Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od QNX »

Cyril: to máš těžké. Když je někdo blb a chce dělat  komín ze dřeva, tak to je pak dobrá rada drahá.


Uživatelský avatar
Honza Kral
Příspěvky: 91
Registrován: 03 čer 2011 11:58

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od Honza Kral »

Eeech...  dobře. Skoro jsi mě otrávil QNX, ale to bylo ustoupeni trolovi a to nedělám. :) Bývaly doby a místa, kde se komíny dělaly z dutých kmenů zevnitř vymazaných vrstvami bláta. A bývaly jiné doby a místa, kde se to dělalo natruc naopak. Blátem s dřeveným uhlím omazali kmínek a pak ho vypalili a zůstala "trubka" na komín.



Rád uznám, že zejména ve druhém případě komín nebyl dřevěný a že o prvním by se dalo slovíčkařit, a stejně tak uznávám že celulózová vlákna obalená krustou minerálů nejsou tak úplně dřevo :o) ... ,  nicméně Svět je veliký. A pokud chce někdo místo sehnání pozinkové trubky mermomocí vyhořet pokusem o nějaký zapomenutý tradiční postup, který mu nemá kdo spolehlivě předat, tak pro mě za mě klidně může. Nás lidí je jednak už moc a jednak kdo ví? Třeba na to přijde.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Honza Král: :-) :-) :-) Nebyly to právě ty doby a místa, kdy všechno široko daleko lehlo popelem, a to opakovaně? :-) Vlastně to byl přirozený výběr: staří, nemocní, chromí, pomalí, hloupí nestačili utéct, přežili zdravější a rychlejší atd. a ti na ohněm vydezinfikované parcele mohli v klidu stavět novém a modrnějším stylu... Super! Není nad to podívat se na věc komplexně :-)


Nechcete mi raději pomoct vybrat vhodnou peckovinu (není podmínkou) na místo po jabloni? 


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ano, rád pomohu. Je to mirabelka nancyská.Skvělá  a zapomenutá. netrpí ničím, a je mrazuvzdorná. lahodné chuti a šárka se jí netýká. Já bych to tak viděl.


Navíc se z ní dobře pálí.....
 
Petra Stejskalová říká:


Honza Král: :-) :-) :-) Nebyly to právě ty doby a místa, kdy všechno široko daleko lehlo popelem, a to opakovaně? :-) Vlastně to byl přirozený výběr: staří, nemocní, chromí, pomalí, hloupí nestačili utéct, přežili zdravější a rychlejší atd. a ti na ohněm vydezinfikované parcele mohli v klidu stavět novém a modrnějším stylu... Super! Není nad to podívat se na věc komplexně :-)


Nechcete mi raději pomoct vybrat vhodnou peckovinu (není podmínkou) na místo po jabloni? 





Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od Petra Stejskalová »

JBJ: Dám na Vás :-) Mirabelka a třešeň byly moje favoritky. U třešně se bojím rozměrů, u mirabelky vos. Ovšem výskyt vos je časově velmi omezený, kdežto obří třešeň by mohla strašit i moje pravnoučata :-) Teď je kde koupit... V Bojkovicích ji mají na seznamu, tak snad budu mít na podzim štěstí.


Díky :-) (To pálení také není marné, máme u nás obecní pálenici a pán není zloděj :-) Takže prej dobrá.)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od jarda bon jovi »

Jo jo, kovářova kobyla, ševcova žena. Mám dvacet druhů slivoní, dokonce i myrobalán s fialovým listem, ale  mirabelku nancyskou nemám. Loni jsem ji po letech koštoval a praštil do stolu se slovy, že letos už jo....soused ji má a hubou mi ji roubuje na myrobalán už 10 let.....
 
Petra Stejskalová říká:


JBJ: Dám na Vás :-) Mirabelka a třešeň byly moje favoritky. U třešně se bojím rozměrů, u mirabelky vos. Ovšem výskyt vos je časově velmi omezený, kdežto obří třešeň by mohla strašit i moje pravnoučata :-) Teď je kde koupit... V Bojkovicích ji mají na seznamu, tak snad budu mít na podzim štěstí.


Díky :-) (To pálení také není marné, máme u nás obecní pálenici a pán není zloděj :-) Takže prej dobrá.)





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od QNX »

Petra Stejskalová: No, pokud je u třešně problém velikost, tak co takhle ji trochu omezit ve vzrůstu? Taková podnož Gisela 6 (50-60% ptáčnice), nebo dokonce Gisela 5 a P-HL-A (30-50% ptáčnice) by to nevyřešila?


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od Petra Stejskalová »

QNX: Nejspíš vyřešila. Ovšem co když se zblázní a vyroste podobně jako naše ptačky v lesíku až do sedmého nebe? To by se mi ve svahu nelíbilo. 


Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od Eltariel »

JBJ: hm, nám nancynská letos pěkně a chutně zaplodila a vosy to nestihly:-)


Petra Stejskalová: No kdyby do sedmého nebe vyrostla , tož paráda , stačí přistavit žebřík a do nebe je cesta třešněmi .....


Co tam dát třešen i  nancy? A třeba i do jedný díry at je s tím mín práce? Oni se dohodnou.


Johann Baumschlager
Příspěvky: 7
Registrován: 22 čer 2012 18:48

Re: Nebezpečné bludy, někdy smrtelně nebezpečné

Příspěvek od Johann Baumschlager »

no divili by jste se.Např.konstrukce haly z oceli se zbortí dříve než konstrukce např.z lepených hranolů.A pokud je konstrukce ze dřeva spojována ocelovými prvky(skrytý zadlabaný spoj)tak to trvá pěkně dlouho,než oheň prohoří ke středu až ke spoji.Kov se roztaví a zdeformuje hned.I když tomu s tím stromem moc nevěřím,ale z vlastní zkušenosti vím,že pokud je dostatečně dimenzovaný profil a třeba ještě lepený profil z lamel,stihnou to hasiči dříve uhasit než by to shořelo.Problém je vždy v oceli tj.spojení dřeva a pokud se jedná o nekrytý spoj(ocel spoj je viditelný-vně dřeva),tak se většinou tento spoj deformuje a pak se celá konstrukce rozpadne.Závěrem než prohoří dřevo k jádru(střed),tak to uhasíš v pohodě.


Odpovědět