Ako ste sa dostali do tohto bodu?

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Ako ste sa dostali do tohto bodu?

Příspěvek od Bebe »

Simona Karolik: A ako chceš zasiahnuť proti bezpráviu a násiliu? Môžeš ako-tak zasiahnuť len ak sa k nemu schyľuje a na to je príležitosť len výnimočne, no aj tak je už väčšinou príliš neskoro. Ak sa udeje čokoľvek, je to niečoho dôsledok. Príčinu už v tom momente zmeniť nemožno.


Subjektívnym pohľadom som myslel oddelenosť od všetkého, čo je. Ak sa začneš cítiť ako neoddeliteľná súčasť všetkého živého i neživého, bude aj Tvoj pohľad iný a nemusíš veriť na pánbožka, iba v seba.


Tvoj život by bol možno kvalitnejší, ak si dovolíš pochopiť, že nemusíš riešiť problémy, ktoré spôsobili iný a že ich riešiš preto, že si sa tak rozhodla. A zrejme práve preto, aby si to konečne pochopila Ti život prináša príležitosti stretávať sa s tým všetkým, čo píšeš.


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Ako ste sa dostali do tohto bodu?

Příspěvek od Martin Gross »

Stále dokola se o tom přesvědčuji, a přesto o tom v dané chvíli téměř pokaždé silně pochybuji. VĚCI SE DĚJÍ V TEN SPRÁVNÝ ČAS.  a vždy nás můžou nakopnout tím správným směrem. Pokud se pro ten směr sami rozhodneme. Těžko vylovím příklad, který by stál za to. Třeba to, jak jsem si zmrzačil prstík na ruce a v tříměsíční neschopnosti jsem brouzdal internetem a narazil na Ekozahrady Jardy Svobody. Moje dětství na dědově statku, moje záliba v biologii, Semo tamo pár řemeslných zkušeností, Zkušenost s velkým městem a večery se sousedkou na témata ohledně stavu světa a chování lidstva k přírodě.... To vše do sebe zapadlo, jak poslední dílek puzzle. A z toho guláše zážitků a vědomostí vylezla PK.


Uživatelský avatar
vika07
Příspěvky: 22
Registrován: 01 črc 2012 18:35

Re: Ako ste sa dostali do tohto bodu?

Příspěvek od vika07 »

Jitka M: ako som sa dostala ja?.. ja som v podstate cely cas mala isty vztah k prirode, bola som tak vychovavana a mozno aj tym ze zijem na dedine... :) ale TEN BOD - myslim tym ze nechcem zit v dnesnom materialistickom svete, kde kazdemu ide iba o peniaze a zabudaju na ine hodnoty, myslim ze zmysel zivota sa nachadza niekde inde :) Kazdy okolo mna (skola a inde) sa vrhne do toho dnesneho matrixu a neuvedomovala som si ze som robila to iste :/  casom sa ku mne dostla kniha od V.Megreho -Zvonici cedry Ruska, a prisla som na to ze robim to, co nechcem robit, idem smerom akym nechcem ist... preto som sa rozhodla zmenit cestu :) Aj dnes urcite robim nejake chyby ale myslim ze zaklad toho vsetkeho je chciet sa zmenit a chciet byt lepsim clovekom :)


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Ako ste sa dostali do tohto bodu?

Příspěvek od Martin Gross »

A to, proč jsem se pro PK rozhodl, je skutečnost, že neodděluje přírodu a pěstování obživy. Poprvé se tu setkávám s propojením člověka a jeho kolébky, přírody a krajiny. To, že přímo vychází z přirozených pochodů přírody a nesnaží se proti nim všemi dosažitelnými prostředky bojovat, jak to činí současné zemědělství a klasická zahrádkářská praxe. Postupně rozšiřuji svůj obzor a  všímám si detailů v přírodě, kterým jsem do r.2005 nepřikládal takovou důležitost.


PK je pro mě jediný přijatelný způsob žití. Přechod na PK s rodinou, která ne zcela moje nadšení sdílí, je o dlouhém pochodu a o tom, předvést, že s minimem práce se může dosáhnout úžasných výsledků. Ale jak tu už zaznělo. Ukažte obchodníkovi nádherný, orosený květ růže a zeptá se vás na nákupní cenu. Chci říci: Kdo NECHCE opustit třebe televizi, nebo věčně zapnuté rádio, kde se stejně nic nedozvíte, takovému člověku můžete horem dolem sypat příklady, jít mu příkladem, ušetřit na jídle a topení desetitisíce, a stejně uzavře debetu větou "Ale když ono tam nebude tohle a tamhleto...." A najednou Vám dojde poslední špetka chuti s takovými lidmi o čemkoliv debatovat.


Kdo nechce vidět to, co my považujeme za naprosto zjevné, toho asi nijak o PK nepřesvědčíme. Zbývá se smířit, nebo se pokusit o změnu..... Tolik moje vlastní zkušenost a denní realita... :-)


Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Ako ste sa dostali do tohto bodu?

Příspěvek od Eltariel »

Vika07: jako malá jsem chtěla mít fajn chlapa, domek u lesa , mluvit se zvířaty , kytkami , stromy....být v přírodě.. a hlavně jsem tenhle sen mrskla za hlavu jako že něco takového se mě stát nemůže.


Dnes vím , že vše bylo a je dobře naplánováno. Mám vše ze svých snů a ještě mnohem víc.


Chtěla jsem se učit od života a tak se učím. Dnes vím, že být souzen a být soudce jsou jen role každého z nás a setkáváme se s nimi ve správný čas, abychom rostli.  A vždy se něco stane( nemoc, ztráta, setkání s někým nebo jen pouhé uvědomění....) a v ten moment máme šanci vrátit se ke svému poslání....a to se řízeně děje dokud se tam nedostaneme. Lidské ego je tak skvělé , že nám na té cestě pomáhá :-)


Přesvědčovat druhé kam se mají vydat je komplikací, kterou si ale také máme projít (role). A jednoho dne je nám to jedno . Nikoho nepřesvědčujeme a vše jde mnohem rychleji...jak je to možne?:-)) Přestáváme vytvářet komplikaci a necháváme být vše tím čím má být. Úředník úředníkem, kritik kritikem, násilník násilníkem......přestáváme soudit ...až dojdeme do bodu kdy je nám to jedno a zároveň máme se všemi lidmi v daných rolích soucit, pak můžeme mluvit a především zažít pochopení , odpuštění, přijetí všeho bez rozdílu, lásku všeobjímající, boží světlo. Zažijeme božství. Pak ovlivnujeme lidi svou vlastní přítomností , tím co děláme aniž bychom chtěli někoho vůbec ovlivnovat. Prostě jsme.


Osobním vývojem si procházíme všichni, všichni sehráváme své role. Proto nemá smysl nad tím moc špekulovat , na to není čas , stejně nic nevymyslíte. Žijte, naplno a sledujte svůj stav spokojenosti. Co se má stát se stane, přestaňme to komplikovat. Všichni jsme vedení a všichni jsme dobří. Pochopme božskou logiku a zjistíte , že vše je dobré.


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Ako ste sa dostali do tohto bodu?

Příspěvek od Bebe »

vika07:


Tak toto je napísané veľmi presne. Akoby sme tam už kedysi boli. Potom sa kamsi zatúlame, blúdime, skúšame a skúmame, lietame a padáme, zažijeme viac, či menej uveriteľné veci. Nakoniec sa však niečo stane a my sa tam znova navrátime.




Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Ako ste sa dostali do tohto bodu?

Příspěvek od Jiří Danihel »

Narodil jsem se sice ve městě, ale jinak jsem až do zahájení školní docházky žil na vesnici. Když jsme se přestěhovali do města, moji prarodiče a později i matka si pořídili zahrádku alespoň v zahrádkářské osadě na okraji města. Takže do jisté míry jsem měl kontakt s přírodou odmalička. Tehdy jsem ovšem spoustu věcí netušil a i když jsem poznal, jak se chovají různá hospodářská zvířata, pěstuje zelenina, kytky a stromy, u souseda hajného poznal i lesní havěť a včelařinu, tíhnul jsem spíše k vědě a technice. Před 5 lety jsem se po dlouhém bloudění různými zaměstnáními i podnikáním dostal konečně k oboru, který jsem studoval a zjistil jsem, že jsem si jej zvolil tehdy dobře. Vlastně to za mne udělala jedna paní učitelka, která do mne ve 14 letech asi viděla víc, než já sám. A paradoxně mne tento technický obor (měření a regulace) přivedl zpět k přírodě. Jsem programátor automatů pro řízení technologických procesů. Zpočátku jsem v řízení čističek odpadních vod viděl jen několik čerpadel, dmychadel, míchadel a servoarmatur. Ale to zařízení by nic nesvedlo bez několika druhů bakterií, které rozkládají kal. A už jsme u biologie. Rád dělám práci pořádně a tak jsem se zajímal o to, jak zajistit co nejlepší podmínky pro ty miniaturní pomocníky. Najednou mi ta zdánlivě primitivní technologie už nepřipadala tak prostá. Naše činnost se točí i kolem jiných "eko" záležitostí. Kotelny s využitím fototermických kolektorů, fotovoltaické elektrárny, tepelná čerpadla, atd. Spolupracujeme i s firmou, která se zabývá likvidací ekologické zátěže a hledá nové možnosti při využití různých rostlin. Jednou jsem hledal informace o vodíku jako novém palivu, protože mne napadlo, jak využít kyslík, který vzniká při elektrolýze vody jako vedlejší produkt. A přitom jsem objevil úplně náhodou vermikompostování, které mne nadchlo. A diskuse o něm mne přivedla i na tento web.


Myslím, že překročení toho BODU nespočívá v objevení pojmu permakultura, ani v rozhodnutí odstěhovat se z paneláku na vesnici nebo samotu do maringotky. Rád bych si pořídil dům se zahradou na klidném místě, zatím však zůstávám v tom paneláku, pěstuji si v kuchyni papriky, rajčata a různé bylinky na vlastním kompostu a vydělávám na budoucnost na venkově. Kdybych to uspěchal, měl bych na malý pozemek s chatrčí a zbytek života bych strávil starostí, jak sám sebe uživit z vlastního pozemku, aniž by mne umlátila banda nějakých výrostků, co si léčí nudu z matrixu útoky na bezdomovce, nebo mne vyštvali úředníci, kterým vadí moje svoboda. Raději si koupím skromné zanedbané stavení, které si opravím a vybavím, až přijde čas. A - pokud možno - až si najdu někoho do páru. Protože samotářský život se dá snést jen dokud člověk alespoň chodí mezi lidi do práce a nebo jako krátká dovolená.


Vztah k permakulturnímu životu musí mít člověk v sobě. Pak není třeba jej přesvědčovat. Stačí informovat nebo inspirovat a chytí se sám. Někomu nestačí ani důkazy. Vidí třeba, jak šťastní jsou lidé, kteří tak žijí, závidí jim, ale stejně zůstane u svého stylu života. Ze strachu z neznámého, z posměchu známých, ze závislosti na luxusu... Ale existují i takoví, kteří se do něčeho vrhnou, aniž se snaží nejprve něco poznat a pochopit. Tak jako tzv. aktivisté, kteří žijí manifestacemi, protesty a přitom o tom, za co manifestují, nemají ani páru. Dobré věci tak nepomohou, ale naopak. Potom je těžké přesvědčovat veřejnost o smyslu ochrany životního prostředí, když z ní nějací aktivisté dělají frašku. Ztracená důvěra se těžko získává zpět. Proto mi připadá lepší žít prostě tak, jak nejlépe umíme, a jen odpovídat těm, kteří projeví zájem, než přesvědčovat ty, kteří vyznávají jiné hodnoty. Jen u dětí bych udělal výjimku a to co nejdříve.


Martin Lipenský
Příspěvky: 44
Registrován: 11 led 2012 16:52

Re: Ako ste sa dostali do tohto bodu?

Příspěvek od Martin Lipenský »

Vika: Ve spravný čas jsem narazil na správné lidi, navíc mi přály a stále přejí i další okolnosti, vše plynule, bez velkých zvratů, jen aby to vydrželo:) V důsledku toho jsem na zdejší poměry asi dost konvenční.  Takže o permakultuře hodně čtu, ale mnohem méně ji praktikuj, samozřejmě mě zajímá především to, co mohu prakticky uskutečnit u sebe v Železných horách a spíše než úplné permakulturní řešení pozemku si vybírám jen některé prvky, navíc to chci do budoucna kombinovat s produkčním zeměděstvím - s ohledem na možnou rozlohu pozemků především zelinaření - pokud to budoucnost umožní,, no fakt jsem na sebe docela zvědavý...




Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Ako ste sa dostali do tohto bodu?

Příspěvek od Jiří Danihel »

Jitka M: Takové dítě Vám přeji. Když má dítě to štěstí, že může vyrůstat na venkově, ubrání se spoustě předsudků a nesmyslů, kterými trpí městská společnost. Ve škole to ale má těžké, protože většina jeho spolužáků je z města, o přírodě toho moc neví a vytváří si žebříček hodnot po vzoru svých rodičů. Těmto dětem je třeba podat včas informace, než jim mozečky zdřevnatí.


Vzpomínám si, že jsme na základní škole měli i hodiny v dílnách (kluci), kuchyni (děvčata) a na školním pozemku (všichni). Jenže zatímco v těch dílnách a kuchyních jsme si vyráběli něco praktického vlastníma rukama, na pozemku jsem byl snad jen dvakrát a pokaždé jsme jen něco uklízeli. Práce na zahradě jsme se tam neučili. Mělo by to být vyvážené a ne až na vyšším stupni. Zkusit si zasadit semínka, přesadit rostlinku, okopávání, pletí (a při tom rozpoznávání rostlin), hnojení a zalévání - to jde přece už od první třídy, s minimálními náklady a bez rizika větších škod. Na vyšším stupni by měly přijít na řadu dovednosti jako třeba roubování a štěpování. Bohužel nelze čekat, že to děti naučí rodiče a že je povedou ke správnému vztahu k přírodě, když sami takový vztah nemají. Takže zbývá škola, kroužky a tábory. Z vlastní zkušenosti znám ten obrovský rozdíl ve vztahu k rostlině podle toho, jestli jsem si ji vypěstoval od semínka či řízku sám, nebo ji dostal za úkol jen zalévat. Je to podobné změně mnohých mužů poté, co se jim narodí dítě. Z nezodpovědného bouřliváka je najednou někdo úplně jiný. Proto dopřejme dětem pocit skutečného pěstitele či chovatele a veďme jim ruce jen tam, kde je to nutné. Zalévání kytek a krmení zvířat dělá z přírody tamagoči, které brzy omrzí.


Uživatelský avatar
Honza Kral
Příspěvky: 91
Registrován: 03 čer 2011 11:58

Re: Ako ste sa dostali do tohto bodu?

Příspěvek od Honza Kral »

Vika: "ten vonkajsi matrix" .. jestli on ten matrix není spíš vevnitř...  :/ 



Každopádně u mě to proběhlo ve více stádiích. Nejdřív jsem měl při hrabání se nějakými ekonomickými prezentacemi na netu "peak oil moment." Došlo mi, že jestli věci půjdou dál samospádem, tak se s naší morálkou a mentalitou nakonec ošklivě vybijem. Pak jsem krátce na to našel peak oil blogosféru, kde jsem si potvrdil, že mi nehrabe. A pak jsem se při dlouhém hledání cesty dál nějak dostal k permakulturnímu hnutí, protože vypadalo jako způsob, jak aktuální "přírodou vnucenou dekonstrukcí" protáhnout co nejvíc lidí, kultury a vědy. No a teď si na tohle jiné vnímání světa postupně zvykám. A ačkoli mám spoustu pochybností o tom, jak permakulturu myklíkujeme prakticky, tak v abstraktní rovině jsem díky ní našel pár zajímavých filosofických stanovisek, díky kterým mám konečně klid a mír.



Takže začalo to náhlým znejistěním a obavami o vlastní prdel a nejbližší rodinu, pak to prošlo fází nevěřícného znechucení nad naší kolektivní infantilitou, pak byla dlouhá skepse a hledání nového horizontu, a teď k němu hledám cesty a začínám se u toho celého spíš tak jakože hořce bavit.



"Ako mozno nejakeho cloveka priviest tiez na tento bod aby chcel takto zit" -   Jan Zlatoústý by to zvládl. Normální smrtelník udělá možná líp, když si pusu omotá kobercovou páskou a počká, jestli se jeho bližní sami proberou a začnou se ptát.


Odpovědět