Sobestačnost a peníze

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Sobestačnost a peníze

Příspěvek od Josua »

No nehodnoť pokud neznáš vše.


Nevím koho jsi sice potkal, ale pokud jsi se začal zajímat o lidi s alternativním smýšlením než hlavní proud a "normální" tak se nediv že jsi narazil na někoho koho nechápeš. 



lepší je nesoudit a dělat si co tobě dává smysl.



Nevím jak ty, ale mě stát bere z toho co vydělám 70-80% a bude to horší, takže spíše uvažuji o tom jak mu budu dávat méně s ohledem na to co s mými penězmi dělají a co si přejí "Normální" spíše je to nezajímá.



A jak psal JBJ změň to, chceš li, jednej. A teprve až té změny dosáhneš referuj a diskutuj o tom.


A jak jsem ti již psal já, nesnaž se měnit druhé a nebo dokonce být inspirací (nebo tvé dílo/informace/cokoliv) věci které lidem budou dávat smysl, které vykonáš se sami stanou jejich inspirací mají-li. Nikoho nezměníš/nepoučíš to si musí každý najít sám.




Nejlepší bude začít. 




S úctou 



Zdraví Josua



Sahaw říká:


Nepsal jsem o nezamestnanych,ale o lidech,kteri zneuzivaji socialni davky a dobrotu lidi. Myslim,ze je to velky rozdil.


Je trosku divne,ze clovek ma sanci si v pohode najit praci a nadava,ze vsichni jsou ovce,tak pak jde od tech ovci bere penize. On je proste parazit,ktery si hraje,ze penize jsou zlo a lid je mor. Kdyz osobne s podobnymi lidmi bavite,tak uz brzo zjistite,ze schvalne zneuziva dobrotu lidi a statu.Proste takovy nekteri lidi jsou.Nejsem objektivni,protoze clovek,kteri si poridi dite a pak schvalne na nej neplati je pro mne odpad.Tod vse.





Uživatelský avatar
Matej Valenta
Příspěvky: 40
Registrován: 19 úno 2012 10:41

Re: Sobestačnost a peníze

Příspěvek od Matej Valenta »

dokud se lidi, kteri chteji zit jinak, alternativne, nespoji a nezacnou spolupracovat, nevytvori si spolecne jiny system, tak v tehle nasi stredoevropske spolecnosti nemaji sanci na preziti, to je snad jasny. lidi kteri chteji zit jinak je v tyhle zemi dost, ale rekl bych, ze hlavnim problemem je ta izolovanost, neschopnost spojit se, dat hlavy dohoromady, spolupracovat, zit si po svem, ne jen kazdy na svem pisecku, vymezovat se spolecnosti, snazit se o sobestacnost ci co, to nemuze nikdy fungovat, pokud nebude takhle zit vice lidi, kteri budou tahnout za jeden provaz. 


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Sobestačnost a peníze

Příspěvek od Sahaw »

Matej Valenta: Kolik lidi jsi osobne potkal? Jak dlouho ty lidi zili alternativne?



Na zacatku clovek zije v pohode. Kdyz jsem to videl,tak jsem byl unesen,ale pak jsem potkaval s kolegou,ktery byl vychovan alternativne rodici jejich zname,kteri casto meli prekroucene moralni uroven a nebo bez paratizovani na lidi/statu nezvladali zit.  Nekteri se nechteji vzdat sveho zivotniho stylu a tam se moralka zmenila. Cim dele clovek zije alternativne,tak i pretrhava vazby s ostatnimi a tak prichazi o moznost si vydelat.



Ja doufam,ze komunity funguji,ale tohle mam jen z doslechu od lidi,kteri navstehovali takove komnity,ze jsou casto dost izolovane a spojuje casto vira. Nekdo by rekl sekty. Nemuzu to posoudit jako lidi,ktere jsem osobne potkal. Je podle jedno jestli je jedinec jeden a nebo cela skupina. Izolace vzdy nastane. A ja osobne nevidim noc dobreho,kdyz se vzajmne podporuji ve svym nazorech. Chce to premyslet a ne papouskovat stale stejne veci. Snad tim nikoho neurazim.



To je jen muj nazor. Je potreba,aby si clovek sel sam a diskutoval s lidmi,kteri skutecne ziji alternativne treba 10-30 let. A posoudit sami.



Uživatelský avatar
Simona Karolik
Příspěvky: 129
Registrován: 11 dub 2012 19:31

Re: Sobestačnost a peníze

Příspěvek od Simona Karolik »

Nesúhlasím celkom s tým, že keď človek žije alternatívne, tak zpretrhá vazby s ostatními a príde o možnosť si vydelat. Mnoho ľudí si práve takto vytvorí pracovné príležitosti pre seba a svoje rodiny-poznám takého tesára a studniara, šikovnú výrobkyňu dekoračných predmetov. Vznikne tak aj mnoho pevných kamarádstiev. Ja sa napríklad cítim izolovane v meste-izolovane od toho podstatného a to je zem a príroda plná hodnot-stačí ich len objaviť a nebyť "nenažraný". Komunity sú rozne-mne osobne nevyhovujú, človek nie je nútený byť tak kreatívny ako keď "kope sám za seba".


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Sobestačnost a peníze

Příspěvek od Sahaw »

Zalezi jak kdo si definuje alternativni zpusob zivota a tolerenci lidi se kterymi se setkava.


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Sobestačnost a peníze

Příspěvek od drudriger »

no  ty jo


zase to nejak jenom skatulkujeme....


ziju izolovane  a co ma bejt....


ja vidim pak ale svet jinak


a ty ostatny ho taky videj jinak


a kdo dal komu papir na to rikat ze oni maj pravu na jedinej a optimalni pohlad na to co uz je uzavrene a co uz neni....


nevim bydlim na horach.moc lidi nepotkavam, obcas ani jednoho za tejden....hold sem si to takhle vybral a v momentalnej fazi zivota mi to vyhovuje, jako a delam to podobnym stylem uz 15 let a teda sem uz potom asi uplnej sektar a mimo.


ale ja nevim bydlim spusobem jak se zilo pred letama a po staleti.... a tedka delam poustevnika......mozna na tom i vydelam....


podle mne todle nema vyznam vest tudle debatu nebot je to stale jen nas osobnej pohled na vec. ja koukam zase na ty lidi z mesta ze sou mimo a uzavreny....nemaji cas na sami sebe, sami ze sebou si vyjasnit o co jim v zivote jde a tak ruzne.Vy ste pro mne nejak mimo a ja pro vas samozrejme a kruh uzavrenej a toci se, tak ho nechme at se toci dal.....


a to ze poustevnicim sam ...nevim kdo chce se muze ke mne pridat.....


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Sobestačnost a peníze

Příspěvek od Sahaw »

drudo drudriger : souhlas


Uživatelský avatar
Honza Kral
Příspěvky: 91
Registrován: 03 čer 2011 11:58

Re: Sobestačnost a peníze

Příspěvek od Honza Kral »

K takovému posunu by podle mého bylo prve potřeba kritické množství "iniciovaných." Tj. tak vysoké procento dělného lidu směřující k osobní hmotné soběstačnosti (a snad i ke spiritualitě), že by si navzájem místo vyvrhelství a rázovitosti začali potvrzovat naopak svou obyčejnost a normálnost sdíleného žebříčku hodnot. Pak by se to mohlo pohnout. Pak by byla šance překonat odpor společnosti a systému, co by z nás nejraděj chtěly(chtěli?! Nevím boha jeho!!) standardizované konzumem poháněné robotky. Nicméně lidská mentalita a hierarchické uspořádání společnosti hrají proti takovéto včasné proaktivní změně. :/


 


Dnešní industriální globalizovaná civilizace je podle mého evoluční adaptace na objev využitelnosti snadno dostupných fosilních paliv. Je prokazatelně za vrcholem. Z nejrůznějších důvodů teď mnozí teď čekají náhlý kolaps, jiní naopak posun ke globálnímu systému pod diktátem nějaké centrální světové vlády. Kolaps vyloučit rozhodně nelze, protože s rostoucí složitostí systému a tlakem na efektivitu je systém čím dál zranitelnější. Ale to druhé podle mého nejlepšího rozumu naopak vyloučit lze. Další centralizace je IMO matematická blbost, protože by to byl vývoj proti směřování entropie. A tu neukecá nikdo. (A pokud nedej Bože ano, zavazuji se veřejně uznat Rotshieldy jako mě nadřazené nadlidi s nárokem nám panovat.)  V situaci v jaké je aktuálně energetika už i jen takto složitému centralizovanému systému dochází energie k udržování nutných procesů v běhu a rozvoji. A je jen otázkou času, kdy se začne rozpadat. (respektive rozpadá zatím co tu debatujem) Přičemž tato dekonstrukce a lokalizace nebudou nic jiného než přirozená evoluční adaptace na hůře dostupná fosilní paliva. S tím, místo aktuálního bratříčkování a výdělečného propojování státu a businesu, čekám, že si různé bankéřské/politické frakce začnou pro změnu výdělečně rozbíjet držky. (všimli jste si že Němci si začínají vydupávat návrat fyzického zlata z FEDu a Londýnské City?) V takovém prostředí budou plebejci jako jsme my skrze obvyklou přidruženou muziku jedině ještě víc oportunističtí než jsme teď, a s ubývající mezilidskou důvěrou a bez přebytečné ochoty pomáhat cizím budou svépomocné komunity (IMO jádro permakultury!) vznikat už jedině těžko. A jak snadno vznikají dnes?


 


Proto jsem přesvědčen, že změna bude reaktivní a že přijde pozdě. Tj teprve až fosilní paliva začnou výrazněji docházet.


 


Jako průkopníci společenské reformace můžeme dnes ukázat cestu pasivně tím, jak žijeme své životy v míru s vlastním svědomím. Je možné, že dřív nebo později se u nás najdou lidé schopní a ochotní to aktivně vyložit masám. Takoví, co budou permakulturu nejen žít, ale i opravdově kázat. Nicméně já sám a „teď“  (tj v neděli večer kdesi v polovině individuálního života ) vím určitě, že já to nejsem. Má ochota a obětavost po všech peripetiích života sahá nejdále tam, že sem tam někomu přijedu s něčím vypomoct, sem tam někomu u sebe v dílně ukážu jak se dá něco pořešit na koleně, sem tam pujčím knihy, sem tam někomu pošlu podpůrný apoštolský mail nebo návod jak se vykroutit z toho nebo tamtoho. A velmi velmi vzácně a výhradně v menší skupině někým dalším shromážděných lidí jsem ochoten kostrbatě vyložit své chápání permakultury a možností alternativního žití tomuto systému navzdory. Jinak žiji jako anonymní městský poustevník vyvrhel, co se sám a sólo navrací po kouskách na vesnici a mou neohebnou zásadou je, že nikdy permakulturu a alternativní žití neřeším s někým, do se vysloveně „nezeptá.“ A to ještě musím mít pocit, že opravdu hledá. Na jiné lidí nemám nervy. A to je na vytvoření toho kritického množství jednoduše málo.


 


Snad jsem to vyložil srozumitelně.




Matej Valenta říká:


dokud se lidi, kteri chteji zit jinak, alternativne, nespoji a nezacnou spolupracovat, nevytvori si spolecne jiny system, tak v tehle nasi stredoevropske spolecnosti nemaji sanci na preziti, to je snad jasny. lidi kteri chteji zit jinak je v tyhle zemi dost, ale rekl bych, ze hlavnim problemem je ta izolovanost, neschopnost spojit se, dat hlavy dohoromady, spolupracovat, zit si po svem, ne jen kazdy na svem pisecku, vymezovat se spolecnosti, snazit se o sobestacnost ci co, to nemuze nikdy fungovat, pokud nebude takhle zit vice lidi, kteri budou tahnout za jeden provaz. 





Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Sobestačnost a peníze

Příspěvek od Josua »

Spojovat lidi jen proto aby byli spojeni je cesta jak vytvořit další systém který není třeba. Ti co chtějí se seznámí navštěvují a nebo spolupracují s těmi co tochtějí. Nesnažme se vytvořit z NE Main stream způsobu (odlišného od normy) dělat komunitu. Brzy by jste pochopili že mícháte jablka, hrušky a splašky.


Každej je jinej ( a děkujme za to) a hlavně přestante už hodnotit jak druzí žijí. Maldíci(mám spíše pocit že jste mladí - já také), nechte je ať dělají co umí a mají se jak se mají, ať už využívají systém nebo ne. Ono totiž toto jsou silácké řeči a až přijde na lámání chleba většina by dělala to samé a možná ještě více.



Žijeme v systému který nám spíše více škodí než pomáhá ale máme mír, co jíst a teplo v kamrlíku a to nám stačí (teda mě ne ale většině) Až se narovnají zákony, které neprefereují lobisty, zbohatlíky a zloděje pak se můžeme bavit o využívání systému. Je třeba se dívat na všechny parametry rovnice a ne jen některé.



MLUVIT s kýmkoliv je prd, vůči tomu si to sám prožít a vědět jak to je. 



A jako permakultura mám pocit že se opotřebovála slova "žít alternativně". 



A ještě jednu radu bych rád napsal, nehledejte venku, ale uvnitř 



S lískou a úctou zdraví Josua




jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Sobestačnost a peníze

Příspěvek od jarda bon jovi »

No jasně, josua to píše dobře. Navíc se lidé spojují dle určitého klíče. Třebas úředníci se spojují s úřednicemi i s úředníky a množí se pohlavně i bezpohlavně.dokonce i hemafroditní úředníci se množí monokulturně.


Ale dost svoloče. potíž je jedna. že se nespojuje kovář s pekařem. vždy se vyhledávají podobné nátury, nebo ty, které se můžou obohatit či doplnit. bývá to mnohdy potíž, páč těch, co se o cokoli zajímají a něco čtou ubývá a přibývá těch euroovčanů s univerzálním pohledem na svět. Vzniká tedy segregace a svobodomyslný člověk bude tvořit vždy minoritu, protože jicch je zlomek populace. Změna přijde tehdy, pokud lidé mohou více získat, než ztratit. Jenže, svobodu dnes nikdo nechce.... Jo takhle lacinějšší liberecké párky, benzín, elektřinu, nebo snadnější a pohodlnější živobytí, větší pečený holuby, nebo rychlejší internet, to by chtěli. Taky více seriálů v bedně, a ještě nekonečnější....


Jímá mne hrůza, že naši předkové umíali bez mrknutí oka za svobodu a my po mnoha letech vlády mzké lůzy neumíme zvednout řiť a domluvit se spolu. Jsme totiž poseroutkové a nikdo nám to neodpáře.A od té zbabělosti se odvíjí nejen žebříček hodnot, ale i úhel pohledu na svět.proto to jiné nebude. Naštěstí máme svoje světy, čím věětší, tím lepčí, kde si můžem plnit sny.....

Josua říká:


Spojovat lidi jen proto aby byli spojeni je cesta jak vytvořit další systém který není třeba. Ti co chtějí se seznámí navštěvují a nebo spolupracují s těmi co tochtějí. Nesnažme se vytvořit z NE Main stream způsobu (odlišného od normy) dělat komunitu. Brzy by jste pochopili že mícháte jablka, hrušky a splašky.


Každej je jinej ( a děkujme za to) a hlavně přestante už hodnotit jak druzí žijí. Maldíci(mám spíše pocit že jste mladí - já také), nechte je ať dělají co umí a mají se jak se mají, ať už využívají systém nebo ne. Ono totiž toto jsou silácké řeči a až přijde na lámání chleba většina by dělala to samé a možná ještě více.



Žijeme v systému který nám spíše více škodí než pomáhá ale máme mír, co jíst a teplo v kamrlíku a to nám stačí (teda mě ne ale většině) Až se narovnají zákony, které neprefereují lobisty, zbohatlíky a zloděje pak se můžeme bavit o využívání systému. Je třeba se dívat na všechny parametry rovnice a ne jen některé.



MLUVIT s kýmkoliv je prd, vůči tomu si to sám prožít a vědět jak to je. 



A jako permakultura mám pocit že se opotřebovála slova "žít alternativně". 



A ještě jednu radu bych rád napsal, nehledejte venku, ale uvnitř 



S lískou a úctou zdraví Josua







Odpovědět