Potravinová sebestačnost

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od mastnacek »

Hlavne ale nesbirat na smetaku :) tam rostou nejhezci....


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od QNX »

Sahaw: Jenže tak jak to bereš to brát nelze. Něco vypěstuješ a za něco jiného to vyměníš. Ono je to sice OK, ale neřekne to vůbec nic o ploše potřebné k potravinové soběstačnosti. To by také mohl někdo napsat, že mu stačí pár m2, protože na těch vypěstuje dost konopí, které prodá a za utržené peníze si koupí potraviny. To co píšu není nic proti tobě a tvému pěstování, pouze proti použité metodice. Tak jak to popisuješ nelze dojít k použitelnému výsledku "plocha potřebná k produkci potravin na osobu a rok = X". Pokud někoho zajímá potřebná plocha, měl by si setavit tabulku s obsahem svého jídelníčku a druhou tabulku ve které bude výnos pro každou plodinu/produkt ........ pak se k nějakému výsledku dopočítá.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od mastnacek »

Mas recht, staci ti 1m2 a mas obili na nekolik let :))))


Takze panackove, od prvniho dalsiho mesice, papiry a tuzky do ruky a pekne si psat co pojite. Slozeni klidne zhurba vahu taky. A na konci mesice se budeme moct prestat dohadovat, kolik staci na preziti.

QNX říká:


Sahaw: Jenže tak jak to bereš to brát nelze. Něco vypěstuješ a za něco jiného to vyměníš. Ono je to sice OK, ale neřekne to vůbec nic o ploše potřebné k potravinové soběstačnosti. To by také mohl někdo napsat, že mu stačí pár m2, protože na těch vypěstuje dost konopí, které prodá a za utržené peníze si koupí potraviny. To co píšu není nic proti tobě a tvému pěstování, pouze proti použité metodice. Tak jak to popisuješ nelze dojít k použitelnému výsledku "plocha potřebná k produkci potravin na osobu a rok = X". Pokud někoho zajímá potřebná plocha, měl by si setavit tabulku s obsahem svého jídelníčku a druhou tabulku ve které bude výnos pro každou plodinu/produkt ........ pak se k nějakému výsledku dopočítá.





Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od Patrik Stach »

To nestačí :) Pokud uvažujeme stav, že se jednou budeme muset uživit sami, pak významnou roli hrají pěstitelské schopnosti toho kterého člověka. A to tak významnou roli, že někdo s 1000 hektary zemře hladem, zatímco jiný na jednom hektaru uživí rodinu.

QNX říká:


Pokud někoho zajímá potřebná plocha, měl by si setavit tabulku s obsahem svého jídelníčku a druhou tabulku ve které bude výnos pro každou plodinu/produkt ........ pak se k nějakému výsledku dopočítá.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od QNX »

Patrik Stach: ano, máš pravdu. Nestačí, ale je to alespoň hrubá informace pro začátek. Nakonec právě k těm průměrným hodnotám dobře slouží statistika .......... získáme průměr a je na našich schopnostech a možnostech, jestli budeme lepší, nebo horší než ten průměr.


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od Sahaw »

QNX: Tebe neresim.:)



Pro ostatni:


Skoro 2 roky jsem si delal pokusy a vyzpovidela jsem lidi, kteri se stravuji jinak nez vetsina lidi. Dival jsem jak jsou na tom telesne a psychicky. Ja jsem si pocital zjistoval ceho snim ja a co oni. Tak co ted pisu vychazi bud z moji praxe a nebo co jsem videl od tech lidi.



Nedelam kurzy nebo nepisu knihu, tak mi je jedno jestli nekdo tomu veri nebo ne. Staci venovat jen trochu casu a projit si ty fora, kde se lide stravuji jinak a trochu tomu venovat a zkouset to na sobe. Pak dojdete ke stejnym vysledku  jako ja.



Bavil jsem se s clovekem, ktery je prepper a zkousi si pestovat obili bez traktoru. Pekne po staru. Jde to, ale vyslo mu jen  cista 1,2t/ha. U kukurice dosahl 3,9t/ha.  Pro mne tedy bylo jasne, ze pujdu do kukurice, ktere dokonce nepotrebuje seci a jine stroje s konem jako u jinych obilovin.




Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od Sahaw »

Deti neresim. Ma to nekolik duvodu. Je to velice citlive tema, kde budi hodne emoce. Hlavne matky.. Nemam vlastni a pritelkyne mi nedovoli delat pokusy na jejim. :) Ostatni, kteri krmi detmi obilnymi a zeleninovymi kasemi nebudou o tom mluvit, protoze toto tema budi emoce a pak ostatni na ne hazi spinu. Tak  stravu deti neresim.



mastnacek říká:


A jak to je pri takovy strave u deti? Nechybi jim pak neco? Decko to je neco jinyho nez dospelak. Nase holcicka je masozravec jak vidi maso tak loudi jak pejsek.





Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od Sahaw »

Je to strasne jednoduche. Staci jen zjistit, kde bydli a pak je navstivit. Nebo muzes zustat u tvrzeni, ze nejsou schopni ani dojit na zachod natoz posekat drevo na zimu. :)



Popravde je mi to jedno. Jen odpovidam na nektere otazky, ktere mne zajimali pred casem a udelal jsem si na ziskani odpovedi cas, protoze lidi, kteri mi odpovidali pred lety jen kopirovali nejake texty a statistiky, ktere byli nepresne.


Je mi lito, ze tolik lidi porad jako ovce opakuji stejne nesmysli, i kdyz staci se podivat kolem sebe a zjistit, ze to je jinak.


Veci jsou o dost slozitejsi nez vypada.



Jardo nerikam, ze brambory se zelim je spatne a maso atd. Jen resim zivot bezzemka, protoze mne to zajima. Kazdy se muze stat bezzemkem, ktery ma holy zadek. Pak musi vedet jak se uzivit i s malem atd.


Bylo by fajn, kdyby existovala prirucka jak prezit s minimem a lide by podle toho zili, kdyby se dostali do problemu. Bohuzel prirucka je k nicemu, protoze vetsina lidi radsi nekoho zabije nez by zili nejaky cas s minimem.



Mne zajima co bys doporucil cloveku jestli ma koupit jen treba 2000m2 ted  nebo pockat 10 let a koupit si 20ha, protoze az za 10 let nasetri.


 




jarda bon jovi říká:


Jasně, je to tak, ale nejdůležitější je vzít v potaz kalorickou potřebu pracujícího, těžce pracujícího člověka. Něco mezi zedníkem a horníkem.  Nanosit dříví z lesa na hřbetě a celodenní lopota kolem políček , po večerech u louče práce s vlnou, u vochlu či přadýnka.....Vitariáni, ani ti druzí to neudýchají, páč by to bylo perpetum mobile, leda by se živili kosmickou energií, to potom jo. V našich podmínkých se budeme muset spolehnout na škrobové jednotky  ä ti štastnější na zápražku z loje, ti vychechtaní sádlíčko či máslíčko.


Brambory a zelé, živobytí celé.... vždy počítejte s třetinovým výnosem a třetinovou uchovatelností....pak se dostáváte k reálným číslům. Pracuju na metodice pěstování a uchování pohanky i tatarky. Je to zajímavá rostlinka a když to jde, dá dvě sklizně, spíše však do druhé trati po salátu, ředkvičkách, ranné zelenině. Jdou z toho i super placky s povidlama.....


Chléb a mléko bude vyšší dívčí a opět se začne nazývat božím darem.


Takže, množství řepy a tuřínu je fajn, nebo květák, cibulem nebo salát, rajčata. tím však těžko budete sytí, když potáhnete otep klestí z lesa.Prasata nebyly nějaká rozežranost, ale bohužel, životní nutnost.





Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od mastnacek »

No tak to je chyba. Protoze kdyz udrzitelnost, tak nejakej pokracovatel rodu musi byt. A ne nejaky ledajaky ale o rad lepsi nez my a ten z nektrau pampelisek asi nevyroste.

Sahaw říká:


Deti neresim. Ma to nekolik duvodu. Je to velice citlive tema, kde budi hodne emoce. Hlavne matky.. Nemam vlastni a pritelkyne mi nedovoli delat pokusy na jejim. :) Ostatni, kteri krmi detmi obilnymi a zeleninovymi kasemi nebudou o tom mluvit, protoze toto tema budi emoce a pak ostatni na ne hazi spinu. Tak  stravu deti neresim.



mastnacek říká:


A jak to je pri takovy strave u deti? Nechybi jim pak neco? Decko to je neco jinyho nez dospelak. Nase holcicka je masozravec jak vidi maso tak loudi jak pejsek.








Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od Sahaw »

Chyba? Jen na internetu se lidi o tom nebavi. Clovek musi opustit virtualni svet a jit do realne sveta.:) Rodiny s detmi to maji pekne zvladnute.

mastnacek říká:


No tak to je chyba. Protoze kdyz udrzitelnost, tak nejakej pokracovatel rodu musi byt. A ne nejaky ledajaky ale o rad lepsi nez my a ten z nektrau pampelisek asi nevyroste.





Odpovědět