Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od QNX »

Eltariel: užitečnost ohně i požárů v přírodě bys měla chápat ..........a když se dá na hromadu hodně zmrzliny, tak se může i vznítit, tak si na to dej bacha :-(


ATropa: Copak by za tím mohlo být? ...... co třeba snaha vydělat?



Z diskuze se znovu stala absurdní tlachárna, sakra to nemáte nic užitečného na práci?


Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od Eltariel »

QNX: Jsem věděla , že tě to potěší. Letos jsem si ale všimla , že se po té zmrzlině potím:-)) o trochu víc:-))


Vážně  s tou zmrzlinou to tvrdí makrobiotici, to jsem se dočetla :-))


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od Bebe »

Eltariel: Pozor aj na to, čo čítame, počúvame. Pripomenula si mi bratovu historku. Môj brat obedoval s kolegom a všimol si, že ten sa pri jedle dosť potí. "Ja sa pri jedle vždy veľmi spotím. A čo ty sa pri jedle nepotíš?" Reagoval kolega. Následne keď si na to brat pri najbližšom obede spomenul, všimol si, že sa tiež začína potiť. Potil sa čím ďalej tým viac. Tak na to skúsil prestať myslieť a ono sa to potenie postupne zas stratilo.

Eltariel říká:


Letos jsem si ale všimla , že se po té zmrzlině potím:-)) o trochu víc:-)) Vážně  s tou zmrzlinou to tvrdí makrobiotici, to jsem se dočetla :-))





Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od Sanča »

Nechci zbytečně rozviřovat polemiku, ale v případě dřeva mám určité vlivy doby na pokácení dřeva vyzkoušené.


Argumenty dříve uvedené maji samozřejmě platnost, ale uvědome si další vlivy. Pokud se rozhodneme zkoušet něco dle našich starých, musíme nejdřív promyslet, zda vycházíme při svém pokusu ze stejných pozic. Uvažujeme-li o zpracování např. smrku měli bychom si nejdříve uvědomit zda smrk námi kácený je vlastnostmi stejným dřevem jako před 200 lety.


Vím, že to zní bláznivě, ale např. se již nějakou dobu vysazuje geneticky upravovaný smrk, jež roste rychleji ale má nižší houževnatost (informace od lesáků). Navíc se poučky o době např. kácení místně upravovali dle místa života dotyčného. Tedy pokud naše informace o lunárním vlivu vychází z nějákého starého kalendáře dle zdroje např. z Jižních Čech, nemůžeme to brát zcela jako všude platnou informaci. Dřevo rostoucí vysoko v horách má zajisté jinou základní stavbu než dřevo z nížiny.


Proto si dokážu představit, že pokud bylo dřevo káceno před 200 lety, zpracováno vyzkoušeným způsobem mohlo nakonec i sloužit dotyčnému účelu odvodu spalin.


1. proto, že kniha nehovoří o tom, jak daleko byl začátek dřevěného komina od spalovací komory


2. velikostí topeniště, malé topeniště menší teplota


3. úprava povrchu, např. mám vyzkoušeno, že již jednou opálené dřevo chytá daleko hůře.


Před časem jsem likvidoval stodolu postavenou kolem r. 1912, získané dřevo jsem použil na otop. Dřevo (smrk,jedle) se špatně štípalo a byť suché a neztrouchnělivé vydávalo málo tepla. Nedal se docílit tzv.ostrý plamen. Topil jsem tím v klasickém kachlovém sporáku. Nevím kdy bylo dřevo káceno, ale bylo poznat, že dřevo trámů z r.1912 nebylo shnilé a bylo méně napadené broučky, než dřevo z přístavků později postavených. Schopnost dřeva nezahořet z jisker je vyzkoušena např. i absencí komína, jako takového. Tady na valachách bylo běžnou praxí komín nemít vůbec. Kouř z kamenné pece a sporáku vyšel na půdu a volně se rozptýlil. Tak stavěli stovky let, domy z 99% ze dřeva. Vše bylo ze dřeva, včetně krytiny, šindelů.


Proto si myslím, že pokusy typu vezmu polínko a strčím do kamen...ejhle ono hoří = komín ze dřeva je blbost...nejsou příliš relevantní:-)). Je to, prostě složitější.


Jinak osobně bych si dřevěný komín taky nepořizoval, raději bych použil kámen a mazaninu, pokud bych toužil po "komíně z přírodních materiálu".


 


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od jarda bon jovi »

 já se viděl, jak jédu s vlečkou do lesa, nakácím si dřevo, rozřežu, rozštípu  a vyrovnám ddo rázků. Za dva roky ho nacpu do kamen, abych si upekl kus bůčku dokřupava a ejhle, dřevo nehoří, páč jsem ho nakácel ve špatný datum, nebo jsem použil špatné zaklínadlo při iniciiační  invokaci elementálů....


Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od Sanča »

Ano:-))), navíc jak víš jinak se chová dřevo, když někde pokáceno v kuse pomalu vysychá a jinak pokud to hned nařežeš a narovnáš do hraně na polínka. je to celé o úmění a znalostech, nech si povyprávět o tom nějakým starým truhlářem nebo kolářem:-)). Jen před ním nezačínej o elementálech, ne že by nebyli, ale v dobách jeho mládí nejspíš faráři při takových řečech vytahovali kropénku:-))).



 
jarda bon jovi říká:


 já se viděl, jak jédu s vlečkou do lesa, nakácím si dřevo, rozřežu, rozštípu  a vyrovnám ddo rázků. Za dva roky ho nacpu do kamen, abych si upekl kus bůčku dokřupava a ejhle, dřevo nehoří, páč jsem ho nakácel ve špatný datum, nebo jsem použil špatné zaklínadlo při iniciiační  invokaci elementálů....





Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od Bebe »

JBJ: Na roztopení v kamnech snad neužívaš magii. Pokud bys ale dřevo dostatečne impregnoval živlem vody, mohl bys ho snad použít i na komín. Pak by dozajista neshořelo, no tvé metody by moli být předmětem dalšího vlákna o nebezpečných bludech.


Uživatelský avatar
ATropa
Příspěvky: 71
Registrován: 06 srp 2012 11:05

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od ATropa »

Penize, bezpochyby, ale čí?  Šťastný jedinec, obdařen velkou měrou důvěry, že schopný tomuto uvěřit, podle mne už penize nemá, pokud kdy měl.


majetná cílová skupina? fakt nevím.

QNX říká:


Copak by za tím mohlo být? ...... co třeba snaha vydělat?


Z diskuze se znovu stala absurdní tlachárna, sakra to nemáte nic užitečného na práci?





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od QNX »

ATropa: hele, i kolem podobných absurdit se točí dost velké peníze. Kolem "nehořlavého" dřeva máš komerční linku od prodeje knih až po prodej (samozřejmě s patřičným příplatkem) "speciálního" řeziva a výrobků ze dřeva. V případě výsevních dnů zase prodej kalendářů, který také nějakou tu kačku vynese ........atd. atd. Cílová skupina je složená z iracionálních jedinců všech příjmových skupin.


Uživatelský avatar
Simona Karolik
Příspěvky: 129
Registrován: 11 dub 2012 19:31

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od Simona Karolik »

No, moj otec ktorý na mesačné kalendáre kašle, mal oveľa vačšiu úrodu rajčín, paprík aj cibule než ja, ktorá som postupovala podľa mesačného kalendára. Osivo sme mali z toho istého zdroja. Koľkokrát mi kalendár radil venovať sa koreňom-a pritom vonku lialo jak z konve a na záhradu sa nedalo ani stúpiť, nieto ešte robiť. Stratila som tak kopu času, ktorý som mohla v záhrade využiť efektívnejšie. Budúci rok sa spoľahnem radšej na rokmi a starousadlíkmi overený "kalendár prací" než na nejaký mesačný kalendár, ktorý navyše ani nerešpektuje miestne klimatické podmienky.


Odpovědět