Peak stuff - spěje hmotná spotřeba k nějakému vrcholu?

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Jirka Němeček
Příspěvky: 6
Registrován: 19 úno 2013 10:51

Re: Peak stuff - spěje hmotná spotřeba k nějakému vrcholu?

Příspěvek od Jirka Němeček »

V tom případě zůstanu tím "naivním" optimistou a budu doufat, že se tím kamenem netrefí. A vyvětrat smrad se dá i jinak. Stačí třeba otevřít okno. Netřeba ho hned rozbíjet.
 
jarda bon jovi říká:


Takže, všichni musí souhlasit s faktem, že naše ci ilizace stojí a padá nejen s energieni, ale i bankovnictvím.


Bez růstu banky lehnou popelem a s nimi i celá civilizace, páč bez peněz sem nikdo z iráku naftu nepoveze.A bez nafty nezořemm, nezasejemm, nevyrobíme fajjsbůky, ani se nedomluvíme......


Jsem nesmrtelný optimista a je mi naprosto jasné, že aby něco mohlo začít, musí něco skončit. Proto chápu povídku jako parádní důkaz zdravého a kyprého rozumu autorčina.


Lze s tím i nesouhlasit, ovšem,když vidíte,jak se lidi rvou do krve o mléko v marketu o korunu levnější,jak se k sobě chovají způsobem v živočišné říši nevídaným,tak musíte chápat fakt, že jedem po kolejích a vyhýbka nikde. Katastrofický scénář může někoho rozčílit, . mne nikoli, páč chápu příčinu a důsledek.Určitě lidi dobrovolně přehodnotí situaci, utáhnou si opasky a začnou pást kozy po pankejtech.....


Je to stejně samozřejmé, jako když hodíte kámen do okna a zatím co kámen letí, handrkujete se s kámošem, jestli a kdo je optimista či pesimista. Kámoš tvrdí, že se okno nerozbije a považuje se za optimistu. Já tvrdím, že je dobře, že se okno rozfláká, páč se aspoň vyvětrá ten smrad.





Uživatelský avatar
Honza Kral
Příspěvky: 91
Registrován: 03 čer 2011 11:58

Re: Peak stuff - spěje hmotná spotřeba k nějakému vrcholu?

Příspěvek od Honza Kral »

Ahoj Evi, to je až tak depresivní čtení že Ti to není vůbec podobné. Zima je mrcha dlouhá což? :)



Čirou náhodou, nezůstal z diskuze s Táňou nějaký záznam? To by bylo fajn.  A byla to normální veřejně pořádaná diskuze nebo virtuální diskuze někde na tom creativegate portálu? Čtu tam členství - office pro tři za 11k mesic, v uživetalích samí krásní mladí lidé ...   trošku mě to mate.  ^^




Eva Hauserová říká:


Tady je proklik na moji povídku:


http://www.ebookeater.cz/povidky/sci-fi-a-fantasy/devet-desetin-lid...


Sci-fi horor z blízké budoucnosti. Co by se stalo, kdyby naše civilizace přestala fungovat a všechny běžné zdroje, na které spoléháme, se postupně zhroutily?





Uživatelský avatar
Eva Hauserová
Příspěvky: 193
Registrován: 01 dub 2010 17:35

Re: Peak stuff - spěje hmotná spotřeba k nějakému vrcholu?

Příspěvek od Eva Hauserová »

Ahoj! V Creative Gate se chystají dát všechno, co mají, na You Tube, ale prý shánějí střihače dobrovolníky - kdybys o nějakém věděl... jinak oni pořádají v rámci Akademie soběstačnosti každé úterý zajímavou diskusi a vstup je zadarmo, to členství znamená jen to, že tam využíváš stůl, možná nějakou jejich techniku a sbíráš užitečné kontakty, asi něco na způsob známého smíchovského HUBu. 

Honza Kral říká:


Ahoj Evi, to je až tak depresivní čtení že Ti to není vůbec podobné. Zima je mrcha dlouhá což? :)



Čirou náhodou, nezůstal z diskuze s Táňou nějaký záznam? To by bylo fajn.  A byla to normální veřejně pořádaná diskuze nebo virtuální diskuze někde na tom creativegate portálu? Čtu tam členství - office pro tři za 11k mesic, v uživetalích samí krásní mladí lidé ...   trošku mě to mate.  ^^




Eva Hauserová říká:


Tady je proklik na moji povídku:


http://www.ebookeater.cz/povidky/sci-fi-a-fantasy/devet-desetin-lid...


Sci-fi horor z blízké budoucnosti. Co by se stalo, kdyby naše civilizace přestala fungovat a všechny běžné zdroje, na které spoléháme, se postupně zhroutily?








Uživatelský avatar
Urban Grower
Příspěvky: 67
Registrován: 06 kvě 2012 21:23

Re: Peak stuff - spěje hmotná spotřeba k nějakému vrcholu?

Příspěvek od Urban Grower »

Třeba tohle? http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=aXqldS8YM1U



Honza Kral říká:


Ahoj Evi, to je až tak depresivní čtení že Ti to není vůbec podobné. Zima je mrcha dlouhá což? :)



Čirou náhodou, nezůstal z diskuze s Táňou nějaký záznam? To by bylo fajn.  A byla to normální veřejně pořádaná diskuze nebo virtuální diskuze někde na tom creativegate portálu? Čtu tam členství - office pro tři za 11k mesic, v uživetalích samí krásní mladí lidé ...   trošku mě to mate.  ^^




Eva Hauserová říká:


Tady je proklik na moji povídku:


http://www.ebookeater.cz/povidky/sci-fi-a-fantasy/devet-desetin-lid...


Sci-fi horor z blízké budoucnosti. Co by se stalo, kdyby naše civilizace přestala fungovat a všechny běžné zdroje, na které spoléháme, se postupně zhroutily?








Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Peak stuff - spěje hmotná spotřeba k nějakému vrcholu?

Příspěvek od Martin Gross »

Sociální tradice, to, jak je keždý jednotlivý člověk nastaven, je natolik zakódováno ve společnosti, že vidím, jako nesmírně obtížné, aby do široké veřejnosti, do CELÉ  společnosti pronikly nové hodnotové žebříčky. Zdůrazňuju CELÉ, protože ten, kdo bude v očích okolní "přes mrtvoly jdoucí" společnosti měkký - to znamená, začne upřednostňovat jiné, trvalejší hodnoty, toho ti s ostrými lokty rozsápou. Jsme nastaveni, až na malé výjimky, "žrát slabé a nemohoucí". Soupeření je jednoduchý důsledek přebytku energie v podobě nafty a virtuálních peněz naší dluhopisové ekonomiky. Je reálné, že se společnost v budoucnu vyburcuje k vzájemné spolupráci, až bude všem nejhůř. Ale nebude to hned. Setrvačnost současných trendů vydím, jako velice silnou.


Až skončí masáž ze strany TV a dalších, pak je šance na úspěch změn. Ale kdo si nechá dobrovolně dnes klesnout zisky? Kdo odstraní reklamu? Potřebujeme dnes naše dědečky a babičky, aby nám povyprávěli, jak správně pečovat o půdu, o domácnost, jak žít bez vytváření dluhu. Snad to stihneme, než nám umřou v důchoďákách. Tak rád bych vybudoval doma vejminek a poslouchal vyprávění své matky, jak s dědou hospodařili na záhumence, bez spalovacího motoru, jen s dvěma kravkami, které byly zároveň potah. Bohužel mi nezbývá na rekonstrukci, protože platím hypotéku....


Uživatelský avatar
Honza Kral
Příspěvky: 91
Registrován: 03 čer 2011 11:58

Re: Peak stuff - spěje hmotná spotřeba k nějakému vrcholu?

Příspěvek od Honza Kral »

Mám to, děkují oběma.


---------------------------------------


Nesouhlasím. Není to převážně ve společnosti, ale převážně v nás. Dál - na změnu sdílené "sociální tradice" je zapotřebí nejmíň jedné generace.. (a to za extrémě změněných podmínek)  A protože člověk v těchto věcech jedná nikoliv racionálně, ale podle narativů převládajících v jeho podvědomí a sociálním okolí, dávalo by mi smysl začít od příběhů, které zprostředkováváme dětem. Protože je to formuje pro zbytek života.



Populární kulturu nesleduju, ale zvenku mi přijde, že převládající typ narativu je strukturován typicky nějak takhle:


- původně obyčejné dítě se díky nějaké prostředím zaviněné události (kousanec radioaktivním pavoukem/upírem, předčasný odchod milionářské rodinky z kina a následné ozbrojené přepadení nervově labilním lapkou, ) stane obětí/vyvolencem osudu a superhrdinou se zvláštními schopnostmi.


- Dík své odlišnosti (tohle je možná ta nejhorší část ) je automaticky izolován od svých vrstevníků a stává se outsiderem.


- Aby po tomto zásahu osudu získal sebedůvěru/dívku/společenský status/pomstu spoléhá na nově získané superschopnosti, které musí před závistívým okolím pokud možno skrývat.


- Super schopnosti jsou často získané naprosto bezpracně a okamžitě.


- Po zbytek života pak cítí neodolatelné nutkání/morální povinnost zachraňovat celý svět.


- Ať zachraňuje cokoliv, zachraňuje prakticky výhradně násilím.


- Svět zachraňuje možno obden a mávnutím ruky/kouzelné hůlky.



tenhle typ narativu podle mě automaticky vede k patologické neschopnosti řešit reálné problémy a taky k mindrákům a schíze



Dávalo by mi smysl, kdybychom děti vystavovali spíš příběhům vystavěným na realitě světa ve kterém budou žít. Například :)


- Kousanec pavoukoupírem klidně ano, ale místo proměny na spidermana třeba šok a alergickou reakci. (Reality check. Bad shit happens. )


- Místo zvláštních schopností třeba obyčejný hafan co dovede kamarády (Děcku se tu vrací citové a jiné investice do okolí. Žádné dary z nebes!)


- Kamarádi zmámené ditko dotáhnou k tajemnější tetičce (Opět se děcku vrací sociální investice. Tentokrát do kamárádů)


- Tetička děcku pomůže, protože jí jeho táta sem tam nechá dřevo na zimu. Tetička co zná bylinky a dluží laskavost zastaví nekrózu a dítko zachrní. (Zde se vrací investice jeho rodičů nebo širší komunity)


- Dítko bohužel přijde třeba o ruku (Ano, z výchovných důvodů. Bad shit happens. :)


- Nikdo z kamárádů ho zkrze to nemá za obludu, protože jak s rukou tak bez ruky je pořád jejich kamarád a nic moc se nemění!!! (Odlišné lidi nekamenujeme)


- Místo kamenování mu společně vyrobí protézu a dítko se dá dokopy jsa odhodláno a podporováno laskavosti vracet. (Dýchla na ně zubatá - dítko bylo iniciováno.)


- Od té doby se k podivné tetičce občas zastavuje, zajímá se o řemeslo, a za nějakou výpomoc je během příštích mnoha let vzděláváno v řemesle. (Něco za něco, prostě obchod.)


- Během konfrontací s tragickým životem dítko postupně vyspívá a získává oprávněnou sebedůvěru/status/holku/a třeba i tu pomstu. 


Přebarvit, zamíchat, protřepat, opakovat. 



Rozdíl v působení je jasný.  A použít to ke změně sociální tradice by jít mělo, ale kdyby na to byl čas a způsob jak prcky odizolovat od mainstreamového programování. Což mi přijde že nemáme ani jedno, protože ani v náznaku nedoufám, že ta zmíněná masáž mainstreamových médií skončí dřív než bude dávno pozdě. Takže IMHO nezbývá než měnit sebe sama a věřit, že sebe změnit stihnem a že to k něčemu bude.



Já osobně jsem začal totálním oddlužením a radikálním snížením životního standardu. A mám se jednoznačně lépe.





Martin Gross říká:


Sociální tradice, to, jak je keždý jednotlivý člověk nastaven, je natolik zakódováno ve společnosti, že vidím, jako nesmírně obtížné, aby do široké veřejnosti, do CELÉ  společnosti pronikly nové hodnotové žebříčky. Zdůrazňuju CELÉ, protože ten, kdo bude v očích okolní "přes mrtvoly jdoucí" společnosti měkký - to znamená, začne upřednostňovat jiné, trvalejší hodnoty, toho ti s ostrými lokty rozsápou. Jsme nastaveni, až na malé výjimky, "žrát slabé a nemohoucí". Soupeření je jednoduchý důsledek přebytku energie v podobě nafty a virtuálních peněz naší dluhopisové ekonomiky. Je reálné, že se společnost v budoucnu vyburcuje k vzájemné spolupráci, až bude všem nejhůř. Ale nebude to hned. Setrvačnost současných trendů vydím, jako velice silnou.


Až skončí masáž ze strany TV a dalších, pak je šance na úspěch změn. Ale kdo si nechá dobrovolně dnes klesnout zisky? Kdo odstraní reklamu? Potřebujeme dnes naše dědečky a babičky, aby nám povyprávěli, jak správně pečovat o půdu, o domácnost, jak žít bez vytváření dluhu. Snad to stihneme, než nám umřou v důchoďákách. Tak rád bych vybudoval doma vejminek a poslouchal vyprávění své matky, jak s dědou hospodařili na záhumence, bez spalovacího motoru, jen s dvěma kravkami, které byly zároveň potah. Bohužel mi nezbývá na rekonstrukci, protože platím hypotéku....





Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Peak stuff - spěje hmotná spotřeba k nějakému vrcholu?

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Honza Kral: Co si mám představit pod totálním oddlužením a radikálním snížením? Mimochodem narativní schéma č. 1 mi do značné míry připomíná starého dobrého Gilgameše, že by dobový pop? :-)


Uživatelský avatar
Eva Hauserová
Příspěvky: 193
Registrován: 01 dub 2010 17:35

Re: Peak stuff - spěje hmotná spotřeba k nějakému vrcholu?

Příspěvek od Eva Hauserová »

Ty návrhy na nové narativy se mi moc líbí! Přemýšlím, zda by nestačilo se vrátit ke klasice typu krtečka nebo Ferdy Mravence... ale nevím, možná je tam ten étos práce a pracovitosti, na čemž jsem vyrůstala jako dítě za totáče sama,  a to už začíná být z planetárního hlediska dost nebezpečné, ono je lepší zas tak moc nepracovat...


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Peak stuff - spěje hmotná spotřeba k nějakému vrcholu?

Příspěvek od mastnacek »

Je rozdil mezi pracovat nepracovat jako zamestnani jak to je ted a mezi pracovat nepracovat doma na tom abych se uzivil z toho co odchovam a vypestuju, no ne?

Eva Hauserová říká:


Ty návrhy na nové narativy se mi moc líbí! Přemýšlím, zda by nestačilo se vrátit ke klasice typu krtečka nebo Ferdy Mravence... ale nevím, možná je tam ten étos práce a pracovitosti, na čemž jsem vyrůstala jako dítě za totáče sama,  a to už začíná být z planetárního hlediska dost nebezpečné, ono je lepší zas tak moc nepracovat...





Uživatelský avatar
Eva Hauserová
Příspěvky: 193
Registrován: 01 dub 2010 17:35

Re: Peak stuff - spěje hmotná spotřeba k nějakému vrcholu?

Příspěvek od Eva Hauserová »

No to určitě. Jenomže ještě v generaci mých rodičů to znamenalo klučit a vypalovat lesy, ovládat přírodu, vysušovat bažiny, napřimovat a regulovat toky a tak podobně. Mám takový pocit, že do dětí se i v pohádkách hustilo, že je potřeba ovládat a krotit přírodu, aby nám sloužila. Ale nevím, to by chtělo analýzu.


Odpovědět