Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
arid
Příspěvky: 24
Registrován: 15 bře 2011 09:28

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od arid »

Na termínu kácení dřeva opravdu něco je. Ovšem, že by dřevo pokácené v určitou hodinu v určitý den je nehořlavé ? no, každý si může věřit čemu chce. A já tomu nevěřím. A mám k tomu kvalifikaci. Za 30 roků mojí práce se dřevem už mám nějaké zkušenosti. A řadu rad mi dal můj děda, který pracoval se dřevem až do svých 82 roků.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od QNX »

arid: rozdílnost kvality dřeva káceného v různou dobu nezpochybňuji. Chemické složení dřeva se v průběhu roku mění a proto i jeho vlastnosti musí být různé. To je věc se kterou současná věda nemá nejmenší problém.

Uživatelský avatar
arid
Příspěvky: 24
Registrován: 15 bře 2011 09:28

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od arid »

četl sem tu zmíněnou diskuzi, Zaujala mě tam info o tom komíně z modřínovéch prken. Pokud opominu to, že modřín obsahuje mnoho pryskyřice ( a ta je sama o sobě řekněme superhořlavá) , chybí mě tam jakékoli další informace o tom komíně. Dřevo pokud naimpregnujeme vodním sklem, stane se částečně ohniodolným. Další věc, kerá mohla hodně pomoct je omazání jílem. Ostatně podobným způsobem stavěli komíny Keltové.

Uživatelský avatar
Slavek Krčmář
Příspěvky: 66
Registrován: 07 srp 2010 18:00

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od Slavek Krčmář »

Dle mého kvalitu dřeva ovlivňuje zejména doba těžby ( s mízou  a bez mízy) a podmínky ve kterých strom rostl (volný prostor - hustý zápoj,klima). Dle mého hoří všechno dřevo jen jsou rozdíly v bodu vznícení a odolnosti proti prohoření, proto se třeba dávají silnější hranoly něž by bylo nutné kvúli nosnosti .

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od QNX »

Je potěšující, že nezešílela celá společnost. To jsem rád, že sem chodí i rozumní lidé.

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od QNX »

Lidský mozek je k bludům dost náchylný. Teď jsem narazil na článek:


http://bonusweb.idnes.cz/magazin/vice-jak-petina-britu-veri-v-existenci-svetelneho-mece-ppu-/clanek.A110323_171516_bw-magazin_anb.idn


Jak se zdá, tak sledování TV a čtení pochybné literatury dokáže lidský mozek značné části populace přeprogramovat k naprosté nepoužitelnosti.


Je možné, že ona zblblá část populace podlehne selekčním tlakům evolučního vývoje a díky tomu dostane ta racionálnější část populace šanci na přežití. Z hlediska evoluce by se pak i stavění dřevěných komínů ukázalo jako přínosná činnost sloužící k očištění genofondu lidstva od destruktivních tendencí.


Stavitel dřevěného komína by také mohl posmrtně dojít i společenského uznání a zasloužit si


Darwinovu cenu


Moje osvětová činnost by naopak měla být rázně odmítnuta, protože zpomaluje evoluci a brání selekčním tlakům v nerušené práci.


Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od Hlad »

divejte nerozumim temeř ničemu,ale videl sem trám v komínu ,viděl sem pec s konstrukcí ze dřeva 150 let používanou,kde ohen mohl ke dřevu(přestavoval sem ji ve vrbovcich před 10 lety),viděl sem dymnik z proutí,vím že  na to má vliv měsíc a taky slunce,těch datumu bych se tak nedržel....spiš bych to charakterizoval jako ohnivzdornost než nehořlavost


 


pokud do toho komína nešlo peklo a na to driv nemeli (ani pomysleni) ,tak  se na smolu nalepila saze a to už vydrží kde co


 


viděl sem i vodovodní trubku ze dřeva kterou nemohli motorovkou odřezat a taky to nezvládli,jsou triky....


Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od Hlad »

ohnivzdornost --po jak dlouho jakou teplotu vydrzi než začne hořet,


 ono nakonec hoří všechno,i sklo....


 


 


a dá se propálit i nehořlavý azbest ...ten už není žáruvzdorný atd..¨


pracuju s ohnem....


 


kluci vyserte se na poučky a zvedněte se od počitačů....nebuďte naivně blbý


vemte švajc a uvidite,upalite traverzu ale telefoni seznam těžko...


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od QNX »

Hlad: stavba dýmníků ze dřeva, zazdívání trámů do komínů to všechno se dříve dělalo úplně běžně ........ a také díky tomu vznikala spousta požárů. Inteligentnější část populace se z toho poučila a vytvořila celou řadu protipožárních předpisů. Méně inteligentní část populace ty předpisy nechápe, ale raději je respektuje ............ ta nejméně inteligentní část populace je nechápe, nerespektuje a je schopná postavit komín ze dřeva.


Tvoje argumentace je velice chabá a iracionální ........ je to pouze další dávka blábolů.


 


Sklo samozřejmě nehoří, protože je tvořeno především oxidy SiO2, Na2O,CaO ...... a ty už dále oxidovat dost dobře nejdou :-)


Azbest samozřejmě k žáruvzdorným materiálům patří a jeho klasifikační teplota je kolem 1100°C (serpentinový azbest vydrží ještě o pár stovek °C víc). Chemický vzorec azbestu je Na2Fe5Si8O22(OH)2, takže pro další oxidaci už prostor také nemáš  a to znamená, že azbest nehoří.


 


S ohněm možná pracuješ, ale asi mu moc neruzumíš. Takže nebuď naivně blbý :-)


Za domácí úkol se snaž pochopit jaký je rozdíl v pálení železa a tel. seznamu. Když na to přijdeš, tak se přiblížíš pochopení ohně :-)


bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od bobek »

QNX: Vyvracení bludů schvaluji. Ale když už jsi se do toho pustil, neříkej lidem že jsou naivně blbí, vysvětli jim raději třeba rozdíl mezi hořením a tavením.

Odpovědět