Potravinová sebestačnost

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od Sahaw »

Promin jano19. Tvuj dotaz neignoruji, ale mam toho hodne, tak s odpovedi budes muset chvili pockat. Dnes jsem uz u mobilu prosedel hodne casu.

jano19 říká:


Dik za odpovede.Musim spracovat :)



Mozes mi sahaw popisat fungovanie na tom 5000m2 pozemku?





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od jarda bon jovi »

patrik stach.... to jsem taky divnej, a sakra divnej a vůbec mi to nevadí. Jak říkal forest gump, pro hlupáka každej hlupák.


ještě chci zkusit z kopřiv vlákna na látku, jako v rusku za války. Listy sežeru a stonky  zpracuju. na fusakle, nebo onuce.


Sahaw. bejt bezzemek a chudej, pronajmu si od státu někde nějaký křoví či hampejz a dám ho do cajku a pojedu na tom. pak bych si to koupil...Hergot, lidi si kupujou drahý telefony a mají to v ceně  jedné míry, takže bych asi oblíkl montérky, kopil si starej mobil a začal něco dělat. Ti, co budou chtít jíst se nechají najmout sedlákovi za potažní sílu. Historie se bude opakovat až do konce světa. KDO CHCE, HLEDÁ ZPŮSOB, KDO NECHCE, HLEDÁ DŮVOD.


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od Sahaw »

To je to co resim. Clovek si muze hned koupit nebo pronajmout par set metru a tam budovat nez treba 10 let setrit na statek, ktere casem uz treba nebudou.A pravidlo je, ze kdo setri, tak casto se nedosetri, protoze stale se mu neco rozbiji.



Nemam nic proti velkym pozemkum. Jsem pro, aby vsichni meli velky pozemek a tak si hrali. Ale realita je takova, ze vsichni nemaji na velky pozemek a musi resit problem s penezmi. I pro ty lidi existuje reseni. Neni dokonale, ale existuje reseni.



Stale mam pocit, ze proste chybeji tu informace ohledne jak prezit ty zacatky, kdyz clovek nema skoro zadne penize.




jarda bon jovi říká:



Sahaw. bejt bezzemek a chudej, pronajmu si od státu někde nějaký křoví či hampejz a dám ho do cajku a pojedu na tom. pak bych si to koupil...





Joski Fito
Příspěvky: 45
Registrován: 18 kvě 2012 21:47

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od Joski Fito »

   Pre Jano 19.Pol hektára v dobrej lokalite bohate stačí aj pre rodinku.Ak ti na zásobovanie mäsom stačia sliepky a králiky.Vždy sa urodí niečoho prebytok,čo môžeš predať alebo vymeniť.Napríklad vajíčka celý rok.A ved nikde nie je napísané že už nesmieš robiť nič iné,skôr naopak,a za peniaze dokúpiť raz za čas trebárs fúru hnoja či dreva na zimu či pár desiatok litrov paliva do strojov.(Napríklad teraz po založení úrody mi ju už tretí den krásne polieva,takže sa tam nedá ani stupiť,môžem robiť čokolvek iné za čo mi zaplatia).Nechápem prečo by som sa mal krmiť žihľavou ked mi všade rastie šalát,redkovky,nechávam prezimovávať aj malé hriadky paštrnáku,mrkvy,zeleru atd.čiže stačí (pri týchto zimách už celoročne) ísť s rýľom nakúpiť na čo máš chuť.Ak máš dobrú pivnic nestrácaš z úrody skoro nič,to sú blbosti.Zaváraniny vydržia viac rokov.Jablká do leta.Sušené ovocia,med a orechy viac rokov.A deti to majú radšej ako čokoládu.Cca na 2000 m mám obilie,žiadna chémia,bohate stačí pre stádo 20 až 60(to len v lete ked sú kuriatka) sliepok.Netreba sa toho báť a začať,viac ako 0,5 ha by si ako začiatočník sotva zvládol.A úplne zmeniť systém varenia,pre začiatok postačí ked vypustíš všetky polotovary a vyhodíš mikrovlnku.Ešte je otázka či máš na to všetko čas?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od QNX »

Sahaw: já tebe neřeším také.



Pro ostatní: Pokud si něčím vyděláte peníze a za ně si nakoupíte potraviny,  pokud něco vytvoříte a vyměníte to za potraviny, nebo dokonce pokud něco vypěstujete a vyměníte to za potraviny, tak to je sice důkaz určitých schopností, ale nemá to nic společného s potravinovou soběstačností. Potravinová soběčnost je ten stav, kdy si potraviny dokážete vyprodukovat vlastní. Je sice pěkné vypěstovat řepu a vyměnit ji za zrní ......... ale soběstačné je to skoro stejně, jako když si peníze vyděláte tancem u tyče a za ně si nakoupíte potraviny ........ ale určitě nejde trvdit, že k tanci u tyče vám stačí 5 m2 a proto je potravinová soběstačnost možná na 5 m2.   To není nic proti nikomu, ale vyjadřujme se přesně.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od mastnacek »

Ta tyc musi byt nerez a poradne vylestena, takze docela draha sranda.


Taky lze na metru ctverecnym najti zlatou zilu a to pak bude sobestacnost jako krava :)


Tady se zamenuje sobestacnost s prilepsenim si z vlastnich zdroju.

QNX říká:


Sahaw: já tebe neřeším také.



Pro ostatní: Pokud si něčím vyděláte peníze a za ně si nakoupíte potraviny,  pokud něco vytvoříte a vyměníte to za potraviny, nebo dokonce pokud něco vypěstujete a vyměníte to za potraviny, tak to je sice důkaz určitých schopností, ale nemá to nic společného s potravinovou soběstačností. Potravinová soběčnost je ten stav, kdy si potraviny dokážete vyprodukovat vlastní. Je sice pěkné vypěstovat řepu a vyměnit ji za zrní ......... ale soběstačné je to skoro stejně, jako když si peníze vyděláte tancem u tyče a za ně si nakoupíte potraviny ........ ale určitě nejde trvdit, že k tanci u tyče vám stačí 5 m2 a proto je potravinová soběstačnost možná na 5 m2.   To není nic proti nikomu, ale vyjadřujme se přesně.





Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od Sahaw »

Nehraji si sam na pisecku, ale jsem clenem komunity. Tak ja vypestuji neco co vymenim za neco co ostatni maji prebytek. Takle moje komunita funguje.A tom to je.:) Neni to idealni komunita, protoze pozemky mame od sebe daleko.:)



Nikdy nebudu splnovat definici ani neplanuji splnovat definici, ze co vypestuji tak i snim, abych si mohl bouchat na hrut, ze jsem potravinove sobestacny. Nevidim nejak v tom smysl. Je to jako koupit si solarni panely za 100tisic, i kdyz staci cloveku treba na tu pidi spotrebu jen jednou za mesic za par korun nabit autobaterii u nekoho.:)


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od mastnacek »

Na zamysleni: stojim si tak na fosne na pude a kopu seno a rikam si jak je ten clovek z podstaty veci na prd stvoreni. Nedokonaly, choulostivy, narocny na vyzivu a prostor. V porovnani s vsema ostatnima zviratama, ktery se vyvyjieli daleko dyl nez my, specializovali se. Proti tomu pusobi clovek extremne zranitelne. Zkuste si jako cokl pit z kaluze a zrat mrsiny. Kdyz vezmu savce kam taky patrime, tak zaklad maj od maminky mlicko a pak uz zerou co ulovi nebo co kde vyroste. Jasne, potrebujou k tomu xkrat vetsi prostor nez my. A asi i proto se nevyvyji tak prekotne jako lidi. Ale lidi... kdyz jsem se nad tim tak zamyslel, pusobime tady jako nasazeny paraziti kteri sem nepatrej. Ten mega mozek je zhoubnej. Pani tvorstva pane jo. Drzime si u huby stada krav, ovci, prasat. Lany poli se vsim moznym. 99% nas nema anung co da prace obstarat si jidlo bez pomoci masin nebo i s nima. Myslej si ze sunka asi roste na stromech. Nebo se tiskne na tiskarnach. Kdyz to vezmu kolem a kolem tak co je ta sobestacnot. Chceme se odpoudat od lanu poli a dovozu z druhy strany zemekoule. Ale stejne dal budu plundrovat matku prirodu i kdyz udrzitelne. jestli to na konec neni horsi nez plundrovat ji ve velkym a dojit tak na sraz kdy to dal nepujde, Matka priroda udela hlubokou orbu poradnym zemetresenim, pohnoji peti metrama sopecnyho popela a zaseje, akorat ze to vyklici za x milionu let.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od QNX »

Sahaw: nakupující v supermarketu je také členem komunity ...... jeden tančí u tyče, druhý tetuje hákové kříže na vyholené lebky a třetí pěstuje jídlo pro ty dva první. Je to vlasstně taková větší potravinově soběstačná komunita. Není ideální, protože její členové mají pozemky daleko. Jeden pěstuje rýži v Číně, druhý soju v Americe a třetí rajčata ve Španělsku.


jano19
Příspěvky: 4
Registrován: 21 dub 2014 12:57

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od jano19 »

Je zostaveny jedalnicek pre tych 500m2 ?


Odpovědět