Bytelné, fortelné výrobky - ekonomický model

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bytelné, fortelné výrobky - ekonomický model

Příspěvek od QNX »

Tak pro mastnacka ještě jedno hlášení :-) Nepotřebuješ fotak, ctecku, papírový knížky, navigaci, batrku, HDMI, TV, monitor, notebook, linux atd. Už je ti to jasný? Když chceš inovaci, tak tady ji máš :-) Jo a abych na tebe nebyl tak zlej, tak ti nabídu i alternativu. Pořiď si poštovní holuby. Můžeš je dokonce šlechtit a tak si zajistíš upgrade na novější modely :-) Nakonec i ty kostičky si z holuba může vyndat a modul maso si dát k večeři.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Bytelné, fortelné výrobky - ekonomický model

Příspěvek od mastnacek »

Tyyyy vole :) Dobre, covece, mas pravdu nepotrebuju, docela dobre bych se bez toho vseho obesel. Ale co ty miliardy dalsich? Oba dobre vime ze navrat do doby i kdyby jen o sto let by malo kdo zvladnul. Proto jsem se zamejslel nad alternativou konzumu. Urcite treba jako ja vidis prinos v eknizkach. To je zrovna technologie docela skromna a uzitecna.


Cina je ukazka konzmu, zrovna predevcirem jsem cet zpravicku, jak cinani - chlapi cim dal vic pouzivaj kosmetiku, v prumeru snad 2.5 vyrobku. Je toho vsecho strasne moc, plastovej kravin pro decka, elektroniky na jednu sezonu. Ale uz teda dam pokoj, tohle je asi tema nekam jinam.

QNX říká:


Tak pro mastnacka ještě jedno hlášení :-) Nepotřebuješ fotak, ctecku, papírový knížky, navigaci, batrku, HDMI, TV, monitor, notebook, linux atd. Už je ti to jasný? Když chceš inovaci, tak tady ji máš :-) Jo a abych na tebe nebyl tak zlej, tak ti nabídu i alternativu. Pořiď si poštovní holuby. Můžeš je dokonce šlechtit a tak si zajistíš upgrade na novější modely :-) Nakonec i ty kostičky si z holuba může vyndat a modul maso si dát k večeři.





Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Bytelné, fortelné výrobky - ekonomický model

Příspěvek od Caso »

Obesli by se bez toho vsichni uplne stejne, duvod te obrovske spotreby ve vsech smerech je prave ta zdanliva "dostupnost" a lacinost


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Bytelné, fortelné výrobky - ekonomický model

Příspěvek od jarda bon jovi »

bez techniky jsme zcela nemožní a nefunkční. bezmocní, neschopni ničehož nic. moc se mi ta myšlenka líbí.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Bytelné, fortelné výrobky - ekonomický model

Příspěvek od mastnacek »

Tak mozna nebejt takovej extremista, ale zvlit cestu postupneho uskromnovani a prvni krok by mohlo byt prave to, vyrabet veci trvale hodnost, ze? :) A az dojdou zdroje nebo cokoli, nebude to tak bolestny. Kdyz se chces otuzovat, taky hned neskocis do ledovy vody...


Uživatelský avatar
Urban Grower
Příspěvky: 67
Registrován: 06 kvě 2012 21:23

Re: Bytelné, fortelné výrobky - ekonomický model

Příspěvek od Urban Grower »

Já bych řekl že už se o to někdo snaží. http://opensourceecology.org/



jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Bytelné, fortelné výrobky - ekonomický model

Příspěvek od jarda bon jovi »

mno, snažení je fajn. já se taky snažím. pak přilítnou na koštěti kontroloři a chtějí evidenci půdy v pdf, evidenci zvířat online,pak potřebuju kopec krámů k podnikání, motorové pily, elektrické dreky na vrtání, broušení a řezání, štípání, štěpkování a svařování, ohřejvání a vypalování, stříkání a zvracení.../.


A přitom chápu, že každou koupí dreku nejen že ničím životní prostředí, ale pomáhám tomu vládnoucímu dobytku plnit státní kasu a modelovat to jejich hdp. Takže se hluboce stydím za každej inštrument k práci určenej, ale bůh nás stvořil k práci a tím se lišíme od dobytka...Takže to je trochu schíza a já vůbec netuším, co s tím..., Třebas jsem se zamiloval do podkopu za traktor..... co bych mohl všecko zbagrovat.....


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Bytelné, fortelné výrobky - ekonomický model

Příspěvek od mastnacek »

Nic si z toho nedelej. Je to předem prohranej boj. Mužem si budovat ty naše oázy klidu a miru, ale nezijem pod skleněným poklopem.

Joski Fito
Příspěvky: 45
Registrován: 18 kvě 2012 21:47

Re: Bytelné, fortelné výrobky - ekonomický model

Příspěvek od Joski Fito »

   Na výrobu trvale hodnotných vecí nie je zrovna vhodná doba,ale oni sú.Ak zrovna vynecháme spotrebnú elektroniku (stejnak nás len oberá o vzácny čas) vše ostatné čo potrebujem nájdem na burzách starožitností,bytelné a trvanlivé v minimálne 100 ročnom cykle.Príkladov je spústa,od zbraní cez šijací stroj,všemožné ručne poháňané stroje a strojčeky až po elektrónkové rádio s magickým okom.Stále tiež jazdím na 50 ročnom veteránovi a viem že v pohode vydrží dalších 50 rokov.Akurát pohodlnosť ma núti vlastniť dočasne aj "moderné" auto ktoré sa každých 5 rokov musí obmienať a furt žere prostriedky za servis pretože normálny smrtelník na nom dokáže akurát tak dolievať náplne.A E-knihy,no fuj,neni nad klasickú knihu či už voní novotou alebo starinou.

mastnacek říká:


Tak mozna nebejt takovej extremista, ale zvlit cestu postupneho uskromnovani a prvni krok by mohlo byt prave to, vyrabet veci trvale hodnost, ze? :) A az dojdou zdroje nebo cokoli, nebude to tak bolestny. Kdyz se chces otuzovat, taky hned neskocis do ledovy vody...





Samodiva
Příspěvky: 114
Registrován: 16 dub 2013 22:58

Re: Bytelné, fortelné výrobky - ekonomický model

Příspěvek od Samodiva »

Vidím to (zase!) podobně jako QNX, záleží jen na lidech, na co kývnou a co budou davově kupovat a jestli se budou chovat i v dospělosti jako děti.


Jenže... třeba v oblasti IT je člověk neustále do něčeho nucen, velká paměť je na nic, když člověk musí neustále instalovat aktualizace a antiviry, aby nový počítač brzy neklekl, čímž si jej brzy zanese. To stejně se softem, klidně bych si vystačila s Wordem 2000, ale jelikož všichni kupují nejnovější (a popravdě úděsně „vylepšené“) verze, jsem nucena si buď pořídit tu stejnou srágoru, anebo neustále soubory konvertovat. Pokud odmítnu s Wordem pracovala, nikdo mi práci nedá.


Jednoznačně neplatí, že poptávka vytváří nabídku, lidi se častěji nabídce přizpůsobují.   



Dřív boty člověku vydržely i desetiletí, ale taky lidi chodili půl roku bosi, a někdy ani neměli v rodině boty všichni. Jsem pro nějakou střední cestu – bosky chodit nechci a prát na valše taky ne, je to fakt dřina...

PilotPM říká:


To nemeni nic na tom, co jsem napsal. Pokud nenabidnes neco, co jiny nemaji, nemas sanci na dalsi setrvani - zaniknes.





Odpovědět