Potravinová sebestačnost

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
jano19
Příspěvky: 4
Registrován: 21 dub 2014 12:57

Potravinová sebestačnost

Příspěvek od jano19 »

Zaujmam sa o potravinovu sebestacnost.Je niekto 100% potravinovo sebestacny, alebo je to len mytus?


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od Sahaw »

Tohle tema je velice komplikovane. Aby jedinec dosahl 100 procentni potravinove sobestacnosti je dost nerealna. Pochopitelne existuji vyjimky. Takova vyjimka existuje a setkal jsem se snim. Byl to vitarian, i kdyz cast potravin ziskaval z lesu a luk, tak jeho pozemek mu zajistoval dost potravin.
Pokud se jedna o komunitu lidi jsou 100 procentni potravinove sobestacni, tak to cislo je dovela velke.
Kazdy pestuje a chova neco co ostatni ne, tak to vymeni.

Dotaz bych smeroval na jina fora jako makrobiotika.info,vitarian.cz,..., kde se venuji hodne potravian. O tom prave potravinova sobestacnost je.
Neni to o pestovani a chovu, ale o tom co clovek ji za potraviny. Asi tezko muze nekdy byt potravinove sobestacny, kdyz denne ji veprove a hovezi maso.
Je to potravinova skromnost, kde clovek ji co mu da puda, ale udrzuje se zdravy.

Moc se mi nepodarilo zjistit jak jsou na tom permakulturisti ohledne potravinove sobestacnosti. Jen nekteri udavali jen 10-30 procent. A to vetsinou jen zelenina a ovoce.
Na to, ze je tolik ucitelu, kteri delaji kurzy a vyuzivaji internet moc nemluvi o svem jidelnicku a potravinove sobestacnosti. Je to jen muj pocit, ale pripada mi, ze se spis venuji navrhovani zahradek nez praktikovani a zkouseni potravinove sobestacnosti.
Je to logicke, protoze na tom se nic neda vydelat. Ale nebudu jim krivdit. Kazdy se musi nejak zivit.


Ja jsem dosahl pomoci komunity asi 98 procentni potravinove sobestacnosti. I kdyz urcite nekdo najde nekdo cbyby, tak mi to nevadi. Nevydelavam na tom penize, tak mne to netrapi.:)



Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od Cyril »

100 % potravinová soběstačnost. Není to nesmysl? Dělba práce a vzájemná výměna, včetně potravin provází lidskou civilizaci od jejího vzniku. K čemu by taková soběstačnost měla být dobrá? A proč zrovna v potravinách a nikoli v jiných oblastech?


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od Sahaw »

Voda se snad nemusi resit. Bez tepla to jde taky. Ale bez potravin to nejde.



jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od jarda bon jovi »

Otázky a doměnky.


Soběstačný v potravinách jsem. myslím tak na 1200%. Ha, co to je? vypěstuju víc, než já sám sním. Není otázka, jestli jsem, nebo nejsem soběstačnej, ale jestli jsem soběstačnej trvale udržitelně.Ano, to ano, ale už jen pro svoji rodinu.Ne že by nebyly možnosti, ale síly nejsou. Kdyby u mne bydlelo dalších 10 lidí, i ti by byli schopni uživit svoje blízké.Nejde vypíchnout maso, nebo mléko, nebo vodu. Jde o to, že z přebytků si koupím ostatní potřeby. Musím koupit cukr, mouku, pohanku, vitamin c, střívka na salámy, elektřinu na čerpání vody a naftu do malotraktroru.


Není to tak jednoduché, jak se zdá, páč na jednoduchou otázku nealze dát jednoduchou odpověd.


Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od Cyril »

No vidíš, a jsme zase u té směny. Dokud ropovody tečou, čerpadla čerpají, elektrárny generují, tkalcovské stavy na druhém konci světa tkají, dokud Číňani hrnou ze svých mamutích linek jeden traktor, a spoustu různých jiných udělátek, za druhým, tak se to soběstačňuje docela dobře. Ale nikoliv udržitelně.


Největším permakulturistou na světě je jistý Rotschild. Ten je soběstačný úplně ve všem. Na něj nemáme. Při vší úctě, ani bon jovi.

jarda bon jovi říká:


Otázky a doměnky.


Soběstačný v potravinách jsem. myslím tak na 1200%. Ha, co to je? vypěstuju víc, než já sám sním. Není otázka, jestli jsem, nebo nejsem soběstačnej, ale jestli jsem soběstačnej trvale udržitelně.Ano, to ano, ale už jen pro svoji rodinu.Ne že by nebyly možnosti, ale síly nejsou. Kdyby u mne bydlelo dalších 10 lidí, i ti by byli schopni uživit svoje blízké.Nejde vypíchnout maso, nebo mléko, nebo vodu. Jde o to, že z přebytků si koupím ostatní potřeby. Musím koupit cukr, mouku, pohanku, vitamin c, střívka na salámy, elektřinu na čerpání vody a naftu do malotraktroru.


Není to tak jednoduché, jak se zdá, páč na jednoduchou otázku nealze dát jednoduchou odpověd.





Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od Sahaw »

Od zacatku jsem psal o udrzitelnem potravinove sobestacnosti. Tedy bez ropy,elektriny a slozite techniky.



Zvirata beru pro udrzitelnost za velice dulezitou polozku.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od jarda bon jovi »

ano, je to tak. bez nafty bych uživil rodinu, to jo, ale už bych nemohl získávat další prostředky na neudržitelný rozvoj, abych mohl koupit novej počítač, abych mohl posílat mailem hlášení úřadům, jak to hospodaření vedu. nebo skladové zásoby v státem určených formulářích, pastevní denník v státem určených formátech, hlášení do registru zvířat, ovocnářské unii a homosexuelní unii, nitrátovou směrnici pro eu, hnojení pro kez,


Pokud bych nebyl zatížen tím šíleným byrokratickým aparátem, státním výpalným, pak bych byl vskutku soběstačným, přičemž kalorie by byly rozděleny na 40% zelenina, 30% ovoce a zbytek vejce, mléko a maso....


Vlastně jsem to zkoušel i bez nafty a nešlo mi to. Nešlo mi dostat půdu bez nafty do plodné kondice. S naftou jsem dal pořádnej ramfál půdy do cajku a ujdržování už jsem schopen i bez techniky, páč je půda lehce zpracovatelná....


Je to investice do budoucna a tak jSem to i pojal,příští level je hipomobilní technika¨....Přeci si nebudu hajtry cuchat v nějaké tvrdé , neúrodné půdě. To si mohou odmakat ropní otroci.


Jak píše sahaw, zvířata jsou pro trvalou udržitelnost docela zásadní.



jano19
Příspěvky: 4
Registrován: 21 dub 2014 12:57

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od jano19 »

Dalsie co ma ako zaciatocnika zaujma je,kolko ha pody a ake zvierata je potrebne pre potravinovu nezavislost .


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od jarda bon jovi »

možná to je zvláštní, ale přesně to nebude vědět nikdo.Nevěřím, že by to někdo měl akorát. Navíc musíš žít v rozdílných podmínkách, v rozdílné nadmořské výšce, půdním loži. Věřím, že se dá přežít ze dvou hektarů, raději však tří, ovšem je řeč o rodině, čtyř až pětičlenné. Je totiž potřebné vzít v potaz ztráty, neúrodu, pohromy....půl hektaru zelinařinu, půl hektaru sadu, půl hektaru pastviny a půl hektaru louky.Je v tom výhradně osobní spotřeba, ztráty při skladování a menší neúrody.Na chleba bude třeba zapomenout, stejně jako na výpalné a daně, boty, hadry, benzín a kartáček na zuby, nebo cokoli jiného. Je to podle mne, tedy 340 metrů nad mořem a výborně připravená půda.K produkci hnoje budeš potřebovat 1vdj, tedy jednu velkou dobytčí jednotku, což je kráva, nebo dvě kozy a kozla, dvě ovce a berana.....Jestli chceš vlnu, nebo raději mléko ponechám na tobě....záleží, jestli chceš být sytý, nebo ošacený....na všechno to je málo.


Nějaké statistické údaje, že je k uživení jednoho člověka 0,33 hektaru jsou teorie k prdu.

jano19 říká:


Dalsie co ma ako zaciatocnika zaujma je,kolko ha pody a ake zvierata je potrebne pre potravinovu nezavislost .





Odpovědět