Setrenie - obecne ...a tiez financii

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Uživatelský avatar
Em Kulanu
Příspěvky: 48
Registrován: 18 led 2013 03:12

Setrenie - obecne ...a tiez financii

Příspěvek od Em Kulanu »

Pokial uz mate nejaku dobru a odskusanu radu ako na setrenie ci uz casom, materialom, potravinami, ... cimkolvek, alebo financiami, prispejte... Ja pridavam ako na setrenie financiami. Objavene niekde na netu.

Přílohy
2505017561_o.jpg
2505017561_o.jpg (139.49 KiB) Zobrazeno 2324 x

Uživatelský avatar
Em Kulanu
Příspěvky: 48
Registrován: 18 led 2013 03:12

Re: Setrenie - obecne ...a tiez financii

Příspěvek od Em Kulanu »

Ako na setrenie materialom - pretoze zrejme kazdy ma doma dostatok papiera z reklam, obaloveho, novin, alebo casopisov, aktualne mozne je tento papier rozstrihat na skartovacke (na ktorej sa rozkrajaju uz nepotrebne listiny na tenke pruzky)


Takto rozkrajany papier namocime na niekolko dni do vody a nasledne vlozime do lisu na papierove brikety. Zlisujeme, nechame dosusit. Vydatnost pri topeni je lepsia ako u drevenych brikiet.


http://www.ebay.com/itm/PAPER-LOG-BRIQUETTE-RECYCLE-NEWSPAPER-MAKER-ECO-FRIEND-304-/300865022076?pt=US_Decorative_Logs_Stone_and_Glass&hash=item460cf3e87c


Uživatelský avatar
Em Kulanu
Příspěvky: 48
Registrován: 18 led 2013 03:12

Re: Setrenie - obecne ...a tiez financii

Příspěvek od Em Kulanu »


Uživatelský avatar
medwed
Příspěvky: 72
Registrován: 05 úno 2013 10:46

Re: Setrenie - obecne ...a tiez financii

Příspěvek od medwed »

Pro vetsi efekt se to micha jeste s drevenyma pilinama ale nevim jestli tohle znecistovani ovzdusi splodinami z barev z letaku a novin ma neco s permakulturou spolecnyho....


Uživatelský avatar
Em Kulanu
Příspěvky: 48
Registrován: 18 led 2013 03:12

Re: Setrenie - obecne ...a tiez financii

Příspěvek od Em Kulanu »

... ja som to osobne este neskusala, uz mam doma brozurku od znamych, ktory si to vyrabaju pre seba a pre svojich znamych. Pochvaluju si to....


Ja to vidim tak, ze po namoceni je mozne sa ak nie celkom, tak aspon ciastocne urcite tlaciarenskych farieb zbavit.Videla som ich zlisovane brikety. Boli ciste, bez farieb, priblizne 6x6x20 cm, tedy mohutnejsie. A kedze som osobne uz skusala vyrobu vlastneho papiera, na zcela prirodnej bazi, vidim v tomto lisovani brikiet skutocny prinos, plus pokial sa to zmiesa ci uz s pilinami, alebo drtou z rychlorastucich krovin.


(co sa tyka vody znecistenej farbou, pokial ma uz niekto prirodnu cisticku z rastlin, je to snad prihodne, ...)




medwed říká:


Pro vetsi efekt se to micha jeste s drevenyma pilinama ale nevim jestli tohle znecistovani ovzdusi splodinami z barev z letaku a novin ma neco s permakulturou spolecnyho....





Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Setrenie - obecne ...a tiez financii

Příspěvek od Bebe »

Lis na domáce lisovanie brikiet možno využije ten, kto má prístup k veľkému množstvu skartovaného papiera. Skartovať staré noviny na malej domácej skartovačke, nie je práca ťažká, ale zdĺhavá a nezáživná. Sedel som pri nej hodinu a stačilo mi. Navyše je potrebná elektrina. Keď som si predstavil, že to ešte budem musieť namočiť, vylisovať a nechať uschnúť, chuť na výrobu papierových brikiet ma náhle opustila. Hľadal som jednoduhšie a rýchlejšie riešenie. Výrobu zvládnu i väčšie deti. Kto chce použiť staré noviny a časopisy na kúrenie, tu je postup: Všetky noviny rozstrihneme jedným rezom v polovici na dva diely. Potom začneme prvú polovicu novín rolovať do tvaru šúlku. Pred koncom prvého založíme ďalší a pokračujeme až do takého priemeru, ktorý môžeme zaistiť papierovou obrúčkou. Tú získame rozstrihnutím rolky, čo zostane po minutí toaletného papiera, alebo kuchynských utierok. Takéto papierové šúlkobriketky tzv šúlketky sú ihneď k použitiu. Výroba jedného šúlku dĺžky 15-21cm o hmotnosti 180-350g trvá asi 3minúty. Objemová hmotnosť je okolo 940kg/m3. Takáto šúlketka v kachliach nehorí, iba tlie, preto je ich treba pridávať do rozpáleného ohniska a najlepšie miešať z drevom. Pomer si treba odskúšať. Vzniká veľa popola, s ktorým naložíme podľa uváženia. Väčšina tlačiarenských farieb neobsahuje nebezpečné látky, preto je možné popol skompostovať. Ak neveríme nezávadnosti takéhoto popola, použijeme ho na miestach kde nepestujeme potraviny.


Pokusné šúlketky v spodnej časti príspevku
Em Kulanu říká:


Ako na setrenie materialom - pretoze zrejme kazdy ma doma dostatok papiera z reklam, obaloveho, novin, alebo casopisov, aktualne mozne je tento papier rozstrihat na skartovacke (na ktorej sa rozkrajaju uz nepotrebne listiny na tenke pruzky)


Takto rozkrajany papier namocime na niekolko dni do vody a nasledne vlozime do lisu na papierove brikety. Zlisujeme, nechame dosusit. Vydatnost pri topeni je lepsia ako u drevenych brikiet.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Setrenie - obecne ...a tiez financii

Příspěvek od QNX »

Bebe: Šúlketka, to je moc pěkný název :-) Jenom bych opravil, že všechny tiskařské barvy obsahují nebezpečné látky. Jak je to se škodlivostí popele a exhalací ze spalování tiskařských barev už je složitější a tady to nevyřešíme.


Uživatelský avatar
medwed
Příspěvky: 72
Registrován: 05 úno 2013 10:46

Re: Setrenie - obecne ...a tiez financii

Příspěvek od medwed »

Tohle by me teda ovsem zajimalo jak ty šulkelky hoří me staci kdyz podpaluju v kamnech a vidim jak hori spatne smuchlovany papir k tomuhle duveru rozhodne nemam ale samozrejme nic proti tomu az na ty splodiny....


Kdyz uz tedy bych to delal sezenu si kartony v marketech kde je doslova nepreberne mnozstvi ale ja osobne bych lisoval a valecky ale s dirou uvnitr aby meli dobry prisun vzduchu a plamene a mohli horet i zevnitr....


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Setrenie - obecne ...a tiez financii

Příspěvek od Bebe »

medwed: Používam len tie tlačoviny, ktoré pripomínajú novinový papier. Tiež som si všimol, že niektoré tzv. letáky nehoria dobre, alebo vôbec. Tým by bolo vhodné sa vyhnúť.


Uživatelský avatar
medwed
Příspěvky: 72
Registrován: 05 úno 2013 10:46

Re: Setrenie - obecne ...a tiez financii

Příspěvek od medwed »

No ja mam prave strach ze spatnyho privodu vzduchu a tim i horeni ani ne tak z materialu prave jak je to tak namotany ale jeste jsem nezkousel tak nevim....


Odpovědět