Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Anastázie
Příspěvky: 96
Registrován: 09 čer 2015 20:31

Re: Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od Anastázie »

Není to jen nedostatek pitné vody, ale také její znečištění - a na tom se výrazně podílejí klasičtí zemědělci:


Nejzávažnější je kontaminace vody sloučeninami dusíku a fosforu. Zemědělství se na tomto stavu podílí v průměru 40% u dusíku a 32% u fosforu. Vody jsou znečišťovány také při používání, skladování, přepravě a likvidaci nepoužitých pesticidů.[6] Splavováním průmyslových hnojiv srážkami a s erozí půdy (často vlivem špatné agrotechniky) dochází ke kontaminaci povrchové vody. Přebytek dusíku dodávaného zemědělci formou hnojiv, který rostliny nevyužijí a je z půdy vyplaven do vody, představuje množství cca 45 kg na hektar.[zdroj?] Podle zdrojů blízkých zemědělství je toto množství výrazně menší : „…Vyplavování fosforu z půdy je velmi malé a ročně se takto ztratí u půdy lehké 3 - 5 kg, střední 2 - 3kg, těžké méně než 2 kg P na ha. V erozních smyslech se dostává do povrchových vod a jezer. …“[7] Velmi významné je znečišťování vody fosforem v posledních desetiletích. Původní tvrzení, že fosfor ve vodě nepochází ze zemědělských hnojiv, protože pohyb fosforu v půdě je velmi pomalý vzal už prokazatelně za své. Přirozený obsah fosforu v půdě je však malý[7] a tak je naprosto nezbytné fosfor k dosažení výnosů doplňovat. Při dlouhodobých deštích. nebo při průsaku mohou odpady ze silážních jam znamenat ohrožení vod v okolí. Vážné škody způsobují poškozená zemědělská zařízení, nebo nesprávné nakládání s odpady. viz Wkipedie https://cs.wikipedia.org/wiki/Zne%C4%8Di%C5%A1t%C4%9Bn%C3%AD_vody


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od QNX »

"Voda je problémem v Kalifornii a především v Saúdské Arábii. Tam se může stát, že bude dražší než ropa." ...... Já jsem dobrák, klidně to budu měnit litr za litr ......... jenom nevím, jestli maj ti arabáci dost velké kameny, aby jejich signál dosáhnul a ž k mému mobilnímu balvanu. Byla by škoda přijít o tak dobrý kšeft pro nedostatek balvanů v poušti.


Anastázie
Příspěvky: 96
Registrován: 09 čer 2015 20:31

Re: Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od Anastázie »

Vliv pesticidů na přirozené fungování ekosystému a zdraví člověka je většinou nepříznivý, žádoucí je omezené užívání. Laboratorní studie naznačují, že mnoho pesticidů používaných v dnešní době v rámci EU mohou působit toxicky na vývoj nervové soustavy, přičemž poškození vývoje mozku může být vážně a nezvratné.[1] Vystavení pesticidům může také zvyšovat riziko vzniku leukémie u dětí [2] Řada pesticidů má schopnost narušovat hormonální systém člověka i živočichů a jsou řazeny mezi endokrinní disruptory.[3] Souvislost mezi pesticidy a Parkinsonovou chorobou ukázala studie izraelských vědců.


Mezi nežádoucí důsledky nadměrného nebo nesprávného používání pesticidů patří hynutí včel, kontaminace povrchových vod, narušení ekosystému nebo jejich kumulace v živých systémech, např. DDT a další chlorované uhlovodíky aldrin, endrin, toxafen atd. V 50. a 60. letech 20. století se tato látka používala masově po celém světě včetně Československa. Pozdější výzkumy odhalily, že se jedná o těžko odbouratelný perzistentní a bioakumulativní jed, který se hromadí ve vrcholných článcích potravního řetězce (člověk a masožravci). V Československu bylo používání DDT zakázáno v roce 1975, v zemích třetího světa se stále v omezené míře používá v boji s malárií. Spolu s dalšími chlorovanými pesticidy je regulován Stockholmskou úmluvou.


Dnes se u pesticidů kromě jejich okamžitých účinků zkoumá i postup jejich degradace a přenosu v potravinovém řetězci.


viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Pesticidy


Neřežou zemědělci pod námi všemi i pod sebou větve?


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od Vlasatej »

nic já k tématu končím, kdo neumí použít vlastní a hlavu nebude mít nikdy ani vlastní vodu.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od mastnacek »

Tak ja nevim u nas je od jara teprva druha moznost dosusit seno. Posledni skoro tri tejdny snad nebyl den aby nezachcalo. Asi lidi bydlite na blbym miste.




7inline
Příspěvky: 46
Registrován: 24 led 2015 23:54

Re: Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od 7inline »


 - jistě..umění nezasahovat...všechny miliardové projekty na čištění,  "eko", obnovu jsou zbytečný...stačí co nejmíň překážet krajině.. // myšlenka dotovat zemědělce či lesníky za to, že nezasahováním ve svém pozemku by umožnili ostatním žít má něco do sebe..


 pro zajímavost: - návrh obdobného projektu jsem začátkem roku poslal nadaci pana Janečka, která se holedbá finanční podporou projektů, jejichž záměrem je prospět české společnosti. // Záměrem bylo poskytnout nespecifikovanou sumu peněz na nákup prodávaných pozemků a v první řadě tím zamezit devastaci krajiny, za druhé - pozemky buď ponechat ve stavu jakém jsou, nebo na nich sázet stromy atd.. // Navrhl jsem i, že by si pan Janeček mohl pozemky nechat ve svém vlastnictví a půjčovat je, darovat atd.....// Bláhově jsem si říkal, že na tomhle návrhu neni nic špatného a i za pár milionů lze koupit celkem kus české krajiny, reakcí ale bylo něco ve smyslu " je to zajímavé, ale málo mediálně prezentovatelné" ...no to uááu:))



 


Anastázie
Příspěvky: 96
Registrován: 09 čer 2015 20:31

Re: Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od Anastázie »

Chce to změnu myšleí většinové společnosti. Mohli bychom jim to mediálně prezentovat :-)


Společnost většinou reaguje, až když jí teče do bot.


Co uspořádat nějakou demonstraci PRO VODU ?

7inline říká:



 - jistě..umění nezasahovat...všechny miliardové projekty na čištění,  "eko", obnovu jsou zbytečný...stačí co nejmíň překážet krajině.. // myšlenka dotovat zemědělce či lesníky za to, že nezasahováním ve svém pozemku by umožnili ostatním žít má něco do sebe..


 pro zajímavost: - návrh obdobného projektu jsem začátkem roku poslal nadaci pana Janečka, která se holedbá finanční podporou projektů, jejichž záměrem je prospět české společnosti. // Záměrem bylo poskytnout nespecifikovanou sumu peněz na nákup prodávaných pozemků a v první řadě tím zamezit devastaci krajiny, za druhé - pozemky buď ponechat ve stavu jakém jsou, nebo na nich sázet stromy atd.. // Navrhl jsem i, že by si pan Janeček mohl pozemky nechat ve svém vlastnictví a půjčovat je, darovat atd.....// Bláhově jsem si říkal, že na tomhle návrhu neni nic špatného a i za pár milionů lze koupit celkem kus české krajiny, reakcí ale bylo něco ve smyslu " je to zajímavé, ale málo mediálně prezentovatelné" ...no to uááu:))



 





Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od mastnacek »

Paaaane boze. Demonstraci. Radsi bez neco uzitecnyho delat, klidne pro sebe, udelas lip.

Anastázie říká:


Chce to změnu myšleí většinové společnosti. Mohli bychom jim to mediálně prezentovat :-)


Společnost většinou reaguje, až když jí teče do bot.


Co uspořádat nějakou demonstraci PRO VODU ?

7inline říká:



 - jistě..umění nezasahovat...všechny miliardové projekty na čištění,  "eko", obnovu jsou zbytečný...stačí co nejmíň překážet krajině.. // myšlenka dotovat zemědělce či lesníky za to, že nezasahováním ve svém pozemku by umožnili ostatním žít má něco do sebe..


 pro zajímavost: - návrh obdobného projektu jsem začátkem roku poslal nadaci pana Janečka, která se holedbá finanční podporou projektů, jejichž záměrem je prospět české společnosti. // Záměrem bylo poskytnout nespecifikovanou sumu peněz na nákup prodávaných pozemků a v první řadě tím zamezit devastaci krajiny, za druhé - pozemky buď ponechat ve stavu jakém jsou, nebo na nich sázet stromy atd.. // Navrhl jsem i, že by si pan Janeček mohl pozemky nechat ve svém vlastnictví a půjčovat je, darovat atd.....// Bláhově jsem si říkal, že na tomhle návrhu neni nic špatného a i za pár milionů lze koupit celkem kus české krajiny, reakcí ale bylo něco ve smyslu " je to zajímavé, ale málo mediálně prezentovatelné" ...no to uááu:))



 








Odpovědět