Alternativní život

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
Matej Valenta
Příspěvky: 40
Registrován: 19 úno 2012 10:41

Alternativní život

Příspěvek od Matej Valenta »

Zdravim,


jsem tady novy, takze nevim, jestli se tady tohle tema jiz neprobiralo. Chtel bych zit v cechach jinak, nesoutezit s lidmi, ale spolupracovat, coz v mainstreamove spolecnosti neni mozny. Kdyz se clovek rozhodne zit jinak - sobestacne, pomalu, nehonit se, tak je to dobra volba a reseni, ale zadny clovek neni ostrovem sam pro sebe, proto vidim jako jedinou moznost opravdu realne spojit lidi, kteri chteji zit takto alternativne, ne jen pres web, ale v realnem zivote. Vymyslet si svoje pravidla, myslenku, podle ktere chceme zit, zalozene na spolupraci a soudrznosti clenu komunity, ne hromadeni a soutezeni. Tahle spolecnost uz nejde reformovat a je jen otazkou casu kdy se sama zborti, bylo by proto zahodno vymyslet a hlavne uskutecnit jeji alternativu, nezavislou na systemu, zavislou pouze na prirode a spolupraci clenu komunity.


Nebo jaka je vlastne predstava o zivotu vas vsech co se zajimate o premakulturu, jak pisi jsem tu novy, takze nevim, zda zde jiz neexistuje neco, to se tady snazim popsat. Z toho co tu mam moznost cist, mi prijde ze ta myslenka permakultury je zamerena na individualni nezavislost - koupim si pozemek na kterym si budu hospodarit, maximalne v rodinnem klanu - to neni dobra myslenka, pokud to takto chapu dobre. Rad se necham ale poucit jaky je cil lidi praktikujicich permakulturu[ne o ni mluvici], pokud takovi lide jsou. Diky.


Matej


Uživatelský avatar
Matej Valenta
Příspěvky: 40
Registrován: 19 úno 2012 10:41

Re: Alternativní život

Příspěvek od Matej Valenta »

No jasne, a ty zase nechapes, ze kazdy clovek dela svoje rozhodnuti svobodne na zaklade informaci ktere ma k dispozici, ja nikoho neovlivnuju, jen pisu, ze je tady i jina moznost, je otazkou svobodne volby kazdeho jednotlivce pro co se rozhodne, ja za jeho volbu nemam zadnou zodpovednost. To ze si nekde v diskuzi prectu o nejake moznosti neznamena prece ze ji musim vyuzit. Ta volba je porad moje zodpovednost, lhostejno co si prectu kdekoliv. To nechapes? 


Richard Ruibar
Příspěvky: 174
Registrován: 19 úno 2012 18:31

Re: Alternativní život

Příspěvek od Richard Ruibar »

To je určitě dobrý návod. Ale myslím, že ne pro každého.


Už ten předpoklad, že má člověk začít ve svém okolí, kde ho pak nebudou brát jako náplavu. Tuhle možnost ale nemají lidé z města. Kdybych já chtěl začít budovat rodový statek poblíž místa, kde jsem se narodil a kde jsem vyrostl, tak tam zaprvé hektarových pozemků je jako šafránu. Za druhé stojí okolo 20 mega :-) a za třetí to město je tak velké, že pokud by to nebyl hektar přímo za naším panelákem, tak by mě tam stejně nikdo neznal. Takže lidé z města prostě nemají jinou možnost, než se odstěhovat na venkov a tam být tou náplavou. Což je první překážka pro splynutí s komunitou. Pokud k tomu ještě přidají permakulturní zahradu, tak jsou z nich najednou nepřátelé vesnice, protože jsou cizí a z nepochopitelných důvodů množí plevele, které se šíří k těm co poctivě sečou sekačkou co týden.


Jsou zde ale i další rozměry. Někdo zde zmínil, že jsou různé typy lidí nebo cest, které člověka k téhle myšlence přivedou. A tento Váš způsob bude vhodný jen pro některé z nich.


Je něco jiného, když se do tohoto projektu pustí někdo jen proto, že chce žít co nejvíc soběstačně a ekologicky z nějakých "mělkých" (nic ve zlém, myslím to jen tak, že nad tím moc nepřemýšlí a prostě se tak rozhodl z nějakých méně závažných důvodů než je víra ap.) důvodů, které jsou dané třeba jeho blízkým vztahem k přírodě. Ale jinak je to naprosto normální člověk, pro kterého není například problém zajít do hospody a seznámit se s lidmi. Pokud je to navíc extrovert a sympaťák, tak to je bonus navíc - třešinka na dortu :-)


Pokud ale například někdo k tomu dospěje na své duchovní stezce, kde daleko v minulosti je zřeknutí se užívání omamných látek a dokonce vyhýbání se jim a vyhýbání se místům, kde se konzumují nebo prodávají. Takový člověk nemá šanci po Vašem způsobu najít ty podobné lidi v okolí. Protože typická komunita české vesnice je založena na konzumaci alkoholu - vše se řeší v hospodě. A pokud je ten člověk ještě navíc introvertní, což tento typ lidí bývá, no tak mu nezbudou než oči pro pláč.


Já osobně bych se nebál jít do společného projektu rodové osady i s úplně cizími lidmi z netu. Pokud by jejich představa života v osadě byla podobná mojí. Samozřejmě bych do toho nešel s naivitou, že tam bude vždy vše klapat, že se lidi nebudou mezi sebou občas hádat. Pokud by byl opak pravdou tím lépe.


Cizích lidí bych se nebál i proto, že když jde do tuhého (o peníze), tak i blízcí lidé se někdy chovají hnusně a podle mých neblahých zkušeností bohužel někdy i hůře než úplně cizí. Mně už v životě podrazil nejlepší kamarád i člověk, který měl velmi blízkou víru mé. A na druhou stranu se ke mně zachovali slušně naprosto cizí lidé, kterým bych mohl být ukradený. Jen proto, že prostě byli slušní. Navíc, když jsem přestal pít alkohol a chodit do hospody, tak jsem v podstatě ze dne na den přišel o všechny kamarády a nové jsem našel na netu. Z jednoho z nich se stala moje životní partnerka, se kteoru letos už budeme deset let. Takže já osobně v tom, že někoho znám nebo neznám osobně nevidím žádnou výhodu ani nevýhodu oproti tomu, když ho znám z netu.



Myslím si, že by vůbec nebylo špatné, kdyby existoval nějaký internetový projekt, něco jako seznamka pro rodové statkáře :-) či permakulturisty. Nemusí to zrovna být za účelem vytvoření osady, ale třeba k té "přespolní" spolupráci, jak zde o ní byla řeč. Kde by člověk mohl podle místa na mapě najít lidi ve svém okolí. Já jsem něco takového na netu i našel. Půl hodiny jsem se tam vyplňoval s formulářem a když jsem ho odeslal, tak error.


Neplánuje třeba provozovatel tohoto webu něco takového? Nebo není tu už nějaká taková funkce. Také jsem nováčkem a těžko se tu orientuji.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Alternativní život

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Matej Valenta: Chápu to docela dobře :-) Máme svobodu, tak na svou hubu si můžu plácat bůhvíjaké pitominy, třeba tohle: Pokud úplněk padne na datum devětadvacátého února, je možné z jednoho břehu propasti přecházet na druhý klidně bez mostu, prostě vykročíte a tím vzduchem přejdete, je přece přechodný rok! A že nějaký trumpeta tenhle nesmysl vezme vážně, já za to odpovědná nejsem, kdepak, jeho svobodná volba, ne? Příklad je snad natolik strašlivě neuvěřitelný, že ho - doufám - žádný extremista nebude za týden chtít vyzkoušet :-) :-) :-) 


Ale to video (nebo co to bylo) s tím hejhulou už-nevím-odkud, který nejí a žije z astrálních vln (nebo z čeho) a jehož chlapeček, když je s tatínkem, tak taky nepapá - to se už tak strašlivě neuvěřitelné nezdá, že? A ubohé miminko bodat ošklivou jehlou do ramínka (nebo kam) kvůli tubeře z devatenáctého století - to se zdá zbytečné a nehumánní, nebo ne? 


Bohužel stokrát opakovaná lež (nebo nesmysl nebo kec nebo pomluva atd.) se pro některé stává pravdou. Kéž bychom byli méně lehkověrní a více zodpovědní...


Richard Ruibar
Příspěvky: 174
Registrován: 19 úno 2012 18:31

Re: Alternativní život

Příspěvek od Richard Ruibar »

Bohužel některé lži se ani nemusí opakovat stokrát, často stačí i jednou :-( a už to mnozí mají za pravdu.


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Alternativní život

Příspěvek od drudriger »

no s tema hospodama to je diskuse sama o sobe. u nas je neblizsii hospoda vzdalena asi hodinu pesky spatky do kopce, moc tam nechodim ale kdyz tam zajdu tak vzdy neco dohodnu, ten alkool asi k tomu tezkemu zivotu patri.nevim nechci ho obhajovat ale vsichni tady v okoli vlastne popijeji ale s mirou.tomu se podle mne nevyhnes.ja jsem taky jednou prestal popijet a chodil sem do hospody a popiel tam nealkopivecko a pohoda jasne obcas sem jich vypil 6-7.a slo to, oni ty alkaci pri prvnim pivu ti vynadaji ze ses magor, ale po tom co oni uz maji par piv v sobe uz na t kaslou a vubec si neuvedomuji ze nepijes,proste si s nima u stolu a je to.


oledne totalne izolace to asi neni dobre, opirat se o pritelkini a internet, to se ti pokazi internet a necha te pritelkine a zacnes znovu, kdyz uz prestavat tak kvuli sobe. ja mne obdobi asi rok co sem uplne prestal a zacalo mi s too pekne hrabat, chtel sem uplne zmenit svet spekuloval sem co vsechno muzu ochcat a co vse s udelat sam, dokonce sem chtel odtad i odject nekam jinam nejspise do mesta menit svet a bejt super aktivistou, bylo to zajimave obdobi vyresil sem to tim ze si obcas kupim lahev vina a popijim, podstatne lipe se mi tu zije....ale kazdej je jinej a ma jine naroky etc.


s tou naplavou ja to udelal tak pred 6 lety kdyz sme sem jao naplava prisli ze sem se ze vsema z okoli zmrskal jednou a od te doby sme kamaradi a uz se nezmrskavame,proste uz jenom spolupracujeme.ale trvalo to dejme tomu 2-3 roky kim nas (mne)zacali lidi brat a toleruji nas nebot my tolerujeme jejich ulety.


ale nikde to neni idelane, je kopu ruznych projektu ale nikdo ti moc nerekne kde sou problemy na jejich statku ci tak.nazvat to ze je vse v pohode je otazka zpetneho casu a nadhledu.Jinak vybudovat neco je na leta, podle mne tak 10 let tak se na to priprav.nekomu se to povede uz i drive, ale jenom kim soznas pudu pocasi sousedi to uz je skoro posledna dulezita vec....


at se dari!!!


Richard Ruibar
Příspěvky: 174
Registrován: 19 úno 2012 18:31

Re: Alternativní život

Příspěvek od Richard Ruibar »

No já jsem přestal pít alkohol kvůli sobě několik let předtím než jsem poznal přítelkyni, tos mě asi nějak špatně pochopil.


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Alternativní život

Příspěvek od drudriger »

tak t je dobre ze to delas kvuli sobe! jen se drz!


Uživatelský avatar
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 94
Registrován: 09 bře 2010 19:41

Re: Alternativní život

Příspěvek od Tomáš Svoboda »

Proti Tvému náhledu nic nenamítám. Každý má nějaké možnosti, a tak jsem se chtěl podělit o svůj pohled na věc a o své zkušenosti. Jen nesouhlasím s Tvým povyšováním introverta nad extroverta. Myslím, že jsme si všichni rovni...


Pokud hledáš nějakou 'ekomapu', zkus se mrknout zde: http://www.veronica.cz/ekomapa/ nebo na mapu zdejších členů permawebu nebo nějakou dle sebe můžeš vytvořit. 
 


Richard Ruibar
Příspěvky: 174
Registrován: 19 úno 2012 18:31

Re: Alternativní život

Příspěvek od Richard Ruibar »

Nemyslím si, že bych jakkoliv povyšoval introverta nad extroverta či naopak, to je asi nějak špatně pochopeno.


Odpovědět