Potravinová sebestačnost

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od mastnacek »

Zjistoval jsem kolik dle smernic mit lze ovci atd na vymeru. DJ se pocita tak ze DJ = dobytce 500kg a vice. Ovce se nepocitaj na kusy ale zase 500kg / nejakej prumer na ovci. To stejny u koz a u cehokoli. Dneska to budu jeste guglovat, tak sem pak muzu hodit odkaz. Zajimal jsem se o konkretni cisla kolik ovci na hektar uzivi louka. Neda se to rict ani pausalne, je potreba udelat test vyteznosti. Udelat si ramecek 1m2, polozit na travu, travy vyznout a nechat cca 2cm strniste, travu zvazit a to same udelat na nekolika mistech louky ( ne vsude trava roste stejne ). A zprumerovat. Nejlip udelat ten test v ruzny rocni obdobi protoze v pozdnim jaru je trava nejbujnejsi, prez leto je to slabsi a na podzim to uz moc neobrusta.  No zkusim to letos udelat protoze me to hodne zajima. Navic se to nasekany da ususit a pak je jakas  takas predstava i o tom kolik sena se sveze. Matematika je tak uzasna vec :)


To bylo trosku ale ne zas tak uplne mimo tema.


Jestli vladnes anglictinou, zkus


https://www.google.cz/search?client=ubuntu&channel=fs&q=2+acres+homesteading&ie=utf-8&oe=utf-8&gfe_rd=cr&ei=-w9WU7PTN6qK8QfLgoCwCQ


a najdes mnoho literatuuury. Ty jardovy hektary jsou potreba u konvencniho zpusobu. Ale kdyz si udelas mnohourovnovej system sahajici az do nebe, tak ti teoreticky staci metr krat metr .) Ale vazne. Hektray jsou krasna vec. Sam mam malo a mam problem kdyz chci zacit past vetsi vymeru tak poschanet v dedine peknou louku. Vsecko je rozebrany a blby je ze vetsinu ma jedno druzstvo buziku co zkoupili co se dalo a mistni lidi jim prodali jeste to svoje. To se pak tezko vykupuje kdyz jim staci posekat louku jednou za rok do urcityho data, shrabnou dotace a maj vystarano.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od QNX »

mastnacek: nojo, ty dotace jsou mor. Zastavit dotace pro travaře a hned bude spousta pozemků volnejch.


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od Sahaw »

jano19:


Otazka jak minimalni velikost pozemku na jednu osobu, aby zil udrzitelny zivotni styl je dost slozita. Podle pozorovani lidi, kteri ziji jim staci 0,5ha. Tedy 5000 m2. Pozemek maji rozdeleny na 3 casti. Prvni 500m2 maji bydleni, sklep,sklad, senik,..


A pak 4500m2 maji rozdelen na 3 mensi po 1500m2. Na jednom maji zvirata, na dalsi maji neco jako pastvinu. A na tretim maji zahony.  Kazdy rok provedou prohozeni neboli tridani vyuziti pozemku. Tak stale 2 pozemky odpocivaji a treti je vyuzit. Na kazdem jsou strategicky romizstene ovoce stromy a kere, aby mohli byt pozemky vyuzity stejne.



Je jasne, ze to neni permakultura a dost kasle na prirodu. Je to intenzivni vyuziti pudy.. Ale kupodivu se obejde bez umelych hnojiv a diky male rozloze i bez ropy.



Pozemek vyproduje dost masa,vajicek,zeleniny, ovoce, aby jedna osoba mohla za to nakoupit vse co potrebuje.Tedy drevo,naradi,vybaveni,obleceni,....



Tento pozemek 5000m2 vyproduje dost potravin pro 10 lidi. Ale pak uz nezbyde nic vic na vymenu za drevo,...



Beru jako nejdulezitejsi prvek v zivote jidlo. To je jediny duvod proc lidi ziji, kde ziji. Kdyby skutecne nebyl nejdulezitejsi vec v zivote jidlo, tak vsichni na planete ziji  u rovniku. Tam staci mit jen chatr z blata, kus latky, solarni pec a to je vse. Ale jak vime, tak bez potravin to nejde a clovek musi zit tam, kde bud je vypestuje nebo udela nejakou sluzbu, aby je ziskal.



Nekteri lidi si zacinaji uvedomovat, ze zije ve velmi krehkem svete, kde staci, aby se neco pokazilo a miliony lidi jsou bez jidla. Asi nejvice problemove bude vypestovat obili. Proto nekteri nakupuji po tunach, protoze 5kc/kg je fakt cena k smichu. To rovnou resi i problem



Podle statistik pripada na jednoho cloveka 3000m2 orne pudy. Tak se da ric, ze kdyby se predelali vsechny pole na tyhle male zahrady, tak bychom meli potravin az az. Tedy CR byuzivila i 30 milionu lidi. Ja vim, ze je to blbost, ale kdyz jsem byl u statistik.:) :)



Zvirata hraji velice dulezitou roli na tom pozemku, protoze i kdyz se uvadi, ze vegan potrebuje mensi pozemek nez vsezravec, tak pokud zvirata krmime prebytky,nestravitelnymi potravinami pro nas a zbytkami, tak vsezravec potrebuje o neco mensi pozemek. A co je hlavni cena vajicek, masa je dost velka, tak se da vymenit neboli prodat a ziskat neco co potrebuje clovek.



O tom jak vse podrobne funguje na tom 5000m2 rad napisu pokud mas zajem. Jen to musim napsat, tak to bude trvat nejaky den. Tak mi dej vedet.



Vsuvka: 5000m2 neni idealni reseni. Nejlepsi je mit treba 500ha, ale to je pro vetsinu nedostupne reseni. 5000m2 orne pudy clovek koupi jen za 50 000kc. Postavit boudu a nejake zvirata, sklenik,... stoji asi 50 000kc. A tak zacit zivot je lehci na tom 0,5ha nez 500ha. :)


Taky sehnat maly pozemek je snadsi nez par desitek hektaru. Vetisnou maly pozemek je spatny pro traktory, tak je nevyuzivany a proto naprodej.



Podle mne nejdulezitejsi nez rozloha pozemku je pristup k ciste vode. Voda je nejdulezitejsi polozka nez kvalita pudy, rozloha,poloha atd.



Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od Sahaw »

A jeste vsuvka: Kdyz nekdy jedete a u pole nebo dokonce u prostred pole je oploceny sad, tak je pravdepodobne, ze tam zije takovy clovek. Nekdo rekne, ze takovy clovek bere ornou pudu a bude nedostatek potravin kvuli takovy lidem, ale fakt je, ze ten clovek vyprodukuje vice potravin nez, kdyby to vyuzivalo druzstvo.



Jednou to jeden clovek spocital jestli se vyplati mit cely kraj plny zahrad nebo samych poli. Vyslo, ze z hlediska 1-10 let se vyplati mit ornou pudu. Ale z hlediska dlouhodobosti se vyplati, aby tam byl sad se zahradou.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od jarda bon jovi »

píšeš půl hektaru na osobu? to asi jo, ne však pro rodinu,to je jasný. Jediná jistota je přebytek půdy, abys měl rezervu pro hnojení, krmení, pastvu i neúrodu. Taky musíš někde postavit ploty a obrannou zonu, tvořenou minovým polem.Až přijde bída, cegán se nebude stydět.S půlhektarem musíš zapomenout na chleba, koně, dopravu dříví z lesa, a teplý krb v chumelenici.


Je třeba to vzít komplexněji, páč nejen chlebem jest člověk živ. Hospodářská jednotka byla 14 hektarů. byly tam 4 až 8 krav, dvě páry koní, jedna až tři prasnice a ze dvě kozy pro prasata. Pracoval tam hospodář s hospodyní, pacholek, čeledín, děvečka a mladšinka. Pak i děcka, jak se začaly chytat opratí. Tak to fungovalo na širokých základech. půlku snědli, druhou prodali. Měli dost hnoje, aby měli úrodné pole, měli sad, kde se pásly kozy a seklo se zelený pro skot, sklepy a krechty, stodolu pro obilí a vercajk za koně.platili se desátky církevní, i císařská daň. dnes je zdanění, kolem 80%.... Soběstačnost musí být vázána na konec tohoto systému, jináč budeme kriminalizováni.


Nedokážu si představit jiné rozměry.....


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od Sahaw »

U toho, ze 500m2 zajistit dnes(24.dubna 2014) jednomu clovek dostatek potravin(samovyspestovani,vymenou za jine) mam vyzkouseno. Ale jen potraviny.


Jestli 5000m2 zajisti dnes(24.dubna 2014) dostatek pro jednu osobu vse(potraviny,energii, vybaveni,...) nemam vyzkouseno osobne, ale nekteri ano. Pochopitelne si nebude moc kazdy rok koupit plazmovou televizi a vyrivku.:)


Jestli 5000m2 zajisti dnes(24.dubna 2014) dostatek pro 10 lidi jen potraviny. JEN Potraviny, tak rikam ano. Ale nic jineho si nebude moc dovolit.


Vsuvka: Mluvim o zabehnutem pozemku, kde to funguje. A o dospelych lidech, protoze deti maji jine finacni naroky nez dospely clovek.
Co bude v budoucnosti nemohu trvrdit, ze to bude stale platit. Muze stat zelenina jen 15kc, ale motycka 3000kc. Kubik dreva bude stat treba 5kratvic atd. Tak potraviny, ktere ziska na pozemku mu nezajistit ani tu nove naradi, ktere znicil.



Tak az prijde ta bida, tak ten 0,5ha urcite nebude stacit. Pak hodnota vseho se zmeni. Ale zas je pravda, ze pokud clovek prezije 6-12 mesicu, tak bude pudy dost. Tak i tech 14  a vice hektaru clovek bude mit pokud ho dokaze ubranit.  Ale musi to prezit.:)



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od QNX »

Sahaw: 500m2 stačí pro jednoho člověka? Tak se podívej na údaje ČSÚ a vem si znich průměrnou spotřebu potravin na osobu a rok, pak se podívej na průměrný výnos pro jednotlivé plodiny (platné pro intenzivní fosilně průmyslové zemědělství!) a dopočítej si potřebnou plochu ........ do 500m2 se nevejdeš ani náhodou. Já bych pro pěkné hospodářství počítal tak 2-4 ha na osobu a bude tam dost prostoru pro pěstování, chov zvířat, produkci energie, vodu i pro přírodu. To je údaj který by celkem seděl na to co píše JBJ.


Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od Sahaw »

QNX: Teorie(statistika) a realita(praxe) je neco jineho. Ale tuhle debatu jsme vedli pred nejaky casem. Asi pred rokem nebo dva. Ja jsem si tu svou teorii overil(uzivi mne 400m2) v praxi. :) Dokonce jsem zalozil specialni tema na jednom foru a obcas jsem napsal svoje postrehy..


Tak mej svoji pravdu a ja ji budu akceptovat.



Zjistil jsem tim pokusem, ze zahrada musi byt zabehnuta, jedinec mit specialni jidelnicek, vedet vse o jidlu, .....


Taky, ze je snazsi o dost mit 5000m2, kde zije 10 lidi nez 500m2 a jeden clovek. Na vetsi plose se da chovat a udrzet zvirata.



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od QNX »

Sahaw: Super. Pokud to máš ověrené, tak jo. Kolik plochy věnuješ obilninám a kolik kg z té plochy sklidíš?


Statistika není teorie, statistika zobrazuje reálná data z reálného života (nepřesnost tam bude, ale pro náš účel zanedbatelná).


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Potravinová sebestačnost

Příspěvek od jarda bon jovi »

No, asi to bude tím, že toho hodně sežeru a tak potřebuju více plochy. Jsme však na teoretické rovině,  páč období hojnosti trvá od června do září, kdy přicházejí první mrazíky.... jsou to 4 měsíce. Pak jedině uskladněné a sušené.....Zvířata a mléko kdykoli, jako i vajíčka. Dnes  jsem zavařil několik sklenic blanžírovaných kopřiv, které považuju za superpotravinu.


Já měl 400 metrů brambor, totéž topibrambor, 200 dýní, 100 česneku a cibule , 100 metrů foliovníků a skleníku, a kopec dalších a můžu svědomitě říct, že to je na celej rok málo.K tomu slepice, kačeny, jehnata, husy, krůty. 600 kousků zavařenin, dva škopky zelí a fůra sušené zeleniny i ovoce.Přesto tvrdím, že nejsme stoprocentně soběstační.


Je to mizérie,  Dát do cajku půdu trvá roky, ale myslím, že ji mám, na 50 a 80% v rychtiku, ale nechtějte vidět etalon. jsem hodně přísnej a moje půda vydrží plodit, aniž by klesly výnosy 5 let. Je to dobrá investice, jako anglický trávník na zahradě.


Je zbaven trvalých plevelů a po zrytí lze okamžitě pěstovat, je li třeba a týž nalézá se na dobře připravené půdě. Takovej zakopanej poklad..... jasně že to je nepermakulturní, ale těžce k věci. Je fůra úhlů pohledu, já mám svůj, specifický, blbuvzdorný. Třebas bylo pokusem zjištěno, že se dá dokonale pěstovat ve směsi hlíny a slámy. Neuvěřitelný česnek začíná vyhánět na květ.....Ergo, je tedy dobré, když biomasa tlí v  záhoně, kde se něco pěstuje. Kompost je hodně pozadu. Myslím, že to bude přátelskými organismy, které však v kompostu postrádají tah na branku.


Je to bádání na celej život,mě to v malým nebaví.....


Odpovědět