Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od Martin Gross »

Ale kdesi na začátku toho kouře je plamen. Chci říct: Pokud nepůjdou plameny skrz celou délku komína, dalo by se podle mě (na vlastní zodpovědnost majitele!!!!!!) použít dřevo i do tělesa komína. V centru vesnice bych to asi nepodporoval, ale pokud k takové "dřevěné cihle" nebude moct vzduch (O2), mohlo by to vydržet. Sám bych si asi celulózu do komína nestrkal, ale .......


Máme věnec na komíně z betonu. čistý cement a písek. Žádná žáruvzdorná úprava. A drží. Zásadní bych tu viděl to, kam to polínko zazdíš. Na špici bych ho snad strpěl. Pokud nebudu mít šindel, nebo došky.


A k tomu hoření od Hlada: V atmosféře čistého (100%) kyslíku, by podle mě skutečné hořet mohlo cokoliv. Ač je sklo samo o sobě už oxid, nikdy neříkám nikdy.


Pokud jde mít 20°C nad ohništěm v udírně, šlo by podle mě vykouzlit v komíně nižší, než zápalnou teplotu celulózy. Sice tak vzniká trochu pakárna, jak stvořit tah, ale to, že pro 99,5% populace je to nepřijatelné, nemusí to být nemožné.  Třeba ta udírna by tak udělat šla. A po dokonalém utěsnění může sloužit, jako "topná stěna" :-)) 


Uživatelský avatar
Zuzana Saifrová
Příspěvky: 79
Registrován: 09 bře 2010 13:31

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od Zuzana Saifrová »

Martine , ty jsi hlavička, zkušíš to ?

Martin Gross říká:

Ale kdesi na začátku toho kouře je plamen. Chci říct: Pokud nepůjdou plameny skrz celou délku komína, dalo by se podle mě (na vlastní zodpovědnost majitele!!!!!!) použít dřevo i do tělesa komína. V centru vesnice bych to asi nepodporoval, ale pokud k takové "dřevěné cihle" nebude moct vzduch (O2), mohlo by to vydržet. Sám bych si asi celulózu do komína nestrkal, ale .......


Máme věnec na komíně z betonu. čistý cement a písek. Žádná žáruvzdorná úprava. A drží. Zásadní bych tu viděl to, kam to polínko zazdíš. Na špici bych ho snad strpěl. Pokud nebudu mít šindel, nebo došky.


A k tomu hoření od Hlada: V atmosféře čistého (100%) kyslíku, by podle mě skutečné hořet mohlo cokoliv. Ač je sklo samo o sobě už oxid, nikdy neříkám nikdy.


Pokud jde mít 20°C nad ohništěm v udírně, šlo by podle mě vykouzlit v komíně nižší, než zápalnou teplotu celulózy. Sice tak vzniká trochu pakárna, jak stvořit tah, ale to, že pro 99,5% populace je to nepřijatelné, nemusí to být nemožné.  Třeba ta udírna by tak udělat šla. A po dokonalém utěsnění může sloužit, jako "topná stěna" :-)) 




Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od Hlad »

to je Oheň......prachsprostá oxidace(to odolnější dřevo asi nechce oxidovat) , z které vzniká teplo  a světlo -  není zde žádné podmínky požáru ......


zajmalo by mě jakej je rozdíl mezi spálit a propálit? a jak si mi změřil úroveň znalostí?nechtěl bych se k tobě nikdy přirovnávat......


maso se udi v takovým komíně pod černou kuchyní,jeho dimenze dovolí prolézt bez jakýchkoliv obtíží,asi tušíte ,že tam fakt šel studenej kouř,pak si pořídili kamna,pak uhli a maso šlo do udírny


 


 komín,co sem ho postavil ,jsem jěště nečistil,po dvou letech vypadal že se tam topilo týden...a jestli je to pět ,nebo šest  ,nebo 8 let to nevím, ale tohle mám celkem zmáklý .....


 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od QNX »

No, na odpovídání zdejším bludařům nemám zrovna chuť. Jsou nepoučitelní, tak ať si udělají komín ze dřeva. Takže se omezím pouze na jeden komentář (to ostatní nemá ani hlavu ani patu).


 


Martin Gross: V komínu je vždycky nějaký O2, tak na jeho nepřítomnost nespoléhej.


beton .......... beton je celkem žáruvzdorný. Cementy se jako pojivo do žárobetonů používají běžně. Větší problém je s pískem ........... SiO2 se vyskytuje v několika modifikacích s rozdílným objemem ....... takže změna objemu při změnách teploty (jednotlivé hranice z hlavy neznám, žárobetonům jsem se naposledy věnoval před rokem) ten beton zničí ....... ale teploty na věnci komínu jsou pro běžný beton úplně v pohodě. Toho se bát nemusíš.


oxidace oxidů .......... to nee.Některé oxidy může zoxidovat na oxidy oxidovatější, ale pak už to dál nejde (oxidace na peroxidy je v drtivé  většině případů nemožná)


Ano, můžeš spaliny vychladit i na teplotu 20°C .........a bude z toho moooc kondenzátu (to co píše Hlad neber vážně, on pěstuje žáruvzdornou zeleninu a ze záhonů ji tahá rovnou pečenou. Také jeho přesné metody měření teploty jsou zde už známé :-) Když Hlad napíše, že to má 20°C tak to může být klidně 120°C.


 


dřevěných komínů už bylo postavených mnoho .........a neosvědčilo se to, proto je už nikdo s IQ nad 60 nestaví.


 


Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od Hlad »

počkej až já tě změřím.....!!!


 


mám totiž nakonec ten komín na záhoně....H.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od QNX »

Hlad: komín na záhoně ........no, tím se to všechno vysvětluje :-)

Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od Petra Stejskalová »

QNX: Náhodou je ta hádka s Hladem docela inspirující. Úplně cítím tu vzrušující sílu myšlenky. Dnes jsem vezla své rodiče na venkov, a
protože jsou oba chemici, cestou jsme se bavili vymýšlením nehořlavých dřev a
hořlavého skla. Bylo to takové utěšené odpoledne. Díky, Hlade!


Hlad: sklo shoří ,,shoří .....nepřesvědčíš mě vygooglovanýma poučkama (konec citátu) Sklo
neshoří, nemá kam oxidovat. Při vysoké teplotě taje, prostě se projeví jeho „skryté“
vlastnosti kapaliny. Při mimořádně vysoké teplotě se sklo může „odpařit“, jako
konečně „všechno“. Obávám se však, že děti tak silný oheň založí jen s obtížemi,
leda by podpálily cisternu s práškovým hliníkem. Potom by ovšem o své
akcičce asi nepsaly na permaweb, protože by s největší pravděpodobností zahynuly
při následné explozi :-) Dětský kbelíček práškového hliníku vyvine po zapálení teplotu
kolem 3000 °C. Při takovém pokusu může Hlad cvičně zkusit zapálit vodu (vodu,
ne vodku). Polije-li hořící hliník vodou, oheň neuhasí, zato bude zírat na ten
plamen – a voda se neodpaří, ale rozloží se na vodík a kyslík, což je
společnost značně nestabilní, takže v podstatě obratem se zase složí
zpátky :-)


jakej je rozdíl mezi spálit a propálit? Co se týká azbestu, je třeba srovnávat slovesa propálit
a protavit. Azbest patří mezi silikáty, nehoří, kolem zhruba 1000 °C taje,
a tak ho Hlad nepropálil, ale protavil.


Všechno výše uvedené je popsáno velmi zjednodušeně, LAIK LAIKŮM, ne však vygooglováno. Konzultovala jsem věc s tátou, chemikem,
obor silikáty, specializace sklo a specializace stavební hmoty. Kdyby před třemi
čtyřmi lety nějaká česká/moravská/slezská rodová osada své komíny ve svých
statcích vybudovala z nehořlavého dřeva a celá ta legrace by navzdory
všemu očekávání shořela, možná by se přeživší setkali na spáleništi právě s ním,
mým tátou, jak zkoumá fyzikálně-chemické vlastnosti ohořelých trosek, a jeho
seznam šílenejch šíleností by byl o jednu zajímavou položku bohatší :-)


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od Martin Gross »

Zuzko: Neboj. Občas bývám ztřeštěný, ale pud sebezáchovy mi některé cool nápady včas zatrhne. Zatím je pro mě dřevo důležitější v topeništi, než na komíně. :-)

Uživatelský avatar
Zuzana Saifrová
Příspěvky: 79
Registrován: 09 bře 2010 13:31

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od Zuzana Saifrová »

Martine, já vím, ale zase se neboj udit v komíně. Ve starém domě máme udírnu v komíně a nikdy tam nic neshořelo ... 

Martin Gross říká:
Zuzko: Neboj. Občas bývám ztřeštěný, ale pud sebezáchovy mi některé cool nápady včas zatrhne. Zatím je pro mě dřevo důležitější v topeništi, než na komíně. :-)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od QNX »

Petra Stejskalová: Jenom doplním .............. práškový hliník na hromádce (v kbelíčku, cisterně) zapálit dost dobře nejde. Ale třeba rozptýlený ve vzduchu může i vybuchnout. V pyrotechnice se práškový hliník používá velice často, ale s něčím co dokáže uvolnit kyslík (no, nemusí to být nutně kyslík, ale to už by z toho měl Hlad uzel na hlavě :-)


Děti .......... jen nech bejt :-) už na základní škole jsem dělal pokusy s KMnO4+Al ........ dodržoval jsem zásady bezpečnosti a tak mi to vždycky prošlo bez následků (což se nadá říct o spolužácích snažících se mé konání napodobovat (jeden si vykoledoval popálené ruce a druhý obličej) Já bych děti nepodceňoval, leckteré dítě teplotu 3000°C vytvořit zvládne :-). Termity jsem dělal také už na základní škole ........tak na děti bacha :-)


To hašení hliníku vodou ..... to platí především pro horčík. Hliník tak ochotně nehoří a ani s vodou tak ochotně nereaguje.


Propálit a protavit je správně .........děkuji za upřesnění.


 


To vše je vytěženo z mých chatrných zbytků chemického vzdělání ......... googlovat netřeba (vygooglovat  jsem musel pouze vzorec azbestu, ten jsem si nikdy nepamatoval)


Odpovědět