Barter - nazory a rozvoj moznosti

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Uživatelský avatar
Em Kulanu
Příspěvky: 48
Registrován: 18 led 2013 03:12

Barter - nazory a rozvoj moznosti

Příspěvek od Em Kulanu »

Definicie Barteroveho obchodovania je mozne najst popisane v knihach, ci na internetu.


- priamy obchod v komunite


- obchodovanie medzi dvoma susediacimi komunitami


- prostrednictvom sprostredkovatela uskutocnovane obchodovanie i so vzdialenejsimi komunitami (pevne, alebo pendlujuce sprostredkovatelske cinnosti) = (inspirovane stredovekym systemom "pravo skladu")


- internetove bartrove obchodovanie priame i prostrednictvom sprostredkovatela tzv. e-change



......Mate ale niekto osobne skusenosti s tymto platobnym sposobom?....


Ako by ste postupovali ak chcete nieco zamenit? Ja osobne by som aktualne mala otazku na vymenu zenskych rucnych praci (vysivanie, hackovanie, pletenie, tkanie latok, sitie,..) za ....  ale je tu i otazka ako stanovit hodnotu.... vypocet na hodinovu, za vyrobok...:-)) adekvatne k vymene za sluzbu...?


Uživatelský avatar
Em Kulanu
Příspěvky: 48
Registrován: 18 led 2013 03:12

Re: Barter - nazory a rozvoj moznosti

Příspěvek od Em Kulanu »

...chcem len podotknut, ze vnimam v tomto smere prinos permakulturneho zivota v celej jeho sirke, ...v komunite,... rolu muzsku a zensku i potrebnost kvality vyrobku, sluzby... :-))


Moj nazor avsak je, ze tento sposob obchodovania, by si v sucastnosti potreboval najst cestu na trh, aby sa rozvinulo pochopenie dnesnych dni a vytvorila sa moznost porovnania "barter" s minulostou i nastienila cesta pre buducnost...


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Barter - nazory a rozvoj moznosti

Příspěvek od mastnacek »

Tohle se bude tezko urcovat. Asi jako bitcoin ktera se popisuje tady v jinym vlakne. Momentalne mam pocit ze se vsechno odvozuje od ceny za energii kterou vlois do vyrobku. Lidska prace se taky asi pocita na kilowaty :) Jak by clovek urcil cenu prace. Kdyz vezmu ze ja jsem programator a dostavam nejakou almuznu a v praglu dostane programator 3x tolik. Kdyz takhle s nekym zapredu rec, tak argumenty typu vyssi naklady na zivot...smesny. Potom by krajka kterou uprede prazanda mohla byt trikrat drazsi nez od holciny odcad. A ted babo rad :)


Uživatelský avatar
Em Kulanu
Příspěvky: 48
Registrován: 18 led 2013 03:12

Re: Barter - nazory a rozvoj moznosti

Příspěvek od Em Kulanu »

...:-))... mastnacek ... prosim rozved svoju situaciu aspon o trochu viac. Ty si programator, pracujes v nejakej spolocnosti alebo sam na seba? Byvas vo vlastnom dome, alebo platis najom? Do prace dochadzas autom, alebo mestskou hromadnou dopravou, dopravou?... dalej: pokryva terajsi tvoj prijem z prace programatora vsetky tvoje naklady a hobby? Za predpokladu ze zijes ako zamestnanec plno aktivne konzumnym sposobom to jest... pracujes pre niekoho ineho, za co dostanes zaplateno, ides domov, skonzumujes nieco a bavis sa tym co je ti naservirovano k zabave... ak pracujes sam na seba... to iste :-)) rozpis viac... ake mas naklady a ako zhodnocujes prijem?.. pokryva prijem potreby na zabezpecenie zakladnych potrieb a hobby?...   :-))


Myslim ze ak rozpradieme debatu na tuto temu aky je kde teraz vysoky standard zivota... mali by sme nasledne dokazat urcit sposob a ohodnotenie produktu pre barter...


Ja osobne som umiestnena na uzemi, kde je za nizku cenu na trhu dostatok vseobecnych produktov potrebnych k vseobecnemu standardu zivota, rovnako sluzieb, avsak kvalitne vyrobky su v maximalnej cenovej nedustupnosti pre tuto vseobecnu skupinu z dovodu mnoho hodin stravenych nad vyrobkom - jedna sa o kvalitne rucne vyrabane vyrobky,produkty a to same je v nadstandardnych sluzbach i ekoprodukcii potravin... cize myslim je mozne skusit porovnat i sluzby poskytovane s nizkou znalostou ale narocne fyzicky...i  vyrobky vyrabane pouzitim technickeho zazemia....atd.




mastnacek říká:


Tohle se bude tezko urcovat. Asi jako bitcoin ktera se popisuje tady v jinym vlakne. Momentalne mam pocit ze se vsechno odvozuje od ceny za energii kterou vlois do vyrobku. Lidska prace se taky asi pocita na kilowaty :) Jak by clovek urcil cenu prace. Kdyz vezmu ze ja jsem programator a dostavam nejakou almuznu a v praglu dostane programator 3x tolik. Kdyz takhle s nekym zapredu rec, tak argumenty typu vyssi naklady na zivot...smesny. Potom by krajka kterou uprede prazanda mohla byt trikrat drazsi nez od holciny odcad. A ted babo rad :)





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Barter - nazory a rozvoj moznosti

Příspěvek od jarda bon jovi »

Já bych jako jeden z praktikujících bártr chtěl upozornit, že podle současné legislativy se jedná o zločin, páč poškozujjete stát o odvody spojené s legálním podnikáním. Musíte odvádět z čehokoi, co není pro vaši spotřebu dph a daň ze zisku, a současně s ím i socíální odvody vstažené k hodnotě bártru v cenách obvyklých na trhu.


Klídek, už mne taky udali.Opakujte po mne: jsem zločinec, jsem zločinec, jsem zločinec.


Uživatelský avatar
Em Kulanu
Příspěvky: 48
Registrován: 18 led 2013 03:12

Re: Barter - nazory a rozvoj moznosti

Příspěvek od Em Kulanu »

...jarda bon jovi... samozrejme tych ktori si precitaju tvoj prispevok, bude v prvom rade zaujimat akym sposobom praktikujes barter... mne taktiez... co sa tyka sucastnej legislativy, ja by som navrhovala nasledujuce...zijeme v nejakej sucastnej spolocnosti, ktora ma svoje pravidla a podla tychto pravidiel zije... my sme avsak jednym zijucim sukolim v tomto kolosu... pouzivame vsetky vydobytky tejto civilizacie... neni mi jasne, ci je tu uz niekto plne sebestacny do tej miery, ze nepotrebuje spolocnost na zabezpecenie svojich potrieb....... cize, do dob, nez sa aspon scasti osamostatnime, nema zmysel viest vojnu proti tomuto kolosu... jedina moznost je v pochopeni nestability tohoto kolosu a naslednom konani za plnej snahy dat najavo svoje zmyslanie vydedukovane zcasti skusenostami a znalostami nasich predchadzajucich generacii a rovnako i vlastnym usilim, o najdenie sposobu priaznivejsieho pristupu k zivotu... vojnou a negativitou sa neda nic uviest do spravnych kolaji... A kedze sme zivym organizmom, tak je pochopitelne ze niekde zijeme, za to miesto platime, dalej je nam potreba sa obliect, jest... a dalsie vydaje su adekvatne zivotnemu stylu. To co teda potrebujeme, vziat list cisteho papiera a kazdy den nan nalepit to za co platim. Skutocne ako clovek. To je vydaj. Dostanem peniaze, to je prijem, nalepim ho na cisty list.... vsetko to oznacim textom vedla nalepeneho kusku papiera co je co... mesacne si urobim rovnovahu, kolko zarobim, kolko miniem... porovnam si ju s vyskou zivotneho minima ktore je urcene spolocnostou a vykazem rozdiel... to je pokial som sama alebo s rodinou v tomto konzumnom systemu... ak sme komunita uz na alternative... nase pravidla sa trocha zmenia... nikdy nemozem byt zlocincom, pokial sa snazim slusne zit, nekradnut a zabezpecit si svojim vlastnym usilim urcity standard zivota ktory je mozne nazvat civilizovanym ludskym zitim... zlocin je vziat niekomu inemu nieco vedome, ked sa mne nechce nic si vytvorit a chcem prave to co ten druhy ma, zlocin je vedome pripravovat nepriaznive podmienky k stazenemu zivotu niekomu inemu, alebo inak poskodzovat, obmedzovat zivot ineho, zlocin je akekolvek nepravie na inom zivote, ktore konam...... :-)))))))))

jarda bon jovi říká:


Já bych jako jeden z praktikujících bártr chtěl upozornit, že podle současné legislativy se jedná o zločin, páč poškozujjete stát o odvody spojené s legálním podnikáním. Musíte odvádět z čehokoi, co není pro vaši spotřebu dph a daň ze zisku, a současně s ím i socíální odvody vstažené k hodnotě bártru v cenách obvyklých na trhu.


Klídek, už mne taky udali.Opakujte po mne: jsem zločinec, jsem zločinec, jsem zločinec.





Uživatelský avatar
Em Kulanu
Příspěvky: 48
Registrován: 18 led 2013 03:12

Re: Barter - nazory a rozvoj moznosti

Příspěvek od Em Kulanu »

...takze po kratkom odboceni sa vratime spet k bartru a mame tuna prvy podnet k diskusii a to...


1.-v pripade ze zijeme uz na svojom kusku pody a mame zabezpecene zakladne potreby vlastnou produkciou, ako budeme hodnotit vlastne vyrobky ak ich chceme dat k zobchodovaniu na barter ... bude sa cena lisit vo vlastnej komunite a v obchodnom styku s vonkajsimi komunitami?


2.-v pripade ze sa este len chystame zit na vlastnom kusku pody, hladame skupinku podobneho zamerania a zaciname produkovat prve vlastne vyrobky. Bude tato startovacia cena kopirovat zivotny standard spolocnosti v ktorej sa prave pohybujem?



Uživatelský avatar
Em Kulanu
Příspěvky: 48
Registrován: 18 led 2013 03:12

Re: Barter - nazory a rozvoj moznosti

Příspěvek od Em Kulanu »

...ja este k tymto otazkam ohladom ceny za vlastne vyrobky v systemu bartroveho obchodovania pripisem otazku jednu,ktora by mohla byt podnetnou pri urcovani  ceny vlastnych vyrobkov... jedna sa o cenu rucne vyrabaneho papiera


1. Moznym sposobom je tradicna vyroba papiera ako je popisana z minulosti: kora stromov, rastliny, stare textilie =namocit, rucne spracovat na papier, bez akychkolvek technickych pomocok...... Alebo  kartony, v ktorych si prinasame z obchodu tovar, roztrhat, namocit, rozmixovat  elektrickym mixerom, nasledne vyrabat papier..... Alebo rastlinu papyrus zrezat, olupat, nakrajat, naskladat a ususit na papier (papyrus)....


Budu sa ceny hotovych vyrobkov lisit? Ci uz sa jedna o urcenie financnej ciastky, alebo urcenie hodnoty pre barter.

Em Kulanu říká:


...takze po kratkom odboceni sa vratime spet k bartru a mame tuna prvy podnet k diskusii a to...


1.-v pripade ze zijeme uz na svojom kusku pody a mame zabezpecene zakladne potreby vlastnou produkciou, ako budeme hodnotit vlastne vyrobky ak ich chceme dat k zobchodovaniu na barter ... bude sa cena lisit vo vlastnej komunite a v obchodnom styku s vonkajsimi komunitami?


2.-v pripade ze sa este len chystame zit na vlastnom kusku pody, hladame skupinku podobneho zamerania a zaciname produkovat prve vlastne vyrobky. Bude tato startovacia cena kopirovat zivotny standard spolocnosti v ktorej sa prave pohybujem?






jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Barter - nazory a rozvoj moznosti

Příspěvek od jarda bon jovi »

Je úplně jedno, co si myslíme  o principech slušnost, o spravedlnosti, o svobodě a dobrých mravech. Vládnoucí garnitura se svými nohsledy a pomahači, tedy úřední kastou určuuje sama, co je a co není zákoné a co je a není zločin.


Můžete v dobré víře pro svého dědu neb babičku pěstovat indické konopí a budete jim tím pomáhat od neodvratného konce, Jste zločinec, bez ohleduu na pohnutky.Pokud nezaplatíte daně, jste zločinec, bez ohledu na cokoli.


Já osobně na úředníky a jejich úchylné zákony prdím a zatím mi to funguje. Ovšem za cenu naprosté segregace a vyloučení veškerých úředníků ze života. Nemůžete jim věřit, i když se tváří jako přátelé, a tvrdí, že dělají jen svoji práci. Nefunguje to. Zmíní se o domácím prodejji kolegovi  a ten s podívá do databáze danového přiznání a už vás mají. Takže já s tím bojuju naprostým vyloučením. Jinak to nejde. Bártr je snadný, protože pokud máte co nabídnout, jde všechno.Sám směním práci za jídlo, tedy práci paží v lese či na poli za zeleninu, maso, dříví, zednické práce. Za práci dovezu materiál, třebas dříví, štěrk či hnůj či hlínu a človíček mi odpracuje na farmě nějakou práci.nebo dám jehně za opravu auta, vlnu za bačkory z vlny, hnůj za pomoc při sklizni,nakladačem naložím, složím, vyhloubím, vyvrtám díry, pomulčuju, posekám, zrotavátoruju. Tak to fungujje obecně.U blízkých přátel se nic neřeší. když potřebuješ, pomůžu, když chci, tak ti dám, Když můžeš, pomůžeš. nebo ne. Reálný komunismus. Každý dělá, co může v rámci uvědomění a rovnováhy. Nikdy však mezi sebe nemůžete vzít někoho, kdo slouží systému. Ti mají svoje kasty a jistě komunity, páří se mezi sebou a o realitě nemají ani potuchy. Bártr funguje na úrovni šedé ekonomiky a tak je nutné být obezřetný a opatrný. ONI můžou všechno.


Pokud máte co nabídnout, je to velice snadné. 


permoník
Příspěvky: 41
Registrován: 09 led 2013 11:08

Re: Barter - nazory a rozvoj moznosti

Příspěvek od permoník »

já bych se teda asi nesnažil o žádné přepočítávání nebo převádění na vloženou energii, to můžem zůstat u peněz, tenhle způsob obchodování je založen asi na jiných principech? vlastní zkušenosti mám jen velmi malé, spíše žádné, takže jenom špekuluju :) podle mě se u tohoto způsobu nejedná o přesnou hodnotu zboží, ale spíše o to, co si můžu dovolit pustit (mám navíc nebo nutně nepotřebuju) a co za to chci získat (chtěl bych mít nebo nutně potřebuju) a vždycky to bude hodně individuální případ od případu, člověk od člověka. je to o lidech a nesnažil bych se to převádět a jenom ne pro boha na čísla!


samozřejmě čím těsnější okruh známých, tím lépe, tam si lidé už moc ani nevyměňují, jsou ochotný pro sebe ledaco udělat zadarmo, prostě si vypomůžou podle možností a kdo co má tak se podělí a nikdo neřeší jestli je to výhodné málo nebo víc... to do jisté míry na dědině funguje pořád  


Odpovědět