Jak to udělat, aby naše země byla mlékem i strdím oplývající?

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Jak to udělat, aby naše země byla mlékem i strdím oplývající?

Příspěvek od QNX »

Cyril: FSC má o přírodě blízkém hospodaření i nějaké publikace. Pěknou knihu (odbornější a rozsáhlejší) a pak také menší manuál určený pro vlastníky lesů, který je přístupnější široké veřejnosti. FSC dělá i přednášky, my jsme si je pozvali i na náš  PK kurz někdy v roce 2011, když jsme měli téma Les. Dělají i pěkné ukázky v terénu. Byl jsem s  nima v KRNAPu a bylo to moc pěkné. Jak nemám důvěru k organizcím, tak FSC určitě můžu doporučit.



Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Jak to udělat, aby naše země byla mlékem i strdím oplývající?

Příspěvek od mastnacek »

Muzes mluvit normalne aspon? Kvuli takovejm tydytum spousta lidi permakulturu nebo eko aktivity zavrhne jako zabavu pro chorobomsmyslny.

Jiří Danihel
Příspěvky: 228
Registrován: 06 čer 2012 18:21

Re: Jak to udělat, aby naše země byla mlékem i strdím oplývající?

Příspěvek od Jiří Danihel »

Prosil bych uvádět v příspěvcích nějakou myšlenku, argument... Čtení desítek nových příspěvků v několika vláknech je samo o sobě dost časově náročné, natož sledování dlouhých filmů. Takový odkaz se hodí pro doplnění tomu, kdo má potřebu dozvědět se víc, pochopit lépe, co chtěl autor příspěvku říci, apod. Mimochodem, je to pěkná ukázka, co dokáže odhodlaný člověk. O tom není sporu. Ale nevidím v tom nic, co by vyvracelo můj názor. Takovou činnost může dělat dobře jen člověk, který přírodě velmi dobře rozumí. Možná právě proto nechtěl pastevec pomáhat od svého hosta s tříděním žaludů. Pastevec v té krajině žil a velmi dobře ji znal se vším, co k ní patří. To neplatí pro lidi z města a zrovna tak pro většinu vesničanů, kteří znají vlastní barák a dvorek. Ti se mohou snadno nadchnout takovým příběhem, ale pokud nemají někoho, kdo by je naučil dělat to správně, mohou způsobit víc škody, než užitku.


Musíme taky rozlišovat situace. Zde není pustina s neznámým majitelem, ale parcely zaregistrované na katastru. Obecní pozemky jsou obvykle součástí města nebo v jeho těsné blízkosti. Ale ani ty nelze bez katastru rozlišit jen podle polohy. Vzhledem k tomu, jak se městské plochy často přestavují, nemá tu smysl něco sázet. Na menších neudržovaných plochách buďto roste bujná vegetace trav, křovin a náletových dřevin, nebo jsou tam vyšlapané pruhy holé hlíny, protože si tudy denně zkracují cestu davy. Větší zelené plochy několikrát v létě seká samojízdnými sekačkami místní zahradnictví. Mimo město jsou většinou soukromé pozemky - pole, louky a lesy. Stát si ponechává část ploch obvykle tam, kde je NP, CHKO, vojenský prostor nebo úzké pásy podél komunikací, kde stromy kácí, aby se debilní řidiči v příliš silných autech nedejbože o některý strom neomotali. Výsadba stromů by měla smysl jen na lesních plochách, které byly vykáceny kvůli kůrovci, polomu, požáru nebo při mechanizované těžbě dřeva. A ta tu taky probíhá pod taktovkou příslušné lesní správy. Možná to dělá špatně, ale myslíte, že si nechá od vás poradit? Hlavní problém je ovšem jinde. Ty holiny by v mnoha případech vůbec nemusely vznikat, kdyby lidé nedělali pitomosti. Jednou z nich je nesmyslné kácení soušek napadených kůrovcem, který se kvůli tomu nezastaví. Napadne další zdravé stromy a soušky, které mohly alespoň poskytnout stín mladým stromkům a udržovat lesní půdu vlhkou a živou, tu nebudou. Lesy padají kvůli snahám o budování nových sjezdovek, golfových hřišť, dálnic... Tady taky nic nezasadíte. A i kdyby, nemá to šanci vyrůst. Válku přežije alespoň část lesa, ale soustavnou údržbu soukromého pozemku těžko. Polomů by bylo méně, kdybychom neoteplovali atmosféru. Ta si pak energii někde musí vybít. Narušování lesní půdy magorama na motorkách a čtyřkolkách nebo těžkou lesní technikou, které pak při silných deštích vede k odplavování lesní půdy a vyvracení stromů s obnaženými kořeny je další problém. Sázením neodstraníme příčinu, ale jen řešíme následek. A i zde sázení probíhá. Kde máte nějakou pustinu, kde není v plánu nějaká výstavba nebo její zatopení vodou jako v případě vytěžených povrchových dolů? Snad na místě nějakých opuštěných fabrik nebo vybydlených ghet. Ale tady by se měl nejprve odklidit veškerý nebezpečný odpad. Když to necháme zarůst, ten binec se jen schová a nikdo se likvidací nebude zabývat. Sejde z očí, sejde z mysli. Navíc na betonových plochách se špatně sází.


Znalost místních poměrů a příčin problémů je nutná stejně, jako znalost přírodních poměrů a procesů v případě toho pastevce. Patří to k místu, které chcete vylepšovat. Pustina potřebuje sázení stromů, naše domovina potřebuje léčbu lidské lhostejnosti, chamtivosti a vládu s pevnou rukou a zdravým rozumem.

Martin Václav Venclů říká:




Tomáš Zeman
Příspěvky: 48
Registrován: 22 led 2013 10:50

Re: Jak to udělat, aby naše země byla mlékem i strdím oplývající?

Příspěvek od Tomáš Zeman »

Pár poznámek k téhle zajímavé diskusi.


Bude to ještě pár desítek let trvat, než se v lesích smkrkové plantáže rozdělí listnatými výsadbami, které se už několik let podle LHP povinně sází. Takové promyšleně vedené a obhospodařované lesy jsou myslím přijatelný vyhovující kompromis, který je velké + pro stav lesa a krajiny a zároveň umožňuje efektivní a šetrné hospodaření.  Nahodilá těžba v opravdu přírodním smíšeném lese jak by si jí hodně lidí přálo je myslím nesmysl.  Bylo by to hodně drahé, komplikované a i nebezpečnější  hospodaření, navíc by se při kácení nadělalo víc škody než při současném skupinově smíšeném hospodaření. 


Nejsem z takové techniky lese nijak nadšený ale moje zkušenost je taková, že není šetrnější těžba než harvestorem a vyvážečkami. A je blud, že harvestor potřebuje velké plochy. K efektivní práci stačí dostatek malých a jedině harvestorem se nechá šetrně protěžit les se zachováním mladších pater. Kdyby se ty kubíky těžili koňmo, je to devastace nejtěžšího kalibru lesa i cest. Přál bych vám vidět les po přibližování koňmo po roce, kdy tudy protečou všechny srážky.


Řeší se tu jaký les a jak ale nikdo nepíše, že největší problém českých lesů je přemnožení spárkaté zvěře. I kvůli ní je složení lesa tako nevyhovujííc jaké je, protože smrky se proti zvěři nejjednodušeji = nejlevněji ochrání. Je to absurdní stav ale bohužel jeden ze spousty takových v tomhle státě. O tomhle problému se na kompetentních místech dlouhodobě  ví ale při změně "mysliveckého zákona"  myslivecká lobby nepřipustila žádné potřebné změny. Přirozená obnova lesa nemá šanci a tak musíme sázet a chránit.  A to bez nároku na částečnou úhradu nákladů spojených s tím, že chráníme svůj majetek proti přemnožené zvěři, kterou si myslivci na našich pozemcích za směšný nájem chovají ohánějíc se společenským zájmem :-(    V myslivosti ještě socialismus neskončil .        



Včelstev je u nás opravdu dostatek odpovídající potenciálu českého trhu /0,8 kg/os/, Řecko 1,7 kg/os/. Ta hustota zavčelení je u nás historicky daná, nahrává sice problémům se zdravotním stavem včelstev ale nic se s tím neudělá. Jedině, že to dopadne jako v jiných zemích, kde vymřela včelařská většina, která měla po pár včelstvech a nastoupily profivčelaři se stovkami včelstev a vzdálenosti mezi včelstvy se tím zvětšily.            


  



Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Jak to udělat, aby naše země byla mlékem i strdím oplývající?

Příspěvek od Romana SM »


Jardo, to je fakt dobrej citát ... úplně mě to vede k zamyšlení, jestli kráčím kupředu nebo tančím dobové tance ... a zatím fakt nevím :-)




jarda bon jovi říká:



.......Moudří lidé kráčejí kuředu vyrovnaným krokem a blázni kolem tančí dobové tance.fr kafka....


Jediný důvod, proč není naše země rozkvetlou zahradou jsoulidé. příroda s tím nemá nic společného.




Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Jak to udělat, aby naše země byla mlékem i strdím oplývající?

Příspěvek od Romana SM »

Já bych to mléko a strdí praotce Čecha viděla spíš v přeneseném významu hojnosti, radosti a udržitelnosti, takový zemský ráj to na pohled :-) ... a cesta k tomu povede stejně jedině přes každého jednotlivce, že něco provede se sebou sám nejdřív, a pak už to půjde samo.



"Trvale udržitelné zemědělství založené na pastevectví i včelařství." ... to je nad mou představivost, to tu asi nevyřešíme, je lepší to rozpitvat v samostatných vydatných diskuzích o pěstování, zvířatech, včelaření



Sázet (nejen) stromy je určitě fajn, tam, kde to má smysl ... Já jich zatím moc nevysadila, ale věřím, že to přijde. 



jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Jak to udělat, aby naše země byla mlékem i strdím oplývající?

Příspěvek od jarda bon jovi »

Romano, kafka byl dobrej a evokuje to v nás chtíč být moudrý, ovšem, je dobré být moudrým? Nebo je fajn být bláznem? Nebo být moudrým bláznem.


tomáš zeman má pravdu s myslivcema a přemnožením zvěře, i s tím jejich socialismem. Vlastně i s tím harvestorem, kterej je však asociální, páč takovej harvestor vezme práci deseti lidem a kumuluje zisky pro jediného...... Takže to je a bude složité. stejně dopadlo zemědělství.Stal ze z něj průmysl s traktorama řízenejma satelitem a radarem a výkonama z říše snů a dojícíma robotama  a armádou nezaměstnaných na venkově.Lidi spolu nemluví, aby se soused nedomákl, že si babča pěstuje pár kytek trávy a nepřijela si pro ni zásahová jednotka.Fakt to vidím tak, že ani včelíny, ani lesy nám nepomohou.


Trvale udržitelné pastevectví je termín z internetové kavárny kdesi u václaváku, tam to fungovat může, nikoli u nás, to je jasný.... tolik fantazie nemáme.Ale voni v tej praze hulijou nějakej supr matroš, proto jsou tak chetří. Naše dolanské listí je tak na zrychlení kroku.....



Mirjmam
Příspěvky: 5
Registrován: 04 lis 2021 12:41

Re: Jak to udělat, aby naše země byla mlékem i strdím oplývající?

Příspěvek od Mirjmam »

Podepsáno :)

Odpovědět