Ako ste sa dostali do tohto bodu?

Trendy, trvalá udržitelnost, úvahy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
Muška
Příspěvky: 52
Registrován: 03 dub 2012 21:23

Re: Ako ste sa dostali do tohto bodu?

Příspěvek od Muška »

Josua: máš pravdu, pojem "dědičný hřích" zní sice tvrdě, ale právě jak píšeš- všechno se dá změnit. Já si myslím, že možná právě proto žijeme "v čase". Já totiž věřím v milujícího Boha...:-) Myslím si, že i to biblické "vyhnání z ráje"  není trest, ale možnost změnit to porušení, kterým jsme se od Boha odvrátili a které se dědí a působí neštěstí, možnost obrátit se zpátky k Bohu (k dobru ,harmonii, dokonalosti, lásce...), abychom byli šťastní. Jsou to samozřejmě jen moje názory a pohledy. Ale já opravdu věřím, že nejdůležitější v životě je láska:-) http://www.biblenet.cz/app/b/Cor1/chapter/13


Eltariel: Mám stejný názor, že záleží na každém přítomném okamžiku který žijeme- právě v něm je možná ta změna (jak Jarda dobře říká: "hnout prdelí pro dobro věci...." :-))) přítomný okamžik je součástí času.. Nevím ale, jestli Ti rozumím, když píšeš že dobro je zlo a zlo je dobro. Já si totiž myslím, že dobro (harmonie,dokonalost,láska...atd) = "Bůh" a zlo je opak, je to odvrácenost od Boha. Ale mám i zkušenost, že co vypadá zle může se obrátit v dobro ale i naopak... Působí tady obě síly... (Říká se, že ďábel byl vlastně nejkrásnějším a nejdokonalejším andělem- ale chtěl být sám Bohem a od skutečného Boha se odvrátil...)


Jak to je doopravdy nevím, ale jsem vděčná za všechno, čím jsem si dosud prošla. Žiju v rodině se třemi dospívajícími dětmi, třemi psy a jedním manželem :-))) Máme s manželem naprosto odlišný "světonázor", ale přesto se máme rádi:-) Tady na té diskuzi se mi líbí, že i když máme taky třeba odlišnější názory a pohledy na smysl života a další skutečnosti, tak že se navzájem respektujeme a že si navzájem pomáháme - třeba i v jiných diskuzích co se týká praktických věcí a zkušeností.


Ale asi se už nebudu pouštěť do dalšího filozofování:-)




Josua říká:


Ahoj, no myslím, že se zde nedá mluvit ani o dokonalosti, protože dokonalost je také pojem a popis velmi individuální. 


Někdo považuje za dokonalé to a někdo jiný zase něco jiného. Mimochodem žádný svět (dimenze či jak to kdo nazývá) není dokonalý, dokonalost o které by se dalo mluvit je obsažena jen v absolutnu které pojímá vše. V světě duálním zde vždy bude nedokonalost stejně jako dokonalost jen z určitého úhlu pohledu.


Nechci, aby to vyznělo negativně, vážím si vašich názorů jen já po dokonalosti netoužím. Pracuji na sobě jak je to nejlépe možné, ale ne k dokonalosti spíše v harmonii - dalo by se říct.


Zdědili jsme od našich rodičů a prarodičů a okolní společnosti jen dohody o tom jak se co děje a jak se má co dít (chování, morálka, co je dobré a co zlé) to "hřích dědičný" mi zní tak ultimátně a moc tvrdě a všechno se dá změnit.



Zdraví s úctou Josua



Muška říká:


Myslím, že "svět v tomto čase" vůbec není dokonalý - kdyby byl dokonalý, nebylo by válek, zloby, nenávisti, závisti....zjedodušeně řečeno jedním slovem "hříchu". Ale přesto dokonalost existuje, proto po ní všichni toužíme. A máme k dispozici čas. Čas rovná se změna- v čase je prostě možná změna- a to buď k lepšímu, nebo k horšímu- ale je to neustálý pohyb jedním z těchto směrů...A každý z nás ať chce nebo nechce ovlivňuje svým jednáním své okolí (a nejen okolí)- a to k dobrému nebo ke zlému... Ale co je dobro? Někdy je těžké je rozpoznat- ale pozná se v delším časovém úseku - "po ovoci"... Ale nikdo z nás není tady v tomto čase dokonalý (právě díky té porušenosti hříchem-dědičným..), přestože je každý k dokonalosti určen a jednou k ní může dospět...


(Například letos jsem byla na dovolené na Solovkách- a v případě toho gulagu co tam byl ve dvacátých a třicátých letech fakt nemůžu souhlasit že "ať je to tak nebo tak, je to tak správné"... Ale jinak severní Rusko je pro permakulturníka dost inspirující...to jen tak na okraj... :-)








Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Ako ste sa dostali do tohto bodu?

Příspěvek od Eltariel »

Muška:  :-)


Slyšela jsem, ale ještě vědomě osobně neviděla- tzn . že ještě mám co zlepšovat:-)) , že Satan je nejkrásnějším andělem. A že on hlídá bránu a zkouší nás. A když se nám zjeví , tak nás pokouší. Jsou to údajně nejtěžší zkoušky pro člověka , naše ego. Ale pozor, bez našeho ega bychom se nejspíš až k Satanovi jen tak nedostali. Tím chci říct , že je naše ego důležité na cestě našeho poznání.Cím víc se blížíme k Satanovi tím menší ego máme.


Uživatelský avatar
Muška
Příspěvky: 52
Registrován: 03 dub 2012 21:23

Re: Ako ste sa dostali do tohto bodu?

Příspěvek od Muška »

JJ, každý člověk je stvořený jako jedinečný originál a tím je vlastně výjimečný, a je dobře, když si to uvědomuje jak u sebe, tak i u druhých... :-) Trochu už se znám, takže se bojím těch zkoušek..  Ale zároveň věřím, že každý dostane povzbuzení a pomoc, pokud o ni bude stát...


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Ako ste sa dostali do tohto bodu?

Příspěvek od Martin Gross »

A co když jsem hinduista? Pojmy Bůh / Ďábel mě nahánějí husí kůži. Tenhle dualismus nás dovedl ke křižáckým válkám a upalování čarodějnic a k dalším kratochvílím. Podle mě jsme tu trochu odbočili od tématu. Duchovno má podle mě více, než dvě barvy. Je to nekonečný počet odstínů šedi. Žádná black and white..


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Ako ste sa dostali do tohto bodu?

Příspěvek od QNX »

Duchovno jako nekonečný počet odstínů šedi ........ to je zajímavé přirovnání. Když to trochu rozvedeme do důsledků, tak vzhledem k tomu, že černá ani bílá barva neexistuje, tak neexistují ani ty stupně šedi. Jsou pouhou iluzí. Opravdu trefné přirovnání, stejně to bude i s tím duchovnem :-)


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Ako ste sa dostali do tohto bodu?

Příspěvek od Josua »

Na tuto diskuzi se dá říct že všichni mají pravdu :D



dualita je jeden ze způsobů popisu a tak stejně nekonečný výčet stupňů šedi. Je mnoho systémů a popisů a byl bych pošetilý, kdybych některý z odsuzoval jako nemožný či nefunkční (ale nemusíme je všechny pochopit).


I křižácké výpravy byly skvělou zkušeností pro ty co třeba fanaticky a dogmaticky věřili a přesvědčili se myslím již za života, že věci nejsou i jinak než jim bylo jejich svatou církví řečeno.



Každý má možnost zakusit (a dělá to i nevědomě) nekonečné možnosti a prožít si je chce-li i opakovaně dokud si z nich nevezme to co potřebuje a jde dál a stejně jako na stromě ne všechny plody dozrávají ve stejnou dobu tak i lidé dozrávají různě. Ale všechny květy plody jsou dokonalé, jen ta dokonalost nemusí pro každého vypadat stejně a někdo ji třeba ještě nevidí.



Osobně to beru tak že satan neexistuje, já sám si volím co všechno chci prožívat a to co někdo považuje za zkoušku, pokušení satanem, já považuji spíše za příležitost k tomu něčemu se naučit, v něčem dozrát. Stále si vybírám z nekonečného možností a přesto jsou všechny dopředu již jasně dané. Pro mě osobně v životě věci přichází vždy v pravý čas a se správným zabarvením. 



Nejlepší je pro mě si užívat okamžiku přítomnosti a prožitku (ať dělám cokoliv), i když to v praxi pro nezkušeného je složitější. Kdyby to lidé dělali jen několik minut za den svět by se od základu změnil.



S láskou a úctou zdraví Josua



 


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Ako ste sa dostali do tohto bodu?

Příspěvek od Josua »

Ano ano jak to říkáš vše je jen ilize v indii tomu říkají Mája, indiáni mluví o snu, v evropě se mluví o jsoucnosti a splynutí.


Je to vše ve všem, tedy "je to a není" atd...


Duchovno neexistuje, jsme jen My tedy Já...ale to bych asi už příliš zamotal hlavy.



Zdraví Josua



QNX říká:


Duchovno jako nekonečný počet odstínů šedi ........ to je zajímavé přirovnání. Když to trochu rozvedeme do důsledků, tak vzhledem k tomu, že černá ani bílá barva neexistuje, tak neexistují ani ty stupně šedi. Jsou pouhou iluzí. Opravdu trefné přirovnání, stejně to bude i s tím duchovnem :-)





Uživatelský avatar
Muška
Příspěvky: 52
Registrován: 03 dub 2012 21:23

Re: Ako ste sa dostali do tohto bodu?

Příspěvek od Muška »

Také nemám ráda myšlení typu black and white....Přílišné zobecňování a zjednodušování a vytrhávání z kontextů vede k nepochopení...Utrpení, upalování, války (nejen křižácké), koncentráky... to vše si způsobují lidé napříč celými dějinami - a nejen pod zástěrkou nějakých náboženství. Dělá to člověk (díky své svévoli). Není to jen náboženství proti jinému náboženství, národ proti jinému národu... V Rusku si za komunismu vyvraždil vlastní národ svou "elitu" (zemědělce, intelektuály,duchovní i "obyčejné" lidi..)-odhad je nyní prý kolem 60 milionu lidí... :-o Násilí člověka vede napříč celými dějinami a bude zde až do konce světa- stejně jako opačné příklady, kdy je člověk schopen nasadit pro druhého vlastní život, zachránit a obětovat se pro druhé, protože je má rád... Nevím jestli je to dualismus, ale vidím zde obě vlastnosti - násilí i lásku, zlo i dobro ( a někdo to může pojmenovat ďábel a Bůh- jsou to pojmy, slova, kterými se snažíme dorozumět a pochopit aspoň částečně skutečnost...)


Co tady píšu není prosazování žádného "filozofického směru", je to to co vidím, vnímám, jsou to moje zkušenosti, které možná popisuji slovy, kterým každý připisuje trošku jiné zbarvení- např. jedno slovo, ale každý ho vnímá trošku jinak- a výsledkem může nepochopení... ;-)


Josua- ano o přítomném okamžiku jsme se myslím shodli všichni, že je ten nejdůležitější- neustále (jak píšeš) "vybíráme z možností", rozhodujeme se...Pokušení pro mě je, když se rozhoduji mezi něčím pro mě velmi lákavým, co ale třeba není moc dobré pro jiné...myslím, že se s tím člověk setkává denodenně...Denně se rozhoduji, jestli třeba - dám aktuální příklad- sedět u počítače a reagovat v diskuzi (a dělat dobře svému egu), nebo jít uklidit (aby se rodina cítila dobře:-)))


(Teď už ale vážně jdu na ten úklid;-)


Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Ako ste sa dostali do tohto bodu?

Příspěvek od Eltariel »

ha , předchozí můj příspěvek se zobrazil jen z půlky...


Muška: dobro a zlo,abych nebyla dlužna odpověd. Jsem vděčná za vše "špatné" co se mi událo, protože s odstupem času jsem pochopila , že toto "špatné" bylo dobré.


A pak je tzv. "páchání dobra". Je to tak silné přesvědčení jedince o svém dobrém konání, že si tím neuvědomuje , co způsobuje.Příkladem může být třeba i přesvědčování.... Kdyby si to ten jedinec uvědomoval , přestal by to přirozeně dělat. Ale všichni si tím musíme projít , nebo jsme prošli nebo procházíme. Přirozená věc.


Máme dobré i špatné vlastnosti, nebo to tak vnímáme, jin a jang.....všechno a nic v jednom.


Martin: Božství je všude , v každém z nás , všichni máme pravdu . A je jedno jestli jsme křestani , hinduisti , židi nebo bezvěrci. To je jako dívat se na sebe do zrcadla a mít ze sebe husinu. Což o to, to je taky časté než ti dojde , že je to zbytečný a přestaneš mít z toho husinu taky.


Prostě pochopit , že můžeme být spokojení s tím co máme a jak to máme , přestat bojovat sami se sebou. Prostě ti to je jedno, tolerance, není proč hodnotit nebo posuzovat. Vzdát se a pak najednou jde všechno snáz. Spokojenost. Stejně jsme si to všechno vybrali my samy...


Muška: u nás by se taky někdo hodil na úklid, ale spokojenost je i v tom jak to je:-)


QNX: Jojo:-))   duc hovno.....a permakultura  o tom to je, oč tu běží ....obě jsou o hovně.



Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Ako ste sa dostali do tohto bodu?

Příspěvek od Josua »

Já také nezastávám žádný fil. směr. spíše si vybírám co mi dává smysl a jestli to je napsané na dveřích veřejných záchodků nebo v nějaké Knize ni nedělá problém.



Děkuji za zajímavou konverzaci. Myslím, že si rozumíme, 



přeji krásný prožitky :D



zdraví Josua



Odpovědět