciál. A navíc ti přece nemusím říkat, že pomocí různých PK vychytávek, se nechá ve většině zemích,kerý mají zásadní problém s potravinama, x násobně zvýšit produkci se všema + co to přináší. 


Přiznávám, že nemám schůdný, publikovatelný scénář týkající se regulace populačního růstu...



To myslím stačí. A to bude asi reakcí ...    




QNX říká:


Tomáš Zeman: Možná se to nezdá, ale já jsem v podstatě optimista.  Je sice pravda, že ať počítám jak počítám, tak mi vždycky vychází, že naše civilizace je zcela neudržitelná, ale má se smysl trápit nad neudržitelností neudržitelného? Jsou dvě možnosti, ta civilizace se změní na udržitelnou a nebo zanikne a na její místo nastoupí něco jiného - udržitelného. Nemám pocit, že jsem středem vesmíru a nemám ani pocit, že člověk je středem vesmíru. Permakultura se snaží o změnu systému i o změnu člověka. Za pokus to stojí.


Dotace........ nechtěl jsem tím snižovat to co jsi dokázal a pokud se tě to dotklo, tak se omlouvám. Současnou podobu dotací nepokládám za správnou, ale je to ekonomická realita. Kdyby nedocházelo k deformaci trhu prostřednictvím dotací, tak by vzrostla cena potravin a ty by ses k těm penězům asi dostal přímo. Kdyby došlo k prozření spotřebitelů, tak by hodnota tvé produkce v jejich očích ještě vzrosta a s ní by zase vzrostla i ta cena. Ty za dotace nemůžeš, to je problém systému. Kdybych měl takové hospodářství jako ty, tak bych dotace bral také. 



Pro ostatní ..... S Tomášem Zemanem jsem si vyměnil pár soukromých zpráv, tak proto jsou ty naše dva poslední příspěvky tak trochu bez kontextu :-)





Tomáš Zeman
Příspěvky: 48
Registrován: 22 led 2013 10:50

Re: Dějiny zemědělství - pokrok nebo jen vytloukání klínu klínem?

Příspěvek od Tomáš Zeman »

Vždycky je někde něčeho moc a jinde málo. Zakázat dovozy je nesmysl. Navíc je přece šetrnější prodat produkci 50 km za hranice než 150 km v  tuzemsku, ne ?  Vyřešení spousty problémů a nejlepší filtr nejen pro zemědělství by bylo zdražení dopravy a na to je nástrojů dost. Ale nesmělo by to provázet zvýšení platů :-)
 
mastnacek říká:


Dotace bejt musej, pokud se ma zachovat ceskej zemedelec nebo chovatel. Mysleno takovej, kterej jde s vyrobkem nebo tovarem na trh. Od chvile co se zaclo tahat jidlo prez ocean, po mori a letecky nebo z evropy a asie jakkoli, tak to jinak proste nejde. Tady se neudelaj dve urody za rok nebo i vic, podminky jsou daleko jiny nez na jihu nebo nekde okolo rovniku. Hovezi z jizni ameriky, skopovy z australie, vlna taky... brambory z egypta, rajcata ze spanelska atd atd atd. Jak asi jim konkurovat? Jestli se na hospodareni nema vykaslat i ten zbytek lidi, tak proste musej ty dotace dostat. Lidi jdou po cene, vetsina lidi. Tezko nastane takovej obrat v jejich uvazovani aby to udrzelo nekoho v zisku bez dotaci. Jo polaky ani nezminuju, ty jejich chciply kravy a posypova sul nestoji za rec. Zruste dovoz a pak zruste dotace, tot recept.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Dějiny zemědělství - pokrok nebo jen vytloukání klínu klínem?

Příspěvek od QNX »

Tomáš Zeman: K tvému webu ..... Já bych na něj politiku netahal. Když jsem tam našel články o politice, tak jsem šel pryč. Ne že bych se o politiku vůbec nezajímal, ale nechci o ní číst na stránkách jako je ta tvoje, nebo jako jsou tyhle. Navíc já jsem politickej extrémista. Zastávám názor, že jakákoliv koncentrace moci se vždycky zvrhne. Jenže moje decentralistické názory jdou tak nějak opačným směrem než jakým se vydala politika. Sám jsem v obecním zastupitelstvu (obec cca 200 obyvatel) a to je tak maximální úroveň jaká mi ještě připadá uchopitelná ....... navíc u nás v zastupitelstvu se neřeší vůbec žádná politika, ale jenom praktické věci spojené s chodem obce. Jak chce někdo rozhodovat o věcech které nezná a o lidech které nezná, nebo když lidé volí někoho koho neznají ........ bude to vždycky drhnout.


Snižování spotřeby 10%/5let ........ super řešení, jenom ty lidi to zase pokazej. Jo, bez lidí, to by se krásně dělala permakultura :-)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Dějiny zemědělství - pokrok nebo jen vytloukání klínu klínem?

Příspěvek od jarda bon jovi »

politika je fajn, šak se podívejte na ty rondorfy, gebeníčky, sobotky a paroubky,  a příčiny a důsledky.


Najděte někdo důvod, proč by slušnej chlap lez do politiky. Jeden jedinej slušnej důvod.... Ve skutečnosti se jedná o koncentraci moci, vytyčenou méně či více legáním korumpováním. Je to cesta do morálního pekla a odcizení se dobrým a poctivým ideálům a myšlenkám. I když máme zločinecký stát, člověk může dodržet jakýsi rámcový morální kodex.....Hlavně nikdo nevytahujte službu lidu, nebo veřejné blaho, jináč mi naženete slzy do očí.


TOMÁŠI ZEMANE,napiš tedy prosím, kdybys byl kouzelníkem a mohl všechno, jak by jsi vytvořil trvale udržitelné zemědělství, když i s konvenčním zemědělstvím a jeho výkony musíme téměř půlku potravin dovážet, páč  není, kde je pěstovat...Leda, že by půl republiky odešlo do věčných lovišť.Každopádně se s otevíráním trhů snižuje role zemědělství a jeho dopadu na politiku a ekonomiku státu. Dováží se i jihoamerická soja za 3 kačky kilo franko cukbanhoff kdekoli v republice, při odběru 5 vagonů. Tolik bílkovin nikdo za ty prachy u nás neudělá, ovšem soja krmná nejsou potraviny, takže saldo bude bude veselejší, než si myslíme.V této situaci , jak to napsat bez rejpání, no, v téhle situaci bych nemluvil o možné trvalé udržitelnosti ani po vykouření metrovýho brčka.... Ale třebas mi někdo odstraníte vlčí mhu z mého zastřeného pohledu a vše se vyjasní........


Tomáš Zeman
Příspěvky: 48
Registrován: 22 led 2013 10:50

Re: Dějiny zemědělství - pokrok nebo jen vytloukání klínu klínem?

Příspěvek od Tomáš Zeman »

O tý politice máš pravdu ale máš lepší schůdný řešení ? Promiň ale myslím že neznáš akorát tady zase kecáš. Politiku beru jako nutný zlo. A už v mnoha zemích se posledních 5 let podařilo prosadit věci, o kterých se nám před 20 lety ani nesnilo. Dneska jsem narazil na téma o ekonomice a to je podobný. Vy tady se mi zdá rádi vymýšlíte nebo spíš jen probíráte systémy, co nikdy v novodobý historii nebyly a nefungovaly. Ty jsou jeden z principů PK ? To nerýpu, to se ptám. Jestli jo, tak moje další výhrada proti ní.  Je pravda, jak tu někdo psal, že nebýt snílků, svět by se nikam nedostal ale ti snílci dělali ve srovnání s vaším megaskokem malý krůčky.       
 


Pomóóóc... Co to máš zase za nesmysl ? Kde jsi to vzal, že se půlka potravin dováží ? Přesný čísla nevím ale dal jsem si ten čas a podíval se na to. Čísla o % z celkový spotřeby nebo produkce nemám čas počítat ale stačí přece saldo obchodu.  Je to tak jak jsme si myslel, kdyby jsi se v tom trochu orientoval, dojde ti to i bez přesných čísel. Nejsme soběstačný ve vepřovým, ovoci a zelenině. Ostatní jsou takový ty šílenosti dnešní doby. Tisíce kamionů k nám, tisíce ven. Někdy navíc fiktivně, takže to může být zkreslený ale ne o desítky %. Hovězího masa se dováží  3 x víc než vyváží, vepřovýho 6 x ale skot v živým vývoz 20 x víc, drůbež  7 x víc a mléčný výr. 4 x víc než dovoz. U vepřovýho mírně vyšší vývoz. U vajec nevím ale myslím že to bude obdobný, obiloviny jsem nenašel ale 100 % x násobně vyšší vývoz než dovoz. Do Polska /asi na moře ?/, Německa nebo do Linze na Dunaj jde spousta obilí. Co to tam píšeš o tý sóje nechápu.


Takže když to shrnu. Soběstačnost žádný problém, vepřový je třeba stejně radikálně omezit. Když se k tomu připočítá plocha využívaná na zoufalost jménem bioenergetika /před lety jsem byl nadšený stoupenec/, je půdy a produkčního potenciálu spousta. Prosím vás, berte na mě ohled, nemám na takovýhle vyvracení nesmyslů čas :-) 


jarda bon jovi říká:


politika je fajn, šak se podívejte na ty rondorfy, gebeníčky, sobotky a paroubky,  a příčiny a důsledky.


Najděte někdo důvod, proč by slušnej chlap lez do politiky. Jeden jedinej slušnej důvod.... Ve skutečnosti se jedná o koncentraci moci, vytyčenou méně či více legáním korumpováním. Je to cesta do morálního pekla a odcizení se dobrým a poctivým ideálům a myšlenkám. I když máme zločinecký stát, člověk může dodržet jakýsi rámcový morální kodex.....Hlavně nikdo nevytahujte službu lidu, nebo veřejné blaho, jináč mi naženete slzy do očí.


TOMÁŠI ZEMANE,napiš tedy prosím, kdybys byl kouzelníkem a mohl všechno, jak by jsi vytvořil trvale udržitelné zemědělství, když i s konvenčním zemědělstvím a jeho výkony musíme téměř půlku potravin dovážet, páč  není, kde je pěstovat...Leda, že by půl republiky odešlo do věčných lovišť.Každopádně se s otevíráním trhů snižuje role zemědělství a jeho dopadu na politiku a ekonomiku státu. Dováží se i jihoamerická soja za 3 kačky kilo franko cukbanhoff kdekoli v republice, při odběru 5 vagonů. Tolik bílkovin nikdo za ty prachy u nás neudělá, ovšem soja krmná nejsou potraviny, takže saldo bude bude veselejší, než si myslíme.V této situaci , jak to napsat bez rejpání, no, v téhle situaci bych nemluvil o možné trvalé udržitelnosti ani po vykouření metrovýho brčka.... Ale třebas mi někdo odstraníte vlčí mhu z mého zastřeného pohledu a vše se vyjasní........





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Dějiny zemědělství - pokrok nebo jen vytloukání klínu klínem?

Příspěvek od jarda bon jovi »

No vidíš, na kritiku názoru si čas najdeš, na argumenty nikoli. navíc se potácíš mezi potravinami a zemědělskými komoditami... Takže opatrně važ slova, nikdy nevíš, kdo ti nadělá na hlavu.


Myslím, že o sobě vypovídáš víc, než bys chtěl.....


Tomáš Zeman
Příspěvky: 48
Registrován: 22 led 2013 10:50

Re: Dějiny zemědělství - pokrok nebo jen vytloukání klínu klínem?

Příspěvek od Tomáš Zeman »

Argumenty k čemu ? Už mě přestáváš bavit a ztrácet s teou další čas nehodlám. Bylo tady řečený všechno. Jenže se v tom asi ztrácíš. Neměl by jsi tady u toho trávit tolik času a radši si zjišťovat fakta. Co to zase meleš, při těch výsledcích jak jsou  je přece úplně jedno jestli potraviny nebo komodity. Opačně by to bylo zkreslený. A neřešil se pracovní trh a HDP ale dostatek půdy. Ty jsi fakt zmatenec. Necitoval jsi jen Velebu a neověřil si o co jde ?


Co ty folie ? :-)


  



   
jarda bon jovi říká:


No vidíš, na kritiku názoru si čas najdeš, na argumenty nikoli. navíc se potácíš mezi potravinami a zemědělskými komoditami... Takže opatrně važ slova, nikdy nevíš, kdo ti nadělá na hlavu.


Myslím, že o sobě vypovídáš víc, než bys chtěl.....





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Dějiny zemědělství - pokrok nebo jen vytloukání klínu klínem?

Příspěvek od jarda bon jovi »

tak jinak. pokud ti docházejí argumenty a musíš se uchýlit k urážkám lidí, s kterými jen nesouhlasíš, pak jsi pro mne příliš chytrý a fundovaný a se svými výpady se budeš muset obrátit k jiným, lepším a chytřejším, taknějak sobě rovnějším.  Já na to opravdu nemám intelekt, tak odpusť, že zde plýtvám tvým předrahoceným časem a ponech mne v mém zmateném rozpoložení bez povšimnutí.


 o foliích, i když netuším jakých budeš muset licitovat s někým jiným, páč jsem opravdu pomateně zmatený. A jako předsedovi klubu pomatenců odpusť, že dýcháme tvůj vzduch.....


Tomáš Zeman
Příspěvky: 48
Registrován: 22 led 2013 10:50

Re: Dějiny zemědělství - pokrok nebo jen vytloukání klínu klínem?

Příspěvek od Tomáš Zeman »

Jsem rád, že mi JBJ tenhle web otrávil definitivně  a už tady na něm nebudu marnit čas. Ztratil jsem 15 min. tím abych JBJ předložil fakta, proč píše nesmysly. A on na to odpoví, že si nenajdu čas na argumenty. Tady se můžou předkládat argumenty do nekonečna a stejně je dotyční popírají nebo prý nechápou a vedou si svou. A často jsou to  nehorázný výmysly... 


Odpovědět