Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Anastázie
Příspěvky: 96
Registrován: 09 čer 2015 20:31

Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od Anastázie »

Nedostatek vody začíná být velkým problémem viz


http://zpravy.idnes.cz/nasa-podzemni-voda-zvodne-vycerpane-zasoby-vody-fu7-/zahranicni.aspx?c=A150626_230544_zahranicni_aba


Permakultura a přírodní hospodaření může být záchranou. Pole bez humusu asi vodu neudrží. Co pěstovat ovocné stromy v nesečené louce ? Z uschlé vysoké trávy se přes zimu vytvoří celkem slušná vrstva humusu, která zadržuje vodu. Na zahradě seču jen sporadicky - jen kopřivy a plevel a půda, dříve vyschlá dnes hostí i společenství bylin, které jsou vlhkomilné. Z holých polí voda odtéká. U mne, přestože je to prudká stráň se voda vsakuje.


Myslím, že i u nás se intenzivně začne řešit, co dělat, aby byla zase pitná voda. Navrhuji část polí nechat ladem, aby zarostla vysokou trávou a bylinami, nesekat a za několik let by takové plochy mohly docela slušně vsakovat vodu. Aby ta pole byla využita, mohly by se tam pěstovat ovocné stromy a keře. Vsadím se, že v budoucnu na takovéto hospodaření se bodou dostávat dotace.


Ten "plevel" je velmi důležitý, protože znamená budoucí humus - a tedy vodu ve studních


Anastázie
Příspěvky: 96
Registrován: 09 čer 2015 20:31

Re: Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od Anastázie »

Co se týká mobilů, četla jsem zajímavou knížku, myslím, že to bylo od pana Kozáka, který chodí po krajině a zkoumá energeticky nabitá, duchovní místa, že zkoušel to, co uměli naši dávní předkové, hovořit spolu pomocí velkých kamenů. Rozmluvil jeden kámen.


Naše technická civilizace je sto let za opicemi. Lidé před staletími, nebo spíše tisíciletími byli duchovně mnohem vyspělejší. V dobách faraónů prý bylo běžné se dorozumívat telepaticky. Ty zelené hady na pažích tehdejších žen, které tyto ozdoby nosily, před telepatií chránily, a tak  myšlenky těchto žen nebyly každému přístupny.


Naše počítače tehdy byly úplně zbytečné. Diskuze mohly probíhat v duchu, když si člověk druhého vybavil, což ovšem znamenalo, že se znali reálně, nikoli virtuálně a dokázali se na sebe napojit. Virtuální realita se mi nezdá to pravé ořechové.

Martin Horňák říká:


...než se změní myšlení většiny, tak už nebude (v případě že takové dotace na permahospodaření budou) z čeho ty dotace brát....



Země se samozřejmě řítí do záhuby, je to jen otázka času, trochu si říkám, že dnešní přírodní permakulturní lidé jsou možná zárodek nové civilizace



ale hlavně že je na trhu tisíce aut a miliony mobilů :)





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od QNX »

Anastázie: A nebylo to telefonování pomocí velkých kamenů nepraktické? Já sebou většinou nenosím ani ten malinkatý mobil, kdybych měl sebou tahat náklaďák s balvanem, to už bych raději netelefonoval vůbec.



Anastázie
Příspěvky: 96
Registrován: 09 čer 2015 20:31

Re: Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od Anastázie »

Nikde ale nebyly stožáry mobilních operátorů a záření z nich. Naše technologie je jen berlička pro to, co lidé tehdy uměli. Umíš se dorozumívat telepaticky?:-) Mobily nebyly potřeba.

QNX říká:


Anastázie: A nebylo to telefonování pomocí velkých kamenů nepraktické? Já sebou většinou nenosím ani ten malinkatý mobil, kdybych měl sebou tahat náklaďák s balvanem, to už bych raději netelefonoval vůbec.






Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od QNX »

Anastázie: Já nepotřebuju mobil ani dnes.  Těch pár volání co za měsíc udělám, ty bych klidně mohl vynechat a nic strašného by se nestalo. Můžeš uvést věrohodný zdroj pro své tvrzení, že lidé uměli komunikovat pomocí telepatie?


Anastázie
Příspěvky: 96
Registrován: 09 čer 2015 20:31

Re: Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od Anastázie »

Kdo je připraven, tomu se do rukou dostane příslušná literatura...:-)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od QNX »

Anastázie: Rozumím, jdu prohledat dětskou knihovničku.


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od Vlasatej »

mluvící kameny místo telefonu, to mi připomíná dřevěnej komín :)



Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od Vlasatej »

fajn, voda. Voda je bezva věc. Ale nás pár jedinců to už nezachrání.  Spíš se každej starejte o to ať máte dostatek vody pro sebe a svoji rodinu. Nepovažujte to za sobecké. Většině lidí je totiž prakticky všechno úplně jedno.


Odpovědět