Pesticidy v nás

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jitka Řezníčková
Příspěvky: 64
Registrován: 09 srp 2010 13:37

Pesticidy v nás

Příspěvek od Jitka Řezníčková »

Ve Francii našli pesticidy ve vlasech dětí. To znamená, že ty pesticidy prošly jejich organismem.


https://www.idnes.cz/onadnes/deti/pesticidy-deti-vyvoj-embrya-autismus-rakovina-deti-v-nebezpeci-dokument.A161016_215101_deti_haa


Naše globální společnost toleruje pesticidy, protože si každý myslí, že bez pesticidů to nejde a že jinak bychom se neuživili. Co když tato teze není pravdivá? Spočítal to někdo? A musí být nutně naše zemědělství založené na obilovinách? Co ořechy, oříšky, jedlé kaštany, ovoce, vše, co roste na stromech?


Vyrábíme jedy, kterými si otravujeme potraviny a kterými si otravujeme vodu.


Já jsem chemik a vím, že to, co vyrábíme uměle, co nevyrobila příroda, to příroda neumí rozložit na prvočinitele. Tak se nám na planetě hromadí plasty a jedy, co vyrábíme. Nakonec jsme to my, kteří to odskáčeme - viz článek pesticidy ve vlasech dětí, o játrech, ledvinách, mozku a kostech ani nemluvě.


Spalování těch hnusů také není úplným řešením, protože vzniká popel, na který se nabalují částečky těch jedů teplem přetvořených na další jedy např. dioxiny. To pak zhluboka dýcháme, pokud žijeme v okolí spaloven.


Co chybí?


1. Návod, jak se obejít bez plastů a bez pesticidů (vědecký výzkum)


2. Podpora vlád a společnosti těm, kteří obdělávají půdu bez pesticidů. Tedy dotace ekologickým zemědělcům a sankcionování neekologickým.


3. Vůle. Chybí vůle. Je rozířená myšlenka, že na Zemi jsme jen jednou a nerodíme se sem dokola, proto většinu lidí nezajímá, co bude po jejich smrti.


Co když se např. jistý pan Babiš jako malý Bureš narodí za 30 let do Polabí , kde už teď není pitná voda a bude odkázán jen na skoro vyschlou studnu plnou pesticidů, kterou mu pilně jeho neekozemědělci plnili těmi jedy, když byl ještě Babišem? 
Anastázie
Příspěvky: 96
Registrován: 09 čer 2015 20:31

Re: Pesticidy v nás

Příspěvek od Anastázie »

Díky moc. To jsem ráda, že je naděje.

Dana říká:
Anastázie
Příspěvky: 96
Registrován: 09 čer 2015 20:31

Re: Pesticidy v nás

Příspěvek od Anastázie »

Zaujal mě bod č. 3 - vůle - Proč lidé nemají vůli s tím něco dělat? Mnozí si myslí že na Zemi žijeme pouze jeden život. Ve 3. století byla z Bible vyhozena reinkarnace. Proto mnohým lidem nedochází, že je dostihne jejich konání pokud ne v tomto, tak v příštím nebo některém dalším životě. Pokud někdo leje do země pesticidy, pak v dalším životě umře mlád, protože se jimi otráví. A to se stane i lidem, kteří proti tomu nic nedělají. Nedělat nic je také forma nezodpovědnosti.


Pan Babiš, pokud by byl zodpovědný, mohl by tu spoustu peněz co má, investovat do ekologického zemědělství. Mohl by přestat vyrábět pesticidy a podporovat ekozemědělce.  K tomu je ovšem potřeba sebereflexe, umět si přiznat svoje chyby a začít myslet a jednat lépe.


Z Bible byla vyhozena reinkarnace, proto spousta Evropanů si myslí, že si musí svůj život užít maximálně, protože pak už nic nebude. Ale ostatní náboženství, jako je Budhismus, Krišnovo učení a některé další - tam učení o reinkarnaci zůstalo zachováno. Proto bychom si neměli být tak sebejistí v tom, že po smrti je jen ráj nebo peklo. Smrt je jen přestupní stanice k dalšímu životu. Proč se o tom nemluví? Proč se to zpochybňuje? Kdyby si to lidé přiznali, museli by vzít za sebe zodpovdnost a to se mnohým nechce. Lidem se nechce být zodpovědnými. Nemyslejí na budoucnost. Myslí si, že se všichni dostanou do ráje.


Anastázie
Příspěvky: 96
Registrován: 09 čer 2015 20:31

Re: Pesticidy v nás

Příspěvek od Anastázie »

Ještě bych připojila jednu důležitou vlastnost, která lidem chybí a to je POKORA. Lidé, protože pojímají svět perspektivou jednoho života, s lehkým srdcem a přesvědčením, že je to nebude bolet, ničí život na Zemi, planetu dostali do nerovnovážného stavu a myslí si - hlavně si užít nahrabat teď, do konce života. Život jejich dětí, jakou jim připravili budoucnost, je nezajímá. Ale narodí se svým vnoučatům... Život pokačuje.


Lidé vyrábějí plasty, pesticidy a zajímá je jen, zda to funguje a už nedomýšlejí, zda má příroda schopnost to rozložit a když, tak na co. A to je téměř u všech podnikatelů, kteří něco vyrábějí. Třeba pesticidy - nikoho nezajímalo, jak se ty látky budou chovat v půdě, že se dostanou do vody a jak ta otrávená voda působí na lidský organismus. Setkala jsem se s případem, kdy podnikatel chtěl baterie přidávat do krmiva. Že tam můžou být těžké kovy, ho nezajímalo. A co bylo nejhorší, ÚKZÚZ mu to málem schválil, protože paní, která o tom rozhodovala, měla ekonomku a o těžkých kovech a jejich působení neměla ponětí. 


Anastázie
Příspěvky: 96
Registrován: 09 čer 2015 20:31

Re: Pesticidy v nás

Příspěvek od Anastázie »

Ví někdo, kdo schvaluje u nás pesticidy a zda vůbec někdo stanovuje jejich škodlivost na lidský organismus?


Stanovuje se koktejl pesticidů? Ve vodárnách jich našli tuším 14 současně viz


https://www.vak.cz/soubory/Sbornik2017/Kodes.pdfUživatelský avatar
Jitka Řezníčková
Příspěvky: 64
Registrován: 09 srp 2010 13:37

Re: Pesticidy v nás

Příspěvek od Jitka Řezníčková »

Anastazie, máš pravdu. Největším problémem je nedostatek vůle s tím něco dělat. Navíc, mluvila jsem dnes s jedním člověkem o pesticidech a ten mi říkal, že se takovým tématům snaží vyhýbat, aby se jimi nemusel zabývat a řešit to. To je, myslím, postoj většiny lidí.


Anastázie
Příspěvky: 96
Registrován: 09 čer 2015 20:31

Re: Pesticidy v nás

Příspěvek od Anastázie »

To, aby naši zemědělci přestali používat pesticidy, je možné zařídit dvěma cestami. Jedna cesta je, že si každý zemědělec uvědomí důsledky používání pesticidů, přestane pomalu trávit lidi a raději začne vymýšlet a studovat, jak pracovat bez pesticidů. Před 100 lety se lidé bez nich také museli obejít.


Druhá cesta je, že se udělá zákon, který nařídí zemědělcům, aby přestali používat pesticidy a pracovali ekologicky.


Dnes paradoxně největší příčinou používání pesticidů jsou dotace klasickým zemdělcům. A to jak na národní, tak evropské úrovni.


Otázka je, bude-li vůle zákonodárců a vlády s tím něco dělat. Pokud je kozel zahradníkem, nastává problém. Jak dlouho to našim zákonodárcům bude trvat? Hodiny tikají a větev je nebezpečně naříznuta. (viz to video o pesticidech ve vodárnách).


PilotPM
Příspěvky: 128
Registrován: 29 bře 2013 12:08

Re: Pesticidy v nás

Příspěvek od PilotPM »

Počet lidí, kteří dnes pracují v zemědělství je cca 2%. Před sto lety byl ten poměr přibližně opačný. Porovnávat dnešní dobu a dobu před sto lety je nesmysl. 


Dnešní pracovníci v zemědělství by bez pesticidů nebyli schopni fungovat. Respektivě byli, ale výnosy by byly výrazně menší.


Já spíš vidím problém v hospodaření (nehospodaření) s krajinou a půdou.


Uživatelský avatar
Jitka Řezníčková
Příspěvky: 64
Registrován: 09 srp 2010 13:37

Re: Pesticidy v nás

Příspěvek od Jitka Řezníčková »

Zemědělců je sice málo, ale obhospodařují téměř všechnu zemědělskou půdu. Lijí do země ohromné množství pesticidů, které se dostávají do spodních vod, do studní a do vodáren. Otravují nás všechny. To je třeba zastavit. A jsme zase u vůle a zodpovědnosti. A není to problém jen České republiky,


Já jako chemik vím, že to, co vyrábíme a není to přírodního původu, tu zůstane různým způsobem modifikováno. Kdo ví, jak působí koktejl pesticiů na lidský organismus? Voda je nezbytná k životu a musíme ji konzumovat denně. Pokud je jedovatá, denně so sebe přijímáme určité množství jedů. K čemu to může vést? Chemici mají normy na přípustná množství toxických látek ve vodě, Jak ty koncentrace jedů budou vypadat po nkolikaletém suchu? Ty jedy se zahušťují a vypadá to, že se zahušťovat budou. Otravujeme si to nejcennější, co tu máme - vodu.


Odpovědět