Ropný zlom obecně

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
PermaWeb
Příspěvky: 823
Registrován: 08 bře 2010 11:20

Ropný zlom obecně

Příspěvek od PermaWeb »

Obsah přenesen z diskuzní nástěnky:


 


Vytvořeno uživatelem Energybulletin.cz


 


Ropný zlom je označení pro vyvrcholení světové těžby ropy. Ropný zlom však neznamená „konec ropy“, ale konec levné ropy, protože přecházíme z trhu kupujícího na trh prodávajícího.


Web: http://www.energybulletin.cz

Uživatelský avatar
PermaWeb
Příspěvky: 823
Registrován: 08 bře 2010 11:20

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od PermaWeb »


Komentář přidal(a) Martin Gross dne 28.Listopad.2010 v 12:32

O Peak Oil dumám už dlouho. Informace, které jsou k

dispozici v poslední době mě trochu trápí. Mám na práci i jiné věci a

tak mi jistě mnoho teorií, faktů a vzájemných vztahů uniklo. Ale ze

všeho nejvíc mě zajímá, v jaké fázi se svět nachází a jaká je aktuální

nálada na světě, či jinak řečeno, jak bude svět a vlivní lidé v něm

reagovat na jednotlivé aspekty a jejich spolupůsobení, plus výsledné

efekty toho všeho. Jakým směrem se bude ubírat homo sapiens? Bojím se,

že vše začne jako vždy aplikací moci. Ať už jde o občanské nepokoje a

jejich potlačení dostupnými prostředky, na což bude navazovat další

výběr scénářů, nebo v druhé variantě preventivní užití síly, aby se

takovým nepokojům předešlo. A tady je opět mimo základní scénář (vzít si

silou, co ještě zbývá), mnoho dalších možných.



Obávám se, že svět v roce 2010 a v letech krátce navazujících, není

ještě nastaven na mírové řešení toho, co nás nevyhnutelně čeká. Že

bohužel spolupráce není naším motem. Jak bude vypadat uspořádání,

politický vzorec po neklidu spojeným s pádem z ropného blahobytu, to je

těžko odhadnout. Vím o několika verzích, jak by mohla následná

společnost na světě fungovat. Pro středoevropské společenské klima mi

vychází, jako nejpravděpodobnější "vrchnostenský" model, kdy bychom, tak

jako kdysi žili v jakýchsi "knížestvích", či "hrabstvích", jež by dále

tvořily větší státní celky. Zda tato neofeudální uskupení vzniknou v

poklidu, zda se tu o půdu svedou boje. nebo zda se bude bojovat i na

úrovni států, je mimo debatu. Další otázkou v této rovině vidím to, jak

se v budoucnu povede vláda v takových panstvích bude nakládat s půdou.

Doufám v osvícenství budoucích Pánů, ale to trochu koliduje s formou

nabytí moci.



Věřím, že pokud by nastala otevřená debata o tom, kolik let nám zbývá na

mírový přechod na nízkoenergetickou společnost, pokud bychom měli

dalších 50 let na přípravu, dalo by se uvažovat o té krásné, utopistické

variantě, postupného přerodu tržní společnosti na společnost navzájem

si pomáhající.

Věřím, že na vzájemnou pomoc dojde. Po nepokojích, občanských válkách a

po mezinárodních konfliktech. Možná i v průběhu toho všeho. Doufám, že

se nedožiju toho, aby moji vnuci museli rukovat. Doufám, že kolem naší

zahrady nebudou putovat kočovné hordy plenitelů, hnaných obyčejným

hladem.

Doufám, že se v tématu ropného zlomu všichni zatraceně mýlíme......



 

Komentář přidal(a) QNX dne 28.Listopad.2010 v 14:45

Martin Gross: Přechod k novému uspořádání pokojnou cestou je

dost nepravděpodobný. Lidstvu se podařil ukázkový overshoot a to co

nutně musí následovat je zřejmé. Problém je v tom, že navzdory svému

názvu se homo sapiens rozumem vůbec neřídí. Pokud by to byla záležitst

většinové populace, bylo by to zlé ............ale s používáním rozumu

má problém i velká část alternativní scény a to včetně té permakulturní

!!! .......... to už je jasná katastrofa. Za takového stavu se lidé

začnou snažit problémy řešit až v době, kdy plně propuknou a to už bude

(už je) dost pozdě.

Nehodlám se zaplétat do témat jako je budoucí společenský systém, ale

jedno je jasné .......demokracie, svoboda, plný žaludek, klidný život

bez dřiny ........to všechno je produktem levné energie. Jak se levná

energie stane vzácnou energií, tak to všechno skončí. Určitým varováním

poukazujícím na zvyšující se dynamiku rozkladu společnosti je i současné

ekonomicko/politcké dění. Začíná docházet k rozkladu odvětví jako je

školství, zdravotnictví, sociální systém, trh práce .........to je

celkem jasný důkaz probíhajících katabolických procesů. To všechno

pouhých pár let po době vrcholného blahobytu! V roce 1996 jsem se začal

aktivně připravovat na rozklad systému s tím, že na to mám 10-20let času

.......... do dnešního dne jsem tento odhad neupravoval a předpokládám,

že horní hranici jsem stanovil správně.





Komentář přidal(a) Martin Gross dne 28.Listopad.2010 v 21:59

Řím hoří. Ale protože "to neřekli v televizi", s nikým to

nehne. Prognózy příchodu potíží se pomalu zkracují. V posledních dnech

jsem četl o roce 2015. Bude to dost krutý. Už proto, že si myslím, že se

tohle datum ještě změní. Pod naším městem se kdysi těžila železná ruda.

A náš dům býval kovárna. Takže já jsem za vodou.... :-))


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od Martin Gross »

Rád bych tu navázal na diskusi, která se rozvinula na


http://www.permaweb.cz/photo/p1010046-1


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od Martin Gross »

Na stránce


http://zlomropy.wordpress.com/2010/12/29/pohled-medusy-ii/


 


je velice zajímavý článek.


Duch Doby
Příspěvky: 1
Registrován: 01 kvě 2011 20:04

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od Duch Doby »

Podľa mňa dôjde nielen k ropnému zlomu, ale aj k "finančnému zlomu". A nemyslím to teraz ako zvýšenie cien ropy. Jednoducho ak peniaze tlačia centrálne banky a následne ich požičiavajú aj s úrokom štátu a komerčným bankám, tak každý jeden peniaz (EUR, CZK, ...) bol vytvorený ako dlh v takej istej hodnote + úrok. Nehovoriac ešte o dlhoch vzniknutých ako hypotéky (tam je princíp vytvorenia peňazí rovnaký, akurát že banka musí mať napr. na vytvorenie 1 mil. CZK 100 tis. CZK "vlastných", ostatné vytvára stlačením enteru, samozrejme aj s úrokom), pôžičky a pod.


Z toho vyplýva, že na svete je viac dlhov ako peňazí (v papierovej i el. forme). Alebo inak: ak by ľudstvo teraz chcelo splatiť existujúce dlhy, neostali by v obehu vôbec žiadne peniaze, dokonca by ostali dlhy vo výške úrokov nesplatené.


 


A teraz to podstatné: zadĺženosť niektorých štátov už prekračuje 100% z ich hrubého domáceho produktu (HDP) a úroky z ich dlhov sa stávajú väčšími, než je prírastok ich HDP (inak povedané, než je rast ich ekonomiky). Dlh takejto krajiny sa teda stáva NESPLATITEĽNÝM. Iste - takáto krajina môže svoj krach odsúvať ešte väčším zadĺžením (tlačením nových peňazí, vydávaním dlhopisov a pod.), ale pri týchto formách dôjde k hyperinflácii, peniaze danej krajiny teda tak stratia na hodnote, že si za ne jej obyvatelia reálne nebudú môcť nič kúpiť. Tak či tak teda dôjde ku KRACHU.


 


Jedným z riešení je vojna, ktorej motiváciou je zamestnanosť ľudí, zisk mnohých firiem, obsadenie a následné profitovanie zo zdrojov inej krajiny, ale tiež odpúšťanie dlhov v rámci povojnového usporiadania - žiaľ, aj takýto príklad "riešenia" nám história ponúka. Ďalšie, pokojné a hlavne TRVALO UDRŽATEĽNÉ riešenie nám ponúka nasledujúci film http://www.youtube.com/watch?v=BEAPbmhpfZY 



jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od jarda bon jovi »

tímhle problémem se zabývá mnoho pomazaných hlav.



Já mám tenhle názor....máme vědce, kteří umí pozorovaat částice s životem tisíciny vteřiny, ale nedovedou spolehlivě říct, kde se ropa vzala. Organická nebo anorganická teorie. Uměle umíme ropu vyrobit z anorganických surovin, z organických nikoli. Nebudu spekulovat, myslím si, že množství ropy nebude konečné.


Jenže je potřeba udržovat lidi ve strachu, aby následná pokora a pud sebezáchovy obrátila svobodného tvora v poslušného beránka.... církve tak činily několik tisíc let a funguje to dodnes.


Zároveň je nesmírně důležité, abychom byli VŠICHNI  závislí na technologiíj a na zdrojích či energiích. Opět pouze tak  může SYSTÉM  využívat a zotročovat ovčany pomocí vymývání hlav  pomocí pseudomédií.


Přitom naši dědové žili stovky a tisíce let bez energií a zdrojů.....pokud někdo poptřebuje vědět, jak bude vypadat budoucnost, bude třeba se inspirovat v minulosti.......


Jsme zcela shnilá, lenošná a zdegenerovaná společnost. Od toho faktu je třeba se odpíchnout....


Je to dáno tím, že strašlivě málo lidí tvoří hodnoty. Drtivá většina je menageři, policajti, úředníci, pohunci, hochštapleři, vojáci,kosmetici ,agenti s teplkou vodou.obchodníci, kantoři, zdravotníci a mnoho jiných profesí, po kterých zbyde pomalovanej  neb potištěnej papír nebo o101001110000111001010011100001...Systém pajdá a je morálnější krást, než pracovat.


Je jedno, jestli ropný zlom přijde či nikoli. Přijde výpadek energie a za čtrnáct dní jsme v pozdním středověku. Zastaví se kamiony, rychlovarné konvice, auta, sanitky, armáda, na jipce bude smutno, páč generátory jsou max na 4 dny,v supermarketu po rabování druhý den mnoho nezbyde.......Svět bez elektřiny znamená svět bez ničeho.... Ještě nikdy jsme nebyli tak zranitení, ženštilí a ovladatelní.


Ropa může klidně dojít,jsou dávno technologie na těžbu, zpacování a distribuci metanu,kterýho jseu tisícinásobné zásoby proti ropě jsou dávno technologie na výrobu hnojiv ze vzduchu.... kolik že procent obsahuje vzduch dusíku.....


Je třeba udržovat lidi ve strachu. Zbavte se strachu a  snažte se o nezávislost.Potravinovou a energetickou nezávislost.


Je to jediná cesta.......


bohužel, musím dát za pravdu předchozímu autorovi.... Válka je opravdu jediným řešením znehodnocování dolaru i stagnace.


Že jsou potraviny drahé, s tím nesouhlasím. Koncem války se platilo za chléb 200 miliard říšských marek................


Že se nám nemůže nic stát??? No jasně že ne, obzvláště, když si tu mantru budeme opakovat často a rychle.


 



Marek Kvapil říká:




Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od QNX »

jarda bon jovi: a kde jsi vzal, že ropu dokážem " vyrobit z anorganických surovin, z organických nikoli." ? To je přece nesmysl.


Kde jsi vzal, že "naši dědové žili stovky a tisíce let bez energií a zdrojů" ? To je další nesmysl.


Píšeš: "Ropa může klidně dojít,jsou dávno technologie na těžbu, zpacování a distribuci metanu" ....tak si zjisti kolik ropy se spotřebuje na dopravu v podobě benzínu a nafty a pak mi napiš jak benzín a naftu nahradíš metanem a kde na to vezmeš zdroje.


Píšeš: "jsou dávno technologie na výrobu hnojiv ze vzduchu" ....tak mi prosím napiš, jak se vyrábějí ze vzduchu fosforečná, draselná a další hnojiva (mimo těch dusíkatých)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od jarda bon jovi »

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ropa  tolik o původu ropy a výrobě v laboratorních podmínkách

naši dědové neměli ani uhlí, ani ropu, ani elektřinu, ani termojadernou syntézu.využívali pouze obnovitelné zdroje...svoje paže a koně


A protože můj blízký příbuzný staví těžební zařízení na pevný metan, tak si za svým stojím.  http://proatom.luksoft.cz/view.php?cisloclanku=2008021802  Vůbec netušíš, o čem píšu....


A o dusíku a výrobě hnojiv z dusíku snad netřeba nic dodat. Nepíšu o fosforu, nebo stronciu.jmenovitě o DUSÍKU.


Netuším, jaké zdroje využívali tvoji dědové, ale rád bych to věděl, páč moji dědové tolik štěstí neměli a hrabali se v hlíně. Už od roku 1460... 


Budeš muset omluvit nedokonalost nás nedokonalých..... ale myslím, že už jsem ti to psal...


 





QNX říká:


jarda bon jovi: a kde jsi vzal, že ropu dokážem " vyrobit z anorganických surovin, z organických nikoli." ? To je přece nesmysl.


Kde jsi vzal, že "naši dědové žili stovky a tisíce let bez energií a zdrojů" ? To je další nesmysl.


Píšeš: "Ropa může klidně dojít,jsou dávno technologie na těžbu, zpacování a distribuci metanu" ....tak si zjisti kolik ropy se spotřebuje na dopravu v podobě benzínu a nafty a pak mi napiš jak benzín a naftu nahradíš metanem a kde na to vezmeš zdroje.


Píšeš: "jsou dávno technologie na výrobu hnojiv ze vzduchu" ....tak mi prosím napiš, jak se vyrábějí ze vzduchu fosforečná, draselná a další hnojiva (mimo těch dusíkatých)




Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od Neon Proto »

Dědové měli minimálně dřevo a kvalitní půdy, oboje pokládám za zdroje energie, které my v případě výpadku ropy nebudeme mít dlouho. Vykácení lesů = konec kvalitních půd (eroze), pokud se nepletu.


Ale myslím si taky, že velké procento lidí by zemřelo během prvního měsíce, kdyby nastal totální výpadek systému - minimální lékařská péče, nekvalitní voda, strava, přepracovanost, podchlazení.


Odpovědět