Uživí nás naše země?

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Uživí nás naše země?

Příspěvek od QNX »

Richard Ruibar: nejsou celou noc bez příkrmu, protože večer všechno sežrat nezvládnou a dožerou to až ráno. Navíc během dne běhají venku a třeba když jsou pulci, tak je žerou na kg , ale stejně si stravu o zelené dopňují. Zelené žerou méně než jiné kachny, ale žerou. Ano, můžu je přecpávat granulema ..... ale pak jediné co v té zahrádce budou dělat je právě to ušlapávání mladých rostlinek a to zase postrádá smysl (a stejně si lísteček uštípnou). Vypouštíme je tedy jenom tam, kde tu škodu neudělají. Třeba starší dýně, brambory ......tam jsou naprosto v pohodě. Do mladých výsevů, sazeniček, nebo třeba do toho salátu se běžec nehodí. Navíc když si běžce pustíš do konzumní zeleniny, tak dramaticky zvětšuješ nebezpečí kontaminace té zeleniny třeba salmonelou. To také není dobré podceňovat. No, ale kdo chce chytnout salmonelu, riskovat sežrání nebo ušlapání mladých rostlinek, tak může dát na tvé rady.  My už běžce chováme několik let, máme dost velké hejno a máme odpozorované i jejich chování podle kterého se řídíme. Běžce sice i prodáváme, ale k lživému marketingu se prostě nesnížím. Běžci jsou fajn, ale jejich chov má i nějaké nevýhody. Já ty nevýhody nezapírám, protože mi je celkem jedno, jestli jich za rok prodám 30, nebo žádného.


Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Uživí nás naše země?

Příspěvek od Jiří Danihel »

RR: Vidím, že ve svých výpočtech používáte princip nejhoršího vstupu, což pokládám za rozumné. Sám takto postupuji, když se snažím odhadnout, zda je šance, aby posuzovaný projekt fungoval. Když to vychází, je to jisté s rezervou. Škoda, že stejný princip nepoužíváte i při výběru hodnoty kalorického příjmu na jedince, ale naopak počítáte s extrémně nízkou spotřebou podle sebe. Mně známí a příbuzní občas říkají, že jím jako vrabec, ale čísla, která jsem se zde dočetl, mi nedala, abych si nezvážil svoji dnešní stravu. Zatímco ve vašem příkladu mi po přepočtu na osobu a den vychází 113g chleba, jen moje patka, kterou si dám k večeři, namažu margarínem a k ní zakousnu kus tvrdého sýra a červenou papriku, váží suchá 137g. Mimo to jsem měl k snídani přibližně stejnou porci mazance od Velikonoc a k obědu 90g rýže (váženo v suchém stavu) a stehno z kuřete s trochou zeleninové směsi. Během čtení této dlouhé diskuse jsem se musel občerstvit 40g 70% čokolády a jablkem větší ráže. Samozřejmě tyto luxusní podmínky nejsou o tom, na co se dá přežít. Jednak proto, že mám v pase pneumatiku, která svědčí o mírné nadspotřebě a na druhou stranu proto, že kdybych bojoval o přežití, vypotil bych denně nejspíš pecen chleba, cihlu sýra a ošatku paprik. Podobně jako moji kolegové, kteří pracují manuálně a ačkoli ne jako horníci, jen k svačině si kupují 8-10 rohlíků a pořádný kus sekané nebo něčeho podobného. Obézní lidé, kterých je nezanedbatelný a rostoucí počet, potřebují spoustu paliva jen na to, aby vůbec přemístili svoje tělo o několik metrů, aniž by ještě vykonávali životodárnou práci. Jelikož Cyril má v plánu najít řešení, které spasí všech 10,5 milionu obyvatel naší zemičky, bylo by vhodnější hledat měřítka, která budou vyhovovat i poněkud hladovějším lidem, než jen hrstce anorektiček. Jinak se obávám, že bez ohledu na produktivitu půdy a její množství nebo kvalitu hnojiva dojde k sociálním nepokojům, které budou mít na svědomí 90% naší populace. Člověk, který raději stávkuje, než pracuje a za spravedlnost považuje cokoli, když on získává, se bude ohánět raději klackem proti člověku, který něco ještě má, než motykou na poli. Toto početné nebezpečí nelze přehlížet. Ať už mu budete čelit tím, že tyto nespokojené nakrmíte dobrovolně nebo budete silou bránit svoje pozemky, počítejte i při své obdivuhodně nízké spotřebě s podstatně vyšší produkcí pozemku.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Uživí nás naše země?

Příspěvek od QNX »

Jiří Danihel: Ale on Richard zase tak moc tu metodu "nejhoršího vstupu" nepoužíval. Počítat s výnosem 2,5-5 tun/ha je velice optimistické. Ono to také může dopadnout tak, že při nějakém primitivním způsobu zemědělství sklidí jenom zlomek té spodní hranice (dokonce je to velice pravděpodobné.). Také počítat s produkcí slepičinců podle tabulek se na první pohled zdá OK, ale ona ta slepice nechodí spořádaně srát na hromádku, ale když je ve výběhu, tak se vysere ve výběhu a tato část hnojiva je pro pole ztracená. Jinak díky za přínosný postřeh. Vstupní hodnota spotřeby stravy RR je opravdu značně podhodnocená.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Uživí nás naše země?

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Cyril: Cyrile, Vy čtete nepozorně :-) Například pro takového právníka může mí podobná nepozornost až fatální následky, soupeř ho rozcupuje na cucky a ani mu to nedá moc práce :-) :-) :-) 


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Uživí nás naše země?

Příspěvek od jarda bon jovi »

2,5 tuny byla dobrá úroda v třicátých letech minulého století.dnes je dobrá úroda 7 tun a špičková9 .Padesát let po vynálezu ruchala byla dobrá úroda tuna, Průměr půl.


Fakt nechtějte dělat obilí bez herbicidů, fungicidů, růstových stimulátorů a liistové výživy.Bez traktorů, kombajnů, kompaktorů a secích kombinací. Boží dar nebyla fráze........Zlaté erteple, řípa a kél.


Richard Ruibar
Příspěvky: 174
Registrován: 19 úno 2012 18:31

Re: Uživí nás naše země?

Příspěvek od Richard Ruibar »

QNX: Já do běžců nic zeleného nedostanu. Nejraději mají šrot. Když jim do toho šrotu ráno něco zeleného zamíchám, tak se ho do večera netknou. A celej den z misky nežerou. Samotné zelené taky nežerou. Tak jak je krmíme, tak přesto na zahradu chodí a slimáky vyžírají. Dokonce tak moc, že mám obavy, zda těch živočichů nežerou na zahradě až moc.


---


Jiří Danihel: Jen upozorním, že jsem nepočítal s tím, že ta rodina bude jíst jen produkty z tohoto obilí. Počítal jsem se čtyřhonným systémem o ploše honu cca 3 400m2, takže minimálně na jednom, možná na dvou dalších honech by se pěstovalo něco jiného k snědku a na čtvrtém honu jetel.


A k tomu výpočtu chlebové dávky na den mně vyšlo něco trochu jiného, když jsem to teď počítal:


3kg mouky na týden = 4,6 kg chleba
4,6kg chleba / 7 dnů = 0,65 kg na den
0,65 kg na den / 4 osoby = 0,1625 kg na osobu a den (čili ne 113g)


Hmotnost krajíce chleba 50g (např. http://www.kaloricketabulky.cz/chleb-konzumni/)
165 g / 50 g = 3,3 krajíce na osobu a den průměrně (v rodině jsou i maminky a děti, které jedí méně, muži obvykle více)


Je to jen teoretický výpočet, praxe by ukázala jak to je. Možná by produkce pšenice byla 5 tun a pak by to už bylo 6,6 krajíce na osobu a den. Ten výpočet má i spoustu jiných rezerv. Já jsem si udělal další výpočty, které už sem nedávám. Pokud bych to sem dal, tak do nového vlákna. V těch nových výpočtech už mám zohledněný i kompost, který vznikne tím, že se ke slámě z obilí přidává 16ti násobek pokosené trávy. A pak to zase vychází lépe. Pak už se i s tou loukou dostávám pod hektar při čtyřech honech (pro 16ti násobek trávy stačí údajně dvojnásobek plochy obilí).



Anorektik skutečně nejsem, mám těžkou nadváhu.


---



QNX: opět se ukazuje, že nečteš pořádně. Nepředpokládal jsem 2,5 až 5 tun, ale jen právě ty 2,5t.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Uživí nás naše země?

Příspěvek od QNX »

Richard Ruibar: Já vím, že jsi počítal s 2,5t/ha ...... a právě o této hodnotě píšu, že je nemístně optimistická. Jak JBJ píše, tak dříve byl běžný výnos "Padesát let po vynálezu ruchala byla dobrá úroda tuna, Průměr půl." ........ a to byla půda v lepším stavu než dnes. Pokud bez techniky, hnojiv a postřiků vypěstuješ tu tunu, tak budeš rád. Pokud vypěstuješ 500kg/ha, tam to stále ještě můžeš považovat za úspěch. Obzvlášť při tebou navrhovaném hospodaření. To znamená, že možná máš 5x nadhodnocený výnos a 2x podhodnocenou spotřebu potravin = tvůj výsledek může být 10x optimističtější než realita ......... a jsi s tím hektárkem a slepičincema v ......


Richard Ruibar
Příspěvky: 174
Registrován: 19 úno 2012 18:31

Re: Uživí nás naše země?

Příspěvek od Richard Ruibar »

QNX: Ale já přece neuvažuju pěstovat bez techniky a bez hnojiv. Technika: vrátek na fotovoltaiku, dostatečně výkonný, aby zvládl orbu do potřebné hloubky. Hnojivo: slepičince s kompostem. Navíc při tom čtyřhonném systému můžu jako jeden hon (nebo dva) zařadit plodinu zlepšující stav půdy. To myslíš, že je nedostačující? Špaldu jsem zvolil protože má být odolnější a měla by se obejít bez postřiků proti škůdcům a chorobám, proto se přece používá v eko a bio zemědělství.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Uživí nás naše země?

Příspěvek od QNX »

Richard Ruibar: ale vždyť píšu VYZKOUŠEJ SI TO!


Richard Ruibar
Příspěvky: 174
Registrován: 19 úno 2012 18:31

Re: Uživí nás naše země?

Příspěvek od Richard Ruibar »

QNX: no dyť jo :-))


Ale jsme přece lidi a ne nějací tupouni s minimozkem :-)  Pokud máme teorii, tak se pokusíme navrhnout teoretický model a pak ho vyzkoušíme. Proč bych měl začínat na zelené louce jen tak jak mě napadne nebo jak mi někdo řekne. Myslíš si, že postup, kdy se to nejdřív snažím spočítat teoreticky a na základě teoretických úvah teprve zkoušet praktický experiment, že takový postup je špatný? Nebo neracionální?


Odpovědět