Open Source Ecology

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Michal Štefek
Příspěvky: 15
Registrován: 01 čer 2011 18:29

Open Source Ecology

Příspěvek od Michal Štefek »

Ahojte, doufám že to tu ještě není. Dnes jsem při prohlížení přeložených videi z TEDu narazil na tadytohle, velice inspirující!:


http://www.ted.com/talks/lang/cze/marcin_jakubowski.html


Oficiální stránka


http://opensourceecology.org/


Wiki stránka


http://openfarmtech.org/wiki/Main_Page


Zajímavý strom


http://openfarmtech.org/wiki/Moringa


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Open Source Ecology

Příspěvek od jarda bon jovi »

Díval jsem se na vídeo a něco mi asi uniklo......Kult domácího kutilství je v čechách doma a původní.... neznám šikovnější národ, kreativnějšího  kutila těžko kde seženete....


V něčem má pravdu....ale v mnohém ne. Doma sešmoulenýma mašinama jsem začínal také. Pokud chcete výkon, spolehlivost, musíte investovat. Vymýšlet vymyšlené je pro mnohé ztráta času. Napiš, v čem vidíš největší přínos....


 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Open Source Ecology

Příspěvek od QNX »

Moringa je fakt zajímavý strom, jestli se nepletu, tak vím o někom kdo ho pěstuje :-)

Michal Štefek
Příspěvky: 15
Registrován: 01 čer 2011 18:29

Re: Open Source Ecology

Příspěvek od Michal Štefek »

Jarda: Hlavní ve sdílení informací o udržitelnost, soběstačnosti. Pokus o shromáždění informací na jedno místo.


 


QNX: a jaké jsou zkušenosti s pěstováním v čr? Jsou ty přírustky u nás reálné?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Open Source Ecology

Příspěvek od QNX »

Michal Štefek: to nevím, neznám žádného pěstitele v ČR, ale ta rostlina mrazuvzdorná není. Pokus o shromáždění informací na jedno místo jsem už také udělal na sobestacnost.cz

Michal Štefek
Příspěvky: 15
Registrován: 01 čer 2011 18:29

Re: Open Source Ecology

Příspěvek od Michal Štefek »

Tak to je škoda, už jsem se těšil, že by snad takový pospěšný strom mohl růst i u nás (hlavně co se týče obsahu látek pro tělo, hlavně bílkovin, bo se snažím stravovat vitariánsky a nahnat ti bílkoviny není kolikrát lehké :D )


Stránku soběstačnost znám a chci ti za ni poděkovat, že takové místo existuje, kde najít informace po kupě. Možná by nebylo špatné to udělat formou wiki, tak jak to udělal Marcin, kde je skvělé že můžou přispět všichni celosvětově, jen pak vzniká problém s použitelností v jiných podnebních politických(zákony) oblastech.


Jo hodil sem ti do vyvýšených záhonů knihu od Jean Pain, kdybys ještě neměl a měl zájem se na ni mrknout.


 


Chtěl jsem se jen zeptat, nakolik se ti daří být soběstačný? Uvažoval jsem že odpojit se od (el.,odpadu,vody) lze, při dostatečné velikosti pozemku a šikovnosti vypěstovat dostatek, při ještě větší šikovnosti a času udělat oblečení, i když to už asi dělá málokdo :) jak si na tom ty?


 


Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Open Source Ecology

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

Marcin byl také u cohabitat.net festivalu v Polsku: http://www.cohabitat.net/CH2011-wideoprezentacje.html, 1. dubna 2011.

Video z jeho prezentace není ještě online, možná proto, že měl technické problémy s jeho. ppt ...

Tak či onak, si můžete vychutnat tenhle při čekání na Marcin je: http://vimeo.com/channels/chg # 23136901 ... jak jsme o tom mluvili, včetně tohoto pojmu v jeho open source 'balíček '.


 


Marcin was also at the cohabitat.net festival in Poland: http://www.cohabitat.net/CH2011-wideoprezentacje.html , on April 1st 2011.


The video of his presentation is still not online, perhaps because they had technical problems with his .ppt ...


Anyhow, you can enjoy this one while waiting for Marcin's: http://vimeo.com/channels/chg#23136901 ...as we talked about including this concept in his open source 'package'.


 


 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Open Source Ecology

Příspěvek od QNX »

Michal Štefek: S tou soběstačností je hned několik problémů. Většina lidí nemá dost znalostí, zkušeností a dovedností, nástroje, materiál, prostory ..... takže je pro ně širší soběstačnost nerealizovatelná. Já na tom pracuju už hodně dlouho, tak jsem získal zkušenost s provozováním různých řemesel a dalších dovedností, nakoupil spoustu různých nástrojů, strojů .... studuju celý svůj život atd. ...........ale zjistil jsem, že i když dokážu pracovat se dřevem,kovem, kamene ..... , něco vypěstovat, odchovat ....., postavit, navrhnout, vyrobit.... mám nějaké znalosti z elektroniky, chemie, mechaniky ...............tak to prostě nikdy nemůžu stihnout. Je zcela nemožné zároveň vychovávat děti,  pěstovat potraviny, chovat zvířata, stavět dům, provozovat řemesla, vydělávat peníze, studovat, vyučovat, budovat komunitu, pečovat o krajinu, recyklovat odpady, produkovat energii, vyrábět oblečení a boty, nacvičovat bojovou taktiku, věnovat se umění .........a další hromadu věcí. Dokážu dělat několik věcí z toho seznamu zároveň,  ale ani náhodou nedokážu dělat všechny zároveň.  Nejsem soběstačný a nikdy soběstačný nebudu, ale pracuju na tom, abych dokázal kteroukoliv z věcí potřebných k dosažení soběstačnosti.


Soběstačnost v rámci rodiny (a to i širší rodiny) je utopie. Naštěstí to není ani žádoucí stav. Nějaká úroveň sociální interakce, specializace, dělby práce ......je nutná a dokonce i prospěšná. To co dělám já je boj s větrnými mlýny a ostatním bych to ani nedoporučoval. Má to snad jediné využití a tím je získání schopnosti propojovat jednotlivé prvky a struktury do větších funkčních celků. Jako příprava pro permakulturního designéra je to fajn .........ale jinak na to sedí mnohem víc ono známé "devatero řemesel, desátá bída"


 


Kniha Jean Pain v záhonech? Tak tu jsem nenašel.


 


Moringa ....... možná bych dokázal sehnat semínka, ale muselo by se to pěstovat jako letnička, nebo ve skleníku, nebo nějak zimovat (pokud to vůbec jde). Fakt nevím co by se s tím dalo udělat v našich podmínkách. Někdy bych to docela vyzkoušel, ale zatím na to nenám čas.


 


 


 


Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Open Source Ecology

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

I just ordered a package of Moringa seeds. I want to try to grow a couple in our wintergarden and 'dvur' garden (wrap them during winter) just to try it. Let me know if you'd like some seeds to...  The package is 11 Euro incl. shipping, don't know exactly how many seeds.


 


Cheers,


Max


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Open Source Ecology

Příspěvek od jarda bon jovi »

Soběstačnost... příjde na to, jaké má kdo nároky, jak to má rozjeté a co kdy zkoušel.naši předkové neměli supermarkety a ani úřady a přežili. Potřebujem jídlo, tedy půdu a vodu.´Potřebujem i chlév či kurník, aby bylo kravku kde dojit,  Seník na seno, uskladnění snopů.M;ýdlo se dá vyrobit, aby člověk nesmrděl a vypral si hadry, aby mohl filcovat ovčí rouno ,na zimu válenky, na leto vystrouhat dřeváky, přebytky prodat a přežít. jenže k soběstačnosti je třeba ranec půdy, min 15 hektarů.


Pokud někdo uvažuje o soběstačnosti s půl hektárkem, nebo třema, tak to opravdu utopie je. Bez baráku v přírodě to taky nejde.a bez hospodářských stavení už vůbec ne. Mám grunt 50x40 a je mi někdy malej....


Soběstačnost je mnohosmyslný pojem......


Přišel jsem na to, že bez pohanky soběstačnej nebudu, tak vyrábím žrnu na pohanku. teda nejen na ni.Bude na kliku i el motorek.
Každej se potácíme ve svých představách....



QNX říká:


Michal Štefek: S tou soběstačností je hned několik problémů. Většina lidí nemá dost znalostí, zkušeností a dovedností, nástroje, materiál, prostory ..... takže je pro ně širší soběstačnost nerealizovatelná. Já na tom pracuju už hodně dlouho, tak jsem získal zkušenost s provozováním různých řemesel a dalších dovedností, nakoupil spoustu různých nástrojů, strojů .... studuju celý svůj život atd. ...........ale zjistil jsem, že i když dokážu pracovat se dřevem,kovem, kamene ..... , něco vypěstovat, odchovat ....., postavit, navrhnout, vyrobit.... mám nějaké znalosti z elektroniky, chemie, mechaniky ...............tak to prostě nikdy nemůžu stihnout. Je zcela nemožné zároveň vychovávat děti,  pěstovat potraviny, chovat zvířata, stavět dům, provozovat řemesla, vydělávat peníze, studovat, vyučovat, budovat komunitu, pečovat o krajinu, recyklovat odpady, produkovat energii, vyrábět oblečení a boty, nacvičovat bojovou taktiku, věnovat se umění .........a další hromadu věcí. Dokážu dělat několik věcí z toho seznamu zároveň,  ale ani náhodou nedokážu dělat všechny zároveň.  Nejsem soběstačný a nikdy soběstačný nebudu, ale pracuju na tom, abych dokázal kteroukoliv z věcí potřebných k dosažení soběstačnosti.


Soběstačnost v rámci rodiny (a to i širší rodiny) je utopie. Naštěstí to není ani žádoucí stav. Nějaká úroveň sociální interakce, specializace, dělby práce ......je nutná a dokonce i prospěšná. To co dělám já je boj s větrnými mlýny a ostatním bych to ani nedoporučoval. Má to snad jediné využití a tím je získání schopnosti propojovat jednotlivé prvky a struktury do větších funkčních celků. Jako příprava pro permakulturního designéra je to fajn .........ale jinak na to sedí mnohem víc ono známé "devatero řemesel, desátá bída"


 


Kniha Jean Pain v záhonech? Tak tu jsem nenašel.


 


Moringa ....... možná bych dokázal sehnat semínka, ale muselo by se to pěstovat jako letnička, nebo ve skleníku, nebo nějak zimovat (pokud to vůbec jde). Fakt nevím co by se s tím dalo udělat v našich podmínkách. Někdy bych to docela vyzkoušel, ale zatím na to nenám čas.


 


 


 




Odpovědět