Ropný zlom obecně

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
Honza Kral
Příspěvky: 91
Registrován: 03 čer 2011 11:58

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od Honza Kral »

Cyril: diky. Tedy echm. echm.. "udržitelně" v průměru šest metrů dřeva z hektaru ročně pri našich převážně smrkových monokulturách? Při průměrné zásobě 250 metrů dřeva na hektar co uvádí České lesy ... hmmm...  jo. To zní realisticky.


Masnacek:  kopicování jsem nezkoušel. Jsem čerstvým majitelem chajdaloupky a trochy polností sotva měsíc. Ale v sousední dědince ukecávám čtvrt hektar jasanovo březového hájku pro budoucí včelínek u lesa a šmejdil jsem tam, a všechny hlavní kmeny jasanu jsou dávno fuč. Co se tam tyčí teď jsou jen výhonky z pařezů. Takže jestli mi ho prodaj, rozhodně to zkusím. Snad to bude fungovat jak si myslím a ruční práce se nebojím.

O padlí a jiných potvorách na stromech jsem slyšel, ale ... ani bych to na stromě zatím nepoznal. Naučím se to za běhu. Možná až Rus zdraží plyn a lidi začnou doma znova pálit hnědé uhlí, tak plísně poleví. Síra v dešti ničí houby ještě rychlej než stromy a co jsme dali na elektrárny filtry, tak sice neodcházej lesy na kopcích v pohraničí, ale ovocnáři kupují chemii po sudech. ^^


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od mastnacek »

Nojo :) 12 let stary stromy... kdo muze cekat 12 let aby poholosecil a pak se radoval kazdej rok z 7 metrovejch vetvicek? Retezec je prerusenej otcove na nas nepamatovali, je to na nas vybudovat synum a dceram pareziny, hodne parezin.


Skoda ze mezi stromeckama neni vzdycky jen mech a kapradi ( radsi jen mech ) , ale i ostruziniky, koprivy a jiny bylinky, ktery nadherne znesnadnuji porez. Pokud tedy neprovozujete zimni tezbu jako ja. Na pareziny se ma chodit zjara aby uz nemrzlo ale aby stromky jakz takz jeste spaly. Porad mam takovej pocit, ze si to nekteri predstavuji az moc ruzouvoucce. To ze lesy nemusi byt v miste bydliste a ze se da plavit po rece nebo vozit po zeleznici...kdo dneska umi plavit drevo po rece...navic k tomu zastavka na kazdce cisticce? .) A zeleznice atd... to drevo prodrazi...je potreba ropa... Kdyz to ma byt perma a udrzitelne, musi to stat za barakem, ne za 300km vzdalenym barakem nebo na druhym konci planety.

jarda bon jovi říká:


Nesouhlasím. mám kopicovaný, ob rok kácený lesík javorů, lip a jasanů a je to zoufalé. Sousedovi nesvítí slunko na zahrádku a tak kácí na mém, na můj popud...Dvouleté prýgle dlouhé 7 metrů jsou zoufalstvím. Kořenový systém starý 12 let dokáže katapultovat přírustky k nebesům. Dolní dva tři metry jsou fešná polínka do kamen.Za týden jdu kácet nazeleno k dřevní štěpce do záhonů....


Jináč se tady prolíná soběstačnost, permakultůra, trvalá udržitelnost s nejrůznějšíZma vizema. Pro mne je jakákoli technilogie t rvale neudržitelná, stejně jako ostatní fabriky, úřady či policejní hanbince.O trvale udržitelných či soběstačných městech zasejc jindy, páč to už by bylo moc.....





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od jarda bon jovi »

tak samozřejmě, že dřevo nic neřeší. jen pro pár lidí, co mohou dříví nakácet, a mají ho kousek na dopravu. jináč si vemte sekyrku a pilu, dobře si je nabruste a vyražte s dvoukolákem, nebo kolečkem k nejbližšímu lesu, jako všichni ostatní....


Mě osobně to je fuk, páč dokážu svoje energetické potřeby atrofovat na 10 kubíků otopu ročně . Mám vše u domu a to nepočítám haluze z pár tisíc ovocných stromů..Samozřejmě že trvle udržitelná doprava na větší vzdálenost než pár km je vražda. chybí nám půl milionu hajter a stejný počet vozků.Taky nám přebývá milion kretilních úředníků, které je třeba zbavit občanských práv a prohlásit je za tažný dobytek. tím by se nejen eliminoval fakt, že je hnůj i kompost jsou nebezpečným odpadem, ale i nedostatek tažných zvířat na dopravu dříví z lesa.Bude co pálit, Zeleně je proti padesátým létům úžasné množství...Parky ve městě, nábytek z úřadů, šanony, cédéčka, nu a celej týden budou mít města čím topit a na čem vařit. Chvíli budou okusovat veřejnou zeleň a pelargonie z květináčů a pak už to půjde rychle.


Je třeba se oprostit od růžových a nereálných schémat a představ.... S koncem fosilních paliv  končíme jako společnost.



Uživatelský avatar
Honza Kral
Příspěvky: 91
Registrován: 03 čer 2011 11:58

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od Honza Kral »

Nesouhlasím. Dřevo bude muset časem stačit. A mezitím se lidi pomalu otužej, naučej se vycházet s málem a rodinky se sestěhují zas pěkně zpátky na hromádku, jak to bejvalo zastara.  ( Už jen tím hodně lidí ubyde - jen z naší rodiny odhaduju, že společnou zimu by přežila tak třetina lidu maximálně! :o)  A nebo se nesestěhují a místo toho si rozmyslí ve kterém pokoji svého satelitního domečku budou přes zimu bydlet.  Zvenku si zateplí slámou, zbytek interieru na zimu zamčou a okna ucpou hadrama značky Nike. A budou zimovat jako Jiráskovi broučci a modlit se, aby po nich do jara nezvostal enem kopeček sedmikrásek. :)


Zima bude dlouhá a na jaře mladí hošíčci vyběhnou do světa ve kterém budou konečně zas užiteční. A místo zástupného předhánění se kdo nakliká víc puntíků na monitoru, budou chodit do lesa, ohánět se sekerou, vázat vory houžvema a plavit je dolů do měst. A ti odvážnější to vemou po řece až k moři a tam se naučej svařovat nákladní plachetnice, ochutnaj opálený holky a budou se plavit a cestovat a poznávat nový svět. A naše ženské si mezitím přestanou myslet že mužské k životu nepotřebují, že všechno zastanou samy a přestanou být tak převelice emancipované a tím… přiznejme si… nepřitažlivé.  Skoro těm klukům závidím. :)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od jarda bon jovi »

Tak s tím nezbývá, než souhlasit. jednou budou lidi chrápat kolem společné pece a jíst vařenej tuřín se společné mísy, lopotit se společně na rodových či klanových  políčkách.

Honza Kral říká:


Nesouhlasím. Dřevo bude muset časem stačit. A mezitím se lidi pomalu otužej, naučej se vycházet s málem a rodinky se sestěhují zas pěkně zpátky na hromádku, jak to bejvalo zastara.  ( Už jen tím hodně lidí ubyde - jen z naší rodiny odhaduju, že společnou zimu by přežila tak třetina lidu maximálně! :o)  A nebo se nesestěhují a místo toho si rozmyslí ve kterém pokoji svého satelitního domečku budou přes zimu bydlet.  Zvenku si zateplí slámou, zbytek interieru na zimu zamčou a okna ucpou hadrama značky Nike. A budou zimovat jako Jiráskovi broučci a modlit se, aby po nich do jara nezvostal enem kopeček sedmikrásek. :)


Zima bude dlouhá a na jaře mladí hošíčci vyběhnou do světa ve kterém budou konečně zas užiteční. A místo zástupného předhánění se kdo nakliká víc puntíků na monitoru, budou chodit do lesa, ohánět se sekerou, vázat vory houžvema a plavit je dolů do měst. A ti odvážnější to vemou po řece až k moři a tam se naučej svařovat nákladní plachetnice, ochutnaj opálený holky a budou se plavit a cestovat a poznávat nový svět. A naše ženské si mezitím přestanou myslet že mužské k životu nepotřebují, že všechno zastanou samy a přestanou být tak převelice emancipované a tím… přiznejme si… nepřitažlivé.  Skoro těm klukům závidím. :)





Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od Jiří Danihel »

Honza Král: "...Je to hub na kterém postují technici i teoretici ze všech oblastí energetiky a mám ho rád, protože investorské báchorky a pí-ár cancy tam maj relativně krušný život.  Bohužel i tamní osvícení přispěvatelé trpí profesním zůžováním zorného úhlu  a do kalkulací započítávájí pouze "imputy" a ne"externalities." A to je chyba."


Je fakt, že spousta úvah na energetická témata (a nejspíš i jiná) nezahrnuje vše, co s posuzovaným problémem souvisí. Někdy za to může malý rozhled autora (vědce vzhledem k úzké specializaci nevyjímaje), jindy prostě příliš velká složitost problému a nedostatek potřebných informací. Dopady na zdraví lidí, fauny i flóry emisemi jsou nevyčíslitelné. Teprve dlouhodobá pozorování těchto dopadů nám dají alespoň šanci odhadnout, s čím si zahráváme. Proto považuji za nesmírně důležitou výměnu názorů mezi odborníky z různých oborů a jejich spolupráci při hledání řešení. Díky za ty odkazy. Zatím jsem neměl čas se tam podívat, ale tuším, že to bude pro mne zajímavé.


"...Pokud bychom v průměru vyrobili jednotku energie s  EROI 1:1 tak je naopak všechno v háji. Veškerou vypumpovanou energii, sežrala pumpa k pumpování energie. (Proto lze dát za pravdu těm, co tvrdí,  že ropa nikdy nedojde.  ^^ Stačí když EROI dostatečně klesne) ."


Pokud bychom ropu používali pouze jako palivo, pak by tato úvaha měla něco do sebe. Jenže z ropy vyrábíme skoro všechno a často ještě za příšerných energetických nákladů. I tak ale lze souhlasit s tím, že ropa nikdy nedojde. Vytěžit ložiska beze zbytku je vzhledem k jejich přírodnímu tvaru nepraktickému pro těžbu problém. Část ropy zůstává uvězněna v různých kapsách. Vyplavování ropy pomocí mořské vody čerpané do vrtů taky nevyžene vše a navíc je pak třeba takto těženou ropu čistit, takže se zhoršuje poměr nákladů na těžbu k světové ceně ropy. Od určitého bodu se pak ropu těžit nevyplácí. Je to podobný problém, jako jsem popisoval u uhlí.


Dřevo jako palivo ani jiná biomasa situaci neřeší. Je o tom část těch studií, na které jsem odkazoval v příspěvku o uhlí. Na kritický poměr lidské populace k produkci dřeva jsme se dostali v 16. století, kdy nás byl jen zlomek dnešního počtu. Tehdy ještě nebyla tak velká koncentrace lidí ve městech, ale přesto byl problém zásobovat města dřevem. Prakticky všechna paliva kromě ropy, černého uhlí a zemního plynu mají tu slabinu, že se je nevyplatí přepravovat na větší vzdálenosti, protože vzhledem ke své malé výhřevnosti by bylo na přepravu vynaloženo víc energie, než kolik jí odevzdají po spálení na místě určení. Přijatelný rádius svozu paliva by mohla zvětšit transformace dřeva na dřevěné uhlí (dříve pálení v milířích) v místě těžby, ale ne neomezeně. Současný způsob bydlení částečně pomohl ke snížení energetické náročnosti bydlení (nulové a nízkoenergetické domy, zateplené paneláky, využití solárního tepla...), ale ne tak, by byla udržitelná města o velké rozloze. Za palivem bychom se určitě museli rozptýlit a zakládat menší osady. A to i kvůli dostupnosti potravy, kde budeme mít stejný problém s dopravou jako u biomasy. Ani tak nevyřešíme problém půdy chudé na živiny, kterou musíme obohacovat uměle, ať už na ní budeme pěstovat zeleninu, krmivo pro dobytek, obilí nebo dřevo.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od jarda bon jovi »

To je složité. Mnohem dříve, než se bude lámat energetický chleba se bude  rozhodovat o ekonomické, morální i lidské stránce civilizace.zatím si náš stát může tisknout papírky, jimiž udrží svoji moc v kontinuu, ovšem udržovací mechanismy se začínají rozpadat.Peníze mohou být kryté prací, ovšem pouze s hmotným výsledkem. Jenže, průmysl se u nás rozpadl a zemědělství nás nevytrhne. Není, kde brát a ani nebude.Zatím se ten setrvačník vrtí, ale už to nesviští tak, jak by mělo a byrokratický moloch jej zpomaluje víc, než by bylo únosné. Mezitím vyroste ztracená generace bez perspektiv a bez entuziasmu.Lidem se prostě nechce babrat s úředníma litaniema a prokousávat se složitostí a zkorumpovaností systému. I já zrušil pár projektů pouze pro složitost úředního systému. Lidé přišli o pracovní příležitosti a systém má místo daňových poplatníků pobírače dávek..... Proletariátu došly nápady, pracující inteligence je vyšumělá, páč se ztrácí sama ve svých problémech a kdo něco dělá, drží se zpátky a má otevřená zadní vrátka, páč sychr je sychr a bezpečí není nikdy dost.



Nemá smyslu se zaobírat energiema, když je základ v řiti.


Sice jsme pokrokem vrženi kupředu, ovšem netušíme, jak si opatřit nezávadné potraviny a jejich dostatek.Ani s atomovejma trachtorama a počítačema chlazenejma tekutým dusíkem...Tak krásně jsme bezmocní a trapní......Ale můžeme důchodcům prodávat zázračné polštáře a hrnce, je to dobrý byznys. nebo hnípat v bance, taky se dá vysedět nějaký obolus.Přeskoč, přelez, podlez, podhrabej se ale honem, dokud to jde......



Ivan Permawebovič
Příspěvky: 108
Registrován: 26 bře 2013 22:07

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od Ivan Permawebovič »

ROPNÝ ZLOM - VÝVOJ CEN ROPY BEZ INFLACE DOLARU A VLIV POPTÁVKY


Pokud si cenu ropy v USD za barel převedeme do grafu a přepočítáme inflaci dle cen z r. 2005, tak se ukazuje , že cena od 1880 do 1973 se byť s výkyvy pohybuje v hrubém průměru pod 20 , od 1973 začíná OPEC zdražovat a i vlivem bojů na blízkém východě se cena vlní, s velkým výkyvem počátkem osmdesátých let,  do 2004 je cena v průměru pod 40, od 2011 už bývá přes 100, což je cena biopaliv (ale asi bez odečtení vlivu dotací), zvyšování ceny jde hlavně na úkor poptávky, ale noví těžaři již těží s většími náklady, vyšší cena znamená více ekonomicky těžitelných zásob, o odhadu ekologických škod např. při těžbě v ropných břidlicích jsem nic nenalezl.


Takže ropný zlom se nekoná, zatím.


Uživatelský avatar
Honza Kral
Příspěvky: 91
Registrován: 03 čer 2011 11:58

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od Honza Kral »

víme jistě že se podle ceny pozná ropný zlom? není pro praktické účely lepší koukat na produkci respektive na produkci a EROEI?


Ivan Permawebovič
Příspěvky: 108
Registrován: 26 bře 2013 22:07

Re: Ropný zlom obecně

Příspěvek od Ivan Permawebovič »

EROEI, no jo, pokud jsem si představoval svoji dalekou buducnost, že budu muset šlapat na šlapacím alternátoru, když se budu chtít dívat na TV nebo dělat něco na PC, popř. další práce s příkonem 100 W,  tak v případě, že bych se krmil steaky, jsem těžce v minusu, pokud bych se krmil třeba ovocem bez přídavné energie na její pěstování, tak by to ještě šlo...


Odpovědět