Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od QNX »

Anastázie: Píšeš "Naše společnost, pokud nezačne přemýšlet a jednat tak, aby nikoho nepoškozovala, vymře." Konečně pozitivní vyhlídka v tom tvém chmurném pohledu na svět :-)


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od Vlasatej »

Loni jsem koupil 5000m2 starej sad do kterýho nikdo 40 let nesáhl ničím, kromě zlodějů kteří pokáceli pár stromů asi na otop a větve které se jim nehodili nechali pohozené na zemi. Upozorňuju vás že tam žádný ráj nevznikl. Všude samé maliní, šípky a podrůstky trnek - několik metrů vysoké, tím pádem se vše tlačí k obloze za světlem, úroda žádná, pár strupatých jablek tak na mošt. Jediný co tam přežilo jsou dva keře rybízu, ale taky žádná sláva, pár kuliček. Tráva tam roste až po krk, nikdo ju nesekal. Ve stínu kapradiny, místy holá zem, mech, bordel. Umřít hlady by se tam dalo za 3 dny, leda že by člověk jedl dřevokazný houby. Tyhle smoaspásný teorie o jedlých lesech jsou pro děcka jako je Anastázie :)


Naštěstí už jsou 2/3 vyřezaný a vysekaný, nachystaný na seštěpkování, starší stromy jsem ještě nechal a na jaře je stříknu proti houbám , tak uvidíme co s tím udělají pesticidy a dostatek sluníčka.


Dokonce je tam i voda  - na jaře v jednom místě byla loužička, tak sme tam udělal vrt 2m hlubokej a voda v něm je i teď. Sláva vodě :)


míra
Příspěvky: 207
Registrován: 12 čer 2013 07:24

Re: Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od míra »

Když se podíváš na lidstvo ze strany přírody, ne např. víry, tak jsme byli obdařeni možností zaujmout k daným problémům individuální stanoviska, nějaký osobitý postoj ke každému konkrétnímu problému. Příroda nám v tomto dala přirozenou různorodost. Žádný názor by neměl být zcela netolerantní, bez patřičné oponentury. Právě samotná opozice tě může patřičně posunout. Být flexibilní v názorech je individuální posun. Lidstvo zatím nedošlo k jednotnému kompromisu v ekologickém problému. Nemůžeme čekat, že lidstvo bude přemýšlet unifikovaně. O to se již snaží jiní a v min snažili. Můžeme dojít ke společným kompromisům a postupům. Když se tak nestane, příroda zredukuje, ozdraví se. Proto je to ta cesta každého z nás. A nemyslíš, že tvá volba postihuje ostatní? Není to snad dobře?


Líbí se mi, že někteří uvádí praktické zkušenosti. To je totiž velmi cenné. Ono vše se lehce řekne, těžko udělá. Ber to do důsledku, uveď příklad jak na to, např. pro průměrného člověka, žijící ve městě, který nedědil majetky, má průměrně placenou práci, je rád, že zaplatí nájem v paneláku 2+1, vychází z jistého sociálního prostředí. Vím, mohou vzniknout názory, že lidé mají peněz dost, že utrácí za zdánlivě nesmyslné věci atd. Zkus předložit návrh, jak se stát lepším. Nasimuluj stav k obratu takového člověka např. ve věku 25-30let. Ber v potaz průměrné možnosti. (jen upozorním, že pokud nežiješ částečně z prány, tak nakupovat pro měsíční obživu v biokrámu, si může dovolit možná tak manažer). Opravdu zkus přijít s promyšlenou vizí, na jednom konkrétním prům. člověku, rád myšlenku budu šířit dál. (samozřejmě, když se problému chopí taktéž někdo jiný, bude to velké +)
 
mativní Anastázie říká:


Jenže jeho volba postihuje i nás.

míra říká:


Já chápu chemické pohnutky. Myslím že, kdo chce informace získá. Přece když se lidé staví k problému zády, není to pro ně problém. Myslím, že informace nejsou tak dobře utajeny, že by se k nim prostý občan nedostal. Stále nechápu, proč chceš ostatní zachraňovat. Kdo chce, informuje se, kdo nechce, je to jeho volba a cesta. Je to vývoj, lidé k tomu musí dospět. Zatím chtějí jen někteří. Prostě věci je třeba brát tak jak jsou a ne čerpat vlastní energii.








Anastázie
Příspěvky: 96
Registrován: 09 čer 2015 20:31

Re: Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od Anastázie »

Každý sem přišel cosi vykonat. Každý by měl přijít na to, jaký zde má úkol. Pokud postupuje proti přírodě a otravuje životní prostředí, pak asi nenašel ještě svoji parketu. Já mám upozorňovat na stav životního prostředí. Kdo bude brát moje slova vážně, bude se snažit žít v souladu s přírodou a ne proti ní. 

míra říká:


Když se podíváš na lidstvo ze strany přírody, ne např. víry, tak jsme byli obdařeni možností zaujmout k daným problémům individuální stanoviska, nějaký osobitý postoj ke každému konkrétnímu problému. Příroda nám v tomto dala přirozenou různorodost. Žádný názor by neměl být zcela netolerantní, bez patřičné oponentury. Právě samotná opozice tě může patřičně posunout. Být flexibilní v názorech je individuální posun. Lidstvo zatím nedošlo k jednotnému kompromisu v ekologickém problému. Nemůžeme čekat, že lidstvo bude přemýšlet unifikovaně. O to se již snaží jiní a v min snažili. Můžeme dojít ke společným kompromisům a postupům. Když se tak nestane, příroda zredukuje, ozdraví se. Proto je to ta cesta každého z nás. A nemyslíš, že tvá volba postihuje ostatní? Není to snad dobře?


Líbí se mi, že někteří uvádí praktické zkušenosti. To je totiž velmi cenné. Ono vše se lehce řekne, těžko udělá. Ber to do důsledku, uveď příklad jak na to, např. pro průměrného člověka, žijící ve městě, který nedědil majetky, má průměrně placenou práci, je rád, že zaplatí nájem v paneláku 2+1, vychází z jistého sociálního prostředí. Vím, mohou vzniknout názory, že lidé mají peněz dost, že utrácí za zdánlivě nesmyslné věci atd. Zkus předložit návrh, jak se stát lepším. Nasimuluj stav k obratu takového člověka např. ve věku 25-30let. Ber v potaz průměrné možnosti. (jen upozorním, že pokud nežiješ částečně z prány, tak nakupovat pro měsíční obživu v biokrámu, si může dovolit možná tak manažer). Opravdu zkus přijít s promyšlenou vizí, na jednom konkrétním prům. člověku, rád myšlenku budu šířit dál. (samozřejmě, když se problému chopí taktéž někdo jiný, bude to velké +)
 
mativní Anastázie říká:


Jenže jeho volba postihuje i nás.

míra říká:


Já chápu chemické pohnutky. Myslím že, kdo chce informace získá. Přece když se lidé staví k problému zády, není to pro ně problém. Myslím, že informace nejsou tak dobře utajeny, že by se k nim prostý občan nedostal. Stále nechápu, proč chceš ostatní zachraňovat. Kdo chce, informuje se, kdo nechce, je to jeho volba a cesta. Je to vývoj, lidé k tomu musí dospět. Zatím chtějí jen někteří. Prostě věci je třeba brát tak jak jsou a ne čerpat vlastní energii.











Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od QNX »

Vlasatej: Ale ona koncepce jedlých lesních zahrad je o něčem úplně jiném, než o zarostlém sadu.


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od Vlasatej »

QNX ,ok, s tebou se přít nehodlám, já reaguju jen na to jak tady Anastazie propaguje nesekat trávu , atd, tak vím jak to v praxi vypadá.  Každopádně pokud je jedlý les cituji "něco co se v přírodě běžně nevyskytuje" tak je stejná abnormalita jako smrková monokultura či cokoli jinýho, a bude na to neustálej tlak ze strany přírody to pohltit - prostě to hrubší , silnější , vitálnější a agresivnější zadusí to ušlechtilé pokud to nějakou vnější silou za pomoci nějaké energie nebudu chránit ( myšleno pletím, chem ochranou atd).


To že sem každý přišel něco vykonat jesi ce romantická myšlenka, jen je potřeba ji něčím podložit, jinak je to jen a jen teze.


Smyslem života je možná tak přežít a předat svoje geny - zatím to tak do dnešní doby vypadalo :) 



Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od mastnacek »

Poslys, doufam ze se tim ploskorezem nechystas sekat travu? :)


Nesekam travu mezi 4 roky starejma japonskyma topolama. Letos jsem mezi ne asi na pulku prostoru z celku vyhazel lonsky seno z kulatych shnilych baliku. Tak jsem zvedavej jak to tam bude vypadat pristi rok :) Trava uz lehla, byla misty tak 150cm. Vlhko v ni teda bylo to jo.

Martin Horňák říká:


Nesekání trávy je takový řekl bych permakulturní nešvar, já osobně totiž rozlišuju permakulturu a Permakulturu. Kdo neseká trávu, přichází o druhovou pestrost, tím pádem i o hmyz a vlastně i o dalších plno věcí jiných.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od QNX »

Vlasatej: Však také představa, že jedlá lesní zahrada je bez práce je mimo realitu. Dokonce by se dalo říct, že je to podstatně náročnější zahradničení, než na zahradě jak ji většina z  nás zná. Bordel v tom dělají ty naivní představy z beletrie, tam to všechno žije v harmonii jako na obálce časopisi Strážná věž. Ty už si dokážeš spoustu zádrhelů představit, Anastazie na to teprve přijde.


Martin Horňák: Nesekání trávy není permakulturní nešvar, může to být maximálně nešvar. Permakultura s tím nemá nic společného.


Mastnacek: Ploskořezem poseká trávu, prořeže stromy a ještě se poškrábe za uchem :-)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od QNX »

MArtin Horňák: bomba, mám 3ks ploskořezů, hned je opráším !


Anastázie
Příspěvky: 96
Registrován: 09 čer 2015 20:31

Re: Voda - ve světě ale i u nás na JM začíná být velký problém s pitnou vodou - je permakultura záchranou?

Příspěvek od Anastázie »

Smyslem života je zdokonalovat se :-) Ty jedy, které používáš, tě dokonalým nečiní :-)

Vlasatej říká:


QNX ,ok, s tebou se přít nehodlám, já reaguju jen na to jak tady Anastazie propaguje nesekat trávu , atd, tak vím jak to v praxi vypadá.  Každopádně pokud je jedlý les cituji "něco co se v přírodě běžně nevyskytuje" tak je stejná abnormalita jako smrková monokultura či cokoli jinýho, a bude na to neustálej tlak ze strany přírody to pohltit - prostě to hrubší , silnější , vitálnější a agresivnější zadusí to ušlechtilé pokud to nějakou vnější silou za pomoci nějaké energie nebudu chránit ( myšleno pletím, chem ochranou atd).


To že sem každý přišel něco vykonat jesi ce romantická myšlenka, jen je potřeba ji něčím podložit, jinak je to jen a jen teze.


Smyslem života je možná tak přežít a předat svoje geny - zatím to tak do dnešní doby vypadalo :) 






Odpovědět