Ropný zlom obecně

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od Jiří Danihel »

Patrik Stach: I když nepoužívám Otčenáš, budu se modlit, abyste měl pravdu a k tomu optimismu důvod. Ve špatných dobách se lidé chovají různě. Dá se říci, že taková situace umocňuje jejich pravé já. Jedni jsou ještě větší svině, jiní začnou druhým pomáhat s ještě větším úsilím. Jde o to, kteří převáží, a kolik škody napáchají ti špatní. A jak rychlý nástup bude krize mít. Tedy - jak říkají ti, kteří se o ropném zlomu baví - jak strmý svah nás čeká na druhé straně hory. Každopádně vidím průšvih v tom, že lidstvo dlouho ignoruje přírodní zákony, což je zvláštní druh "legislativy", kterou nelze obcházet nebo podle potřeby novelizovat jako zákony světské. Trest za takové ignorantství proto musí přijít a bude mít rozměry, které ve mně optimismus nevzbuzují. Kolik lidí se dobrovolně vzdá života, aby ostatní měli šanci přežít?


Pokud jde o to rouhání: Omlouvám se, pokud jsem se dotkl kohokoli, kdo v cokoli upřímně věří. Je to podobné, jako když rodiče jednou musí kápnout božskou svým dětem, když praskne, že Ježíšek není bytost pohybující se nadzvukovou rychlostí, ale každý, kdo má někoho rád. Copak ale skutečnost není dost krásná a musíme si vymýšlet nadpřirozené bytosti a zakládat tak na budoucí zklamání? Vždyť i Ježíš v bibli mnohokrát lamentuje, kolik ještě musí udělat zázraků, aby lidé uvěřili tomu, co je učil. Zkusme číst bibli pozorně a alespoň občas si vyzkoušet na vlastní kůži, jak ty zázraky fungují. Všichni máme tu schopnost. Jen vůle často chybí. Nemá smysl zkoušet nakrmit tisíce lidí ze sedmi chlebů. Ale vždy, když překonáme lenost nebo jinou špatnou vlastnost a uděláme něco na první pohled obyčejného a správného, stane se malý zázrak. Budeme mít radost z toho, co jsme dokázali. Pouhé očekávání zázraku přináší jen zklamání. Aby člověk uvěřil, nestačí jen číst nebo poslouchat. Kdo zůstane jen u čtení, řekne si, že mi asi šplouchá na maják, když mám větší radost z vermikompostéru v kuchyni, než z mnohem dražších hraček, které mi snad někdo může i závidět, ale mně udělají vždy radost jen pár dnů po nákupu. Pak si uvědomím, že mě spíš jen okrádají o čas a že mají různé slabé stránky. Vyhodit je, když byly tak drahé? Nevzpomínám si, že bych někdy litoval pořízení něčeho užitečného nebo řešil, zda to vyhodit, než doslouží. Pro mne je závěr jasný. Nestojím o drahé, ale o užitečné věci. Dříve mi slova: "Tomu, kdo má, bude dáno a tomu, kdo nemá, bude vzato i to, co si myslí, že má.", nějak nehrála se slovy: "Nikdo nemůže sloužit dvěma pánům: Bohu i mamonu." a jinými narážkami na hromadění majetku. Po vlastní zkušenosti už vím, jak je to míněno.


Samotný zážitek ale zkušenost nepřinese. Je taky nutné vnímat a přemýšlet. Proto starý člověk není automaticky zkušený. Ale jen ten, který žil s otevřenýma očima. Když oči po dlouhém pobytu ve tmě otevřeme proti jasnému světlu, je to chvíli nepříjemné. Stejně jako poznání, že jsme žili v klamu. Ale pak objevíme skutečný svět, který má dost krás pro každého, kdo se nebojí dívat.


Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od Patrik Stach »

QNX: peníze, byť jakkoliv virtuální, slouží především konzumu, proto jsou matérie. Jestli je to jen shluk jedniček a nul a nebo jsou podpořeny zlatem už je celkem jedno.



Jiří Danihel: rouháním jsem myslel, abyste tu situaci nakonec na sebe nepřivolal sám :) Jinak s Vámi naprosto souhlasím.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od QNX »

Patrik Stach: já mám o materii trochu jinou představu a nekryté peníze založené pouze na důvěře tu představu nesplňují. Materie jen tak nezmizí, když jí přestaneš věřit ....... ale jak lidé přestanou věřit těm papírkům, tak jsou bezcenné. Dobře se to ukázalo třeba v Zimbabwe, kde jednu dobu vycházelo levněji utírat si zadek bankovkami, než si za ně kupovat toaletní papír ......... tak se slušná materie nechová, tohle je chování velice sprosté iluze.


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od Martin Gross »

Matérie, v pravém smyslu, nebo ve smyslu odvozeném - na takové peníze si budeme muset počkat v jiném vesmíru. Matérie - jakožto symbol, součást MATERiálního, konzumního náhledu na svět - chápu, nesouhlasím tak úplně na 100%. Ale to je jedno.



QNX: A já se divil, proč se stáhla z oběhu papírová desetikačka.... :-D Jsem moc zvědav, jak dlouho se ještě udrží při životě tohle kouzlení s potištěnými papírky. Vyrobit dnes korunovou minci musí při dnešních cenách stát určitě korun nejmíň pět. Kouzlíme s dluhopisy, s půjčkami, s bůhví, jakými dalšími  doklady a plebejcům se předhodí něco o dočasné krizi tu, či onde. Kdo z volených zástupců lidu vystoupí, aby dal lidem vědět, že jde všechno do..... kytek? Kdo spáchá politickou sebevraždu? Od mědií, ani od jiných nemůžeme nic čekat. Ano. Proběhlo už několik dokumentů. Ale bez nějakého většího upozornění. NIKDO si nechce pálit prsty. Nebo nesmí? Proč se nikde neobjevila reakce na trzení, že OP E C (jednotlivé země) podává "mírně nadhodnocené" odhady zásob ropy pro povolování kvót na těžbu. Čili - Saudové mají, či nemají ještě nějakou ropu v zemi? Tamní ložisko, velké téměř jako Evropa je nemalou součástí posuzované světové zásoby ropy. Jsou údaje opravu 100%ní? Nahlásil se OPRAVDU REÁLNÝ stav zásob? Tak jednou týdně mě napadá, kdy, který podzim se to začne pokládat. Úplně bude stačit, aby se to začalo hroutit několik měsíců. Pokud to začne na podzim, jsme tam, kam slunce nesvítí. Pokud na jaře, jde se na vše připravit mnohem lépe. Pokud se dostaneme k nějakému slušnému osivu. (pokud ho už nemáme dostatek)


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od Bebe »


Uživatelský avatar
Honza Kral
Příspěvky: 91
Registrován: 03 čer 2011 11:58

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od Honza Kral »

Bebe a co myslíš že by byl ten cíl?



Kdyby nebylo po ropném zlomu tak není bankovní krize. Netto energie je méně, podnikům se zdražily vstupy, klesla efektivita produkce a přestávají být schopné splácet úvěry a propouští. První šel dolů Lehman, protože tlačil na pilu nejvíc a neměl žádnou rezervu. A teď se už jen skládá domino. Na řadě je Španělsko, Itálie, Francie, Anglie a tak dál.. Otázka je jen, kde začne opravdová retezová reakce a rozklíží se to celé.



Spíš nekdo vymyslete co bude potom, protože mě dochází nápady. Už teď chátráme moc rychle. Ještě před rokem bylo nemyslitelné, aby bylo ze dne na den půl miliardy lidí bez elektriky. U nás v práci je peklo - v Indii máme zákaznické supporty a část hostingu bank, kterým udržujem IT vercajk. A kdyby na to došlo, tak záložní systémy jsou sice rozeseté po celé planetě, ale zásadné na místech kde je nejlevnější je provozovat. Tj. na místech, kde jsou inženýrské sítě v podobném stavu - přetížené, s minimální údržbou a po projektované životnosti. Kdyby to celé nakonec sundala nějaká souhra technických závad, tak bych se  bavil jako nikdo. Doteď jsem sázel výhradně na lichváře.. :)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ano, pokud to budeš brát důsledně logicky, pak se zastavíš někde, pro co není mustr. Kríze byly, to je jasný, ale to bylo riziko rozložené na 3 miliony zemědělců, samozásobitelů. dnes v době supermarketů jsou rizika neuvěřitelná a křehkost bytí  na hraně nože. Jsme bez energií naprosto odepsaní, takže na konec logicky nedohlédneme. Budem tedy dál žít ve svých bublinách a opakovat mantru.... ještě to je dobrý, ještě to je dobrý......
 
Honza Kral říká:


Bebe a co myslíš že by byl ten cíl?



Kdyby nebylo po ropném zlomu tak není bankovní krize. Netto energie je méně, podnikům se zdražily vstupy, klesla efektivita produkce a přestávají být schopné splácet úvěry a propouští. První šel dolů Lehman, protože tlačil na pilu nejvíc a neměl žádnou rezervu. A teď se už jen skládá domino. Na řadě je Španělsko, Itálie, Francie, Anglie a tak dál.. Otázka je jen, kde začne opravdová retezová reakce a rozklíží se to celé.



Spíš nekdo vymyslete co bude potom, protože mě dochází nápady. Už teď chátráme moc rychle. Ještě před rokem bylo nemyslitelné, aby bylo ze dne na den půl miliardy lidí bez elektriky. U nás v práci je peklo - v Indii máme zákaznické supporty a část hostingu bank, kterým udržujem IT vercajk. A kdyby na to došlo, tak záložní systémy jsou sice rozeseté po celé planetě, ale zásadné na místech kde je nejlevnější je provozovat. Tj. na místech, kde jsou inženýrské sítě v podobném stavu - přetížené, s minimální údržbou a po projektované životnosti. Kdyby to celé nakonec sundala nějaká souhra technických závad, tak bych se  bavil jako nikdo. Doteď jsem sázel výhradně na lichváře.. :)





Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od Bebe »

Každopádne banková kríza súvisí s ropnou len čiastočne. Samotný finančný systém má veľmi slabé a krehké fundamenty, takže je len otázkou času, kedy skolabuje a isto by sa tak stalo aj v prípade, ak by bolo ropy dostatok. Vidím to tak, že je potrebné budovať komunity za účelom rozbehnutia miestnej ekonomiky v súčinnosti s budovaním aspoň čiastočnej energetickej nezávislosti, resp.sebestačnosti.


Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od Jiří Danihel »

Bebe: Média - zejména bulvární - mohou mít zájem problém přibarvovat do podoby katastrof, jaké známe z americké kinematografie. Ovšem zdaleka ne tak, jako mají finanční trhy zájem enegetickou krizi co nejdéle zlehčovat a tajit. Až si veřejnost uvědomí (dozví), jak to s fosilními palivy skutečně je, budou akcie téměř všech firem rázem bezcenné a finančním žralokům skončí jejich hrátky s čísly. I kolotoč úvěrů a hypoték je závislý na konzumu, který by bez ropy nikdy nemohl vzniknout. Dokud je tedy spotřeba ropy taková, že ji čerpadla stačí sosat ze země, tváří se trhy, jako bychom se teprve blížili k vytěžení poloviny jejích zásob. Ale podle toho, kolik nalezišť dnes zdobí rezivějící těžební technika a kolik jich ještě jede, už máme tu polovinu dávno za sebou. A jak krátkou dobu se ropa těží? Za tu relativně krátkou dobu jsme ropu nevyužívali v takovém měřítku jako dnes. Spotřeba roste a brzy jí přestanou čerpadla těch zbytků stačit. Planeta je zrentgenovaná tak dokonale, že nelze spoléhat na objevení nových ložisek. Dávno jsou pryč časy, kdy člověk zkusmo vrtal do země a doufal, že něco objeví. Tak jako mořské ryby dnes nelovíme na prut, ale s velkými sítěmi a s využitím sonarů a GPS, hledají se ložiska ropy a plynu pomocí uměle vyvolaných slabých zemětřesení. Z odezvy, kterou zachytí seismická čidla, sestaví počítač 3D mapu podzemí. Takže očekávám, že ropný zlom bude mít podobu pípy, která do poslední chvíle celkem slušně tekla a najednou začne syčet v okamžiku, kdy už není co narazit. To, co ještě vychrchlá, zabaví mocní pro potřeby udržení vlastní moci.


Kdyby trhy přiznaly, jak jsou ropa i ostatní fosilní paliva cenná, prakticky všechno ostatní by na ceně nepředstavitelně ztratilo. Proto to od nich nelze očekávat. Jen blamáž, hranou do posledního dechu. Pak přijde vesmírná prda, ale Leslie Nielsen v ní hrát nebude. Čím lépe se připravíme na ten šok, tím větší máme šanci na přežití. Hledání způsobů, jak být nezávislí na ropě, zemním plynu, uhlí, uranu, je dle mého názoru naprosto klíčové, je samotnou podstatou permakultury a nemáme na ně mnoho času. Ten čas závisí jen na vývoji spotřeby, která by se dala zpomalit jen zvýšením ceny těch vzácných komodit. A to trh nedovolí, s výjimkou kosmetických výkyvů, budících falešný dojem, že cenu těch pokladů určuje nabídka a poptávka.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od jarda bon jovi »

Já bych jen dodal, že se na konec ropného blahobytu připravit nemůžeme, protože jsme stoprocentně závislí. doprava, chemie,  zemědělst´ví, výroba i distribuce potravin.....Tažné koně neexistují a nelze je koupit v rozumném množství za žádné peníze.  Lidstvo vsadilo vše na jedinou kartu a uvidíme, co a jak.

Když se totiž zastaví traktory, nebude kde brat......



Odpovědět