Uživí nás naše země?

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Uživí nás naše země?

Příspěvek od jarda bon jovi »

V rámci soběstačnosti a trvalé udržitelnosti chápu následující....


Nic není zadarmo a samosebou.Jedlý les přenechám ladším, páč za 20 let budu téměř jistě prdět do hlíny


Takže sady. Chápu, že abych mohl mít obilí, luštěniny a ostatní plodiny na obživu nějaké komunity, potřebuju tolik luk, abych uživil patřičný počet zvířat. jsou to potahoví koně, jmenovitě dva páry, několik krav, pár ovcí na vlnu a nejakou drůbež.tyto zvířata mohou konzumovat to, co člověk nemůže a vytvoří z nehodnotné píce hodnotné hnojivo, a potraviny, kůže a vlnu či peří. Nelze však podcenit rozlohu, protože právě tato je dána nejen tím, co jsme schopni obdělat, ale i potřebným množstvím hnojiv, počtem lidí ku práci a mnoha dalšími aspekty, vč složením půdy, nadmořskou výškou, srážkami či situací pozemků.Fakt, že ty ozemkky nevlastníme či vlastníme je irelevantní. Musíte zít v úvahu, že pár koní zoře hektar za dva dny, je li půda dobrá a za 4 dny, je li vymrskaná. Sekačka tažená konmi useče denně 3 hektary, v případě dvou počítám 6. s tím už se dá pracovat i ve stresu či členitém terénu. v úvahu pochopitelně připadají pouze extenzivní louky, do kterých neinvestujete žádných hnojiv. Zde vše začíná.Bez tohoto systému našich předků nemůže fungovat prakticky žádná soběstačná komunita. Hipomobilní farma je můj cíl a farma bez vnějších vstupů sen.


Nějaké plky o uživení se na 100 neb 1000 metrech čtverečných je z říše snů.Sedlák musí myslet na osivo, sadbu, na ovoce, na neúrodu, na škůdce, na polní pich i na míru bezpečnosti, ztráty při sklizni, při skladování, při suchu....


Musíte pěstovat dvakrát tolik, než potřebujete....Musíte počítat s výměnou, skládkovými chorobami, občas něco hodit slépkám,pocestným, farářovi do misky.


Z půdy dostanete jen to, co do ní dáte, a věřte, že je obrovský rozdíl mít půdu jako koníček a nebo obživu.


Naše zem nás nemůže uživit ani s nejvýkonnější technikou, gmo plodinama a dokonalou chemií.V případě organického zemědělství jsme někde jinde.S  hajtrama zese jinde a s motykou a trakařem zase jinde. A to mi nadávají do šílených optimistů.....Je třeba si konečně uvědomit, že jsme prostě v prdeli a něco napravit nebude tak jednoduché a bezbolestné.


Třebas si pak lidi dají většího majzla.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Uživí nás naše země?

Příspěvek od mastnacek »

"ZATIM" jedno velky nestesti je, ze Permakultura byla vymyslena pro uplne jiny podminky nez jsou nase. J.Svoboda ale i ostatni nejspis,udal nejaky smer a doporuceni pro nase klima. Ale zima je tady dlouhou dobu a vsechno se tomu musi prizpusobit, od jidla, zvirata po to v cem bydlime a jak ( topeni vetrani ). Uz to tady psalo hodne lidi, s udrzitelnosti tady proste bude daleko vetsi problem nez tam kde je teplejc, nemaj 8 mesicu zimu nebo dokonce nachumeleno. Co se tady vlastne resi? Kdyz v tech par mesicich kdy neco roste neco podelas, nemas co jist. Kdyz to vyroste a podelas zpracovani nebo skladovani, nemas co jist. Kdyz toho vypestujes vychovas malo, nemas co jist. A to jak co vypestovat a vychovat v nasich podminkach nam neporadi Bill Mollison ani nikdo jiny, ale zkusenosti predku + par zlepsovaku ktere prinesla dnesni doba.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Uživí nás naše země?

Příspěvek od QNX »

JBJ a mastnacek: Souhlas ........ a pak přijde někdo, kdo sice nic nevypěstoval, ale přečetl si nějakou permakulturní propagandu a bude radit těm co ho ve skutečnosti živí a ještě jim bude nadávat, že jsou to blbci, protože to dělají špatně. Trocha soudnosti, praxe a pokory by určitě neuškodila. Permakultura má potenciál, ale aby ho bylo možné využít, tak nám nestačí přečíst úvod do permakultury ....... to musíme pořádně máknout.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Uživí nás naše země?

Příspěvek od mastnacek »

Chapu obe skupiny ac nejsem 100% ani jedna. Zivi me programovani ale prizivuje hospodareni. Permakulturu jsem obevil tak pred dvema roky, ale nebyl cas a vedomosti na prerod ze sedlactvi na ni. A jsem vlastne rad ze jsem se do toho bezhlave nepustil podle knizek, protoze cim dyl si to nechavam v hlave ulezet, tim vic zjistuju ze to nepujde to pujde to nepujde a ze knizky jsou jen jako brozuzra 100+1 tip NE NAVOD. A co jsem zjistil z hruzou je, ze nevim o pestovani zhola nic a vsechno se musim ucit od zakladu. A ty zaklady jsou v podstate stejny s klasickym hospodarenim, akorat se lisi dodavkou hnojiv a par vychytavkama.


Jen glosa k tomu hnojivu od zvirat... to mam v pripade ze je drzim minimalne v zime ve chlive. Jak je vyzenu na pastvu a zazenu jen kdyz je -20, tak tech bobku dost mit nebudu ( muj pripad ).


Uživatelský avatar
Urban Grower
Příspěvky: 67
Registrován: 06 kvě 2012 21:23

Re: Uživí nás naše země?

Příspěvek od Urban Grower »

Souhlasím s vámi pánové, hold se nám začla PK dělit na tu exaktní a ta druhou, jediné co mě štve že ta druhá polovina tak nějak znevažuje celý koncept a někdo s odborným vzděláním pak muže házet všechny do jednoho pytle.



Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Uživí nás naše země?

Příspěvek od mastnacek »

To si uplne nemyslim. Spis na skupinu ktera i kdyz ne uplne perma tak s pudou a zviratama dela a ma trosku sajn o perma a srovnava co jde a co ne a pak na druhy strane clovek, kterej narazil na perma a je nadsenej, vidi problemy sveta a rad by je takhle vyresil. Byl jsem prvni i druhy :)


Richard Ruibar
Příspěvky: 174
Registrován: 19 úno 2012 18:31

Re: Uživí nás naše země?

Příspěvek od Richard Ruibar »

QNX: To je problém no. Když já zkusím běžce na zahradu. Vidím, že mi rostlinky nežerou, ani na ně nekaděj, naopak vybírají tam breberky a prostě mi to funguje tak jak jsem vyčetl někde. Když zkusím zahrádku nerýt, ale jen nakypřit rycími vidlemi a funguje mi to. Tak pro tebe jsem teoretik, kterej nic nezkusil. To je pak těžké. Když pro své přesvědčení, že něco nejde asi usoudíš, že ten druhý nemluví pravdu, když ti říká, že mu to funguje. Nebo nevím co si o tom myslet.


QNX: Nechápu proč ty jedlé lesy navrhuješ a učíš, když nevěříš tomu, že to jde udělat, aby to fungovalo.


Všichni tady řekli svou představu permakultury, kterou respektuji. Moje představa je srovnatelná s tím co v tom videu dělal ten manželský pár nebo ten mladík na konci. Myslím si, že obojí je permakultura. Jen ta vaše je z nějakého důvodu ve velkém. Já holt věřím tomu, že může být i malá permakulturní zahrada do 1ha, která uživí rodinu. Možná se pletu, možná ne. Každopádně na tom pracuju, už jsem pár věcí zkusil. Letos zkusím zase další. Pokud jednou zjistím, že se dostanu přes hektar nebo dva, tak se z toho nezhroutím. Je mi to v podstatě jedno jestli se potvrdí, že to na hektaru jde nebo ne.


Čemu nerozumím je to proč vy, kteří jste to asi na tom hektaru nikdy ani nezkusili (soudě podle toho co říkáte). Proč mě snižujete, že jsem teoretik, že jsem nikdy nic nepěstoval, že ať si to zkusím atd. Vždyť já si to zkouším! a hledám způsoby. Když mi něco nefunguje, tak neřeknu, že to nejde, ale hledám způsob jak toho docílit.


Je to holt asi o respektu. Zatímco já jsem ochoten respektovat to, že vy hovoříte o permakulturním sedláctví, tak někteří z vás nejsou ochotni respektovat to, že já mám na mysli spíše permakulturní zahradu a život.


Že bych tady někomu nadával do blbců pro jeho názory to nevím. Samozřejmě, když na mě někdo huláká: "Ztichni!", tak to není názor. Jednou to přejdu a pdruhé mu řeknu, co si o takových lidech myslím.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Uživí nás naše země?

Příspěvek od mastnacek »

Taky se trosku divim ze tady do sebe sijete ze nekdo neco nezkusil kdyz to zkousi a dela. To uz pak je neco jinyho. Ne vsechno vsem funguje stejne. Nekdo musi pod brambory solit aby mel vynos, nekdo ma vynost s hnojem, nekdo jen tak v hline ( asi ne ) ale je to tak.


K tomu perma sedlactvi, to popsal dobre JBJ, proste musis mit zasobu kvuli neurode, ztratam pri sklizni, ztratam pri uskladneni, sadbu na dalsi roky ( krysy mysi apod dokazou hodne pozrat ). Vim ze Perma je predstaveny jako nenarocny sebezasobeni pro kazdeho, ale u nas to neni pro kazdeho, ono ani v te australii atd.  Pro kazdeho to je jako prilepseni, konicek. Dost casu na cteni dost casu si to ZKOUSET.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Uživí nás naše země?

Příspěvek od QNX »

Richard Ruibar: Aha, tak tobě dokonce běžci chodí někam na záchod, nebo dělají hromádku někde v rohu? To ti mám věřit? :-) To, že máš někde pár záhonků, neznamená, že v mnoha věcech nejsi teoretik. Pokud sis nevšim, tak téma je o uživení se na omezené ploše, kterou máme k dispozici. To s pěstováním zeleniny na záhonku zase tak moc společného nemá, protože ta zelenina tvoří pouze velice malou část našeho potravního košíku. V uživení populace tě opravdu pokládám za teoretika. ......... to nutně není špatné, protože většina polpulace ten problém neřeší ani teoreticky. Je však dobré se držet nohama na zemi, a to zrovna moc nezvládáš. Duchovním mistrům to dělá často dost velké problémy, tak si z toho nic nedělej. Taková materiální praxe dokáže pěkně uzemnit i duchovního mistra :-)


Proč vyučuju, navrhuju a vytvářím to čemu ty říkáš jedlý les? .........ale ty zase špatně čteš. Já jsem nikde nepsal, že to nejde udělat, aby to fungovalo. Já to dělám právě proto, abych se naučil jak to udělat, aby to fungovalo. Proč to vyučuju? ....... Snažím se ostatním předat principy návrhu užitkových ekosystémů, které vycházejí z poznání funkcí ekosytémů přírodních. Je to součást permakultury. Ty principy jsou funkční a ověřené a bez jejich znalostí navrhovat dost dobře nejde. Jejich poznání a uvědomění si jejich existence a důležitosti je prvním krokem ke zvládnutí procesu designu. Je to dlouhá a pracná cesta a tohle je jenom její začátek. Ta cesta má smysl, ale nečekám, že jedlý les nahradí všechna pole, louky a sady a bude se starat o uživení lidstva ....... je to pouze jeden prvek, který se hodí do permakulturního designu. a jako takový má svou cenu. V hodnocení potenciálu JL jsem však opatrný. Když JBJ napíše, že si JL odpustí a spokojí se sadem, tak ho naprosto chápu. On totiž náš tradiční ovocný sad v mnoha parametrech dokáže jedlý les překonat. Je poctivé si to přiznat. Nic víc. Pokud má někdo 10ha a udělá 1 ha jedlého lesa, bude to OK. Pokud má někdo 1ha a udělá 1ha jedlého lesa, tak to může být problém. Jako celá permakultura, tak i tohle je o hledání rovnováhy.


No a permakulturní sedláci kontra permakulturní zahradníci ....... Pokud někdo udělá funkční systém, tak si respekt zaslouží ať už je to na 1ha, nebo na 100ha.  Pokud někdo tvrdí, že mu běžci kadí pouze na vyhražená místa, tak si zaslouží ........ :-)


Hele moždá se jenom špatně koukáš. Já také často vidím jak běžci nekaděj ...... a pak se koukám déle, znovu a pozorněji a vidím i to že kaděj :-)


Hele moždá se jenom špatně koukáš. Já také často vidím jak běžci zelené nežerou ...... a pak se koukám déle, znovu a pozorněji a vidím i to že zelené žerou :-)


Richard Ruibar
Příspěvky: 174
Registrován: 19 úno 2012 18:31

Re: Uživí nás naše země?

Příspěvek od Richard Ruibar »

QNX: já netvrdím, že běžci chodí na záchod. Ale ani nevystrkují zadek nad hlávku salátu, aby ji pokáleli. Oni moc mezi tou zeleninou nelozí, protože k tomu nemají důvod. Většinou šmejdí u okrajů záhonů, kde jak jsem zjistil se nejčastěji zdržují slimáci. 


Ani netvrdím, že vůbec nežerou zelené. Jen tvrdím, že moji běžci mi neužírají zeleninu. Mají dost velký pozemek, možná jim víc chutná něco jiného. Kdesi jsem četl, že mají rádi mladé pampeliškové lístky. Pampelišek tu mám dost. V trávě šmejdí zobákama pořád, co tam žerou nevím.


 


Už mě ta tvoje povýšenost a sarkasmus nebaví.


Odpovědět