Mensiny a jejich vztah k permakulture, sobestacnosti apod.

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Mensiny a jejich vztah k permakulture, sobestacnosti apod.

Příspěvek od mastnacek »

Predem se zamlouvam jestli tohle tema rozpouta nejake vasne pripadne slovni prestrelky. Vedu vecny spor s moji sestrou, ktera je zastancem mensin, konkretne romu. Ja se strucne zeptam. Neznam zadneho a nikdy jsem nevidel roma sedlacit, zemedelcit  nebo neco podobneho. Ziju ve vybezku, kde je pomerne velke zastoupeni teto mensiny. Mate nekdo jinou zkusenost? Asi dvakrat jsem projizdel ghetem na slovensku, nekde pobliz hranic s Ukrajinou a ani tam jsem nevidel zahon nebo pole. Videl jsem tam provizorni domecky nebo vybydlenou bytovku a pak cestou prez les skupinky deti i dospelich jak sbiraly sisky a asi houby nebo jakyho certa. Asi jsem rasista kdyzbysme chteli skatulkovat ale zveda me to ze zidle. My mame zatim jednoho potomecka a clovek ma starosti co mu da jist, aby mel i neco do budoucna penez na studium atd atd a pak kdyz jdu jednou za rok do mesta na postu, tak stojim frontu a prede mnou zastupy s natazenou rukou, retezy na krku cigaretovej oder. Je spatne neco se mnou nebo je spatne nekde neco jinyho? JBJ ty jses takovej hystorik, mam spravne podezreni ze ani kdysi to u romu neboli cikanu nebylo jinak? Byli i cikani hospodari nebo jen lapkove a kocovnici? Proc tihle lidi nemaj zajem o to jak svoji rodinu uzivit jinak nez z pridavku nebo nejakych nekalosti? Proc treba u nas na vesnici neprisli po valce cikani do statku a nezacali hospodarit jako to udelalo spousta lidi. Proc jdou od mest, kde ani neumi poradne zit v tom co maj?


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Mensiny a jejich vztah k permakulture, sobestacnosti apod.

Příspěvek od jarda bon jovi »

Mno, já totiž historii žeru pouze k venkovskému životu a řemes


lům. Po celou moji dějepravu jsem nenarazil na nějaké romské usedlíky, na nějakého usedlého řemeslníka, ani vlastně cokoli, co by mohlo toto konkretní etnikum činit se ctí. Tvdí se sice, že bývali znalí kovářského řemesla, ovšem jsou to spíše povějsti a pověry, než skutečná pravda.Ani dráteníci nebývali vítáni, protože slováci bývali mnohem zručnější a vítanější, i na nocleh při vandrování.Bylo to složité, před rokem 1850dosazovala vrchnost rychtáře vrchnost  a ta si svoje poddané chránila mnoha patenty, tedy zákony, které přímo zakazovaly táboření v katastrech obcí, a jejich pobyt v obcích nejen po klekání, ale i během dne.Bylo to samozřejmě dáno tím, že kočovali a kradli a to i v kostejlech, takže je odmíta¨li pokřtít a tudíž jako neznabohy nemohli přijmout do obce. Když je nepřijali do obce, nikdo jim nepodal ani pomocné ruky, ani od nich nikdo nic nechtěl koupit, ani vyměnit.


Znám příběh haličských i rumunských romů, kteří po první světové války přišli s vojáky ale již jako sedláci a řemeslníci a začlenili se ke komunitám bez potíží.V pohodě se asimilovali a jejich barevná krev se rozpustila v krvi starousedlíků. Je to v lidech.


Tehdy však byly tresty za krádeže přísné a tak v obecním hnojišti čas odčasu uhnila nejedna mršina pověšeného roma za krádež prasete.Bezvěrci se nepohřbívali na hřbitovech a málokdy směali do posvátné země.... Hodně mrtvých bylo, když rom při krádeži na hospodáře vytáhl nůž, tím se odsoudijl k zaražení vidlí až po štýlko do břicha.Ale bylo to jedno, protože pohunci i čeledíni mívali skvělou kondici a lenoch nemíval šanci. Navíc dostat cigána při loupeži bývala prestižní záležitost, obecně uznávaná a oceňována. Dokonce otevírala jinochům dveře u potenciální nevěsty....Živý bývas cenější, byl pověšen za obecného veselí.


Práce a víra v boha tomuto etniku chybělo a tak, i když byli tolerováni židi, občas i machometán, o rusích, polácích či madarech ani nemluvě, cegána nikdo nechtěl vidět a nemohli si ani pastoušku či půdu koupit, páč na to neměli peníze.... Vždyť německých sedláků byla snad pětina, takže tolerance určitě přítomna byla.


Po příchodu starostů po tom padesátým roce a zrušením roboty sice daně zůstaly, ale díky dědičnému systému málokdo půdu prodával, prože z principu patřila prvorozenému.


Po poslední válce s odsunem němců se otevřely obrovské možnoSti, kterak zdarma přijít k hospodářství, ale nebylo romů, kteří by o to stálo, protože téměř všichni zemřeli za války ve vyhlazovacích táborech. Jiná situace byla v sousedním hlinkově fašistickém státě, kde romové byjly tolerováni a prioritu měli židi. Takže se po válce nakvartýrovali k nám a skore bylo vyrovnáno.Komunisté vytvořili z příživnictví zločin, takže byl problém nepracovat. Dnes samozřemě současný astav vypadá sice stabilně, ale neudržitelně. Jednoho krásného dne tolerance vyprchá pod jhem bídy lidé budou hledat viníka a naleznou jej.Nekontrolovatelně, bez rozlišovacích schopností a tolerance, bude se historie opakovat, i když tomu nejdelší mírové období nikterak nenasvědčuje.


Bohužel, v naší společnosti si najde místo jakékoli etnikum, osobně znám mnoho cizozemců i cizověrců, ale s romským etnikem si země koruny české nevěděly rady NIKDY.


Ale žiju na vsi a zahrádek ubývá obecně a lidi jsou shnilí, jako hovada. Bez ohledu na  etnikum.


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Mensiny a jejich vztah k permakulture, sobestacnosti apod.

Příspěvek od Vlasatej »

hospodařit = pracovat, makat, dřít. Přeberte si to :)


PilotPM
Příspěvky: 130
Registrován: 29 bře 2013 12:08

Re: Mensiny a jejich vztah k permakulture, sobestacnosti apod.

Příspěvek od PilotPM »

Asi jsem taky rasista. Žít s nima bych nechtěl. Stačí, že je máme v okolí. Je ale třeba si uvědomit, kdo vypracovává a schvaluje zákony. Cikáni to nejsou, ty je prostě jen využívají. Osobně si myslím, že bílých na sociálce je víc než cikánů, ale oni se umějí víc ozvat a hlavně jsou víc vidět a dobře se na ně ukazuje. Problém je v přílišné sociálnosti Evropy a na to taky dojede. Nebude (spíš už není) konkurenceschopná. Dřív mohla nabídnout vzdělané lidi s inovativním myšlení. To už dnes neplatí, máme miliony humanistů, ale začínají nám scházet technici. Čína s Indií je začínají mít, inveestují do vzdělání a technologií. To je krásně vidět např. na vesmírném programu.


Spousta lidí hledá cestu, jak nepracovat a mít se dobře. To je vidět i na fórech týkající se soběstačnosti a podobně, kde hromada lidí hledá nejlehčí cestu, ideálně brát podporu a něco si vypěstovat na zahrádce. Spousta lidí nadává na současný stav. Ne, není to ideální, ale nikdy jsme se neměli lépe.


Uživatelský avatar
JCM
Příspěvky: 14
Registrován: 20 srp 2013 12:34

Re: Mensiny a jejich vztah k permakulture, sobestacnosti apod.

Příspěvek od JCM »

Poznámka na okraj: konkurenceschopnost není zlaté tele - není třeba z ní dělat středobod života. Pokud nějaká oblast ztratí konkurenceschopnost, znamená to, že nemůže nic prodávat ven - nemá co zajímavého nabídnout na export. Takže aby tam žijící lidi přežlili, musí se naučit soběstačnosti a nezávislosti v potravinách, energii a podobně. Nic o co by se permakulturník stejně nesnažil.




PilotPM říká:


(Evropa) Nebude (spíš už není) konkurenceschopná.





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Mensiny a jejich vztah k permakulture, sobestacnosti apod.

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ano, konkurence schopnost, ekonomické ukazatele, a nekonečný růst hdp.....iluze a evangelia současnosti.


A opravdu jsme se nikdy neměli lépe. Tedy pokud chápeme blahobyt lacinými potravinami nevalné hodnoty a pošetilými službami a zbožím, pak ano. Ovšem jsou tací, kterým ten krajíc namazaný ramou a obložený eurošunkou nestačí. Je jich málo, ale jsou tací.


Dotupnost potravin je však pomíjivá a v historii se blahobyt VŽDY střídá js obdobím bídy a střídmosti. Náš blahobyt nebude trvat věčné časy, ani bezstarostnost pobíračů dávek.Ti, kteří se o sebe budou umět postarat budou vždy ve výhodě.


V dnešní stádotvorné době má však uslintaný mobilní telefon větší cenu, než nějaké ideály.


lidi chtějí žít hned a dobře a nějaké těšínské jablíčka z budoucnosti nikoho nezajímají. Nejen cegáni.



Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Mensiny a jejich vztah k permakulture, sobestacnosti apod.

Příspěvek od mastnacek »

Jsem uprimne uvedavej jak tohle dopadne. Sestruse me argumentuje tim, jak se na konec vypracovali cernosi v americe a po svete a kdyz se nad tim zamyslim ma castecne urcite pravdu. Ale tam vidim tu vec, ze nez je beloch zotrocil, zili v souladu s prirodou, zemedelcili, lovili...urcite se nespolehali na kriminalni cinnost. Jestli mam spravny informace, tak cikani jsou puvodem z indie. Tam prece taky nelitali peceny hanumani do huby?  Zamyslel jsem se nad vyzamem a prinosem teto mensiny nebo jak tomu rikat. Neznam zadnyho vedce, myslitele nic. Maximalne Lucku Bilou ale u hidtorie nikoho. Aby to nevypadalo ze jsem extremista nebo tak  neco. Mozna obcas, ale me vadi to jejich chovani, ktere by me vadilo u kohokoli. A to napr to, ze nemaj praci, nemaj zdroje ( slusne ziskane ) ale mnozi se hlavs nehlava a privadi na svet s prominutim dalsi zbytecne bytosti  ktere dal budou zase jen natahovat ruce a my oststni ktery obracej kazdou korunu, ohejbaj hrbet v praci, pak doma...stat je pak obere na danich, buzeruje je nesmyslnyma zakonama. Kdo neni uplne otupelej  tak to musi videt a musi ho to srat. Jak muzou bejt v klidu a plodit, kdyz ja treba vydelavam docela nadprumer tady u nas, na republikovej prumer ale nemam zdaleka. A kdyz kupuju uhli na zimu  tak na to zarve cela vejplata a kus. A to jsme triclena rodina plus naklady na hospodareni atd. A ted jich je v rodine kupa  jist musej strojit se musej. Do toho kourej a pijoi. Kristova noho tohle me nejde na mozek. Co si to tady chovame. To je jako  bych ja prikrmoval lisku co me chodi na slepice. 


PilotPM
Příspěvky: 130
Registrován: 29 bře 2013 12:08

Re: Mensiny a jejich vztah k permakulture, sobestacnosti apod.

Příspěvek od PilotPM »

Koukám, že jsem se špatně vyjádřil.


Konkurence schopnost není zlaté tele, ale je důležitá. ČR není v pozici, aby byla úplně soběstačná, energie a suroviny musíme dovážet (ropu, plyn, ...). Úplná soběstačnost je mýtus. Neplést s přežíváním.


Tím, že jsme se nikdy neměli lépe nemyslím, jen levné potraviny, ale i možnost volby. Můžu se svobodně rozhodnout, jestli půjdu do učení, nebo na vysokou školu (pokud na to mám a nemyslím peníze). Můžu se rozhodnout, jestli budu pracovat, nebo ne. Můžu se přestěhovat do jiného města, jiné země. I v těch potravinách se můžu rozhodnout, jaké potraviny si koupím.


Spousta lidí nadává, jak se za komunistů mělo dobře a teď dřou bídu s nouzí. Ale že byly prázdné obchody, na televizi se šetřilo několik let, na auto desítek let a nedej bože říci něco proti straně. Takhle by se dalo pokračovat. Vracet k době feudalismu se nebudu, tam to pro obyčejnýho člověka taky stálo za ....


o krok napřed


udržet krok


neztratit stopu


PilotPM
Příspěvky: 130
Registrován: 29 bře 2013 12:08

Re: Mensiny a jejich vztah k permakulture, sobestacnosti apod.

Příspěvek od PilotPM »

Oni tam černoši na to taky nejsou bůhví jak. Někde jsem četl komentář Američana. Vy tady nadáváte na cikány a říkáte, že černoši vám nevadí, to je ale proto, že tu skoro žádný nemáte. Většina černochů je "zavřená" v getech, jako u nás cikáni.
Jo a Lucie bílá, je normální bílá, na cikánku si jen občas hraje. 



mastnacek říká:


Jsem uprimne uvedavej jak tohle dopadne. Sestruse me argumentuje tim, jak se na konec vypracovali cernosi v americe a po svete a kdyz se nad tim zamyslim ma castecne urcite pravdu. Ale tam vidim tu vec, ze nez je beloch zotrocil, zili v souladu s prirodou, zemedelcili, lovili...urcite se nespolehali na kriminalni cinnost. Jestli mam spravny informace, tak cikani jsou puvodem z indie. Tam prece taky nelitali peceny hanumani do huby?  Zamyslel jsem se nad vyzamem a prinosem teto mensiny nebo jak tomu rikat. Neznam zadnyho vedce, myslitele nic. Maximalne Lucku Bilou ale u hidtorie nikoho. Aby to nevypadalo ze jsem extremista nebo tak  neco. Mozna obcas, ale me vadi to jejich chovani, ktere by me vadilo u kohokoli. A to napr to, ze nemaj praci, nemaj zdroje ( slusne ziskane ) ale mnozi se hlavs nehlava a privadi na svet s prominutim dalsi zbytecne bytosti  ktere dal budou zase jen natahovat ruce a my oststni ktery obracej kazdou korunu, ohejbaj hrbet v praci, pak doma...stat je pak obere na danich, buzeruje je nesmyslnyma zakonama. Kdo neni uplne otupelej  tak to musi videt a musi ho to srat. Jak muzou bejt v klidu a plodit, kdyz ja treba vydelavam docela nadprumer tady u nas, na republikovej prumer ale nemam zdaleka. A kdyz kupuju uhli na zimu  tak na to zarve cela vejplata a kus. A to jsme triclena rodina plus naklady na hospodareni atd. A ted jich je v rodine kupa  jist musej strojit se musej. Do toho kourej a pijoi. Kristova noho tohle me nejde na mozek. Co si to tady chovame. To je jako  bych ja prikrmoval lisku co me chodi na slepice. 





Uživatelský avatar
Slavek Krčmář
Příspěvky: 66
Registrován: 07 srp 2010 18:00

Re: Mensiny a jejich vztah k permakulture, sobestacnosti apod.

Příspěvek od Slavek Krčmář »

No já to vidím trochu jinak. Romové opravdu pochází z Indie což je úplně jiné klimatické pásmo.


Takže bych vás rád viděl jak hospodaříte třeba v Grónsku. Navíc jsou to spíš sběrači. I když jsem je viděl v domovině pracovat i na poli. Taky je dobrý zabrousit trochu do naší historie a povšimnout si proč asi jedna hlava pomazaná


pozvala do hornatých pohraničních oblastí němce. Nejenže nas naučili v těchto podmínkách hospodařit, ale taky dost


kultivovali naši bohatýrskou slovanskou duši.


 No a pro toho kdo chce to romové dělají taky. Kdo zažil koncert I.Bittové či taraf de Haidouks či viděl obrazy Rudolfa


Dzurka ví o čem mluvím. Kdyby to bylo málo tak k romské krvi se hlásil třeba Chaplin či Markéz.


Vím, že toho se nenajíš. Ale nejen chlebem živ je člověk.


Odpovědět