Open Source Ecology

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Marek Kvapil
Příspěvky: 54
Registrován: 19 bře 2010 22:55

Re: Open Source Ecology

Příspěvek od Marek Kvapil »

Soběstačnost ve všech základních oblastech na úrovni jedné rodiny, to je asi skutečně utopie. Ale co potravinová soběstačnost? To už tak velká utopie není. Je žádoucí? Usiluje někdo o potravinovou soběstačnost pro sebe nebo pro svou rodinu? Byl by to zajímavý experiment, jak dlouho kdo vydrží z vlastních zásob:-) Začalo by se na podzim, někdo by vydržel měsíc bez nákupu jídla, někdo dva, někdo celou zimu. Druhý rok by celou zimu třeba vydrželo víc lidí... A potom by jednou třeba někdo vydržel celý rok a ten by vyhrál:-)

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Open Source Ecology

Příspěvek od QNX »

Max: člověče ty kupuješ Moringa seeds za 11 Euro, když jsi přímo u zdroje :-) ?


jarda bon jovi: Hlavní rozdíl je v tom, že naši předkové ten systém budovali generace ....... začínat na zelené louce je poněkud odlišná věc. Něco pouze udržovat a nebo to celé budovat, ta je podstatný rozdíl v náročnosti na zdroje, čas, peníze ....


Marek Kvapil ........ například elektřiny vyrobíme víc než spotřebujeme, ale výroba se časově nekryje se spotřebou a tak stejně soběstační nejsme - nastupuje nákup/prodej, který to řeší. U potravin to bude stejné. Něčeho můžeme vyprodukovat nadbytek, ale něco zase v našich podmínkách nemá smysl pěstovat. Prostě výměna produktů je užitečná věc. Teď jsem například vyměnil hnůj za kuřata v kurzu jedna fůra hnoje za jedno kuře :-) (ale těch kuřat mu stejně dám víc, protože jsem to s líhnutím přehnal a kuřat mám nadbytky) . Za prodané indické běžce zase můžu nakoupit spoustu obilí ....... atd.atd.


Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Open Source Ecology

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

A) I needed a dopamine rush. Radka was sleeping so I chose shopping ;o)


B) Thought it was cheap and easy


C) Who else has them? You or Martina?  Haven't seen them around these woods...


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Open Source Ecology

Příspěvek od jarda bon jovi »

Jo jo, tak to mám za sebou.To víš, kravička, mléko, sýry, tvaroh, jogurt, každej rok telátko do mrazáku, pár prasátek, slepičky,nutrie.


Děcka si vydělávaly morčatama.brambory, zenenina, zelí ve škopkách, půl hektarou pšenky a nahého ovsa, mouku ze šrotovníku, domácí kváskovej chleba,přebytky jsem prodával, aby bylo na složenky ,velkej sad dal povidla na prodej, křížaly i sirupy,bylo na složenky i naftu,dokonce i na živobytí jako takové.Místo ryb jsem žral šruchu a byl klid.


Po dvouapůl roku přijímání přirozené potravy a klidu na duši jsem se zbavil velice závažné choroby, neoperabilní.


Šel jsem do hloubky, a dělal mejdlo, svíčky, střelnej prach ,zkoušel esterifikovat lůj a sádlo,z kopřiv vyráběl špenát, ten zavařoval i mrazil,ze švestek kořalku pálil, zkoušel keramiku z dostupných matrjálů.


Dnes už mi otrnulo a jdu cestou menšího odporu, jsem však připraven a schopen do toho jít znovu.


Ale nemůžete hodit do práce a být poravinově nezávislí....


 



Marek Kvapil říká:


Soběstačnost ve všech základních oblastech na úrovni jedné rodiny, to je asi skutečně utopie. Ale co potravinová soběstačnost? To už tak velká utopie není. Je žádoucí? Usiluje někdo o potravinovou soběstačnost pro sebe nebo pro svou rodinu? Byl by to zajímavý experiment, jak dlouho kdo vydrží z vlastních zásob:-) Začalo by se na podzim, někdo by vydržel měsíc bez nákupu jídla, někdo dva, někdo celou zimu. Druhý rok by celou zimu třeba vydrželo víc lidí... A potom by jednou třeba někdo vydržel celý rok a ten by vyhrál:-)


Michal Štefek
Příspěvky: 15
Registrován: 01 čer 2011 18:29

Re: Open Source Ecology

Příspěvek od Michal Štefek »

Max:  dík za pěkný dokument od Minkeho a kdybys měl těch semen Moringy víc, tak bych si pár vzal na experiment


 


QNX: díky za odpověd. žJe to asi nereálné, nebo hodně obtížné, pokud člověk nebude žít skoro až asketicky. Bude to vždy otázka vyčíslení všech nákladů spojených s požadvaky každého člověka, které je někdy obtížné započíst, co dělat soběstačně, co měnit, co nakoupit, ale určitě je to zajímavé tyto vědomosti získavát a zkoušet je :)


 


Marek Kvapil: Myslím, že David Holmgren je na svém statku Melliodora se svou ženou potravinově soběstačný.



Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Open Source Ecology

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

You're likely right about Holmgren and Sue's Melliodora....but:


1) They have been developing it for about 30 years.


2) The central element of permaculture gardening is perinials, which has a completely different meaning in Victoria's climate as compared to the cursed climate of Czech Republic (North/central Europe)...


[Which may be one reason why Czech Republic is quite active statistically in contributing to global warming? OK, it's a joke however it's a fact that Russia's unwillingness to sign climate protocols was their benefit of climate change...Until last years devastating fires!]


...Back out to the field planting 30 islands with 4 sisters; Hokkiado, corn, beans and sunflowers.  Any suggestions for what to plant before/after we harvest it all, to prevent having to till the field next spring? Something beneficial to us, which can outshade the quick grass and thistles?


 


+ We ran out of corn which we had started. Are there any chance of harvesting corn if we plant seeds now? (Do you know of a fast variety?)


Cheers,


Max


PS: Michal; please email me your address and I'll post you some seeds; max AT permalot.org


Michal Štefek
Příspěvky: 15
Registrován: 01 čer 2011 18:29

Re: Open Source Ecology

Příspěvek od Michal Štefek »

Ahoj Maxi můj mail je hariboss@seznam.cz

Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Open Source Ecology

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

Michal Stefek: Doc Minke bude taky tady 27/08 pro nas konference o slameny stavitelstvi: www.permalot.org/esbc2011 (Spolecni 129 dalsi slamene stavitele od cely sveto)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Open Source Ecology

Příspěvek od jarda bon jovi »

je to tak.od revoluce dělám sám na sebe a posledních 15 let i v ekozemědělství.


takže u mne nejde o nějaký koníček, ale o existenc.


Samostatnost, soběstačnost a nezávislost jsou opravdu náročné sporty,jak morálně, fyzicky,finančně  i duchovně, ale není to nemožné. Záleží na každém soudruhovi, jakou prioritu tomu přiřadí a  jak moc bude ochoten hnout prdelí, nebo si to vzít jako styl života.


Jsme načáchlí konzumem a elektrickejma hračkama,pokrytectvím a pokrouceným žebříčkem hodnot. není divu, žijeme ve společnosti, na kterou je málokdo hrdý.


Když má pak jeden makat jako černej na svým vlastním příběhu, někdy z toho bolej ruce.no, většinou i hlava.


Bohudík, když něco opravdu chceš a přeješ si to velice, nakonec se to stane bez ohledu na cokoli.Záleží POUZE na tom, jak moc chceš.


Kdo chce hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod...


 


Odpovědět