Bytelné, fortelné výrobky - ekonomický model

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
PilotPM
Příspěvky: 130
Registrován: 29 bře 2013 12:08

Re: Bytelné, fortelné výrobky - ekonomický model

Příspěvek od PilotPM »

Nezlob se na mě, ale potvrzuješ, co jsem napsal. Pokud se nepřizpůsobíš (nepřizpůsobíš poptávce), tak máš smůlu. Poptávají někoho, kdo umí pracovat s xxx. Pokud neumíš, máš smůlu, vyberou si někoho jiného, musíš hledat jinde.
Ty jsi, kdo jde na trh s nabídkou, co umíš. Firmy poptávají lidi, co něco umí. Hodně lidí si to plete.
To nucen je ta poptávka.


Jinak taky používám office2k a žádnej problém s tím nemám a nikdo si nestěžoval, že by měl.


Jinak kde v "domekratické společnosti" nabídka určuje poptávku. Ukaž mi případ, kde to neplatí.


Jinak s botama částečně souhlas, ale je to taky o tom, jak se k tomu bude člověk chovat. A taky o pohodlí.Prostě jsme zpohodlněli. Co bylo dřív normální, tak dnes je nemyslitelné. Byl jsem ne skanzenu, kde byla světnice o velikosti 15až20m^2 a tram cedulka, že tam bydleli dvě nepříbuzné rodiny jedna asi 7 a druhá 9 dětí, nebo kolik (chlívek byl ve vedlejší místnosti). Vůbec jsem nechápal, jak se tam mohli vejít na stojáka, natož se vyspat. A byla to chaloupka z asi před sto lety.



Samodiva říká:


Vidím to (zase!) podobně jako QNX, záleží jen na lidech, na co kývnou a co budou davově kupovat a jestli se budou chovat i v dospělosti jako děti.


Jenže... třeba v oblasti IT je člověk neustále do něčeho nucen, velká paměť je na nic, když člověk musí neustále instalovat aktualizace a antiviry, aby nový počítač brzy neklekl, čímž si jej brzy zanese. To stejně se softem, klidně bych si vystačila s Wordem 2000, ale jelikož všichni kupují nejnovější (a popravdě úděsně „vylepšené“) verze, jsem nucena si buď pořídit tu stejnou srágoru, anebo neustále soubory konvertovat. Pokud odmítnu s Wordem pracovala, nikdo mi práci nedá.


Jednoznačně neplatí, že poptávka vytváří nabídku, lidi se častěji nabídce přizpůsobují.   



Dřív boty člověku vydržely i desetiletí, ale taky lidi chodili půl roku bosi, a někdy ani neměli v rodině boty všichni. Jsem pro nějakou střední cestu – bosky chodit nechci a prát na valše taky ne, je to fakt dřina...

PilotPM říká:


To nemeni nic na tom, co jsem napsal. Pokud nenabidnes neco, co jiny nemaji, nemas sanci na dalsi setrvani - zaniknes.








Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bytelné, fortelné výrobky - ekonomický model

Příspěvek od QNX »

já používám openoffice a nemám nejmenší důvod kupovat něco jiného.


K těm botám ........ ono to možná nebude s tou životností takové jako si představujeme. Slyšel jsem rozhovor s ševcem co dělá boty (v cenách nad 40 000kč) a ten říkal, že jeho ručně šité boty bez problémů vydrží 10 let, ale musí se o ně člověk správně starat. Jednou z podmínek bylo střídání nejméně 3 párů. Když se nestřídají, tak jsou prý stále vlhké a to snižuje jejich životnost. Tak nevím :-) Raději jsem u něj nenakoupil a chodím v kanadách z vojenského výprodeje, které životností ty ručně šité zázraky překonávají a za 40 000 by jich bylo hromada co bych ani neunesl.


Samodiva
Příspěvky: 114
Registrován: 16 dub 2013 22:58

Re: Bytelné, fortelné výrobky - ekonomický model

Příspěvek od Samodiva »

Jádro pudla jsi nepochopil. Tím bylo, že firma X úspěšně vydává a prodává nové a nové verze nějakého softu jen proto, že se většina lidí přizpůsobuje tomu, že s tím někdo jiný pracuje. Přitom ty nové  produkty  jsou ještě horší než ty staré (nemyslím design), ale stádně všichni pořád sledují její diktát.


To, že mě k tomu nutí i potřeba se živit, pociťuju jako nesvobodu. Ale berte to jen jako jeden příklad za všechny.


Že poptávka tvoří nabídku je prosím jedna ze základních ekonomických pouček. V praxi ale nic takového nefunguje. Právě proto, že lidi nemají energii a odvahu poptávat, co opravdu chtějí, a případně si odepřít mizerný substitut, protože to přináší spustu komplikací, tak se radši přizpůsobí nabídce.



Čili, kdyby lidi byli trochu tvrdohlaví, vypadal by sortiment zboží jinak a možná bychm nemuseli naříkat, že nelze sehnat kvalitní zboží.



(Pzn. OO ve všem ten mizerný Word nezastoupí a wordový dokument se v něm může rozsypat, takže pro mě nepoužitelné.)


Pzn2  - samozřejmě, na trhu práce je poptávající strana zaměstnavatele, ale mně šlo o trh zboží, tam je poptávající kupující. Kdo jiný by měl určovat, co se bude prodávat, než zákazníK? Přitom je to naopak.



PilotPM říká:


Nezlob se na mě, ale potvrzuješ, co jsem napsal. Pokud se nepřizpůsobíš (nepřizpůsobíš poptávce), tak máš smůlu. Poptávají někoho, kdo umí pracovat s xxx. Pokud neumíš, máš smůlu, vyberou si někoho jiného, musíš hledat jinde.
Ty jsi, kdo jde na trh s nabídkou, co umíš. Firmy poptávají lidi, co něco umí. Hodně lidí si to plete.
To nucen je ta poptávka.


Jinak taky používám office2k a žádnej problém s tím nemám a nikdo si nestěžoval, že by měl.


Jinak kde v "domekratické společnosti" nabídka určuje poptávku. Ukaž mi případ, kde to neplatí.


Jinak s botama částečně souhlas, ale je to taky o tom, jak se k tomu bude člověk chovat. A taky o pohodlí.Prostě jsme zpohodlněli. Co bylo dřív normální, tak dnes je nemyslitelné. Byl jsem ne skanzenu, kde byla světnice o velikosti 15až20m^2 a tram cedulka, že tam bydleli dvě nepříbuzné rodiny jedna asi 7 a druhá 9 dětí, nebo kolik (chlívek byl ve vedlejší místnosti). Vůbec jsem nechápal, jak se tam mohli vejít na stojáka, natož se vyspat. A byla to chaloupka z asi před sto lety.







Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bytelné, fortelné výrobky - ekonomický model

Příspěvek od QNX »

Samodiva: Lidé především nevědí co chtějí. Pokud náhodou "vědí" co chtějí, tak to ve skutečnosti ani nechtějí, ale jenom jim někdo vnutil představu, že to chtějí.


OO ........ nemám s ním problémy a zatím jsem nenarazil na jiná omezení, než je moje nedokonalá znalost tohoto programu.


PilotPM
Příspěvky: 130
Registrován: 29 bře 2013 12:08

Re: Bytelné, fortelné výrobky - ekonomický model

Příspěvek od PilotPM »

Firma X si může vydávat co chce, ale pokud to nikdo nebude kupovat, tak má smůlu. Já nevidím důvod, proč si ho kupuješ ty? Sama jsi napsala, že stačí stáhnout program (zdarma), který daný formát konvertuje. Můžeš zůstat u starého. Nadáváš na stádo a sama s ním jdeš.


Ano, práce/zaměstnání je utrpení, tak půjdem všichni na úřad práce a sociálku, ať se o nás stát postará.


V normální společnosti (nemyslím plánované hospodářství) ta ekonomická poučka funguje. Kde není poptávka, není nabídka. Když nebudu nic shánět, nic neseženu - to je normální, pečená kuřata do pusy nelétají. Uveď mi příklad, kde to tak není.


Kvalitní zboží jde sehnat, ale musíš ho zaplatit. Je za jinou (vyšší) cenu, než to nekvalitní, nebo méně kvalitní.



QNX: To je reklama. Já sám si nedokážu představit, že bych stál x hodin/dní, abych si mohl koupit v dnešní době telefon, který za týden bude běžně skladem. Ale to je každého věc.



Samodiva říká:


Jádro pudla jsi nepochopil. Tím bylo, že firma X úspěšně vydává a prodává nové a nové verze nějakého softu jen proto, že se většina lidí přizpůsobuje tomu, že s tím někdo jiný pracuje. Přitom ty nové  produkty  jsou ještě horší než ty staré (nemyslím design), ale stádně všichni pořád sledují její diktát.


To, že mě k tomu nutí i potřeba se živit, pociťuju jako nesvobodu. Ale berte to jen jako jeden příklad za všechny.


Že poptávka tvoří nabídku je prosím jedna ze základních ekonomických pouček. V praxi ale nic takového nefunguje. Právě proto, že lidi nemají energii a odvahu poptávat, co opravdu chtějí, a případně si odepřít mizerný substitut, protože to přináší spustu komplikací, tak se radši přizpůsobí nabídce.



Čili, kdyby lidi byli trochu tvrdohlaví, vypadal by sortiment zboží jinak a možná bychm nemuseli naříkat, že nelze sehnat kvalitní zboží.






Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Bytelné, fortelné výrobky - ekonomický model

Příspěvek od mastnacek »

Pro PilotPM: Nabidka poptavka ti funguje tak na pul, mozna ani to ne. Lidi sice poptavaj napriklad kureci maso, okurky, rajcata brambory... ale nepoptavaj sracky ktery se jim dostanou. Stejne tak u vyrobku. Nekdo to uz nahore napsal. Lidi nemaj energii a nebo ani nevedi co chtit. A toho zneuziva kdo muze aby vydelal na smejdskym jidle nebo vyrobcich co to jen jde. Ja kdybych byl vic ambiciozni a loketnatej, tak do neceho bytelnyho jdu. Verim tom, ze minimalne 1/4 lidi nema zajem o kramy. A ze je cena solidnich veci tak vysoka? Protoze i smejdy jsou drahy.


Samodiva
Příspěvky: 114
Registrován: 16 dub 2013 22:58

Re: Bytelné, fortelné výrobky - ekonomický model

Příspěvek od Samodiva »

Pilot:


To jsem nenapsala, zatím konvertuju, ale to taky asi věčně nepůjde, musí se "vyvíjet" a prodávat, víme. Někdy fakt rozvádíš své vlastní myšlenky bez spojitosti s tím, co píše druhý. Ale takových lidí se najde na každém fóru. O sociálce nebyla vůbec řeč...



Normální společnost... je která? V této společnosti něco takového rozhodně nefunguje. Moje poptávka žádnou nabídku nevyvolává, je příliš malá a další se neobtěžují ozvat. Už se mi stalo mockrát, že jsem sháněla něco, co sehnat nešlo, tak jsem si to musela nechat vyrobit. Ale řemeslníci nestojí dnes za nic; když chcete něco nestandardního, mají keců, že byste je nejraději nakopli. Hlavně aby to nebylo moc pracné a nejlíp, aby zakázka zněla na aspoň 50 000, mnozí se v opačném případě ani neobtěžují odpovědět.




Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Bytelné, fortelné výrobky - ekonomický model

Příspěvek od mastnacek »

Tak zrovna software je takova divna vec, kde poptavka nefunguje vubec. Ne u komercniho sw, neco jineho je na poptavku. Ale je to dobrej priklad jak tezce se prechazi na alternativu. Oo je solidni office balik, ale lidi jsou zvykli skoro 20 let na office od MS. Nechtej se ucit jiny aplikace a to ani ty od MS. Proto ve firme drzime vsechny, ale tam, kde nejsou potreba zadne speciality, tak se nasazuje Oo bez debat.


PilotPM
Příspěvky: 130
Registrován: 29 bře 2013 12:08

Re: Bytelné, fortelné výrobky - ekonomický model

Příspěvek od PilotPM »

Samodiva, Mastnacek


Prostě někteří lidé si furt stěžují, ať se děje, co se děje.


Tvůj případ přesně ukazuje nedostatečnou poptávku oproti nabídce. Furt tvrdíš, jak to neplatí, ale nenapsala jsi kde.
Takhle poučka ze sedmé třídy platí, jestli ne, tak uveď příklad, zatím jsi žádný nedala, kde to neplatí.


Pokud něco chci za korunu, ale ten výrobek stojí dvě koruny, tak ho za tu korunu neseženu. Pokud mi to někdo nabídne za korunu, tak je to někde ošizené (je to ta sračka).


Jestli budeš schopen vyrábět fortelné/kvalitní věci za cenu těch sraček, tak ti lidi utrhaj ruce.


Jak jsem psal, když si koupíš auto za 200tisíc, tak nemůžeš očekávat kvalitu auta za 2mega.



Samodiva
Příspěvky: 114
Registrován: 16 dub 2013 22:58

Re: Bytelné, fortelné výrobky - ekonomický model

Příspěvek od Samodiva »

Pilot: tak v mém případě to platí skoro u všeho. Jelikož nejsem milionářka, musím brát v potaz cenu (lidí, kteří nemusí cenu uvažovat, zase tak moc není), ale třeba když jsem hledala někoho, kdo by mi vyrobil repliku historického psacího stolu, nemohla jsem najít. Obeslala jsem s výkresem a dotazem na cenu x lidí po kraji, skoro nikdo mi neodpověděl. Nebyla to zakázka za 50 000, takže nezájem. Nakonec mi to vyrobili v místním dřevopodniku, ovšem provedení hodně kulhalo za cenou, odbyté až hrůza.


Není to jen nábytek, u mě je to skoro všechno, protože mám bujnou fantasii a vím, co chci. Od nábytku přes oblečení a podlahovou krytinu po malířské barvy. A není to vůbec jen otázka peněz...



Odpovědět